TÄNAVAFOTOGRAAFIA

Parimad nõuanded ainulaadsete tänavafotode jäädvustamiseks

Tänavafotograafia on viimastel kümnenditel suurte sammudega edasi liikunud – tänapäeval katsetatakse rohkem, leides uusi ideid teistest žanritest, räägib Andres McNeill.
Pildistatud tagant – inimene kõnnib mööda pikka rippsilda rea kõrgete hoonete suunas. Pildistanud tänavafotograaf Andres McNeill.

Tänavafotograafia sai alguse hetkest, kui hakati valmistama kaasaskandmiseks sobiva suurusega kaameraid. Tegemist on žanriga, mis sisaldab väga laia valikut erinevaid stiile, kuid mida väga üldiselt määratletakse avalikult jäädvustatavate, mitte lavastatud piltidena. Enamik inimesi peab 60ndate kuni 80ndate aastate New Yorki stiili tänavafotograafia kõige ehedamaks näiteks – tempokad võtted, mida teinekord tehakse otse inimeste silme all. Sarnaselt mis tahes muude fotograafiatüüpidega on aga ka see edasi arenenud.

Ajastul, kus kõigil on taskus nutitelefon, eristavad tänavafotograafid end oma kaameraga jäädvustatud võtete kvaliteedi ja loova lähenemise poolest. Nad võivad jääda truuks eelkirjeldatud stiilile, kuid nad lähenevad tänavafotograafiale ka täiesti isikliku nurga alt.

Võtkem näiteks Andres McNeill. Ühendkuningriigis Glasgow's elav fotograaf on saavutanud märkimisväärse jälgijaskonna sotsiaalmeedias oma dramaatiliste, arhitektuuripõhiste fotodega Šotimaa linnast. Andrese puhul on esikohal hooned ja alles seejärel inimesed.

Siin on mõned tema näpunäited, kuidas tänaval pildistada.

1. Jälgi maailma enda ümber

Kaks inimest jalutavad vihmavarje hoides suure ja imposantse hoone ees. Pildistanud tänavafotograaf Andres McNeill.

Kuigi Andrest inspireerib arhitektuur, meeldib talle lisada oma linnafotodele ka inimesi, et lisada fotole liikumist ja isikupära ning äratada see ellu. Pildistatud kaameraga Canon EOS R6, adapteriga Canon Mount Adapter EF-EOS R ja objektiiviga Canon EF 70-200mm f/4L IS USM 200 mm juures, säriajaga 1/800 s, avasuurusega f/4 ja ISO-ga 400. © Andres McNeill

Kõnniteel jalutav vanem kepiga mees näeb välja tõeliselt väike tema kõval kõrguva hoone punaste tellisseinte kõrval. Pildistanud tänavafotograaf Andres McNeill.

Teekattemärgised ja selle hoone ees asuvad metallelemendid aitavad juhtida vaataja pilgu vanemale inimesele, kes kõnnib kepile najal aukartusäratavate punastest tellistest seinte ääres. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28 mm F2,8 STM: 1/800 s, f/2,8 ja ISO 100. © Andres McNeill

Kui Andres seab sammud tänavale, et teha tänane võte, väldib ta teadlikult üleliia mõtlemast sellele, kuhu ta läheb. Selle asemel reageerib ta sellele, mida ta näeb. Kuid seejuures on tal ettekujutus sellest, mida ta soovib leida. „Mulle tundub, et ma olen paljudest tänavafotograafidest mõnevõrra erinev, kuna võtan arvesse linnaarhitektuuri,“ selgitab ta. „Mind huvitab mastaabi demonstreerimine. Mulle meeldib püüda kaadrisse massiivne hoone ja seejärel kontrasti loomiseks selle ees asuvad inimesed.“

Andres käib ringi, kuni leiab koha, mis tema meelest moodustaks jõulise kompositsiooni, seab seejärel valmis kaamera ja asub ootama. „Otsin taustaks kena hoone ja selle eest risti läbi liikuv inimene on praktiliselt sekundaarse tähtsusega,“ räägib ta. Ideaalseks objektiks on sageli visuaalne kordus või juhus – „rohelise jakiga inimene, kes seisab reklaamtahvli kõrval, millel on pilt rohelise jakiga inimesest või midagi sellist“.

