A before and after shot of a field of long grass, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the left, edited in DPP.

FOTOTÖÖTLUS / JÄRELTÖÖTLUS

RAW piltide töötlemine programmis Digital Photo Professional

Üleminek otse kaamerast kasutatavate JPEG-piltide jäädvustamiselt RAW formaadis pildistamisele võib tunduda suure sammuna, aga see on vältimatu osa iga fotograafi teekonnast. Fotode töötlemine ei pea olema piinarikas protsess - vaid paari kohendusega on võimalik keskpärasest fotost kunstiteos teha. Ja mis on kõige parem uudis? See on lihtsam kui te arvate.

Kui häälestate oma kaamera RAW formaadis pildistama, salvestab see kõik sensorile jäänud pildiandmed ilma igasuguse kaamerasisese töötluseta - seepärast ongi RAW failid märksa suuremad kui JPEG-id. See annab teile võimaluse pilte järeltöötluse käigus oluliselt muuta ja neist maksimaalse kvaliteedi välja pigistada. Digital Photo Professional (DPP) on Canoni tarkvara EOS kaameratest ja kõrgema taseme, RAW formaadis pildistamist võimaldavatest PowerShoti mudelitest pärit RAW piltide töötluseks. Siin näitame teile mõningaid DPP peamisi töötlusriistasid, millega saate oma RAW fotosid muuta ja täiustada.

DPP uueneb pidevalt ja uusimal versioonil võib olla veelgi lisafunktsioone, seega kontrollige uuenduste saadavust ja veenduge enne alustamist, et teil on alla laaditud uusim versioon.

DPP käivitamisel näete peaakent, milles on teie fotode eelvaated. Valige vähemalt üks foto ja klõpsake pildi töötlemise (Edit Image) nuppu üleval vasakul, või minge menüüsse vaade (View) ja valige aken Edit Image. (DPP-s on palju klaviatuuri otseteesid töö kiirendamiseks - need leiate juhendist.)

The main screen of Digital Photo Professional, with previews of 15 nature images.
DPP peaaknas näete oma piltide eelvaateid ja saate neid ühe- või mitmekaupa töötlemiseks valida.

Pildi valgustugevuse reguleerimine

An eagle pictured in flight, with shadow and highlight clipping displayed in DPP.
Reguleerige kogu pildi eredust või kohandage valikuliselt varju- või helealasid.

Lumel või rannas tehtud pildid on vahel liiga pimedad, sest kaamera püüdis neis tingimustes esinevat äärmiselt eredat valgust kompenseerida. Kui mõni teie foto on liiga ere või liiga pime, saate selle valgustugevust DPP-s reguleerida. Tööriistapaneelil asuv Valgustugevuse liugur muudab üldist valgustugevust.

Kui soovite tuvastada, millised foto osad on liiga tumedad või liiga heledad, klõpsake akna allosas olevat varju/heleduse hoiatuse (Shadow/Highlight warnings) nuppu. Vaikimisi kuvatakse üleni mustas varjus olevatele aladele sinine ja täiesti valgetele eredatele aladele punane kattekiht, aga te saate ka ise määrata, millise taseme juures kattekihid kuvatakse.

Kerige tööriistapaneelil allapoole ja leidke Edasijõudnute (Advanced) jaotises varju (Shadow) ja heleduse (Highlight) reguleerimise juhtnupud. Nende abiga saate varjusid heledamaks ja heledaid alasid tumedamaks muuta, foto muid toone mõjutamata.

An eagle pictured in flight, in a brighter, edited image using DPP.
Pärast varju ja heleduse juhtnuppude häälestamist on see foto paremini tasakaalustatud.

Valge tasakaalu reguleerimine

A close-up photo of a pink rose, with the white balance tab open in DPP.
Kui soovite pildi värve soojemaks või jahedamaks muuta, rakendage teistsugust valge tasakaalu seadistust.

Värvid muutuvad koos valguse muutumisega, näiteks näeb neutraalne valge paberileht varahommikuses valguses välja sinisem (jahedam) ja päikeseloojangu ajal oranžim (soojem). Teie kaamera valge tasakaalu seadistus oskab seda kohandada, et tagada tõetruude värvide jäädvustamine või lisada loomingulise efekti saavutamiseks uusi värve. Näiteks võib teil olla soov hallil päeva tehtud pilte soojemaks ja meeldivamaks muuta. RAW formaadis pildistamise eeliseks on, et valge tasakaalu saab muuta ka pärast foto jäädvustamist.

Kui avate DPP-s RAW foto, näitab tarkvara vaikimisi foto jäädvustamisel kasutatud valge tasakaalu seadistust, aga ripploendist valides saate selle asemel kasutada ükskõik millist muud valge tasakaalu eelseadistust. Kui valite Klõpsa valge tasakaalu (Click White Balance), saate klõpsata mõnel pildi neutraalse tooniga alal ja kogu foto valge tasakaal kohendatakse selle punktiga vastavaks. Katsetage erinevaid valge tasakaalu võimalusi, et leida iga foto puhul parim lõpptulemus.

A close-up image of a pink rose with colours enhanced by white balance.
Sellel "enne ja pärast" pildil on näha erinevus sooja ja jaheda foto vahel. Pange tähele, kuidas roos paistab vasakpoolsel pildi oranžim ja parempoolsel sinisem.

Muutke pildistiilide abiga oma fotode välimust

A picture of a black eagle stood on grass open in DPP with the Picture Styles tab open.
Pildistiilide abiga saate rakendada korraga terve rea muudatussätteid.

Pildistiilid (Picture Styles) määravad teie fotode üldise välimuse, rakendades neile eelseadistatud kohandusi. Mõned siluvad ja ühtlustavad meeldivamate portreede saamiseks nahatoone, teised muudavad foto kontrastsemaks ja teravamaks, et saavutada HDR-fotograafia efekt, ja nii edasi. Kui avate DPP-s RAW foto, rakendatakse sellele foto tegemisel kasutatud pildistiil, aga te saate pildistiili ja sellega koos ka foto välimust muuta. Näiteks muudab Monokroomne pildistiil foto mustvalgeks.

Meelepäraseima leidmiseks katsetage erinevaid pildistiile. Pildistiili redaktori abiga saate luua enda isiklikke ja unikaalseid pildistiile ning neid oma fotodele rakendada.

A black-and-white picture of an eagle open in DPP.
Monokroomne pildistiil on seda fotot oluliselt muutnud.

Parandage kompositsiooni ja kadreeringut

A macro photo of an insect on a flower being cropped and levelled in DPP.
Kärpimise ja pööramise abiga saate pildi kadreeringut muuta ja selle kompositsiooni parandada.

Vahel ei õnnestu pildi kadreerimine või kompositsioon päris täiuslikult, siis tuleb appi DPP kärpimistööriist, mille abiga saate pildi fookuse suunata kõige tähtsamale. Klõpsake kärpimistööriista ja paneelil saate valida kas fikseeritud kuvasuhte või vaba kärpimise võimaluse. Klõpsake fotol ja valige lohistades foto ala, mida soovite kasutada. Valitud ala ümberpaigutamiseks klõpsake selle sees ja lohitage seda. Kui soovite näiteks silmapiiri sirgeks seadmiseks või dünaamilisuse lisamiseks pildi ala pöörata, liigutage kursor valitud alast väljapoole.

A macro shot of an insect on a daisy.
Kärpimise ja pööramise abiga keskendub pilt selgemini pildistatavale.

Pildi müra vähendamine

A photo taken on a river at dusk, with image noise being corrected in DPP.
Vabanege väheses valguses või suurte ISO väärtuste juures tehtud fotode mürast.

