A river flowing through a landscape of mossy rocks.

FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Kuidas säri juhtida

Säri on valguse hulk, mis teie kaamera sensorisse siseneb ja määrab, kui heledad või tumedad teie pildid on. Seda saavad juhtida säriaeg, ava ja ISO. Kui muudate neist ükskõik millist, ei mõjuta see ainult säri, aga ka foto välimust.

Kaamera saab tavaliselt automaatrežiimis ise olenevalt olukorrast õige säri valida. Aga kui õpite, kuidas erinevad elemendid teie fotosid mõjutavad, saate piisavalt enesekindlust, et kaamerat käsitsi juhtida. Tulemuseks olevad pildid paistavad teiste seast silma.

Selles videos selgitatakse, kuidas kasutada ava, säriaja ja ISO seadeid, et saavutada oma fotol õige säritus ja efekt.

Ava

Ava on objektiivis oleva augu suurus, mille kaudu valgus sisse pääseb. Igal objektiivil on mitmeid ava seadeid, alates suurest kuni väikseni. Kasutage ava prioriteediga (Aperture Priority, Av) režiimi, et ava juhtida, aga lasta kaameral endiselt hoolitseda üleüldise särituse eest.

Ava mõõdetakse f-numbrina. Suuri avasid tähistatakse väikeste numbritega, näiteks f/2.8, ja need lasevad sisse rohkem valgust ning loovad madalama väljasügavuse (rohkem hägu teie teravustamispunkti taga). Väiksemaid avasid tähistatakse suuremate numbritega, näiteks f/16, ja need lasevad sisse vähem valgust ning loovad suuri teravustatud alasid nii esi- kui ka tagaplaanil.

Seotud artiklid
Improve your images with HDR photography

FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Muutke oma fotod paremaks koos HDR-fotograafiaga

Õppige kombineerima ühe stseeni mitut pilti, et jäädvustada detaile nii tumedatel kui ka heledatel aladel.

Editing RAW images with DPP

FOTOTÖÖTLUS / JÄRELTÖÖTLUS

RAW-fotode töötlemine DPP-s

Vaadake, kuidas saate oma RAW-fotosid Canoni tarkvaras Digital Photo Professional töödelda, muuta ja täiustada.

How to create stunning bokeh

FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Kuidas luua suurepärast bokeh-efekti

Järgige neid nõuandeid ja nippe ning looge ilusa taustahäguga pilte.

canon-get-inspired-exposure-optiona-2-text-1920x1080

Need kaks võtet on sarnaselt säritatud, aga erinevate avadega. Vaadake, kuidas väikese ava kasutamine vasakpoolsel pildil loob suurema väljasügavuse mitmete teravustatud aladega. Ava suurendamine parempoolsel pildil vähendab väljasügavust, seega on palju vähem fookuses.

Säriaeg

Säriaeg on aeg, millal valgus võib sensorile langeda. Seda väljendatakse sekundites. Kasutage säriaja prioriteediga (Shutter Priority, Tv) režiimi, et säriaega juhtida, aga lasta kaameral endiselt hoolitseda üleüldise särituse eest.

Kiiret säriaega, näiteks 1/1000s, kasutatakse kiire tegevuse külmutamiseks, nt voolava vee jäädvustamisel. Aeglast säriaega kasutatakse liikumise lisamiseks, näiteks jäädvustades hägust voolavat oja.

canon-get-inspired-exposure-optiona-3-text-1920x1080

Võrrelge neid kahte pilti, mis on tehtud väga sarnase säriga, aga erineva säriajaga. Vaadake, millise efekti annab aeglane säriaeg voolava vee puhul. Pika säriaja puhul peate kasutama statiivi või tuge, et vältida kaamera värisemist.

ISO-valgustundlikkus

ISO seadistab sensori valgustundlikkuse. Seda võib seega kasutada sensorisse siseneva valguse võimendamiseks, võimaldades kasutada säriaega ja ava paindlikumalt. ISO algab tavaliselt arvuga 100 ja tõuseb tundlikkuse suurenedes.

ISO võib pildikvaliteeti ka vähendada, näiteks teie piltidel ja värvidel esineva teralisuse ja müra näol. Üldiselt on parem kasutada võimaluse korral madalamaid ISO-seadeid.

canon-get-inspired-exposure-optiona-4-1920x1080

Parempoolne stseen on palju tumedam kui vasakpoolne. Selleks et säriaeg püsiks piisavalt kiire ilma statiivita jäädvustamiseks, peate selle kompenseerimiseks ISO väärtust suurendama. Sel korral väärtuseni 1250, mis ei mõjuta pildikvaliteeti liigselt.

Säri reguleerimine

Säri juhtimine on vahelduv tegevus nende kolme seade vahel. Näiteks võib säriaja suurendamine eesmärgiga kiiret tegevust külmutada põhjustada pildi alasäritust. Selle kompenseerimiseks peate suurendama ava. Sarnaselt: kui soovite ava vähendada, et maksimeerida eest-taha teravustamist, peaksite vähendama säriaega. Võite särituse säilitamiseks kasutada ka ISO-valgustundlikkust. Näete tihti sellist suhet, mida on illustreeritud kui särikolmnurka.

Särikompensatsiooni valikuketas võimaldab teil oma pilti heledamaks või tumedamaks muuta. Miinusarv vähendab säritust ja tumendab pilti, positiivne arv suurendab säritust ja helendab pilti.

canon-get-inspired-exposure-optiona-5-800x534

Nendel kahel võttel on selgelt erinev säritus, olenemata sellest, et stseenis on sama valgus. Vasakpoolne võte on liiga tume või alasäritatud ja parempoolne võte on liiga hele või ülesäritatud. Särikompensatsiooni kasutamine aitaks säritust korrigeerida.

Särituse sellist reguleerimist võib kasutada loomingulise efekti loomiseks. Muutke oma pildid tumedamaks, et rõhutada meeleolu ja sügavaid värve. See sobib eriti hästi maastikufotode puhul. Särituse suurendamine muudab varjud heledamaks ja loob moodsama tunnetuse.

Särikahvel võimaldab teil jäädvustada stseeni erinevate säritustega ja hiljem valida, milline kõige paremini sobib. Valige säriskaalal 1–3 astme vahel ning laske kaameral teha seadistustes vajalikud reguleerimised.

Järgmine kord kui kaamerat kasutate, proovige katsetada erinevate seadetega ja vaadake ise, kuidas see teie fotosid muuta võib.

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde