ÖÖFOTOGRAAFIA

Parim algtaseme varustus öövõtete ja astrofotograafia jaoks

Pimedas tehtud portreedest öiste linnamaastike ning tähtede jäädvustamiseni – avastage, millised kaamerad ja objektiivid tagavad hiilgava pildikvaliteedi.
Siluett, mis toetub vastu kollase valgusega valgustatud hoonet. Pildistanud Canoni saadik Lorenz Holder Canon EOS R6-ga.

Valgus on fotograafia üks olulisemaid komponente, nii et öösel või hämaras pildistamine on eriliselt keerukas. Kuid ööfotograafia pakub ka ainulaadseid loomingulisi võimalusi. Hämaralt valgustatud portreefotod võivad tumedal taustal mõjuda maagiliselt, eraldades samal ajal kaadris peamise subjekti. Ööloomad annavad loodusfotograafiale uue mõõtme ning öised linnamaastikud paistavad hämaruses eriti omapärased. Tõeliselt majesteetliku hiilguse jäädvustamiseks pöörake pilk taevasse ja pildistage Linnuteed

Videviku „sinine tund“ vahetult enne päikesetõusu või pärast loojumist on paljude fotograafide lemmik. Sel ajal on veel veidi loomulikku valgust detailide jäädvustamiseks ning linna tuled annavad kaadrile sooja kuma. Sügavsinine taevas lisab samuti dramaatilisust. Kuid „sinine tund“ võib sõltuvalt teie asukoha laiuskraadist ja aastaajast olla ka väga lühike ning teil võib parima valguse ärakasutamiseks olla vaid mõni minut. Kõige parem on tegevust kavandada, uurides välja päikesetõusu ja -loojangu ajad ning asukohad, kus soovite pildistada.

Arvestage ka võimaliku halla või kastega, nii et soovitame pakkida kaasa soojad või veekindlad riided. Kuigi mitmed Canoni kaamerad ja objektiivid on ilmastikukindlad, aitab suur vihmavari teie varustuse kuivana hoida.

Funktsioonid, mida öösel pildistades silmas pidada

Märjal teel olevatest lompidest peegelduvad rohelised ja punased tuled ning pildilt paistab ka siluett vihmavarju hoidvast naisest. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 70-200mm F2.8L IS USM.

Peeglita Canon EOS R6-l on tundlik 20,1-megapiksline täiskaadriline sensor, mis on loodud spetsiaalselt suure dünaamilise vahemikuga stseenide jäädvustamiseks ning ka üldiselt hämarates olukordades hõlpsasti toime tulema. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 70-200mm F2.8L IS USM: 153 mm, 1.8 s, f/2.8 ja ISO320. © Lorenz Holder – Canoni saadik

Pika säriga foto kaugetest linnatuledest tähistaeva all, jäädvustatud Canoni kaameraga PowerShot G7 X Mark III.

Kui eelistate fikseeritud objektiiviga kompaktkaamerat, on Canon PowerShot G7 X Mark III suurepärane valik pimeduses blogimiseks, videoblogimiseks ja üldiselt öiseks pildistamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga PowerShot G7 X Mark III: 8,8 mm, 8 s, f/1.8 ja ISO400.

Peeglita kaameratel on ööfotograafia puhul DSLR-kaamerate ees tohutu eelis. Nende elektroonilised pildinäidikud suurendavad automaatselt heleduse taset, et simuleerida särimäärangute mõju. See võimaldab teil sõna otseses mõttes pimedas näha, andes samal ajal võimaluse mis tahes särimäärangutega foto heleduse vaatamiseks juba enne pildistamist.

Suurepärane on pildistada öösel piiranguteta ning vajaduseta statiivi kaasas kanda. Sellistel kaameratel nagu EOS R6 ja EOS R7 on sisseehitatud pildistabilisaator (IBIS), mille abil saate jäädvustada stabiilseid ja värinavabasid pilte. Kombineerides selle teatud objektiivide optilise pildistabilisaatoriga, saavutate kuni 8-astmelise pildistabilisaatori, mis sobib suurepäraselt pikema säriajaga käest pildistamiseks. 

Kiire ja alati täpne iseteravustamine annab samuti suure eelise. EOS R6 iseteravustamissüsteem töötab ka peaaegu täielikus pimeduses väärtusel –6,5 EV (säriväärtus). See on võrdne maastikuga, mida valgustab vaid veerand kuud. EOS R7 puhul on see väärtus –5 EV ning EOS R10 puhul –4 EV, mis vastavad ligikaudu poolkuu ja kasvava kuu valgusele.

Laia avaga objektiivid lasevad kaamera sensorile rohkem valgust, võimaldades teil pildistada ka kõige pimedamatel öödel, samal ajal kui lainurkobjektiivid võimaldavad kasutada ka pikemaid säriaegu. Optilise pildistabilisaatoriga objektiivid on kasulikud käest hoides pildistades hägususe vähendamiseks.

Astrofotograafia

Öine foto, millel palmipuud paistavad siluettidena Linnutee taustal. Jäädvustatud Canon RF 16 mm F2.8 STM objektiiviga Canon EOS R6 kaameraga. 

Kasutades laia avaga (vahemikus f/1.8 kuni f/2.8) lainurkobjektiive kõige laiema avaga või selle väärtuse lähedal, lasevad need rohkem valgust kaamera sensorile, mis võib astrofotograafias väga suurt eelist pakkuda. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 16mm F2.8 STM: 16 mm 25 s, f/2.8 ja ISO6400.

Statiiviga fotograaf seisab kivisel paljandil, kaamera suunatud öisesse tähistaevasse.

Kuigi Canoni sisseehitatud pildistabilisaatori ja objektiivisiseste pildistabilisaatorite süsteemide võimas kombinatsioon võimaldab peaaegu pimedas käest hoides pildistada, on olukordi, kus statiiv osutub siiski hädavajalikuks, näiteks astrofotograafia. Isegi statiivi kasutamisel on oluline särituse alguses kaamera puudutamist vältida, et mitte tekitada liikumishägu. Rakendusega Canon Camera Connect saate kaamerat eemalt juhtida.

Täiskaadrilised kaamerad sobivad astrofotograafia jaoks paremini kui APS-C formaadis kaamerad, sest öise taeva pildistamiseks on sageli vaja väga laia vaatevälja. Kui aga pildistate Kuud, võite Maa kaaslase detailide jäädvustamiseks kombineerida APS-C kaamera telefotoobjektiiviga.

Canon EOS R6 toimib eriti hästi just öösel pildistades. Täiskaadrilise kujutisesensori ja tagasihoidliku 20,1-megapikslise üldarvu kombinatsioon annab tulemuseks võrdlemisi suured üksikud pikslid, millel on suurem valguskogumisvõime. Hämaras valguses aeglase säri vältimiseks kõrgeid ISO määranguid kasutades on tulemuseks minimaalne pildimüra. Standardne valgustundlikkuse vahemik ulatub ISO 100-st ISO 102 400-ni.

Astrofotograafia puhul eelistatakse üldiselt käsitsi teravustamist ja Canoni peeglita EOS R süsteemi kaameratel on teravustamisabi funktsioon, mida saab kasutada teravustatud subjekti piirjoonte valgustamiseks pildinäidikul või tagumisel ekraanil.

Võimalikult suure hulga valguse sisselaskmiseks eelistatakse suure avaga kiireid objektiive. Canon RF 16mm F2.8 STM objektiiv tuleb hästi toime mõlemal juhul ning võimaldab jäädvustada astrofotograafiat APS-C formaadiga EOS R7 ja EOS R10 mudelitega, mille 25,6 mm efektiivne fookuskaugus pakub üsna suurt vaatevälja. 

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM on teine suurepärane valik täheradade ja virmaliste jäädvustamiseks. Kiirel f/1,8 maksimaalsel aval on ringikujuline üheksalabaline disain, mis toimib suurepäraselt hämaras, jäädvustades pildile kaunid fookusest väljas alad ning taustahägu.

Ööportreed

Hämaras jäädvustatud portree riiulil istuvast kassist, pildistatud Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektiiviga.

Põhisubjekti eraldamiseks on hämarast palju abi. Viieastmelise pildistabilisaatoriga Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektiiv on suurepärane valik loominguliste portreede jäädvustamiseks hämaras. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R5 ja Canoni objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/500 s, f/2 ja ISO200.

Hämaras jäädvustatud portreefoto naisest küljeprofiilis, taustal hägustatud valgusrõngad, pildistatud Canon RF 50mm F1.8 STM objektiiviga.

Väike, kerge ja taskukohane Canoni objektiiv RF 50mm F1.8 STM suure f/1,8 avaga tuleb samuti hämaras suurepäraselt toime ning sobib hästi meeleoluka taustahägu loomiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/125 s, f/1.8 ja ISO1250. © Ejiro Dafé

24,2-megapiksline Canon EOS R10 ja 32,5-megapiksline EOS R7 pakuvad hämmastavat ööfotode pildikvaliteeti ning valgustundlikkus jääb vahemikku ISO 100 kuni ISO 32 000. See annab teile palju mänguruumi öiseks käest pildistamiseks piisavalt kiire säriaja säilitamiseks. Veel üks kasulik valik on Canon EOS RP. Sellel on täiskaadriline 26,2-megapiksline kujutisesensor ja ISO 40 000-ni ulatuv valgustundlikkus, mis võimaldab pildistada ilma välguta, säilitades seejuures detailsuse ja värvid.

Täiskaadrilise kaamera puhul sobib 85 mm fookuskaugus üldiselt portreefotode jaoks suurepäraselt. Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektiiv ja selle lai ava võimaldab jäädvustada subjekti liikumist kiire säriajaga isegi hämaras valguses. Selleks pole vaja kaamera ISO määranguid liigselt suurendada, nii et saate säilitada optimaalse pildikvaliteedi, maksimeerides peeneid detaile ja vähendades pildimüra.

Veel üks eelis on see, et lai ava võimaldab kasutada kitsast teravussügavust, nii et saate peamise subjekti eraldamiseks segava tausta fookusest välja jätta ning linnatuled või valgusketid pehmeteks hägustatud ketasteks muuta.

Canon EOS R7 ja EOS R10 puhul tagab 50 mm fiksobjektiiv portreesõbraliku 80 mm fookuskauguse, pakkudes seega ligikaudu sarnast vaatevälja nagu 85 mm objektiiv täiskaadrilisel kaameral. Canon RF 50mm F1.8 STM objektiiv on laia avaga kompaktne, kerge ja erakordselt kulutõhus, samal ajal kui kiirem RF 50mm F1.2L USM objektiiv kuulub juba professionaalide varustusse.

Öised linnamaastikud

Pika säriga öine linnamaastik, pildistatud Canoni kaameraga EOS R7 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4L IS USM. 

Canoni objektiiv RF 24-105mm F4L IS USM on piisavalt kerge, et seda pimedal ajal linna avastades kaasas kanda ning selle L-seeria kvaliteet kaitseb tolmu ja niiskuse eest. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R7 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4L IS USM: 50 mm, 1,6 s, f/4,5 ja ISO400.

Öövalguses linnamaastik, mille esiplaanil on näha hoonete peegeldusi vees. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Canoni objektiiv RF 24mm F1.8 MACRO IS STM on kiire, kompaktne ja kerge lainurkobjektiiv, mis sobib suurepäraselt öiste linnamaastike jäädvustamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24mm F1.8 MACRO IS STM: 24 mm, 0,3 s, f/1.8 ja ISO100.

Kui pildistate öiseid linnamaastikke käsitsi, aitab pildistabilisaator värinat ära hoida ning EOS R7 pakub ühilduvate objektiividega kuni 7-astmelist pildistabilisaatorit. Öiste linnamaastike jäädvustamiseks peate aga tõenäoliselt kasutama statiivi või leidma sobiva stabiilse pinna, millele kaamera sättida ning kasutama aeglast või pikka säri.

Just nagu astrofotograafia puhul, on ka siin kiire lainurkobjektiiv parim valik avarate linnamaastike ja öiste maastike kaadrisse püüdmiseks. Canon RF 16mm F2.8 STM ja Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM on mõlemad tugevad kandidaadid.

Suumimisvõimekus on oluline, kui teie liikumist piiravad hooned ja muud linnakeskkonna takistused ning Canon RF 24-105mm F4L IS USM objektiiv on suurepärane valik, eriti kui vajate suuremat telefoto ulatust, et suumida pika vahemaa taha või teravustada väiksemat osa linnamaastikust või öisest maastikust.

Liikuvate objektide pildistamine öösel

Hirve pea, pildistatud öösel Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM ja Canoni 1,4× RF-pikendusega.

Supertelefotoobjektiiv koos pikendusega võimaldab äärmiselt detailselt ööloomi jäädvustada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM ning Canoni 1,4× RF-pikendusega:: 1120 mm, 1/200 s, f/16 ja ISO800.

Punaste ja siniste valgusjadadega ümbritsetud mägirattur sooritab tumeda taeva taustal hüppe. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R6 Mark II.

Kui kasutate valgusjadade jäädvustamiseks statiivi, saate kasutada kahesekundilist iseavaja viivitust, mis annab kaamerale pärast päästikunupu vajutamist kohanemisaega. Kiirema reageerimise jaoks saate kaamerat juhtida eemalt, kasutades tasuta rakendust Canon Camera Connect, mis annab võimaluse ka kaadri eelvaate kuvamiseks nutitelefonis. Pildistatud kaameraga Canon EOS R6 Mark II ja objektiiviga Canon RF 15-30mm F2.8L IS USM: 15 mm, 8 s, f/4.5 ja ISO1250. © Teddy Morellec

Liikuvate objektide pildistamisel on abi heast telefoto ulatusest, näiteks kui pildistate ööloomi. Objektiivipikendustest nagu 1,4× RF-pikendus ja 2× RF-pikendus võib samuti ulatuse suurendamisel abiks olla.

Lühemate pildistamiskauguste puhul saate suurepäraseid tulemusi Canon RF 24-105mm F4L IS USM või RF 85mm F2 MACRO IS STM objektiividega. See kehtib eriti, kui kasutate neid koos Canon EOS R7 või EOS R10-ga, kus 1,6-kordne kärpimisfaktor pikendab nende objektiivide telefotoulatust vastavalt kuni 168 mm või 136 mm-ni.

RF 24-105mm F4L IS USM objektiivi mitmekülgne suumivahemik lainurgast telefotoni sobib samuti suurepäraselt liikuva liikluse pildistamiseks, et pika säriga valgusjadasid luua. Kui pildistate ühte sõidukit ja kasutate valguse lisamiseks Canon Speedlite’i välku, valige välgu sünkroonimine enne katiku sulgemist. Nii paistavad valgusjadad loomulikult sõiduki taga välja venivat ega ulatu sõiduki ette. Teistsuguse ja erilise valgusjada loomiseks saate pika säri ajal ka suumivahemikku kasutada (suumimise sarivõte).


Canoni uusimad peeglita kaamerad ja ühilduvad objektiivid annavad teile loomingulise vabaduse ning paindlikkuse, hoides samal ajal kõik lihtsana. Päikeseloojangule järgnev aeg on avastamist väärt ning õige Canoni varustus koos uurimistöö, kannatlikkuse ja harjutamisega tagab suurepäraste võtete jäädvustamise.


Autor: Matthew Richards

Seotud tooted

 • Peeglita kaamerad

  EOS R6 Mark II

  Fotod või video, tegevus või portreed – EOS R6 Mark II jõudluse ja pildikvaliteedi hübriid laseb teie loovusel lennelda.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R7

  Avastage loodust kaameraga, mille kompaktne APS-C korpus pakub erakordset kiirust ja pildikvaliteeti.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R10

  Viige oma fotod ja videod järgmisele tasemele, kasutades peeglita EOS R süsteemi kaamerat, mis on varustatud APS-C sensoriga.
 • Lainurkobjektiiv

  RF 16mm F2.8 STM

  Kompaktne ja taskukohane EOS R seeria 16 mm täiskaadriline ülilainurkobjektiiv, mis sobib videoblogijatele ja loomingulistele sisuloojatele.
 • Lainurk-fiksobjektiiv

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Kompaktne ja kerge 24 mm fiksobjektiiv, mis sobib täiuslikult maastikufotograafia jaoks, videoblogimiseks ning interjöörifotodeks – lisaks jäädvustab see ka suurepäraseid makrovõtteid.
 • RF-objektiivid

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Kiire ava ja hübriidse pildistabilisaatoriga 35 mm f/1.8 makroobjektiiv lainurkvõtete ning lähedalt teravustamise jaoks.
 • Standardne objektiiv

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktne, kerge ja vaikne 50 mm RF-fiksobjektiiv, mis pakub suurt f/1.8 ava – ideaalne teie loomingulise visiooni rakendamiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  RF 85mm F2 MACRO IS STM pakub mitmekülgsust, delikaatset telefotoefekti ja 5-astmelist pildistabiliseerimist – kõike seda kergest ja kompaktsest korpusest.
 • RF-objektiivid

  RF 800mm F11 IS STM

  Kompaktne, kerge ja võimas supertelefotoobjektiiv, mis võimaldab entusiastlikel loodusfotograafidel saavutada suurt ulatust.
 • Seotud artiklid

 • VIDEOTEHNIKAD

  Näpunäiteid öösel video filmimiseks

  Avastage täiesti uus võimaluste maailm meie juhendiga öösel video filmimiseks.

 • LOODUSFOTOGRAAFIA

  Nõrgas valguses loomade pildistamine

  Paljastage loomade öine eluviis, järgides meie parimaid ööfotograafia nõuandeid.

 • ÖÖFOTOGRAAFIA

  Öötaeva pildistamine

  Tipptehnikad öösel tähtede pildistamiseks, sealhulgas aegvõte ja tähtede teekonna jäädvustamine.

 • ÖÖFOTOGRAAFIA

  Kuufotograafia

  Loomingulise kuufotograafia sammsammuline juhend.