Inimeste jäädvustamisel on oluline jälgida teravustamispunkti – selleks võivad olla põhisubjekti silmad, keskse tegelase nägu või mööda tänavat kiirustav inimene.

2. Leia stiil, mis sind inspireerib

Sellel suunaga alt üles tehtud tänavafotol on kaks varju jäävat kaunistatud hoonet, mis raamivad kolmandat, päikesevalguses kümblevat hoonet.

Kõrgete hoonete kaadris raamina kasutamise eeliseks on see, et sa võid pildistada igal ajal. „Pole suurt vahet, kas pildistad südapäeval, mis on tavaliselt fotograafi õudusunenägu, kuna päikesevalgus on siis kõige tugevam, kuna valguse ja varju vahel on ikkagi võimalik leida kaunist kontrasti,“ sõnab Andres. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28 mm F2,8 STM: 1/250 s, f/2,8 ja ISO 200. © Andres McNeill

Inimene vaatab ja ootab perroonil, samas kui rong temast mööda kihutab. Inimene on täielikus fookuses, kuid rong on hägustatud.

Põhjus, miks Andresel meeldib jäädvustada pilte, mis meenutavad filmikaadreid, peitub selles, et nii tekib „nostalgiline mulje, mis on peaaegu sarnane minu lapsepõlve Glasgow'ga,“ sõnab ta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 1/6 s, f/4.5 ja ISO 100. © Andres McNeill

Oluliseks kokkupuutepunktiks on Andrese jaoks kino. Andres komponeerib pildi „nagu looks võtet filmi jaoks“.

Ta rõhutab, et tänapäevases tänavafotograafias puudub „kõigi jaoks sobiv ühelaadne lahendus“. Andrese pilku püüavad kõige sagedamini hoonete kujud ja mustrid, olgu siis tegemist 19. sajandi Victoria aegsete kontorite või Glasgow tänavatel aegajalt ette tulevad brutalistlikud ehitised. „Mulle meeldivad väga suunavad jooned, kus hoone jooned juhivad teid pildistatava isikuni. Teinekord pildistan ma nii, et hoone jääb kaadri mõlemale küljele ja nende vahel asub inimene või siis minu suunas liikuv takso.

Lähenemisnurki on lihtsalt niivõrd palju," ütleb Andres. „Varem kasutati alati 35 mm kaamerat, jäädvustades teinekord käigu pealt ja lähedalt; nüüd aga kasutame erinevaid fookuskaugusi. Kui tunned end parajasti endasse tõmbununa, võid kasutada 85 mm või 200 mm, pildistada teiselt poolt tänavat ja jäädvustada hetke, mis 35 mm puhul poleks võimalik.“

3. Lähtu loomingulisest perspektiivist

Tänavafotograafi Andres McNeilli poolt silla alt tehtud foto, millel hoone ja puud peegelduvad teel oleva suure veelombi pinnal.

Andres on muutnud muidu täiesti mittemidagiütleva stseeni huvitavaks, kasutades maapinda ja silla alumist poolt loodusliku raamina ning veendudes, et hoone ja puud peegelduvad teel asuva suure lombi pinnalt. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28 mm F2,8 STM: 1/1000 s, f/3,5 ja ISO 100. © Andres McNeill

Munakividega kaetud käänuline Glaswegiani tänav, pildistatuna ülevalt. Mõlemal pool asuvate hoonete vahele on tõmmatud värvikirevad lipud. Pildistanud tänavafotograaf Andres McNeill.

Lisage oma linnafotodele mitmekesisust ja pildistage tänavat ülevalt alla või hoopis maapinnalt üles vaadates. Pildistatud kaameraga Canon EOS R6, adapteriga Canon Mount Adapter EF-EOS R ja objektiiviga Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM 16mm juures, säriajaga 1/160 s, avasuurusega f/5 ja ISO-ga 100. © Andres McNeill

Eriliste piltide loomiseks püüdke pildistada tavatu nurga alt või mittetraditsioonilisest vaatenurgast. Üks, mida Andres armastab Glasgow puhul, on linna mägine maastik, mis võimaldab püüda kaadrisse erinevaid perspektiive ja kihte. Kõrged kohad on ka head päikeseloojangute tabamisel.

Veel on kasulik otsida peegeldusi akendelt või teistelt peegeldavatelt pindadele. Sarnaselt akendega võite eksperimenteerida ka huvitavate kompositsioonide loomiseks lompide ja jõgedega.

Tänavapiltide jäädvustamisel mõelge, mis on teie linna puhul ainulaadset ja kasutage seda ära, et muuta pildid huvitavaks ja originaalseks.

4. Kasuta ilma enda huvides ära

Musta ülikonda riietatud inimene kõnnib musta vihmavarju hoides, seljaga kaamera poole, mööda vihmast linnatänavat. Pildistanud Andres McNeill.

Canoni ilmastikukindlus pole Andrest kunagi alt vedanud, kuid teinekord võtab ta oma kaamerale kaasa täiendava vihmakatte, juhuks kui vihmasabin muutub tugevaks lausvihmaks. Pildistatud kaameraga Canon EOS R6, adapteriga Canon Mount Adapter EF-EOS R ja objektiiviga Canon EF 70-200mm f/4L IS USM 165 mm juures, säriajaga 1/160 s, avasuurusega f/4 ja ISO-ga 100. © Andres McNeill

Kitsas munakivitänav loojangu ajal, lambipirnide valguskett hoonete vahel peegeldub teel olevate lompide vees. Pildistanud Andres McNeill.

Tavaliselt on „võtte saamine“ üks suur ootamine. Andres võib pool tundi ühe kohal peal oodata, ilma et saaks soovitud pilti – näiteks, et keegi astuks kaadrisse. Kui aga oled leidnud enda jaoks huvitava koha, saad sa sinna mõnel teisel päeval alati tagasi tulla. Pildistatud kaameraga Canon EOS R6, adapteriga Canon Mount Adapter EF-EOS R ja objektiiviga Canon EF 70-200mm f/4L USM säriajaga 1/250 s, avasuurusega f/4.5 ja ISO-ga 3200. © Andres McNeill

Glasgow võib ju olla kaunis hoonetekeskkond, kuid samal ajal on tegemist ka Ühendkuningriigi ühe vihmarohkema linnaga. Andrest see ei häiri. Tegelikult hoiab ta pilgu ilmateadetel, lootes, et hakkab sadama. „Minu sõbrad ja pere mind selle pärast just ei armasta,“ naerab ta.

„Töötades EOS R süsteemi kaameratega näen ma igat üksikut vihmapiiska, kuna lahutusvõime on lihtsalt nii suur,“ lisab ta. „Vihm annab pildile täiesti teise ilme, võrreldes suvepäeval tehtud võttega. Pilt saab juurde morni noodi.“ Suurepäraseks elemendiks on ka vihmavarjud.

5. Ole lugupidav

Andres McNeilli jäädvustatud tänavafotol sõidab jalgrattur suure ja uhke kivihoone ees mööda tänavasillutist.

Oma karjääri alguses üritas Andres matkida varasemaid tänavafotograafe, kes püüdsid pildistatavatele võimalikult lähedale pääseda. „Mulle ei meeldi inimeste isiklikku ruumi tungida,“ langetas ta siis enda jaoks otsuse. „See pole eriti minu stiil.“ Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28mm F2.8 STM: 1/500 s, f/4,5 ja ISO 100. © Andres McNeill

Alati on soovitatav enne kontrollida, kas võttekohas on pildistamine lubatud – üldiselt aga on enamikes riikides avalikes kohtades pildistamine lubatud, kui pole just märgitud teisiti. Siia hulka kuulub inimeste pildistamine tänaval ja avalikes kohtades, näiteks parkides.

Sellele vaatamata võib võhivõõraste pildistamine olla veidi hirmutav. „Ole oma tegevuses aus ja lase oma kirel kõigest läbi särada,“ soovitab Andres, kes tavaliselt teeb pildi ja läheb seejärel võimaluse korral jäädvustatud inimese juurde ning näitab tehtud pilti kaamera tagaküljel. Samuti võite pakkuda võimalust pilte jagada või anda pildistatavale oma sotsiaalmeedia andmed, et neil oleks võimalik pilte veebis vaadata.

Enamik inimesi on mõistvad, kuid kui soovitakse, kustutab Andres pildi rõõmsalt ära.

6. Pange kokku parim tänavafotograafia varustus

Käed hoiavad Canoni kaamerat EOS R8, millele on kinnitatud Canoni objektiiv RF 28mm F2.8 STM.

