MAASTIKUFOTOGRAAFIA

Kuidas jäädvustada maastikufotosid ilma statiivita

Avastage, kuidas jäädvustada detailseid maastikufotosid ja hägustada laineid või pilvi, hoides oma kaamerat käes.
Maastikufotograaf vaatamas läbi Canoni kaamera EOS RP pildiotsija, et jäädvustada eespool rulluvaid väljasid.

Statiivid on maastikufotograafias väga kasulikud, kuna need hoiavad kaamera stabiilsena ja te ei pea muretseme sellepärast, et aeglasem säritus pildi värisema paneks. Eriti oluline on see vähese valgusega pildistades. Samas võib statiiv olla üpris raske ja selle kaasaskandmine keeruline – näiteks, kui lähete pikale jalutuskäigule. Kaasaegse kaamera, õigete sätete ja väikese leidlikkusega võite järgmisel pildistamisretkel statiivi ka koju jätta ning selle asemel hoopis kohvitermose või süüa kotti pista.

1. Püsige paigal ja kasutage oma keha

Põlvitav maastikufotograaf vaatamas läbi Canoni kaamera EOS RP pildiotsija, et jäädvustada eespool rulluvaid väljasid.

Mida stabiilsem on kaamera, seda vähem tõenäolisem on ka kaamera värisemine – kui kasutate aeglast säritust, siis tuleb pildi tegemisel isegi hinge kinni hoida.

Maastikufotograaf hoidmas Canoni kaamerat EOS RP oma kehast eemal, nii et kaelarihm on pingul.

Kaelarihma pingul hoidmine on hea viis, kuidas kaamerat stabiilsena hoida.

See, kas teie pilt on teravselge või udune, sõltub sellest, kuidas te kaamerat käes hoiate. Kaamera stabiilsena hoidmiseks toetage objektiiv oma vasaku käe peopesale ja hoidke oma küünarnukki enda vastas. See loob kaamera toetamiseks tugeva raami.

Te saate kasutada oma keha, et vältida liikumishägu tekkimist. Proovige näiteks istuda ja toetada oma kätt põlvega. Teine võimalus on kasutada kaelarihma: aktiveerige reaalajavaade ja tõmmake kaamera enda kehast eemale, kuni kaelarihm on pingul (ärge tehke oma kaelale liiga).

2. Kasutage stabiliseerimist

Maastikufotograaf hoidmas kaamerat enda pea kohal, et jäädvustada rulluvate pilvede taustal olevat puud.

Canoni objektiivi RF 35mm F1.8 Macro IS STM stabilisaatori aktiveerimine aitab teil jäädvustada käest hoides säriajaga 0,8 sekundit.

Objektiivi stabilisaator aitab vähendada kaamera värinat ja pehmendada teie käte loomulikku liikumist. See võimaldab pildistada käest hoides ka aeglasema säriaja korral. Üldiselt kehtib käest pildistamisele reegel, et seda tohib teha ainult fookuskaugusele vastava või suurema kiirusega. Näiteks, kui te kasutate 50 mm objektiivi, ei tohiks kiirus langeda alla 1/50 s. Kuid objektiivi stabilisaatori aktiveerimine võimaldab teil ka aeglasemat säriaega kasutada. Canoni RF-seeria objektiivid, sealhulgas algajatele sobivad objektiivid, nagu Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM ja RF 35mm F1.8 Macro IS STM, kasutavad peeglita kaameraga suhtlevat stabilisaatorit ja suurem RF-kinnitus võimaldab suuremat liikumisvabadust.

3. Leidke toetuspunkt

Aiapostile asetatud Canon EOS RP.

Kahesekundilise taimeri kasutamine, kui kaamera on aiapostile asetatud, võimaldab ennetada kaamera liigutamist enne katiku avanemist.

Pildistamisel on väga lihtne leida platvorme ja looduslikke eendeid, mis tagavad teie kaamera jaoks stabiilse toetuspunkti ja võimaldavad teil kasutada aeglasemat säriaega. Kui seadistate kaamerat pika särituse jaoks, siis pidage meeles, et digipeegelkaamerate peegli „põrkamine“ (kui peegel sensori paljastamiseks üles kerkib) võib panna kaamera hetkeks värisema. Aktiveerige kaamera menüüst peegli lukustus või kui teie kaamera seda ei võimalda, siis kasutage reaalajavaadet. See ei ole aga probleemiks peeglita kaameratel, nagu EOS RP. Samas võib ka päästikunupu vajutus kaamera värisema panna, seega seadistage kahesekundiline taimer, kasutage kaugpäästikut või kontrollige kaamerat eemalt, kasutades rakendust Canon Camera Connect.

4. Liikuge ringi ja katsetage erinevaid nurki

Maastikufotograaf kükitamas, et jäädvustada hommikuvalguses olevaid taimi.

Kaamera statiivilt eemaldamine võib viia teie loomingulisuse uuele tasemele, võimaldades teil avastada uusi vaatenurki ja ainulaadseid kompositsioone.

Lähivõte õrna taime siluetist päikeseloojangu taustal.

Käest pildistades kaotate küll stabiilsuses, kuid võidate paindlikkuses. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 Macro IS STM: 1/100 s, f/16 ja ISO100.

Statiividel on maastikufotograafias alati oma koht, kuid mõnikord võib statiivi puudumine teie fotodele hoopis kasuks tulla. Statiivi tööks on piirata liikumist, aga kui kaamera on teie käes, saate katsetada erinevaid kohti, pildistada erinevate nurkade alt ja rakendada oma loomingulisust. Kui seisate ühes kohas (ja isegi siis, kui leiate esiplaanile huvitavaid objekte ja järgite kolmandike reeglit), võivad teie fotod jääda liiga ühekülgseks.

5. Aktiveerige automaatne ISO

Fotograaf kummardumas, et jäädvustada rannal olevast ajupuu tükist madala vaatenurgaga fotot.

Fotograaf on kasutanud võimalust pildistada ajupuitu teise nurga alt, mida pakub talle just käest pildistamine.

Foto ajupuu tükist tühjal rannajoonel. Lainete liikumine on pika särituse tõttu hägune.

See kahesekundiline säritus, mis hägustas õrnalt lainete liikumist, oli võimalik tänu Canoni kaamera EOS R6 sisseehitatud pildistabilisaatori ja Canoni objektiivi RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pildistabilisaatori koostööle. Selle võtte tegemine oleks statiiviga isegi keerulisem olnud, kuna statiivi ümber loksuvad lained oleksid statiivi kõikuma löönud. Sätted: 35 mm, 2 s, f/7.1 ja ISO125.

Mõned aastad tagasi tundus ISO-valgustundlikkuse suurendamine 1600-ni utoopilisena, aga kuna kaasaegsed sensorid töötavad vähese valgusega palju paremini, on praegu võimalik jäädvustada selgeid pilte isegi selliste väärtuste juures. Lihtsa särimäärangu jaoks valige käsitsirežiim, automaatne ISO ja säriaeg, mis vastaks objektiivi fookuskaugusele või oleks sellest suurem. Kaamera kohandab ISO-valgustundlikkust vastavalt stseenile, et saaksite ise säriaja ja ava seadistamisele keskenduda.

Canoni täiustatud peeglita kaamerad, nagu EOS R6, on varustatud korpusesisese pildistabilisaatoriga (IBIS), mis töötab kas iseseisvalt või koostöös objektiivi optilise pildistabilisaatoriga. Seeläbi saavutatakse kuni 8-astmeline pildistabilisaator, mis võimaldab teil kasutada pikemat säriaega ka ilma statiivita.

Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED / VÄLISTINGIMUSED

  Näpunäiteid äärmuslikes ilmastikutingimustes jäädvustamiseks

  Alates varustuse kaitsmisest kuni enda eest hoolitsemiseni - siin on meie parimad nõuanded ja nipid äärmuslikes ilmastikuoludes pildistamiseks.

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Maastikuobjektiivi väljakutse

  Professionaal Verity Milligan jagab oma kogemust põnevate maastike jäädvustamisel kahe kerge objektiiviga.

 • TÖÖTLEMISE PÕHITÕED

  Kuidas töödelda printimiseks mõeldud maastikufotosid

  Töötlustehnikad, mis aitavad teie maastikufotosid imelisteks kunstitöödeks muuta.

 • SEIKLUSFOTOGRAAFIA

  Seiklusfotograafia näpunäited

  Viis nõuannet, kuidas kaameraga EOS M6 Mark II oma seiklusi jäädvustada.