LINNAFOTOGRAAFIA

Kompositsiooninäpunäited hingematvaks linnafotograafiaks

Ainulaadsed nurgad ja uued vaatevinklid – fotograaf Paula Stopka jagab oma näpunäiteid linnamaastikest rabavate fotode loomiseks.
Chicago panoraam kuldsel tunnil, hoonete ees vesi. Kogu stseen on värvunud silmapiiri oranži kuma karva.

Silmapiirini hiilgavast modernsest linnaarhitektuurist sajanditevanuste ajalooliste tellisehitisteni – linnad pakuvad tohutult jäädvustamist väärt perspektiive, kust iga fotograaf leiab oma.

Londonis tegutsev iseõppinud graafiline disainer ja fotograaf Paula Stopka on pärit Krakowist Poolast ning käib sageli kaameraga maailma eri linnades uusi perspektiive ja uuenduslikke nurki jahtides seiklemas, viimasel ajal on tema kaaslaseks Canoni EOS R.

Jagame teiega tema inspireerivaid kaadreid koos meie parimate näpunäidetega linnamaastike ja linnavõtete loominguliseks jäädvustamiseks.

1. Avastage erinevaid vaatenurki

Ülespoole pildistatud foto läbi kõrge õõnsa ringikujulise hoone. Rõduread moodustavad kontsentrilisi ringe hoone ülaosani välja ning üle lageda taeva lendab lennuk.

Erinevad vaatepunktid võivad linna hoonetele täiesti uue perspektiivi anda. Ärge kartke madalale kükitada ja ülespoole pildistada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 6D Mark II ja Canoni objektiiviga EF 16-35mm f/4L IS USM: 16mm, 1/160 s, f/8 ja ISO100. © Paula Stopka

Ülespoole jäädvustatud pilt betoonist keerdtrepist, mis moodustab käänulise teokarbikujulise mustri.

Trepid võivad olla võrratud kohad, kust leida tekstuuri, juhtivaid jooni, kõveraid ja muid kujusid, mis aitavad silma suunata. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga EF 16-35mm f/4L IS USM ja Canoni kinnitusadapteriga EF-EOS R: 16mm, 1/50 s, f/6.3 ja ISO320. © Paula Stopka

Ebaharilikud perspektiivid võivad kaameraga ringi liikudes linnavaadetele täiesti uue hingamise anda. Läbi rabava arhitektuuri taeva poole pildistamine ning kihtide sisse toomine hoone erinevate korrustega lisab sügavust ja suunab silma. Teise võimalusena katsetage vaateid ülalt, et saavutada katuseid ja pilvelõhkujaid jäädvustades dramaatiline efekt, piiluge läbi vaateplatvormide või jäädvustage linnamaastikke madalalt vaatepunktilt üle vee, et saavutada maaliline peegeldus. Teie kaamera muudetava nurgaga puuteekraan on selliste stsenaariumite puhul täiuslik valik, eriti koos statiiviga, kuna see võimaldab jäädvustada loomingulisematest asenditest.

Mõnikord võib hingetuksvõtvaid hooneid ja nende ainulaadset struktuuri nautida ka seestpoolt. Võtke suund ülemisele korrusele ja piiluge alla või risti, keskendudes katusekujundustele ning kasutage valgust dramaatilise efekti saavutamiseks. Või kui teil on linnas lemmikhoone, külastage seda erinevatel aegadel – veidi enne päikeseloojangut maad võttev kuldne tund võib vaated sütitada ja neid tundmatuseni muuta. Pildistage seda erinevatest nurkadest, et leida vaade, mis on täielikult teie nägu.

2. Looge pilti läbivaid visuaalseid teekondi

Harilikult linnavaated ärkavad ellu, kui fotograaf loob kompositsiooni huvitavate visuaalsete teekondadega. Selle tehnika abil võivad vastanduvate kõverate ja sirgete joontega trepid võtta kauneid teokarbi kujusid, kopeerides kuldlõike kompositsioonitööriista (tuntud ka kui Fibonacci jada), mida fotograafid saavad kasutada vaataja läbi foto juhatamiseks.

Arhitektuuriline sära ei ole alati hädavajalik, kuna selle efekti saab luua ka öösel säravate eskalaatoritega, mis tekitavad liikuvaid jooni või isegi varjudega hoone küljel, et juhatada vaataja peamise fookuseni.

3. Jätke kaadri ülaossa ruumi

New Yorgi linna panoraam jäädvustatuna üle veekogu, veest välja ulatuvad väikeste sammaste read tekitavad kaadri keskpunkti suunas joonperspektiivi. Pildil on ka hoonete kohal laiuv suur ja tühi taevas.

Pildi ülaosas olev ruum aitab rõhutada peamisi teravustamispunkte nagu see rabav nurgeline panoraam. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 6D Mark II ja Canoni objektiiviga EF 24-70mm f/2.8L II USM: 24mm, 72 s, f/16 ja ISO100. © Paula Stopka

Suure valge hoone sisemus, vaade üles katusele ning seda püsti hoidvatele tugivarrastele.

Lineaarne arhitektuur või kaamera ees ellu ärgata, kui leiate ainulaadse nurga. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 500D (mille järeltulijaks on Canon EOS 850D) ja Canoni objektiiviga EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM: 10mm, 1/80 s, f/7.1 ja ISO100. © Paula Stopka

Rabav vaade foto ülaosas, eriti hämmastav taevas, võib aidata pildil võtta teised mõõtmed ning kõrvaldada häirivad tegurid. Rohkem ruumi foto ülaosas on samuti kasulik, kui soovite pildistada öist taevast ja rõhutada väiksema katikukiirusega linnatulede vilkumist tumedas taevas.

Linna panoraami jäädvustades lisab selle kohal olev tühi ruum pildile tasakaalu ning aitab vältida kaadri risustamist. Ärge unustage ka silueti all olevat ruumi – veepeegeldus võib olla väga loominguline viis huvitava elemendi lisamiseks, kui otsite populaarses pildistamiskohas uut vaatenurka.

4. Kasutage laiu nurki

Kõiki linnavaateid võib jäädvustada lainurkobjektiiviga. Canon RF objektiivid pakuvad suurepärast pildikvaliteeti, täiustatud pildi stabiliseerimist ja kiiremat iseteravustamise mootorit. Canoni objektiivil RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM on lai suumivahemik, lähedalt teravustamise funktsioon ja võimas pildistabilisaator – ideaalne kaaslane maastike ja arhitektuuri jäädvustamiseks.

Hingematvate panoraamfotode jäädvustamiseks kombineerib Canon EOS R7 ja Canon EOS R10 panoraamrežiim pilte ise, teil tuleb vaid katikule vajutades kaamerat ühes suunas liigutada. Seda režiimi kasutades soovitame kaamera stabiilse ja tasasena hoida.

Laiaulatuslike vaadete jäädvustamisel on üldine hea soovitus hoida silmapiir sirgena, kasutades automaatset tasandamist, kui see on kaameras saadaval. Kasulik on kuvada pildinäidikus ruudustik, veendumaks, et kompositsioon oleks tasakaalus.

Suure eraldusvõimega kaameraga laialt pildistamine annab teile vabaduse servade eemaldamiseks pilti lõigata, parandada kadreerimist või ainulaadsete tulemuste saavutamiseks isegi osa hoonest esile tuua.

5. Jäädvustage vertikaalselt

Hoone nurk, igalt korruselt ulatub välja ridadena kaardus plekki.

Puhtad jooned koos valguse ja varjude ning puhaste servadega võivad anda tulemuseks mõjuvaid kompositsioone. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga EF 16-35mm f/4L IS USM: 26mm, 1/160 s, f/7.1 ja ISO100. © Paula Stopka

Pimeduses süüdatud eskalaatoriteread peegelduvad nende kohal olevast laest.

Linlike elementidega (nagu eskalaatorid) piltidel visuaalsete teekondade loomine võib anda fotole graafilise disaini stiilis maitsekuse. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 6D Mark II ja Canoni objektiiviga EF 16-35mm f/4L IS USM: 16mm, 1/50 s, f/4 ja ISO800. © Paula Stopka

Paula linnakompositsioonide põhiteemaks on püstpaigutus. „Minu arvates on vertikaalselt pildistamine lõbus ja katsumusterohke. Kui keeran kaamera külili, olen sunnitud vaatama asja uuest vaatenurgast. See tekitab piltidele teatud sügavuse,“ selgitab ta. „Minu jaoks on olulisim sümmeetria ja keskendungi peamiselt sellele. Sümmeetria muudab kõik visuaalselt meeldivaks, tasakaalukaks ja vaataja silmale atraktiivsemaks. See toob pildile ka harmooniat.“

Paula kasutab püstpaigutusega piltide jäädvustamiseks Canon EOS R-i abistavaid funktsioone. Ta selgitab: „Mul on alati Canoni kaameras ruudustik sisse lülitatud, kuna see aitab pilte paremini kadreerida ja kompositsiooni sättida ning mõnikord kasutan ka elektroonilist loodi.“

Kõik Canoni EOS R süsteemi kaamerad võimaldavad fotograafidel valida, kuidas pildinäidiku teave vertikaalselt pildistades kuvatakse. Võimalik on lülitada sisse vertikaalne ekraan, et teavet pöörataks automaatselt ja seda oleks lihtsam lugeda.

6. Kasutage kompositsiooni täiustamiseks valgust

Londoni tänav öösel, esiplaanil punane telefonikabiin ja taustal Saint Pauli katedraal ning nende vahel jooksevad mööda teed pikad punased, valged ja kollased valgusrajad.

Kasutage pimeduses valgusjadasid ja pikka säri loominguliselt, et leida põnev viis maamärkide jäädvustamiseks ning luua omaenda juhtivad jooned. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 500D ja Canoni objektiiviga EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM: 13mm, 15 s, f/14 ja ISO100. © Paula Stopka

Öösiti pildistamine võib muuta igapäevased pildid erakordseteks värvilisteks vaadeteks. Hämarikus või pimedas tegutsemisel aitab mis tahes maamärgiga kaadri paika sättida reaalajavaade, et näeksite kompositsiooni selgelt ning saaksite reguleerida säri särikompensatsiooniga või manuaalrežiimiga (M) ekraanilt.

Kaugpäästik võimaldab jäädvustada eemalt, mis on kasulik ebaharilike nurkade ja pika säri puhul. Rakendus Canon Camera Connect võimaldab teha muudatusi kaamera sätetes ja säriajas otse telefonist. Saate isegi reaalajavaadet telefonist vaadata.

Mõnesekundilised pikad säriajad on suurepärane valik, et jäädvustada mööduvate sõidukite liikumine hämmastava maamärgi juures, oodake lihtsalt liiklust ja vajutage seejärel katikule, et saavutada taga- ja esituledest moodustunud valgusjadad. Kompositsiooni ja nurgaga eksperimenteerimine, et leida valgusjadade jaoks õige koht maamärgi suhtes ning erinevate säriaegade katsetamine, on samuti osa lõbust.

Täiendavaid näpunäiteid ja nõuandeid leiate meie videost linnavaadete pildistamise kohta päikeseloojangul.

Viimane mõte: kuidas piltidele GPS-i lisada

Oma lemmikutele linnavaadetele tagasi mõeldes võib nende täpsete jäädvustamiskohtade mäletamine kasuks tulla, eriti kui soovite teatud kohti uuesti külastada ja reisi uuesti läbi elada. Mõnedel Canoni kaameratel on sisseehitatud GPS, nii et asukohaandmed salvestatakse pildifaili. Kui teie kaameral ei ole seda võimalust, võib rakendus Canon Camera Connect piltidele asukohaandmete lisamiseks kasutada teie telefoni positsioneerimisandmeid.


Paula ütleb kokkuvõtteks, et hoonete ja linnamaastike jäädvustamine on suurepärane viis fotograafina enda arendamiseks. Kasutage meie näpunäiteid meeldejäävate linnafotode loomiseks.


Autor: Lorna Dockerill

Seotud tooted

Seotud artiklid