Spontaansete ja ebaharilike hetkede jäädvustamine on üks tänavafotograafia suurimatest võludest, mistõttu on kiire sarivõtterežiimiga kaamera ideaalne. EOS R8 suudab oma elektroonilise katikuga jäädvustada kuni 40 kaadrit sekundis; samuti on sel eeljäädvustamisega 30 k/s sarivõtterežiim RAW Burst, mis võimaldab teil hakata RAW-faile jäädvustama vaid katikunupu kerge vajutusega.

Canoni peeglita EOS R süsteemi kaamerate, alates täiskaadrilistest kaameratest EOS R8 ja EOS R6 Mark II, kuni APS-C EOS R10 ja EOS R50-ni, väikesed mõõtmed ja võimekus väheses valguses muudavad need suurepäraseks valikuks tänavafotograafiaga tegelejale.

Andres pildistab tavaliselt lühikeste säriaegade ja sarivõtterežiimiga. „Tahan liikumishetke peatada, kuid ma ei taha heast võttest ilma jääda,“ selgitab ta.

Tänavafotograafid kasutavad tavapäraselt 35 ja 50 mm objektiive, kuna see sarnaneb enim sellele, kuidas inimese silm maailma näeb, ja annavad loomulikuma vaatenurga. Nii Canon RF 50mm F1.8 STM kui RF 35mm F1.8 MACRO IS STM annava mõlemad kauni bokeh-efekti ning nende objektiivide laiad avad aitavad luua kinolaadse efekti, eraldades pildistatava objekti ja hoides tausta hägusana.

Kui taust on aga pildistatavaga samaväärselt oluline, võib lainurkobjektiiv olla aga parem valik. Ülikompaktne objektiiv Canon RF 28mm F2.8 STM on universaalse fookuskauguse ja kiire säriajaga, et proovida teha hägustatud taustaga pilte, nii et see on tänavafotograafia jaoks ideaalne objektiiv. Universaalsel objektiivil Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM on optiline pildistabilisaator kaamera värina vähendamiseks ning samuti annab see teile universaalsuse jäädvustada nii lainurk-linnavaateid kui ka intiimsemaid tänavaportreesid. „Teinekord tahan ma, et saaksin suumida ja luua erinevaid perspektiive,“ räägib Andres.

Telefotoobjektiiviga pildistamine tähendab, et võite pildistatavast eemal asuda ega pea tema privaatsust häirima. Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM on tohutult mitmekülgne 10-kordse suumiga objektiiv, mis on ideaalne valik, kui soovite üht objektiivi, millel oleks fookuskaugus iga stsenaariumi jaoks

Tänavafotograafia on kõige lihtsamini teostatav fotograafialiik. Teil pole alustamiseks vaja keerukat ja kallist varustust. Teil pole vaja reisida kaugele välismaale, ronida mägedes või istuda nädalaid peidus, kuni avaneb unikaalne võimalus pildi tegemiseks. Tänavafotograafia puhul piisab, kui võtta kott oma varustusega, minna välja tänavale oma elukoha lähedal ja hakata pildistama. Ja tegemist on ju oskusega, mis läheb ajaga vaid paremaks. „Kuni te pole oma silmi välja treeninud, ei näe te neid erakordseid hetki, mis kogu aeg teie ümber toimuvad,“ sõnab Andres. „Tuleb olla väga rahulik.“

Hämmastavad pildistatavad objektid asuvad juba teie välisukse lähedal. Nii et minge välja, olge valmis ja vajutage katikunuppu.


Autor: Rachel Segal Hamilton

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Tänavafotograafia objektiivide väljakutse

  Miks on Canon RF 28mm F2.8 STM tänavafotograafide varustuses hädavajalik?

 • Arhitektuurifotograafia

  Arhitektuurifotograafia näpunäited

  Tutvuge arhitektuurifotograafiaga professionaalide jagatud tehnikate ja teadmiste abil.

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Avastage enda jaoks abstraktne tänavafotograafia

  Looge tavalistest objektidest suurepärast kunsti, järgides neid lihtsaid sürreaalse tänavafotograafia nõuandeid.

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Tänavaportreede nõuanded

  Parimad nõuanded silmapaistvateks tänavaportreedeks profifotograafilt Julian Love’ilt.