TÄNAVAFOTOGRAAFIA

Jäädvustage midagi uut: abstraktfotograafia nõuanded

Minge tänavale ja jäädvustage oma Canoni kaameraga erakordseid abstraktseid fotosid, peidetud detaile ja sürreaalset topeltsäritust.
Mitmiksäri režiimis jäädvustatud linnatänav, kus on näha hägusat korduvat efekti.

Selline abstraktne pilt ei tundu esmapilgul millegi reaalsega seostuvat. Reaalsusega mittesarnanevate fotode jäädvustamisel saame väljendada ideed või emotsiooni, mis ei ole otseselt nende objektide või stseenidega seotud. Tihtipeale räägitakse, et pildid peavad olema teravad, sirged ja fookuses, aga abstraktfotograafia annab võimaluse nende reeglite murdmiseks. Nii saavad fotograafid suhelda vaatajatega sügavamal tasandil ning avastada enda jaoks põnevaid visuaalseid külgi ja kaamera tehnikaid.

Abstraktfotograafia käib käsikäes tänava- ja dokumentaalfotograafiaga. Tänavakeskkond on täis detaile, geomeetriat ja liikumist, mida saab paari oskuse abil jälgida ja jäädvustada. See aitab paljastada ka kõige „igavamate“ ja tuttavlikumate stseenide peidetud detaile.

Abstraktne lähenemine võimaldab vaadata ikoonilisi ja palju pildistatud hooneid värskest vaatenurgast. Lisaks aitab see kujutada linnakeskkonda väljendusrikkal viisil – saatku seda siis elav või hoopis melanhoolne atmosfäär. Äkki soovite ka ise kaameraga abstraktset linnapilti avastama minna? Te ei tea kunagi, millega te tagasi tulla võite.

1. Jäädvustage kaamerahägu

Tänavapilt, kus on palju vertikaalset hägusust. Jalakäijaid on ikka näha, aga suur osa stseenist on kaetud roosade, roheliste ja kollaste valgusjoontega.

Kui soovite saavutada kaamerahägu, siis otsige põnevaid mustreid tekitavaid objekte, nagu on näha sellel pildil, mis kujutab tänava kohal rippuvaid värvilisi vihmavarjusid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 35 mm, 1/15 s, f/22 ja ISO 100.

Mees liigutamas Canoni kaamerat kiiresti üles ja alla.

Kaamera üles-alla liigutamine koos 1/15-sekundilise säritusega aitab muuta igapäevase tänavastseeni ilusaks häguks.

Kaamera värisemine on üldjuhul midagi, mida fotograafid soovivad vältida, aga kaamera tahtlik särituseaegne liigutamine aitab luua põnevaid abstraktseid fotosid. Lisaks aitab see edastada keskkonna tunnetust.

Selle saavutamiseks tuleb seadistada säriaeg niivõrd madalaks, et see looks hägusat pilti, olles samal aga piisavalt kiire inimeste ja kujude jäädvustamiseks. Proovige seadistada oma kaamera säriaja prioriteediga (Tv) režiimile, mille säriajaks on 1/15 s. Määrake kaamera valgustundlikkus alustuseks ISO 100-le, kohandades seda vastavalt ümbritsevale valgusele. Päästikunupu vajutamisel liigutage korraks ka kaamerat. Üles-alla liigutamine töötab inimstseenide puhul, kuna see aitab säilitada figuuride kuju, kuid te võite proovida ka küljelt-küljele liigutamist, kiiret pööret või sisse suumimist.

Säriaja prioriteediga (Tv) režiimis saate seadistada ISO valgustundlikkuse automaatseks (saadaval enamikes kaamerates) ja keskenduda ainult säriajale.

2. Rõhutage eredaid kohti

Foto jalakäijate tunnelist, kus valgus paistab grafititega kaetud seinale.

Abstraktsete piltide tegemisel tasub pildistada kohti, kus on kontrastne valguse või värvide mäng – see kontrast lihtsustab erinevate kujundite märkamist. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 90D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM: 39 mm, 1/160 s, f/8 ja ISO 100.

Foto LCD-ekraanist, kus keegi vähendab tumedama pildi saamiseks kaamera säritust.

Kui soovite esile tuua päikeselisi kohti, siis rakendage särikompensatsiooni või vähendage säritust ühe või kahe sammu võrra. Kuid pidage meeles, et selleks on teil vaja kasutada automaatseid särisätteid, nagu ava prioriteediga automaatsäri, säriaja prioriteediga automaatsäri või automaatne ISO-valgustundlikkus.

Lisaks värisemisele püüavad fotograafid vältida ka otsese päikesevalguse pildistamist, kuna see loob väga tugevaid kontraste. Tänavafotograafia juures aitab see kontrastsus aga muidu liiga tegevusrohked võtted lihtsamaks muuta, lisades sinna väljapaistvaid abstraktseid kujundeid. Kui rõhutate eredaid kohti, muutuvad varjud pea pigmentmustaks, luues seeläbi detailivabasid kujundeid.

Kõige lihtsam on seda teha särikompensatsiooni abil. Lihtsalt vähendage säritust ühe või kahe sammu võrra, et muuta stseeni veidi tumedamaks. See muudab varjud sügavamaks ja toob eredas valguses olevad kohad veelgi paremini välja.

3. Kasutage topeltsäritust

Topeltsäritusega pilt linna siluetist, millel on lisatud veel teinegi tagurpidi keeratud pilt.

Mitmiksäri režiimis näitab kaamera LCD-ekraan jäädvustamise ajal ühitatud pildi eelvaadet, mis kergendab oluliselt teise võtte kadreerimist. Nii võite olla kindel, et kaadrid on üksteisega harmoonias. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 90D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM: 55 mm, 1/160 s, f/7.1 ja ISO 100.

Foto Canoni kaamera tagurpidi keeratud LCD-ekraanist, kus on näha topeltsäritusega jäädvustatud pilti hoonetest, mis tunduvad otsekui õhus rippuvat.

Kui kasutate topeltsärituse režiimi ja pöörate teise võtte tegemiseks kaamera tagurpidi, saate luua sürreaalseid linnamaastikke.

Juba 19. saj kasutusel olnud topeltsäritus võimaldab teil jäädvustada mitmekihilist pilti ja saavutada vapustavat tulemust. Canon EOS 90D ja paljud teised uued kaamerad on varustatud mitmiksäri režiimiga, mis võimaldab teil luua seda efekti pildistamise ajal. Lihtsalt lülitage režiim sisse, määrake soovitud särituste arv ja alustage pildistamist. Kui teil on aktiveeritud ka reaalajavaade, saate jälgida efekti kaamera ekraanilt pildistamise ajal (teise, kolmanda või kasvõi neljanda kaadri ajal; maksimaalne arv on üheksa). Nii saate ise valida, milline tulemus kõige põnevam on.

Subjektide ja stseenide valikul pidage meeles, et eredad kohad jäävad kas samaks või muutuvad veelgi eredamaks – need ei muutu kunagi tumedamaks. See tähendab, et heledal taustal (nt taevas) olevate tumedate hoonete või kujundite pildistamisel tekivad väga julged pildid.

4. Ühitage mitu kaadrit

Mustvalge mitmiksäriga tehtud pilt pilvelõhkujast.

Mitmekaadrilise pildi tegemisel saate valida kas lisandrežiimi (Additive) või keskmise režiimi (Average). Lisandrežiimis ühitatakse mitu kaadrit üheks ja keskmises režiimis ennetatakse samade kohtade valgeks muutumist. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 90D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM: 21 mm, 1/640 s, f/11 ja ISO 100.

Ühitatud kaadritega foto peegelpindadega Londoni siluetist.

Mitmete kaadrite ühitamisel proovige peegeldamise võtet (nagu on näha sel pildil). See aitab luua abstraktse silueti. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 90D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM: 47 mm, 1/250 s, f/9 ja ISO 100.

Topeltsäritus ei ole ainuke võimalus. Mitmiksäri režiim, mis on saadaval sellistes kaamerates nagu Canon EOS 90D ja Canon EOS RP, võimaldab teil ühitada veelgi rohkem kaadreid. Näiteks võite ilusa arhitektuurifoto saavutamiseks kasutada viite kaadrit, muutes pildistamise ajal veidi oma vaatenurka või objektiivi suumi. Erinevad kaadrid ühitatakse üheks pildiks, mille tulemuseks on silmapaistev mitmiksäri-efekt.

5. Keskenduge üksikutele detailidele

Kaameraga mees seismas linnatänaval ja vaatamas klaasist paneelidega kõrghooneid.

Otsige põnevaid kontraste, harmoonilisi mustreid, geomeetrilisi kujundeid ning värvilisi või abstraktseid arhitektuurilisi elemente.

Foto altpoolt pildistatud pilvelõhkujast, mille ühte külge katab värviline klaas.

Ehitistest lähivõtete tegemine (nagu see nurga alt jäädvustatud pilt) võimaldab näidata arhitektuursete struktuuride abstraktset külge. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 90D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM: 30 mm, 1/250 s, f/9 ja ISO 100.

Üks suuremaid tänavafotograafia rõõme on see, et meie ümber on nii palju põnevaid detaile – alates abstraktsetest arhitektuursetest joontest kuni värviliste siltide, tekstuuride, tüpograafia ja peegeldusteni. Tihtipeale on parimad abstraktsed fotod just lihtsa kompositsiooniga. Valige üks või kaks detaili ja jätke kõik muu kõrvale – nii saate luua ilusaid fotosid, kust kumab läbi vihjeid muule ümbritsevale keskkonnale. Sellised pildid sobivad hästi ka seina kaunistama, nii et äkki soovite oma lemmikud ka välja printida?

6. Mängige varjudega

Foto varjulisest trepist, kus paistab välja ainult väikene osa igast trepiastmest.

Loominguline lähenemine võimaldab luua treppidel olevatest varjudest ägeda abstraktse pildi. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 90D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM: 21 mm, 1/250 s, f/10 ja ISO 250.

Mustvalge pilt altpoolt jäädvustatud betoonhoonest, millel olevad varjud tekitavad geomeetrilisi kujundeid.

Varjudele ja siluettidele keskendumine on lihtne viis oma piltide abstraktsemaks muutmiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 90D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM: 31 mm, 1/250 s, f/8 ja ISO 100.

Kui päike on madalal, muutuvad tänavavarjud pikemaks. See on hea aeg abstraktsete varjupiltide tegemiseks. Otsige huvitavaid nurgelisi varjusid ja ka neid, mis tekivad inimestest või hoonetest. Pildi lihtsustamiseks proovige eredamaid kohti veelgi rohkem esile tõsta (vt 2. nõuanne), et tumedamad kohad tunduksid seejuures mustemana.

Abstraktfotograafia pakub vabadust, mida paljud teised žanrid teha ei suuda. Lisaks on see suurepärane võimalus katsetada oma kaamera loomingulisi võimalusi, ilma et tunneksite ennast reeglitest piiratuna. Seal ei ole õigeid ega valesid lähenemisi – ainult lõpmatult palju võimalusi.

Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Tänavafotograafia nõuanded

  Peamine nõuanne rabavate arhitektuuripõhiste tänavafotode pildistamiseks.

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Tänavafotograafia objektiivide väljakutse

  Miks on Canon RF 28mm F2.8 STM tänavafotograafide varustuses hädavajalik?

 • LINNAFOTOGRAAFIA

  Võtke linnafotograafiast viimast, järgides meie parimaid nõuandeid

  Jäädvustage vapustavat linnamaastikku ja detailseid linnavõtteid. Tutvuge nõuannete, nippide ja tehnikatega ning leidke inspiratsiooni.

 • LINNAFOTOGRAAFIA

  Linnafotograafia kompositsiooni näpunäited

  Paula Stopka juhend hoonetest ja linnamaastikust erakordsete fotode jäädvustamiseks.