FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Kuidas säriaega korrektselt kasutada

Teie Canoni kaamera säriaeg on üks kolmest määrangust, mis määrab säri, ning ühtlasi on ka alus liikumise jäädvustamiseks. Need lihtsad näpunäited aitavad teil seda kasutama õppida.
Maastikurattur sõidab läbi lombi, paisates ümber veepritsmeid, samal ajal kui fotograaf ühel pool kükitab ja suunab Canoni kaamera ratturi poole.

Kaamera säriaja muutmisega saab muuta kogu pildi säritust. Kuid sel on ka loomingulisi kasutusvõimalusi, võimaldades teil kontrollida piltidel tekkiva liikumishägu ulatust.

Siin on viis nõuannet, mis aitavad teil säriajaga sõbraks saada ja tegevust pildistades paremat kontrolli omada, olgu siis tegemist kooli spordipäevade pildistamisega Canon EOS R100 kaameraga (mille säriaeg on kuni 1/4000 s) või loodusega kaameraga Canon EOS R7 (mille kiire säriaeg on kuni 1/16 000 s).

Canon EOS R10 kaameraga tehtud fotol säriajaga 1/2000 sekundit on jäädvustatud kuldne retriiver, kes jookseb kaamera poole.

Canon EOS R10 võimaldab kiireid säriaegu kuni 1/4000 s (mehaanilise katiku puhul) või kuni 1/16 000 s (elektroonilise katiku puhul), mis on piisav, et jäädvustada teravaid kaadreid kiirest tegevusest, näiteks spordist või liikuvatest loomadest. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF 70–200 mm F2,8L IS USM: 100 mm, 1/2000 s, f/2.8 ja ISO 320.

Mis on säriaeg?

Säriaeg on aeg, mille jooksul jääb teie kaamera katik avatuks ja seega ka kui kaua on sensor valgusele avatud. Mida kauem see avatud on, seda rohkem valgust jõuab sensorile ja seda heledam on pilt.

Säriaeg on üks osa särikolmnurgast – kolmest tegurist, mis määravad pildi säri. Teised kaks on ava ja ISO määrangud. Ava on see, kui lai või kitsas on objektiivi ava, mis mõjutab samuti seda, kui palju valgust jõuab sensorile. ISO määrang reguleerib sensori valgustundlikkust – suurem ISO väärtus võimaldab teha heledamaid pilte, kuid tavaliselt suureneb selle arvelt pildimüra.

Kiire säriaeg, näiteks 1/1000 s, mis tähendab, et katik jääb avatuks vaid millisekundiks, võimaldab jäädvustada kiiresti liikuvat subjekti, näiteks kihutavat mootorratturit. Kiire säriaeg tähendab aga seda, et kaamerasse jõuab vähem valgust, seega tuleb tavaliselt suurendada ava või tõsta ISO väärtust, et tagada hästi valgustatud pilt. Väga aeglane säriaeg, näiteks 1 sekund, tooks kaasa liikuva mootorratturi hägusaks muutumise.

Canoni kaamera tagumine ekraan, mis näitab säriaja prioriteedi (Tv) režiimi.

Selleks et kontrollida kaamera säriaega ise, aktiveerige kaameras säriaja prioriteedi režiim (Tv) või käsitsirežiim (M).

1. Kontrollige oma säriaega

Enamikul EOS kaameratest on stseenirežiimide all spordirežiim, mis kohandab kaamera säritust ja teravustamise seadeid automaatselt nii, et need sobiksid liikuvate subjektide jäädvustamiseks. See tagab küll suurepärase tulemuse, kuid loominguliste piltide loomiseks, kindla efekti kasutamiseks või teatud tingimustele reageerimiseks (nt kauguses kiiresti liikuva subjekti käest pildistamiseks) vajate suuremat kontrolli.

Selleks, et kontrollida kaamera säriaega ise, aktiveerige kaameras säriaja etteandega režiim (või Tv, mis märgib valitud aega (Time Value)). Säriaega saab muuta, kui keerate kaamera valimisketast või kasutate puuteekraani, mis on saadaval paljudel EOS kaameratel, sh Canon EOS R50 ja Canon EOS R8. Teie kaamera kohandab automaatselt ava suurust, et tagada standardset säritust. Kui soovite haarata täielikku kontrolli, lülitage ümber käsitsirežiimi (M) ja saate valida mis tahes kombinatsiooni määrangutest.

Kiireim võimalik säriaeg varieerub mudelite lõikes ja ka vastavalt sellele, millise säriaegade režiimi te valite, ning kas on võimalik valida mehaanilise või elektroonilise katiku vahel. Canoni EOS-kaamera mehaaniline katik võimaldab tavaliselt kas kuni 1/4000 s või 1/8000 s, samas kui täiustatud peeglita EOS R süsteemi mudelite elektrooniline katik võib olla palju kiirem – kuni 1/64 000 s EOS R3 mudelil. Pikim automaatselt seadistatud säriaeg on 30 sekundit. Kui soovite pikemat säri, näiteks ilutulestiku või valgusjadade pildistamiseks, saate valida aegvõtte režiimi. Selles režiimis avaneb päästikunupu vajutamisel katik ja jääb avatuks seni, kuni vajutate seda uuesti.

Canon EOS R10 kaameraga suure säriajaga tehtud fotol teeb tänavatantsija ühe käega maas kõrge jalalöögi. Taustal on veel neli inimest ja kõrged palmipuud.

Siin oli säriaeg 1/3200 s piisavalt kiire, et jäädvustada liikumine, kuid siiski on tunda aimatav liikumishägusus, näiteks tantsija jalgade ümber. Tänu objektiivi optilisele pildistabilisaatorile on stseeni liikumatud elemendid aga kaunilt teravad. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18–45 mm F4,5–6,3 IS STM: 18 mm, 1/3200 s, f/4,5 ja ISO 400.

Terav suumipilt sõudjatest veel, jäädvustatud objektiiviga Canon RF-S 18–150 mm F3,5–6,3 IS STM.

Mida rohkem te sisse suumite, seda suuremaks probleemiks kaamera värin muutub. RF-S 18–150 mm F3,5–6,3 IS STM objektiivi 4,5-astmeline optiline pildistabilisaator on aga seda oluliselt vähendanud, võimaldades fotograafil kasutada mitte eriti suurt säriaega, 1/2000 sekundit, ja seejuures jäädvustada isegi veetilgad teravalt 100 mm fookuskaugusega. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18–150 mm F3,5–6,3 IS STM: 100 mm, 1/2000 s, f/6,3 ja ISO 500.

2. Vältige kaamera värinat

Säriaja valimisel tuleb arvestada kahe asjaga: kas see on piisavalt kiire, et vältida käes hoitava kaamera liigutamisel tekkivat hägu (kaamera värinat), ja kui suur on subjekti liikumiskiirus.

Kaamera värina vältimiseks vajalik säriaeg sõltub mitmest asjaolust, sealhulgas sellest, kui tugev on tuul ja kas kasutate objektiivi või kaamerat, millel on sisseehitatud pildistabilisaator. Kõige olulisem on aga objektiivi fookuskaugus. Mida rohkem te sisse suumite, seda märgatavamaks iga värin muutub.

Üldine reegel ütleb, et tuleb valida säriaeg, mis vastaks efektiivse fookuskauguse pöördväärtusele, või siis sellest kiirem. Seega tuleb 50 mm fookuskauguse puhul kasutada 1/50 s või kiiremat säriaega ja 200 mm puhul 1/200 s või kiiremat säriaega. Kui see on korras, tuleb jälgida subjekti liikumiskiirust – lugege edasi.

Hägune kaader ratturist maastikurattal, taust on fookuses.

Kuigi 1/200 s säriaeg tundub kiire, siis pildil tekitas see küll mulje kiiresti liikuvast subjektist, kuid ratta või ratturi detaile see jäädvustada ei suutnud. Pildistatud kaameraga Canon EOS 90D ja objektiiviga Canon EF-S 10–18 mm f/4,5–5,6 IS STM: 11 mm, 1/200 s, f/14 ja ISO 1250.

Terav kaader liikuvast ratturist maastikurattal, taust ja rattur on fookuses.

1/1000 s kiirusel on tegevus aga külmutatud. Pöörake tähelepanu ka sellele, kuidas ava on laiendatud f/5,6-le, et säilitada õige säri. Pildistatud kaameraga Canon EOS 90D ja objektiiviga Canon EF-S 10–18 mm f/4,5–5,6 IS STM: 18 mm, 1/1000 s, f/5,6 ja ISO 1250.

3. Jäädvustage liikumist kiirema säriajaga

Liikuva subjekti külmutamiseks vajalik säriaeg sõltub subjekti ja kaamera vahelisest kaugusest, liikumise suunast ja kiirusest. Tõenäoliselt vajate kiiremat säriaega kui esialgu arvasite. Säriaeg 1/250 s on piisav aeglaselt liikuva subjekti, näiteks kõndiva inimese jäädvustamiseks, kuid kiiremate subjektide, näiteks lendavate lindude ja kiirendavate autode teravaks pildistamiseks tuleb kasutada säriaega kuni 1/1000 või isegi 1/4000 s. Olge valmis suurendama ISO-valgustundlikkust kiiremate säriaegadel kasutamisel õige säri säilitamiseks, eriti siis, kui jäädvustate sporti ja loodust.

Tegevuse külmutamisega võib kaasneda üks negatiivne aspekt – nimelt ei pruugi tegevus enam tegevusena näida. Liikuvate subjektidega pildid paistavad dünaamilisemad siis, kui subjekt on terav, kuid taust on hägune. Selle efekti saavutamiseks veenduge, et säriaeg oleks hägu tekitamiseks piisavalt aeglane, ja seejärel liigutage kaamerat, järgides subjekti liikumise kiirust. Seda kutsutakse panoraamimiseks – rohkem infot leiate meie mugavast panoraamimise juhendist.

Canon EOS R7 kaameraga jäädvustatud foto mootorratturist, kes on terav hägusa tausta ees, kuna fotograaf kasutas panoraamimist, et minna subjekti liikumisega kaasa.

Liikuva subjekti jälgimiseks kaamerat panoraamides suhteliselt aeglase säriaja kasutamine annab terava objekti hägusa taustal, mis muudab tegevuse dünaamilisemaks. Pildistatud kaameraga Canon EOS R7 ja objektiiviga Canon RF 100–500 mm F4,5–7,1 L IS USM: 363 mm, 1/160 s, f/10 ja ISO 100.

Foto rulatajast, kes on terav hägusa tausta ees, kuna fotograaf kasutas panoraamimist, et minna subjekti liikumisega kaasa.

Panoraamimise tehnika valdamine on äärmiselt kasulik igasuguse tegevusfotograafia puhul, alates spordist kuni eluslooduse pildistamiseni. Saladus peitub selles, et tuleb vastu panna soovile tegevus külmutada. Selle asemel kasutage piisavalt aeglast säriaega, et tekitada liikumise hägusust, kuid samas minge liikuva subjekti samal kiirusel kaasa. Pildistatud kaameraga Canon EOS RP (nüüd uuem mudel EOS R8) ja objektiiviga Canon RF 24–105 mm F4–7,1 IS STM: 26 mm, 1/30 s, f/16 ja ISO 100.

4. Video säriaeg

Video jäädvustamisel on hea rusikareegel seada säriaeg umbes 1/2R, kus R on kasutatav kaadrisagedus. Näiteks kui filmite Canon EOS R10 kaameraga 4K 60p resolutsiooniga, on ideaalne säriaeg umbes 1/125 sekundit – veidi üle kahe korra rohkem kui kasutatav 60 kaadrit/s. See aitab vältida liiga aeglasest säriajast tulenevat hägusust, kuid ei põhjusta ka materjali katkendlikkust, nagu see oleks kiirema säriaja kasutamisel.

Suurtest sammaldunud kividest alla voolav vesi. Kaamera aeglase säriaja tõttu on vesi hägune.

Kui kaamera on kinnitatud statiivile ja kasutatakse pikka säritust (aeglast säriaega), muutuvad liikuvad subjektid – nagu see kosk – hägusaks, andes veele klassikalise piimja välimuse. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R5 ja Canoni objektiiviga RF 14–35 mm F4L IS USM: 35 mm, 1 s, f/22 ja ISO 100.

5. Liikumise hägustamiseks kasutage aeglasemat säriaega

Saate kasutada suhteliselt pikka säri – aeglast säriaega, näiteks üle sekundi – pildi tahtlikuks hägustamiseks või ainult liikuvate elementide hägustamiseks muidu teravas stseenis. Ülesärituse ennetamiseks tuleks kasutada aga kitsamat ava (suuremat f-numbrit, nagu f/16 või f/22), väiksemat ISO määrangut või ND-filtrit, mis piiraks kaamerasse tuleva valguse hulka. Pärast seda saate kaamerat säritamise ajal kas ise liigutada (hägustades terve pildi) või kasutada statiivi, mille abil jäävad hägusaks ainult kaadris liikuvad osad. Viimane tehnika sobib hästi lainete ja voolava vee pehmendamiseks või linnapildis liikuvate autode ja inimeste hägustamiseks.

Pikema kui 30-sekundilise särituse puhul kasutage aegvõtet. Osadel Canoni kaameratel on režiimikettal B-seadistus, samal ajal, kui teiste puhul tuleb aktiveerida M-režiim (Manual, käsitsi) enne, kui säriaegade valikusse ilmub aegvõtte režiim. Kasulikuks võib osutuda ka kaugjuhtimispult või juhtmega pult, millega saab ennetada päästikunupu vajutamisel tekkivat värinat. Lisaks nendele valikutele võite kasutada ka rakendust Canon Camera Connect, millega saate kontrollida oma kaamerat nutitelefoni kaudu.

Säriaja tundmine ja selle kontrollimine võimaldab teil oma kaamerat ja objektiivi maksimaalselt ära kasutada, aidates teil iga kord suurepäraseid pilte jäädvustada.


Autorid: Marcus Hawkins ja Pete Wolinski

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Kuidas säri juhtida

  Õppige kasutama ava, säriaega ja ISO sätteid.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Panoraamimine algajatele

  Avastage nende nippide abil kuidas kasutada panoraamimist paremate tegevusfotode tegemiseks.

 • LIIKUMISE JÄÄDVUSTAMINE

  Liikumise jäädvustamine fotograafias

  Lugege, kuidas jäädvustada liikumist ja tuua seda tunnet ka oma piltidele.

 • TEGEVUSFOTOGRAAFIA

  Parimad objektiivid tegevuse jäädvustamiseks

  Meie parimate objektiivide juhend tegevuse jäädvustamiseks.