Pildi müra tekib siis kui pildistatakse väga halbades valgustingimustes ja/või suurte ISO väärtustega. See näeb välja nagu kirju, pisikeste punktide mosaiik foto tumedatel aladel (heledusmüra) või teatud värvikanalitel (värvimüra). DPP loeb RAW failis salvestatud ISO- ja säriteavet ja optimeerib automaatselt müravähenduse sätted selliseks, et oleks tagatud tasakaal pildi ühtluse ja selguse ning detailitäpsuse vahel. Te saate sätteid pildi teravuse reguleerimise (Adjust Image Detail) vahekaardil seadistada ja nii paika panna oma foto lõpliku välimuse - kui müra vähendamisega liiale minna, muutub pilt uduseks. Müra ja müravähenduse tulemuste paremaks nägemiseks on alati hea mõte sisse suumida.

A photo of a river taken at dusk with image noise reduced in DPP.
Pildi müra vähendamine DPP-s võib teie foto teravamaks muuta.

Teravamad pildid

A close-up photo of a colourful butterfly on a leaf as shot in DPP.
Teravustamine tuleb kasuks kõigile digitaalsetele fotodele, aga ärge sellega üle pingutage!

Kõigile digitaalsetele fotodele tuleb teravustamine kasuks, sest see suurendab kontrastsust detailide äärte ümber ja muudab pildi elavamaks, aga kui pilt on fookusest väljas siis teravustamisega seda korda teha ei saa.

DPP-s on olemas kaks teravustamistööriista. Kiire teravustamise jaoks kasutage lihtsat teravuse (Sharpness) tööriista, aga kui soovite täpsemat kontrolli, proovige teravustamismaski (Unsharp Mask), millega saate eraldi reguleerida tugevust, täpsust ja läve. Kolme parameetri abiga saate paika panna teravustamise määra ja näidata, millistele pildi osadele seda tuleb rakendada. Need ei pea omavahel kokku sobima - katsetage ja vaadake, milliseid tulemusi iga parameetriga mängimine annab. Ületeravustamisega kaasneb haloefekt kontrastsete äärte ümber - jällegi tasub efektide kontrollimiseks sisse suumida. Kui soovite pilte ekraanil vaadata, vajavad need vähem teravustamist, selgete ja detailirohkete trükipiltide saamiseks läheb seda rohkem vaja.

A sharp close-up photo of a colourful butterfly on a leaf as shot.
Selle pildi puhul on teravustamine muutnud pildi järsemaks, nii et see tõuseb taustast selgemini esile.

Retseptide abiga kiirendate töötlusprotsessi

The options in DPP for saving image adjustments as a recipe.
Salvestage terve häälestuste komplekt ühe retseptina ja rakendage neid komplektina ka teistele fotodele.

Ühe RAW pildi töötlemisel kasutatud sätted saab kopeerida ja siis kleepida teistele fotodele. Nii kiirendate tööd mitme sarnase fotoga. Minge Edit > Select and copy recipe settings, valige sätted, mida soovite sellelt fotolt kopeerida, ja klõpsake OK. Seejärel võite pildibrauseri aknast valida teise foto või ka mitu fotot, ja kleepida neile retsepti kasutades käsku Edit > Paste recipe.

Samuti saab retsepte tuleviku tarbeks säilitada failina teie arvutis – selleks tuleb minna Edit > Save recipe in file ja seejärel, kui soovite salvestatud retsepti mõne foto puhul rakendada, minge Edit > Read and paste recipe from file.

Muudatused, mida te oma RAW failides teete, salvestatakse automaatselt, kui te DPP sulgete. Seega saate foto hiljem avada ja soovi korral selle retsepti kopeerida. See ei muutu ka siis kui RAW failid teise kohta liigutatakse - retsept liigub RAW failiga kaasa.

Töödeldud, jagamiseks valmis piltide loomine

The options in DPP for batch processing images.
Salvestage oma töödeldud RAW failid jagamiseks või printimiseks JPEG või TIFF formaadis piltidena.

Kui olete RAW faili töötlemise lõpetanud, tuleb teil lõplik, töödeldud pilt salvestada. Selleks saate valida kahe failiformaadi vahel: JPEG ja TIFF. JPEG failid on väiksemad, nende jagamine on lihtsam ja neid avab iga tarkvara. TIFF tagab maksimaalse kvaliteedi ja sobib ideaalselt suurte trükipiltide tegemiseks. Üksiku pildi puhul minge File > Convert and save, mitme pildi puhul valige soovitud pildid ja minge File > Batch process. Valige failitüüp JPEG või TIFF ning asukoht, kuhu pildid salvestada soovite. Pakktöötlemisel saate ka fotode mõõtmeid muuta ja pilte ümber nimetada. Sel ajal kui DPP taustal pakktöötlusega tegeleb, saate programmi edasi kasutada.

