LINNAFOTOGRAAFIA

Parimad nõuanded linnafotograafia jaoks

Jäädvustage vapustavaid linnamaastikke ja -pilte – toome teieni parimad nõuanded, tehnikad ja inspiratsiooni.
Öine linnavõte, kus paljusid hooneid valgustab roosade joontega kaunistatud tumesinine taevas.

Linnad on energilised ja maagilised kohad. Sealsed inimesed, hooned, jõed ja mitmekesised tänavad pakuvad lõputult võimalusi. Miks mitte haarata oma kaamera, minna välja ja avastada enda lähedal olevaid linnasid!? Oleme kokku pannud mõned nõuanded, kuidas saaksite jäädvustada pilte, mille üle ka ise uhkust tunneksite. Lugege edasi, et õppida kompositsiooni, hääbuva valguse ja linnalugude rääkimise kohta.

1. Linnafotograafia komplekt

Inimene hoidmas Canoni kaamerat EOS M50 väga madalal ja pildistamas öövalguses paistvat linna.

Öise linnafotograafia juures tuleb kindlasti kasuks peeglita kaamera elektrooniline pildiotsija – see näitab täpselt, kuidas teie võte säritatud on ja aitab kontrollida kohanduste mõju. Digipeegelkaamerate puhul on selleks tagumine ekraan, mis aitab samuti särituse sätteid hinnata ja stseeni paremini jälgida.

Foto kõnniteel olevast Canoni kaamerast EOS M6 Mark II, millega jäädvustatakse öist linna.

Linnapiltide jäädvustamiseks sobib ideaalselt „sinine tund“, mis leiab aset just enne päikesetõusu või -loojangut. Sellel tunnil on valgus sürreaalsem ja tänavad vähem autosid ja inimesi täis. Paljude objektiivide puhul piisab valgusjadade- või joonte loomiseks ava väärtusest vahemikus f/11–f/16.

Kuigi linnafotode jäädvustamiseks sobib mis tahes Canoni kaamera, pakuvad vahetatava objektiiviga kaamerad suuremat mitmekülgsust. Tihtipeale tuleb kasuks ka väiksem mudel, kuna see võimaldab olla diskreetsem ja jäädvustada inimestest siiramaid pilte. Canoni peeglita EOS M seeria kaamerad, nagu EOS M50 Mark II, on eriti kompaktsed ja tagasihoidlikud.

Paljud fotograafid eelistavad 35 mm fiksobjektiive, kuna need on väikesed ja kerged ning nende vaateväli on ühest küljest piisavalt lai ja teisest küljest ilma häiriva tünnmoonutuseta. Viimane tuleb eriti hästi esile ülilainurkobjektiivide kasutamisel. Canoni pisike lameobjektiiv EF-M 22mm f/2 STM on selles osas ideaalne, pakkudes täiskaadrimõõdus piltide jaoks tõhusat 35,2 mm fookuskaugust. Canon EF-M 32mm f/1.4 STM tekitab standardsema perspektiivi ja selle kiire ava aitab suurepäraselt isoleerida hägusel taustal olevaid objekte. Kui otsite mitmekülgsemat lahendust, siis valige EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, mille puhul on tegemist sisseehitatud makrofunktsioonidega lainurkobjektiiviga. Kuid te ei pea piirduma ainult fiksobjektiividega, ka Canoni kompaktne lainurksuumobjektiiv EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM pakub suuremat mitmekülgsust.

Digipeegelkaamerate eelistajad saavad kasutada Canoni kaamerat EOS 250D ja selle muudetava nurgaga ekraani, mis on ideaalne ebatavaliste ja põnevate vaatenurkade jäädvustamiseks. Samasugune ekraan on olemas paljudes uuemates Canoni kaamerates, sh veidi keerulisemas, aga siiski kompaktses Canoni kaameras EOS 850D. See kaamera sobib paremini entusiastidest fotograafidele. APS-C sensoriga digipeegelkaameratele sobivate linnafotograafia objektiivide seast leiab üliõhukese lamefiksobjektiivi EF-S 24mm f/2.8 STM ja pisikese ülilainurksuumobjektiivi EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM – mõlemad võimaldavad kaadrisse saada ka kõige suuremaid ja kõrgemaid hooneid.

Kui teil on aga täiskaadriline digipeegelkaamera, nagu Canon EOS 6D Mark II, sobib öisteks linnamaastikupiltideks Canon EF 35mm f/2 IS USM, mis on varustatud neljaastmelise optilise stabilisaatori ja kiire f/2 avaga. F/2 ava laseb valgust sisse just nendel hetkedel, kui seda kõige rohkem vaja on. Peeglita kaamerate kasutajatele sobiksid hästi täiskaadriline Canoni kaamera EOS RP ja Canoni objektiiv RF 35mm F1.8 IS Macro STM, mis moodustavad kompaktse, ent võimsa duo. Mitmekülgseid kasutusvõimalusi pakub Canoni võimas lainurkobjektiiv RF 16mm F2.8 STM, millega saab jäädvustada nii laiu linnamaastikupilte kui ka arhitektuuriliselt põnevaid detailvõtteid. Objektiivi maksimaalne suurendus on 0,26×.

2. Inspiratsioon linna keskkonnast

Teedevõrk öisel ajal, kus autode esituledest on loodud selgelt eristatavad valgusjooned.

Pikad säriajad sobivad suurepäraselt öise liikluse muutmiseks valgusjoonteks, kui soovite näiteks tavalisi pilte lummavateks loomingulisteks piltideks muuta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 15-35mm F2.8L IS USM: 61 s, f/16 ja ISO400. © Lorenz Holder

Kõik linnad on ajaloo ja kultuuri mõttes nagu sulatusahjud, kus saavad kokku tuhanded erinevad lood. Linna avastades mõelge sellele, millised lood teile kõige suuremat huvi pakuvad ja alustage nendest. Ignoreerige kõige populaarsemaid kohti ning proovige leida endale omast vaatepunkti, mis kutsuks hiljem siis ka vaataja teie fotomaailmasse astuma.

Inimeste, kaupade ja masinate liikumine moodustab linna rütmi. Kui soovite seda rütmi pildi peale saada, leidke jalataksot kasutades mõni vilka tegevusega ristmik ja proovige seda jäädvustada mõnest huvitavamast nurgast.

Paljud linnad muunduvad öö saabudes täielikult. Ilusate ööfotode saavutamiseks minge kohta, kus on palju eredaid tulesid – näiteks Praha jõuluturule või Londoni West Endi. Ka valgusjoonte pildistamine on põnev. Valige näiteks mõni kõrge koht, nagu sild või katuseterrass, ja pildistage allapoole jäävat tänavat.

Teistsuguse tulemuse saamiseks võite proovida ka kontrastide ühildamist. Vana ja uus, rahulikkus ja segadus või näiteks linna erinevad kogukonnad. Avastage endapoolne tõlgendus – näiteks võite märgata kedagi mediteerimas keset rahvarohket Shanghai parki, pildistada kõrvuti Londoni ajaloolist hoonet ja modernset kõrghoonet või leida põnevaid kaadreid New Yorki hipsterite kommuunist.

Just väikesed detailid on need, mis moodustavad linna identiteedi. Leidke põnevaid ja osaliselt peidetud detaile – nii saavutate kindlasti suurepärase tulemuse. Mõelge Londoni kaunitele viktoriaanlikele tänavatuledele, Pariisi metroojaama juugendstiilis siltidele või Lissaboni kõnniteeplaatidest moodustuvatele põnevatele mustritele. Otsige väikeseid ja unikaalseid detaile ning püüdke leida nende pildistamiseks põnevaid viise.

3. Parimad kaamerarežiimid

Foto kõrgekontsalistes saabastes inimesest, kes kõnnib öösel läbi porilombi. Märjalt kõnniteelt peegelduvad oranžid ja sinised tuled.

Proovige vältida standardseid turistipilte. Olge loomingulised ning leidke ebatavalisi ja huviäratavaid vaatenurki. Näiteks võite pildistada väga madalalt või siis hoopis väga kõrgelt – üle seinte, takistuste ja inimeste peade. Mitmed Canoni kaamerad on varustatud muudetava nurgaga ekraaniga, mis on sellisteks katsetusteks ideaalne. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 28-70mm F2L USM: 70 mm, 1/60 s, f/2.8 ja ISO1000. © Lorenz Holder

Lähivõte hoone küljest, millel on näha seinavalgusti poolt valgustatud metallist uksenumbrit.

Ärge püüdke jäädvustada ainult suurt pilti. Detailivõtted aitavad samuti lugu rääkida. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark IV ja Canoni objektiiviga EF 35mm f/1.4L II USM: 1/664 s, f/1.4 ja ISO400.

Linnad on oma olemuselt väga rahvarohked kohad, kuid on hetki, kui see sumin vaibub. Nendeks hetkedeks võib olla hilisöö või varajane hommik. Kuid sellistel aegadel tuleb arvestada kehvemate valgusoludega. See tähendab pikemat säriaega, suuremat ISO-valgustundlikkust ja kindlat kaamerahoidu.

Esimene asi, mida tuleks meeles pidada, on automaatse välgu väljalülitamine. Selleks kasutage väljalülitatud välgu režiimi (Flash Off) või öist käestpildistamise stseenirežiimi (Handheld Night Scene). Väljalülitatud välgu režiimis peab kaamera saama hakkama ilma välguta. Selleks suurendatakse valgustundlikkust (ISO kiirus), pikendatakse säriaega ja muudetakse objektiivi ava suurust.

Väljalülitatud välgu režiimi saab kasutada ka linnamuuseumides või teistes kohtades, kus välguga pildistamine on keelatud või see sealset atmosfääri rikub.

Paljudel Canoni kaameratel, nagu Canon EOS RP, on öine käestpildistamise stseenirežiim, mis teeb kiiresti neli järjestikust pilti ja seejärel kombineerib tulemused ühte kaadrisse. See aitab optimeerida kaamera värisemist tekkivat hägusust. Kuna paljudes linnades kehtivad statiividele teatud piirangud, võib öine käestpildistamisrežiim olla just see, millega saate öisel ajal teravaid pilte teha.

Nõrgas valguses tuleb kasuks suure avaga fiksobjektiiv, nagu Canon RF 50mm F1.8 STM. See väike ja kerge objektiiv tagab selge pildikvaliteedi. Fiksobjektiivide suur avaväärtuse vahemik võimaldab paremini kontrollida ka väljasügavust. Selleks et fiksobjektiividest viimast võtta, kasutage ava prioriteedi režiimi (Av) ja kontrollige väljasügavust või kasutage hoopis säriaja prioriteedi režiimi (Tv) ja kontrollige liikumise jäädvustamist. Fiksobjektiivi puhul tuleb jälgida ka seda, et sellega tuleb pigem subjektile ise lähemale liikuda, mitte sisse suumida. See annab võimaluse huvitavamate pildistamisnurkade proovimiseks.

4. Linnafotograafia tehnikad

Mustvalge pilt pilvelõhkujate ja kõrghoonetega täidetud taevast.

Monokroomne režiim eemaldab segavad värvierinevused ning pakub võimalust varjude, valguse ja tekstuuride rõhutamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark IV ja Canoni objektiiviga EF 11-24mm f/4L USM: 11 mm, 1/500 s, f/8 ja ISO100.

Foto siseruumides paiknevast Türgi turust. Pikk säriaeg on rahvamassi hägustanud, rõhutades seeläbi inimeste rohkust.

Linnafotograafia hõlmab lisaks hoonete ja maamärkide pildistamisele ka inimeste jäädvustamist, kuna nemad on oluline osa sellest keskkonnast. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 60D (mille järeltulijaks on Canon EOS 90D) ja Canoni objektiiviga EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM: 49 mm, 2,6s, f/16 ja ISO100.

Kui soovite alati valmis olla, peate oleme teadlik linnaruumis muutuvatest valgusoludest. Kui läheb pimedamaks, tuleb suurendada ISO-valgustundlikkust, pikendada säriaega või suurendada ava väärtust. Kui läheb valgemaks, siis vähendada ISO-valgustundlikkust, lühendada säriaega või sulgeda ava sootuks. Neid põhimõtteid järgides olete valmis selleks hetkeks, kui midagi pildistamisväärset märkate.

Kui soovite mustvalgeid pilte, siis kasutage kaamerasisest monokroomset pildistiili. Kuna mustvalge pildi juures on kõige olulisemad just varjud ja valguslaigud, aitab monokroomne režiim seda kontrastide mängu kohe alguses jälgida. LCD-ekraanilt saate vaadata mustvalgeid pilte, aga kui valisite RAW-vormingu, saate järeltöötluse käigus pildid uuesti värviliseks muuta.

Kui teil on linna avastamiseks rohkem aega, võiksite sama kohta erinevatel hetkedel külastada – nii saate jäädvustada muutuvaid inimesi ja valgusolusid. Kolm või neli kindla aja tagant tehtud pilti võimaldavad jälgida, kuidas linn ajas muutub.

Kui jäädvustate liikuvaid subjekte, nt üle silla või väljaku kõndivaid inimesi, tuleks kindlasti kaamerat paigal hoida, välk välja lülitada ja pikem säriaeg valida. See võimaldab subjektide liikumist paremini edasi anda. Selleks tuleb aga kõigepealt leida mõni koht, kuhu saaks kaamera turvaliselt toetada või siis stabiilselt käes hoida. Katsetage näiteks säriaja prioriteediga režiimi (Tv). Pärast säriaja määramist hakkab kaamera automaatselt ISO ja säriaega kohandama, võimaldades teil muudele asjadele keskenduda.

Kui vajate abi või juhendamist, kiigake rakendusse Canon Photo Companion, mis on täis erinevat sisu, väljakutseid ja inspiratsiooni. Aitame teil oma linnaseiklused ellu äratada!

Autor: Matthew Richards

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • LINNAFOTOGRAAFIA

  11 nõuannet linnafotograafia jaoks

  Nõuanded ja tehnikad, mis aitavad teil jäädvustada linnadžungli meeleolu.

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Avastage enda jaoks abstraktne tänavafotograafia

  Looge tavalistest objektidest suurepärast kunsti, järgides neid lihtsaid sürreaalse tänavafotograafia nõuandeid.

 • LINNAFOTOGRAAFIA

  Linnafotograafia kompositsiooni näpunäited

  Paula Stopka juhend hoonetest ja linnamaastikust erakordsete fotode jäädvustamiseks.

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Tänavafotograafia nõuanded

  Peamine nõuanne rabavate arhitektuuripõhiste tänavafotode pildistamiseks.