ÖÖFOTOGRAAFIA

Kuufotograafia nõuanded: kuidas jäädvustada erakordseid tähistaeva pilte

Järgige loomingulise kuufotograafia sammsammulist juhendit ja saate varsti Maa erakordsest kaaslasest ajatuid pilte jäädvustada.
Canoni EOS R8 kaameraga jäädvustatud lähivõte kuust, mida on näha vaid veerandi ulatuses, autoriks astrofotograaf Mara Leite.

Kuu on alati olnud põnevaks pildistamisobjektiks paljudele fotograafidele üle maailma. Eriti põnev on jäädvustada super- või verekuud. Aga see ei ole niisama lihtne. Väljakutseid on mitmeid: ereda ja kaugel asuva subjekti jäädvustamine nõrga valgusega tingimustes, kadreerimine ja pika fookuskaugusega teravustamine. Kuid õigete seadmete, särisätete ja eelneva hoolika planeerimise abil on võimalik pildistada imelisi detailirohkeid kuufotosid ja meeleolukaid kuumaastikke. Siinkohal jagame teiega kogu vajalikku teavet kuu pildistamise kohta, samuti ekspertnõuandeid sätete ja seadmete kohta ning nõuandeid parimate kuupiltide jäädvustamiseks astrofotograaf Mara Leitelt.

1. Õppige kuud tundma

Canoni kaameraga EOS R10 pildistatud kuusirbi killuke kahe kirikusamba vahel.

„Rakendusi ja veebisaite saab kasutada erinevate kuufaaside jälgimiseks,“ ütleb auhinnatud maastiku- ja astrofotograaf Mara. „Samuti on esitatud kuu tõusmise ja loojumise kellaajad ülemaailmsetes asukohtades.“ Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM: 100 mm, 1/5 s, f/6.3 ja ISO 1250. © Mara Leite

Jäädvustatud on puuoksa siluett, mille taustal on hägustatud täiskuu, pildistatud kaameraga Canon EOS R10.

„Kindlad rakendused suudavad tuvastada isegi kuu liikumise ja arvutada, kui suur jääb teie jäädvustatud kuu võrreldes subjektiga,“ ütleb Mara. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 400 mm, 1/320 s, f/9 ja ISO 1250. © Mara Leite

Kuu tiirleb ümber Maa 27,322 päeva. Kõnealune tsükkel koosneb järgmistest faasidest: noorkuu, kasvav kuu, kuu esimene veerand, kasvav kuu, täiskuu, kahanev kuu, kuu viimane veerand, kahanev kuu ja uuesti noorkuu. Peale selle, et iga faas esitab kuust erineva vaatenurga, mõjutavad faasid ka valgustingimusi alates erksalt helendavast täiskuust kuni vaevalt nähtava noorkuuni.

Mõned kuukalendri hetked on tõeliselt erilised. Kui Kuu on lähemal Maale ja samal ajal juhtub olema ka täiskuu – hetk kuus, kui Päike, Kuu ja Maa on kõik samal joonel – saame nautida väga suurt täiskuud või superkuud. Veelgi harvem on näha verekuud – see juhtub siis, kui lisaks superkuule toimub ka täielik kuuvarjutus. See tähendab, et Maa blokeerib Kuule paistvat päikesevalgust ja Kuud valgustab ainult läbi Maa atmosfääri peegelduv valgus, mis muudab Kuu õrnalt punaseks.

2. Planeerige ette

Canoni kaameraga EOS R8 öises taevas jäädvustatud majaka taustal asuv kuusirp.

„Ilmaprognooside jälgimine on vajalik arusaadavatel põhjustel,“ ütleb Mara. „Erinevalt vihmast või lauspilvisusest ei ole pilvede olemasolu alati halb. Pilved lisavad kuufotodele dramaatilisust ja müstilisust. Soovitan jälgida ilmateate veebisaitide või kohaliku ilmajaama prognoose pilvkatte protsendi ja tuule kiiruse kohta.“ Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 100 mm, 1,6 s, f/5.6 ja ISO 6400. © Mara Leite

Canoni kaameraga EOS R8 pildistatud täiskuu Portugali kloostri kohal.

„Minu jaoks on oluline võimaluse korral pildistamiskohta enne kavandatud pildistamisaega külastada ning teha kindlaks, et minu vaateväljas poleks ühtegi takistust ja koht oleks avatud ka pärast tööaega,“ ütleb Mara. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 325 mm, 1/320 s, f/8 ja ISO 1600. © Mara Leite

Kuu pildistamine ei ole ainult fotograafia-alane väljakutse, see annab võimaluse tutvuda Maa ja satelliitide liikumisega. Me teame täpselt, millal Kuu tõuseb, millal see taeva kohal lookleb ja millal see loojub – ja seda mitmeid aastaid ette. Võimalik on kasutada mitmeid kasulikke telefonirakendusi, mis aitavad teil täpseid jäädvustamisnurki valida. Üks nipp, mida jälgida tasub, on see, et täiskuu tõuseb enam-vähem otse loojuva päikese vastu.

Arvestage kellaaega. Kuu on kõige muljetavaldavam horisondile ilmumise ajal – seda nimetatakse „kuutõusuks“. Samuti tuleb meeles pidada, et superkuu jäädvustamine võib olla märkimisväärselt mõjuv. Valgus peab liikuma läbi Maa atmosfääri läbi ühe külje, mistõttu kuu võtab sooja punaka tooni. Sellel hetkel paistab kuu ka kõige suuremana, kuigi tegelikult on see ainult illusioon. Kuu suurus ei muutu, aga atmosfääri kumerus töötab suurendusklaasina.

Enne teeleasumist on oluline ka ilmaprognoosi jälgida. Selged ilmastikuolud tagavad teile optimaalse nähtavuse. Valige välja asukohad, mis tagavad teile toimuvast hea ülevaate ja visuaalsed huvid, kuid minimaalsed segajad – näiteks kaasahaarav linna panoraam. Veenduge, et teil on olemas kõik vajalik. Kontrollige, et kõik seadmed on laetud ja kokku pakitud. Kindlasti ei taha te vahepeal koju unustatud asjade järele tormata, sest kuu liigub kiiresti ja võite millestki ilma jääda!

3. Kuufotograafia sätted

Foto inimesest, kes kohandab kuu pildistamiseks Canoni kaamera EOS RP muudetava nurgaga ekraani.

Niivõrd ereda subjekti jäädvustamine võib säriga probleeme põhjustada, seega proovige oma säri käsitsi seadistada.

Foto Canoni kaamera EOS RP ekraanist, kus on näha teravustamisabi sätteid.

Kui teil on kuu „lukustamisega“ probleeme, kasutage käsitsi teravustamist. Kasutage reaalajavaadet ja aktiveerige teravustamisabi, et kõik detailid teravaks jääksid.

Automaatsed särirežiimid kuu pildistamiseks alati ei sobi, mistõttu tuleb valida käsitsisäri. Üldiselt püsib kuule paistev päikesevalgus ühtlasena, mis võimaldab teil kasutada lihtsat särireeglit – „Looney 11“. Määrake ava väärtuseks f/11 ja kohandage säriaega vastavalt ISO-valgustundlikkusele (ümberpööratult). Näiteks: ISO 100 puhul tuleb säriajaks määrata 1/100 s, ISO 200 puhul 1/200 s jne. See ei ole kohustuslik reegel, te võite alati oma säriaega ja ava väärtust kohandada, et pilt õige paistaks.

4. Parim komplekt kuufotograafia jaoks

Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM jäädvustatud laternaposti tagant paistev kuusirbi killuke.

Canoni kaameral EOS R10 on –4 EV vähese valguse teravustamise funktsioon, mis võimaldab täpset teravustamist ka hämaras. Kasutage koos taskukohase, kuid võimsa RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektiiviga, et jäädvustada kuust imekaunid pildid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 105 mm, 1/5 s, f/7.1 ja ISO 800. © Mara Leite

Taevas nähaolev esimeses veerandis kuu, pildistatud Canoni RF kaamera ja objektiiviga 100-400mm F5.6-8 IS USM.

Canoni objektiiv RF 100-400mm F5.6-8 IS USM koos 5,5-astmelise optilise pildistabilisaatoriga on suurepärane valik kuufotograafia jaoks, sest see tagab käsitsi jäädvustamisel suurema stabiilsuse ja sobib suurepäraselt kiirelt mööduvate hetkede jäädvustamiseks, kui statiivi haaramiseks ei ole aega. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 400mm, 1/200 s, f/8 ja ISO 1000. © Mara Leite

Kuu lähivõtete jaoks peab kasutama pikka objektiivi, kuid kui tegelete ainult vaatlemisega, siis ei tasu muretseda. Kiire ja kõige kallim objektiiv ei ole esmatähtis, sest kuu on nii ere, et teil ei ole vaja rakendada pikkade tipptasemel objektiivide kõige suuremaid ava väärtuseid. Sobida võivad isegi standardsed suumobjektiivid, näiteks Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM või RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Need ei pruugi teil kogu kaadrit täita, aga saate alati hiljem sobivaid kärpeid teha. Väga hästi sobivad kuu pildistamiseks suure eraldusvõimega EOS R süsteemi kaamerad. Täiskaadriline kaamera Canon EOS R8 tagab isegi hämaras terava selguse ja APS-C sensorid, mis on omased kaameratele Canon EOS R10 ning EOS R50, võimaldavad kasutada objektiivide kitsamat vaatevälja, tagades laiemate objektiividega võrreldes suurema ulatuse.

5. Minge lähemale

Lähivõte kuust, mille pinnal on näha erinevaid detaile.

Kahanev või kasvav kuu (kolmandas veerandis) on suurepärane aeg pinnadetailide jäädvustamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP, Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM ja 2× RF-pikendajaga: 1600 mm, 1/50 s, f/22 ja ISO 100.

Kuigi täiskuu on väga köitev, ei pruugi see olla parim aeg kuu pildistamiseks. Eriti siis, kui soovite jäädvustada selle pinnal olevaid detaile, nagu kraatrid. Otse paistev valgus peidab kõik kuul olevad varjud, töötades samamoodi nagu kaamera välklamp. Teistes kuufaasides liigub päikesevalgus rohkem küljelt, luues erinevaid valgus- ja varjulaike, mis on vajalikud kuumaastiku kontuuride ja detailide esiletoomiseks. Lähivõtete jäädvustamiseks sobib suurepäraselt objektiiv RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, mis tagab nii pika telesuumobjektiivi kui ka pildi stabiliseerimise. Kui aga soovite kaadri täielikult täita, valige väga pikk objektiiv, näiteks RF 600mm F11 IS STM. Kuufotograafia jaoks sobib ideaalselt ava väärtus f/11, kuna see vastab „Looney 11“ särireeglile. Kui soovite objektiivide ulatust laiendada, võivad kasuks tulla objektiivi konverterid, näiteks Extender RF 1.4x ja Extender RF 2x.

6. Laiem vaateväli

Öövõte jõest, sillast ja paatidest ning eemal asuvast linnamaastikust, mille kohal tumedas taevas särab erksalt kuu.

Uute asukohtade leidmiseks kasutab Mara veebipõhiseid kaarte ja sotsiaalmeediat, mis võimaldavad fotode jäädvustamise piirkonnas huvipakkuvaid subjekte ning kohti uurida. „Samuti võib kasuks tulla kohalikega suhtlemine,“ ütleb ta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 14-35mm F4L IS USM: 19 mm, 20 s, f/22 ja ISO 640. © Mara Leite

Heleoranžide pilvede ja veekogu kohal kõrgel taevas nähaolev kuu, mis on jäädvustatud päikesetõusu ajal Canoni EOS R8 kaameraga.

Canoni objektiivi RF 14-35mm F4L IS USM f/4 ava on pidev terves fookuskauguse vahemikus. See tähendab, et kuu suumimise ajal ei muutu säriaeg ega ISO. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 14-35mm F4L IS USM: 17 mm, 1/500 s, f/6.3 ja ISO 2500. © Mara Leite

Eksperimenteerige loominguliselt ja kasutage laiemat objektiivi, näiteks sobib selleks Canon RF 14-35mm F4L IS USM. See võimaldab teil kuu olemasoleva maastikuga ühildada. Üksikult ilmuv kuu võib tihti jätta kummitusliku mulje, kuid tuttavate vaatamisväärsuste või panoraami lisamine tagab konteksti ja aitab luua huvitavaid kompositsioone. Samuti võimaldab see kasutada erinevaid mastaape, mis tagavad võimsa efekti.

Viige oma kuufotograafia järgmisele tasemele, järgides professionaalse fotograafi Andrew Fusek Petersi nõuandeid ja inspireerivaid mõtteid*.


Autorid: James Paterson, Phil Hall ja Rachel Segal Hamilton

* Võimalik lugeda ainult valitud keeltes.

Seotud tooted

 • Peeglita kaamerad

  EOS R8

  Valige täiskaadriline fotograafia ja video ning viige ellu oma loomingulised ambitsioonid.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R10

  Viige oma fotod ja videod järgmisele tasemele, kasutades peeglita EOS R süsteemi kaamerat, mis on varustatud APS-C sensoriga.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R50

  Looge enneolematut sisu selle EOS R peeglita kaameraga – teravad fotod ja 4K videod ning otseülekanded. Kõik ühes spetsiaalne seade.
 • Ülilai suumobjektiiv

  RF 14-35mm F4L IS USM

  Canoni ülilai RF-objektiiv pakub detailsust L-seeria täpsusega vahemikus 14–35 mm, samas kui 5,5-astmeline pildistabilisaator hõlbustab käest hoides pildistamist.
 • RF-S-objektiivid

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Lainurgast telefotoni ulatuva fookuskaugusega EOS R seeria APS-C suumobjektiiv, mis on ideaalne reisi-, spordi- ja elustiilifotode tegemiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Ideaalne igapäevane objektiiv, mis sobib täiskaadriliste peeglita kaamerate kasutajatele. Lihtsasti kasutatav RF 24-105mm F4-7.1 IS STM on kerge, kompaktne ja valmis teie fotograafia järgmisele tasemele viia.
 • Telefotosuumobjektiiv

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Mitmekülgne ja kompaktne kerge 100–400 mm RF seeria suumobjektiiv, mis on varustatud 5,5-astmelise pildistabilisaatoriga ja sobib ideaalselt loodusfotode tegemiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 600mm F11 IS STM

  Revolutsiooniline supertelefotoobjektiiv, mis on kompaktne, kerge ja ideaalne loodus-, safari- või rongifotode jäädvustamiseks.
 • Digipeegelkaamerate objektiivid

  RF 2x

  2-kordne RF-konverter pakub teravust ja mitmekülgsust ning selle 2× suurendus võimaldab kahekordistada ühilduvate RF-telefotoobjektiivide ja suumobjektiivide ulatust.
 • Seotud artiklid

 • ÖÖFOTOGRAAFIA

  Öötaeva pildistamine

  Tipptehnikad öösel tähtede pildistamiseks, sealhulgas aegvõte ja tähtede teekonna jäädvustamine.

 • ÖÖFOTOGRAAFIA

  Parim algtaseme varustus öövõtete jaoks

  Kaamerad ja objektiivid hiilgavaks ööfotograafiaks.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Kuidas säri juhtida

  Õppige kasutama ava, säriaega ja ISO sätteid.

 • LOOMINGULINE PRINTIMINE

  Päikesesüsteemi meisterdamine

  Võtke aega, et suhelda, õppida ja mängida Creative Parki kosmoseteemaliste paberist meisterduste kollektsiooniga.