Organiseerige oma fotod tärnireitingute abiga

Kui teil on sadu või tuhandeid fotosid, vajate nendes orienteerumiseks mingit organiseerimissüsteemi. DPP-s saate selleks, et parimaid pilte hiljem kiiresti leida, kasutada linnukesi, tärnireitinguid või neid mõlemaid koos. Nende kiiresti lisamiseks valige Quick Check tööriist, klõpsake pildi märkimiseks selle pisipilti ja seejärel lihtsalt sisestage oma klaviatuuril number vahemikus 1–5, et lisada pildile vastav arv tärne või linnukesi. Kui tärnireitingud lisati kaameras, näeb neid ka DPP-s, ent neid saab muuta. Linnukesed on nähtavad ainult DPP-s. Pilte saab neile antud reitingute alusel sorteerida, valida ja filtreerida. Kasuks tuleb see, kui olete oma parimatele fotodele reitingute andmisel järjepidev, sest nii on ka hiljem parimate fotode leidmine lihtne.

Canoni tasuta pilveteenus image.canon on ideaalne koht, kuhu salvestada oma fotod otse kaamerast, et need siis hiljem muudesse veebiteenustesse või oma seadmetesse üle kanda - uusimad, Wi-Fi võimekusega Canoni kaamerad suudavad pilte isegi automaatselt üles laadida.* Ühilduvatest kaameratest* image.canon teenusesse üles laetud RAW pildid saab automaatselt teie arvutisse DPP-ga töötlemiseks alla laadida.

The main screen of DPP, with previews of 15 nature images including star ratings and check marks.
Oma piltide organiseerimiseks, sorteerimiseks ja leidmiseks kasutage linnukesi, tärnireitinguid või neid mõlemaid koos.

Harjutamine teeb meistriks, nagu iga uue oskuse puhul. Eksperimenteerige siin artiklis nimetatud tööriistadega ja proovige ka äärmuslikke sätteid, et paremini aru saada, milleks iga tööriist võimeline on. Mida rohkem pilte töötlete, seda paremini saab teile selgeks, kuidas oma fotosid täiustada. Samuti võib fotode ebatäiuslikkustega tegelemine teile õpetada seda, kuidas saada paremaks fotograafiks.

Autor: Brian Worley

*Kõik Canoni kaamerad ei toeta automaatset taustal toimuvat edastamist, samuti ei ole kõik kaamerad võimelised RAW (CR2) fotosid otse üles laadima. Teised Wi-Fi ühendusega ühilduvad Canoni kaamerad pakuvad lihtsat käsitsi edastamist otse image.canon teenusesse. Ühilduvate kaamerate täieliku loendi leiate veebiaadressilt http://image.canon. Ühilduvaid kaameraid tuleb ühendada internetiga läbi Wi-Fi.

Seotud artiklid
A before and after image of a marshy landscape, unedited on the left and in black and white on the right.

TÖÖTLEMISE PÕHITÕED

Kuidas töödelda printimiseks mõeldud maastikufotosid

Töötlustehnikad, mis aitavad teie maastikufotosid imelisteks kunstitöödeks muuta.

A before and after shot of a couple on their wedding day next to a lake, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the left, edited in DPP.

TÖÖTLEMISE PÕHITÕED

Kuidas töödelda erilisi fotosid

Muutke oma erilised fotod veelgi ilusamaks, järgides neid lihtsaid fototöötluse nõuandeid.

A long jetty, viewed from water level at dusk, stretches into the sea.

FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Täiustage oma fotode kompositsiooni

Nende kompositisoonireeglite abiga muudate oma pildid huvitavamaks.

Seotud tooted

Soovitatud rakendused

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde