Giuseppe taking a photo of a shop window, showing passers by in the reflection.

TÄNAVAFOTOGRAAFIA

Igapäevane võlukunst: Giuseppe Esposito-Rodriguese nõuanded tänaval fotografeerimiseks

Fotograafia on Giuseppe Esposito-Rodriguesi geenides. Giuseppe sündis Venezuelas. Tema itaallasest isa armastas fotografeerida maastikke ja portugaallasest ema tundis sügavat tõmmet reisifotograafia suhtes. Vanemate fotograafiaalastesse jalajälgedesse astumine oli Giuseppele asjade loomulik käik.
Alates 2013. a. on tema elukohaks Dublin, kus jõeäärsetel avenüüdel ja lampidest valgustatud teedel jäädvustatud kinolikud, ent samas vaikselt intiimsed tänavafotod on jõudnud mitmete väljaannete, sh Lonely Planeti ja Culture Tripi lehekülgedele. Varemalt eelistas Giuseppe oma Canon EOS 5D Mark III kaamerat (mille koha on nüüd sisse võtnud Canon EOS 5D Mark IV), millel oli objektiiviks kas Canon EF 24-70mm f2.8L II USM, Canon EF 50mm f/1.4 USM või Canon EF 85mm f/1.4L IS USM. Hiljuti on ta aga uurinud lähemalt väga portatiivset Canon EOS M6 Mark II-e.
"Canon EOS M6 Mark II on suurepärane universaalkaamera just tänavafotograafidele, kuna sel on kõrge lahutusvõime (32.5 megapikslit), sarivõtte võimalus (14 k/s), suurepärane videovõimekus (4K ilma kärpimiseta) ja tugev käepide, millest on mugav hoida ka kauem kestvate tänavavõtete puhul." Sarnaselt teistele Canon EOS M-kaameratele, saab ka EOS M6 Mark II-e kasutada koos Canoni kinnitusadapteriga EF-EOS M, mis annab teile võimaluse kasutada üle 80 erineva EF-S ja EF objektiivi, sh makro- ja kalasilmtüüpi eriobjektiive.
Giuseppe jagab meiega oma lähenemisnurka, tehnikaid ja nõuandeid loomingulise tänavafotograafia saavutamiseks.

1. Olge avalikkuse suhtes lugupidav ja tähelepanelik

Rahvahulga pildistamine aitab hoida pildistatava anonüümsena ja luua võtte, mis annab edasi sagiva linnatänava õhustikku.

Alati on soovitatav kontrollida tänavafotograafiat puudutavaid õiguslikke aspekte kohas, kus soovite tänaval pildistama hakata – üldjuhul enamik riike lubavad avalikes kohtades pildistamist, kui see pole eraldi sätestatud, ja siia hulka kuulub ka tänaval jalakäijate ning parkides jm avalikes kohtades inimeste pildistamine. Mitte kõik ei suhtu aga enda pildistamisse soosivalt. Giuseppe jutustab: "Sellisel puhul näitan ma neile kiiresti pilte ja loodan, et nad panevad tähele, et ma lähenen sellele kunstipärasest vaatenurgast. Teinekord aga näitan ma neile oma Instagrammi lehekülge, et inimesed näeksid, et ma ei tegele pildistamisega mitte mingil muul põhjusel kui armastusest kunsti vastu. Tavaliselt inimestele see meeldib ja nad rahunevad maha."

2. Paigutage end ühte punkti

A man walking past a row of houses covered in autumnal foliage (left).Three people crossing the road next to a bus on the streets of Dublin (right).
Pildi komponeerimisel alustage esmalt taustaplaani valimisest ja oodake seejärel, kuni viimane komponent oma kohale langeb.

Selle žanri üheks suuremaks väljakutseks on rahvarikkad kohad. "Kõik on pidevas liikumises," räägib Giuseppe. "Valgus, pildistatav, keskkond. Tuled järgmine päev tagasi ja on juba täiesti uus olukord. Tuleb leppida sellega, et kõike pole võimalik kontrollida. Sinu võimuses on omada ideed ja proovida ennustada, millal on võimalik seda ideed teoks teha. See seisneb eelkõige sind ümbritseva stsenaariumi enda kasuks tööle panemises."

Endale parimate võimaluste loomiseks otsib Giuseppe endale esmalt sobiva fooni ja seejärel nurga, kuhu ta saab ennast eraldada. "Põhimõtteliselt otsin ma rahvarohkel tänaval ühe nurga ja jääd rahulikult ootama, millal õige inimene minu pildile astub. Ma võin end natukene liigutada ja proovida leida midagi natukene erineva nurga alt või perspektiivist, kuid enamuse ajast püsin ma kohas, kus ma usun, et taust pildistatavaga hästi töötab, ja ootan."

3. Valige oma loo jutustamiseks õige jäädvustusrežiim

Seotud artiklid
Mindful travel photography

REISIFOTOGRAAFIA

Aupaklik reisifotograafia

Asjad, millega tuleb arvestada teiste kultuuride ja kogukondade jäädvustamisel.

Two people skateboarding down a bustling street at night.

LINNAFOTOGRAAFIA

Kuidas linnapuhkusel oma kaamerast maksimumi võtta

11 nõuannet, kuidas jäädvustada linnadžungli meeleolu.

An aerial view of a city at night, many buildings illuminated below a dark blue sky streaked with pink.

LINNAFOTOGRAAFIA

Võtke linnafotograafiast viimast, järgides meie parimaid nõuandeid

Jäädvustage vapustavat linnamaastikku ja detailseid linnavõtteid. Tutvuge nõuannete, nippide ja tehnikatega ning leidke inspiratsiooni.

Canon EOS M6 Mark II-e suur käepide ning kergus ja portatiivsus muudavad ta suurepäraseks tööriistaks tänaval pildistamisel.

Oma pikale kogemuspagasile tuginedes ütleb Giuseppe, et parim režiim tänaval pildistamiseks on Av. "Sa ei pea kõike kontrollima, kõigest ava ja võib-olla ISO. Võib-olla tuleb ISO-seadistust tõsta, kui pildistamine toimub õhtul. Päevasel ajal saab aga kasutada suuremaid kiiruseid ja väiksemat ava, mis võimaldab liikuvaid objekte paremini fookusesse saada."

Giuseppe kasutab tavaliselt laiu avasid (väiksemaid f-numbreid), mis aitavad tal luua talle iseloomulikku kinolaadset efekti. "f/1.4, f/1.8 või f/2.8 juures pildistamine aitab mul eraldada objekti ja hägustada tausta. Taust on jätkuvalt oma kohal ja aitab mul rääkida kogu lugu, kuid meil pole vaja näha selle iga üksikasja."

4. Valige stseeni jaoks parim objektiiv

A tram on the tracks in Dublin city centre (left). An old man reading the newspaper on the top level of a double-decker bus (right).
Giuseppe oma kasutanud oma kompositsioonides linnamaastikku – trammirööpad juhivad pilgu pildi fookuspunkti (vasakul). Pildistamiseks kasutatud tehnika: Canon EOS M6 Mark II + EF-M32mm f/1.4 STM. Giuseppe on jäädvustanud selle võtte (paremal) komponeerimiseks bussi sisemuse ja läbi akna nähtava lehestiku üksteisega sobivaid värve.

"Paljud räägivad, et tänavafotograafia puhul tuleb kasutada 28-55mm fookuskaugust, kuna see on inimsilmale võimalikult lähedane ja pakub seetõttu loomulikku perspektiivi," selgitab Giuseppe. "Minu jaoks on aga taust täpselt sama oluline nagu pildistatav inimene, mistõttu kasutan pildistamiseks fookuskaugust 24mm või 28mm." Kui Giuseppe kasutas pildistamiseks kaamerat Canon EOS M6 Mark II, kasutas ta talle meeldivate laiade ja avatud stseenide loomiseks objektiivi Canon EF-M 32mm f/1.4 STM. „Objektiiv oli väga universaalne praktiliselt iga olukorras, kus ma leidsin end olevat," sõnas ta. "Eriti meeldis mulle, kuidas objektiiv lasi mul jäädvustada atmosfääriga stseene, keskendudes samal ajal stseenile tervikuna, mitte ühele konkreetsele objektile."

Lisaks lainurkfotodele on Giuseppe leidnud hiljuti kiindumuse eemalt fotografeerimise suhtes. "Hiljuti avastasin, et telefotoobjektiiviga pildistamine on märksa mugavam, kuigi paljud elukutselised on väitnud vastupidist. Leian, et nende arvmus on väga vanamoeline. 85mm objektiivi või telefoto suumiga, näiteks Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM objektiiviga pildistamine võimaldab mul hoida enda ja pildistatava vahel vahemaad, mistõttu ma ei tungi neile ebamugavalt lähedale, mul on võimalik end objektist eraldada ning taust muutub väga hägusaks, mis mulle aga sobib."

5. Keskendu objektile

Laiemas võttes ühele objektile keskendumine on üheks võimaluseks, kuidas luua fookuspunkt ja kadreerida stseen. See on Giuseppele omane tehnika kinoliku mulje saamiseks.

Giuseppe jaoks muutis Canon EOS M6 Mark II objektiiv kõike. „Automaatfokuseerimine on kiire ja kindel, näo ja silmade jälgimine on äärmiselt täpne." Sellele vaatamata soovitab Giuseppe tänavafotograafidel proovida täiendava loomingulisuse saavutamiseks käsitsi fokuseerimist. "Ütleme, et kui ma tahan fokuseerida kellelegi konkreetsele stseeni keskmes, kuid ma soovin, et kõik kaadrist läbi liikuvad inimesed oleksid liikumise edasiandmiseks hägusad, oleks käsitsi fokuseerimine paremaks lahenduseks."

6. Leidke võimalusi olla loomingulised

Pildistamisel fookuse tehisvalgusele seadmine võib anda piltidele teise õhustiku. Tänavafotograafias peegeldatavate pindadega katsetamine võib lisada veel ühe loomingulise kihi.

Eriliste piltide loomiseks soovitab Giuseppe pildistada tavatu nurga alt või mittetraditsioonilisest vaatenurgast. Üheks tema lemmiktehnikaks on otsida peegeldusi akendelt või teistelt peegeldavatelt pindadele. "Ma proovin leida klaasi tagant, näiteks bussi- või kohvikuakna vms tagant inimesi. Seejärel otsin ma huvitavat peegeldatavat objekti, milleks võib olla näiteks mingi hoone, sõiduk või mõni teie inimene," sõnab ta. "Selliselt satuvad emotsioonid pildile kihiti."

Sarnaselt akendega soovitab Giuseppe eksperimenteerida huvitavate kompositsioonide loomiseks lompide ja jõgedega.

Samuti soovitab ta pildistada tahtlikult valgusesse ja kasutada tehisvalgustust. "Fotograafias tähendab valgus kõike. Me kõik teame seda, kuid tõelist muljet avaldab just see, kuidas me valgusega mängime," lisab ta. Kui valgus on terav ja otsene, on see tema hinnangul hea võimalus eksperimenteerida siluettidega. "Ma otsin mulle meeldiva tausta, mis on tagant valgustatud, ja ootan, kuni keegi õiges kohas kaadrisse astub. Eriti hea on see siis, kui te ei soovi pildistatava nägu pildil näidata.

„Teine kord aga meeldib mulle kasutada tehisvalgust, kas siis liiklusmärkidelt või tänavavalgustitelt, kuna see loob meeleolu ja aitab juhtida vaataja tähelepanu."

Liikumise peatamine sellisel stseenil jätab vaatajale mulje kiirustavast ja sagivast linnatänavast.

Kui soovite samuti tänavafotograafiaga kätt proovida, on Giuseppel teile lihtne nõuanne: "Harjutage, harjutage ja veel kord harjutage," sõnab ta. "Kui olete hingega asja juures, muutute oma tegevusalast hoolimata lõpuks üha paremaks ja teis areneb välja oma stiil. Ma ise praktiseerin seda tänase päevani. Ma harjutan pidevalt. Parim nõuanne, mida ma saan anda, on võtta kaamera, minna välja ja hakata pildistama."

Kas pabistate avalikus kohas pildistamise pärast või kardate, millised kuidas inimesed võivad reageerida? "Tänaval inimeste pildistamine on joon, millest teil tuleb suuta üle astuda," lisab Giuseppe. "Mida sagedamini te seda teete, seda kiiremini hakkate end pildistades mugavalt tundma, mis omakorda võimaldab teil keskenduda sellele, mis on tegelikult oluline – teha see imeline võte."

Autor: Natalie Denton

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde