FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Kuidas kaugjuhtimisega fotosid jäädvustada – ja miks see nii põnev on

Loodus-, öö- ja maastikufotograafia ning ka autoportreede puhul on kaamera eemalt juhtima õppimine ülioluline. Siin on kiirjuhend kaugjuhtimisega pildistamise eeliste ning selle elluviimise kohta.
Kollases kleidis naine poseerib käänulisel jalakäijate sillal ning Canon EOS R10 on tema jäädvustamiseks väikesele statiivile kinnitatud.

Kaugjuhtimisega pildistamine võib tunduda keerulisena, kuid see on palju lihtsam, kui arvate, ja sel on mitmeid olulisi eeliseid. Õppige sellest juhendi abil, kuidas see toimib, millal seda kasutada ja kuidas seda erinevatel fotosessioonidel rakendada.

Mida tähendab kaugjuhtimisega pildistamine?

Kasutaja hoiab nutitelefoni, milles on avatud rakendus Canon Camera Connect, kust paistab sama vaade nagu Canoni kaamera ekraanilt tagapool.

Tõenäoliselt on teil kaugjuhtimise teel pildistamiseks kõik vajalik juba olemas – laia valikut Canoni kaameraid saab juhtida tasuta nutitelefoni või tahvelarvuti rakendusega Canon Camera Connect.

Kaugjuhtimisega pildistamine tähendab lihtsalt, et juhite kaamerat ja selle katikut kaamera asemel teisest seadmest. Traditsiooniline lahendus hõlmas kaugpäästiku kaablit, mis tuli kaameraga ühendada, kuid nüüd on võimalik juhtmevaba juhtimine. Paljudel Canoni kaameratel on Wi-Fi-ühenduvus ja hiljutistel mudelitel, sealhulgas kõigil EOS R süsteemi kaameratel, on ka Bluetooth. Canon Camera Connect rakenduse abil on teil võimalik kontrollida erinevaid sätteid ja rakendada katik otse nutitelefonist või tahvelarvutist.

Millal kasutaksite kaugpäästikut?

Kaugpäästiku kasutamisel on mitmeid eeliseid. Esmalt, kuna te ei puuduta kaamerat, välistab see katiku rakendamisel kaamera nihutamise, nii et saate vältida kaamera värisemist ja jäädvustada võimalikult teravaid pilte. Teiseks on see kasulik selliste piltide jäädvustamisel, mida võib olla kaamerat käes hoides keeruline kadreerida, näiteks tehes grupifotosid, nii et jääte ka ise pildile, või pildistades häbelikke loomi looduses.

Kaugjuhtimisega pildistamine on kasulik tööriist paljude erinevate fotožanrite puhul, näiteks:

Pika säriga tehtud foto jõest järsus orus, pildistatud Canon PowerShot G5 X Mark II-ga. Pika säriaja tõttu paistab voolav vesi kui piimjas hägu, samal ajal kui ülejäänud foto on terav.

Pikk säriaeg on hägustanud liikuva vee, samal ajal kui ülejäänud foto on jäänud teravaks. Selle efekti saavutamiseks on oluline, et kaamera ei liiguks, seega on väga kasulik, kui saate kaamerat liigutamata katiku rakendada. Pildistatud Canoni kaameraga PowerShot G5 X Mark II: 8 s, f/11 ja ISO125. © James North

Kaugjuhtimisega pildistamine maastikufotograafia puhul

Katiku eemalt rakendamine on täiuslik lahendus, kui pildistate maastikke statiivilt, eriti kui kasutate pikka säritust, sest kui te kaamerat ei puuduta, väldite ka kaamera värinat. Intervallfotograafia puhul aitab see tagada, et te ei liigutaks kaamerat paigast ega muudaks kadreerimist, mis võib lõpuks videomaterjali häiriva hüplemiseni viia. Rakendusega Canon Camera Connect saate otse nutitelefonist sätteid muuta, mis tähendab ka seda, et te ei pea piltide vaatamiseks pidevalt kaamera juurde naasma. Saate mobiilseadme abil isegi tärnikestega hinnanguid anda, et edasist valimise, jagamise ja töötlemise protsessi hõlbustada.

Inimene koputab sõrmega nutitelefoni ekraanil rakenduses Canon Camera Connect avatud öökullifotol.

Kaugjuhtimise teel pildistades on rakenduse Canon Camera Connect abil lihtne nutitelefonis teravustada. Koputage lihtsalt sõrmega ekraanil sel osal, mida soovite teravustada ja vaadake, kuidas teie subjekt selgeks muutub.

Kaugjuhtimisega pildistamine loodusfotograafia puhul

Kaugjuhtimisega pildistamine on täiuslik lahendus, kui pildistate või filmite arglikke või raskesti tabatavaid subjekte, näiteks metsloomi. Saate kaamerale parima koha välja valida, isegi kui see on kusagil, kus teil oleks ebamugav või ohtlik viibida, ning seejärel vaateväljast kaduda, et te ei hirmutaks oma subjekte ega häiriks nende loomulikku käitumist. Kaugjuhtimisega pildistamine sobib suurepäraselt pisikeste subjektide makrofotograafia puhul, kus väikseimgi kaamera liikumine kanduks fotole ning rikuks kadreerimise või viiks subjekti fookusest välja. Sama kehtib ka siis, kui kasutate teravustamise kahveldamist, tehes sarja makrovõtteid nii, et subjekti erinevad osad oleksid teravustatud, ning kombineerides selle üheks pildiks, kus suur osa subjektist oleks teravustatud – sellisel juhul on kaamera paigalhoidmine ülioluline. Taas kord, võimalus muuta sätteid ning nutitelefonist tehtud fotosid vaadata ja neid isegi suurendada, et teravustamist kontrollida, tähendab, et te ei pea kaamera juurde naasma ega stseeni häirima. Kui pilt on tehtud, pakub rakendus Canon Camera Connect võimalust sellele geomärgistuse külge panna – saate nutitelefonist asukohaandmed fotole kanda, et saaksite täpse ülevaate sellest, kus seda haruldast looma nägite.

Inimene kasutab nutitelefoni, et eemalt Canoni kaamera määranguid reguleerida – kaamera ekraanil on päikeseloojang.

Ööfotograafia ja hämaras pildistamine nõuab sageli pikka säriaega ning kaugjuhtimine on ka siin hindamatu, kuna annab võimaluse kaamerat raputamata päästikunuppu vajutada.

Kaugjuhtimisega pildistamine astrofotograafia puhul

Astrofotograafias tuleb sageli pildistada väga pika säriga vahemikus 30 minutit kuni mõned tunnid. Eemalt jäädvustamine tähendab, et kaamera ei hakka katiku rakendamisel värisema, mis on teravate taevapiltide tegemisel ülioluline. Lisaks võite kaamerast üsna kaugel olla, ehk isegi autos või varjualuses soojas, kuni ootate, et säritamine lõpeks. Astrofotograafia puhul ei ole sageli vaja sätteid reguleerida, kuid kui soovite seda teha, või näiteks iseteravustamiselt käsitsi teravustamisele lülitada, saate seda kõike teha eemalt. Lisaks võib kaamera LCD-ekraan olla välja lülitatud, mis tähendab vähem säritamist rikkuvat soovimatut valgust.

Grupp täiskasvanuid ja lapsi istuvad koos laua taga ning vasakul olev mees kasutab nutitelefoni, et vajutada esiplaanil paikneval laual oleva Canoni katikunuppu.

Kasutades rakendust Canon Camera Connect saate jäädvustada loovaid autoportreesid ja grupifotosid, – püüdke kõik korraga kaadrisse ja kohandage jooksvalt sätteid.

Canon EOS R10-ga kaugjuhtimise teel jäädvustatud foto, millel on kujutatud kollases kleidis naine, kes seisab Sevilla kaunilt kaunistatud võlvkäigu ees.

Kasutades kaugjuhtimisega pildistamiseks rakendust Canon Camera Connect, saate jäädvustada kogu stseeni ka nii, et jääte ise peale. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM: 35 mm, 1/2000 s, f/5.6 ja ISO12800. © Diana Millos

Käed-vabad portreefotograafia

Kui soovite loovate autoportreedega kätt proovida, on kaugjuhtimisega pildistamine teie jaoks õige valik. Seadke end hõlpsasti kaadrisse ja veenduge, et kõik soovitu jääb pildile. Võimalus muuta selliseid sätteid nagu ava, tähendab, et saate katsetada erinevate efektidega, ilma et peaksite kaamera juurde ja tagasi käies pidevalt kompositsiooni muutma. Kaugjuhtimisega pildistamine on väga kasulik ka grupifotode tegemisel, kuna saate sujuvalt kontrollida, et kõik jääksid pildile (ja naerataksid). Vaadake iga foto kohapeal üle ja saate vajaduse korral sätteid muuta või inimeste asendeid kohendada, enne kui grupp laiali läheb.

Stuudio fotosessioonidel saate juhtida kaamerat arvutist, kasutades Canon EOS Utility tarkvara, mis annab teile veelgi suurema ekraani kui mobiilseade – räägime sellest kohe lähemalt.

Mida kaugjuhtimisega pildistamiseks vaja on?

Kollases kleidis naine põlvitab, et reguleerida statiivile kinnitatud Canon EOS R10 sätteid.

Kaamerat eemalt juhtides saate ebatavaliste nurkade alt autoportreesid jäädvustada – sättige lihtsalt kaamera paika ja liikuge seejärel kaadrisse, kontrollige kompositsiooni ja kohandage rakenduse Canon Camera Connect abil sätteid ning kui olete valmis, tehke pilt. Statiiv oleks selleks ideaalne, kuid kui seda ei ole, võite lihtsalt kaamera stabiilsele pinnale asetada.

Canonil on kaugjuhtimisega pildistamiseks mitmesuguseid tarvikuid. Canoni distantspäästik RS-60E3 on 60 cm kaabliga kaugpäästik E3-tüüpi pesaga EOS kaameratele ja distantspäästik RS-80N3 on 80 cm kaugpäästik N3-tüüpi pesaga EOS kaameratele. Taimeriga distantspäästikuga TC-80N3 (mille kasutamiseks võib olla vajalik ka kaugjuhtimisadapter RA-E3) saate kaamerat puudutamata regulaarsete intervallidega intervallfotograafia projekte pildistada.

Juhtmevabadest lahendustest toimib Canoni distantspäästik RC-6 infrapuna abil kuni 5 meetri ulatuses. Canoni juhtmeta distantspäästik BR-E1 töötab Bluetooth-ühilduvusega EOS kaameratega kuni 5 meetri ulatuses.

Kuid teil on ilmselt juba kaugjuhtimisega pildistamiseks vajalik varustus olemas. Rakendus Canon Camera Connect on iOS-i ja Androidi kasutajatele tasuta allalaaditav ning selle seadistamine nutitelefonis või tahvelarvutis käib kiirelt. See ühildub suure hulga Canoni kaameratega – mitte ainult uusimate peeglita kaamerate, vaid samuti mõnede DSLR-kaamerate ja ka PowerShot kompaktkaameratega.

Mõned rakenduse funktsioonid toimivad Bluetoothi kaudu ja teised vajavad Wi-Fi ühendust, nii et rakendusest maksimaalse kasu saamiseks lubage oma mobiilseadmes mõlemad.

Kuidas kasutada rakendust Canon Camera Connect kaugjuhtimisega pildistamiseks

Kaamera ühendamine on lihtne protsess – tuleb vaid järgida ekraanil kuvatavaid juhiseid. Kui ühendus on loodud, saate sõltuvalt kaamera mudelist kasutada mitmeid erinevaid võimalusi, näiteks kaugjuhtimisega pildistamist, piltidele tärnide lisamist ning piltide ja videote edastamist, et neid teistega jagada.

Peaksite nägema valikut Kaugjuhtimise abil pildistamine, mis esitab reaalajas täpselt seda, mida teie kaamera näeb. Siin saate reguleerida määranguid, nagu teravustamispunkti, säriaega, ava, ISO, valge tasakaalu, taimerit, säri mõõtmist ja muud. Esmakordsel seadistamisel tasub kasutajaliidesega tutvuda.

Näete ekraanil ka suurt valget nuppu, millele vajutades saate hõlpsasti pildistada. Kui soovite salvestada videot, vajutage videorežiimile lülitamiseks ekraani ülaosas videoikooni.

Rakendus Canon Camera Connect toimib ka keskusena teiste rakenduste jaoks, mida kaameraga kasutada, näiteks saab rakendusega image.canon pilvepõhiselt pilte edastada ja talletada, mis tähendab, et saate Canon Camera Connectist kõik vajalikud tööriistad. EOS R3, PowerShot ZOOM-i ja teiste alates 2022. aastast välja antud EOS kaamerate puhul saab ka kaamera püsivara uuendada rakendusega Canon Camera Connect, nii on varasemast lihtsam uusimate täiustuste ja funktsioonidega sammu pidada.

Kuidas eemalt jäädvustades teravustada?

Kolm kuvatõmmist rakendusest Canon Camera Connect, kus näidatakse teravustamispunkti reguleerimist rohelisest õunast tehtud lähivõtte näitel.

Rakendusega Canon Camera Connect saate hõlpsasti lülitada käsitsi teravustamise ja iseteravustamise vahel ning sõltuvalt soovitud jäädvustusest teravustamispunkti seadistada.

Rakendusega Canon Camera Connect teravustamine on lihtne. Koputage iseteravustamispunkti muutmiseks ekraanil ja näete, et objektiiv teravustab automaatselt seda, kuhu teravustamispunkti määrate.

Kasutada saab ka käsitsi teravustamist, mis võib olla kasulik lähivõtete ja makrofotograafia puhul, kui soovite subjekti teravustamist peenhäälestada. Täiendav eelis on see, et saate lülitada iseteravustamiselt käsitsiteravustamisele ilma, et peaksite kaamera juurde naasma ja objektiivil olevat nuppu kasutama – vajutage lihtsalt käsitsi teravustamise nuppu rakenduses ja kasutage teravustamise reguleerimiseks nooli.

Kuidas EOS Utility tarkvaraga eemalt jäädvustada?

Sülearvuti on asetatud välja lauale, selle kõrval on statiivil kaamera – ekraanil kuvatakse kaamerapilti ning kõrval sätteid.

Kui töötate ametlikumas olukorras ja teil on sülearvuti, annab Canoni EOS Utility teile reaalajas eelvaate ning võimaluse suuremalt kui telefoniekraanilt eemalt määranguid seadistada.

Kaugjuhtimisega pildistamiseks ei pea kasutama vaid nutitelefoni. On ka teisi võimalusi, mis võivad teie vajadustele sobivamad olla.

EOS Utility on Canoni tarkvara teie arvutile, mis võimaldab kaugjuhtimisega pildistamist. Seda saab kasutada juhtmevabalt või USB-ühenduse kaudu, see annab ulatusliku kontrolli kaamera üle ning saate pildid salvestada otse arvutisse või mälukaardile. See võib olla hea valik stuudios, võimaldades vaadata pilte suuremalt ekraanilt, kohandada määranguid ja tagada täiuslik kadreerimine reaalajas eelvaatega, kasutades ruudustikke ja kompositsiooni tööriistu. Võite kasutada seda koos Canoni Digital Photo Professional tarkvaraga kaugjuhtimisega pildistatud fotode töötlemiseks ja hindamiseks.

Kui soovite kaamerat veebikaamerana kasutada, on EOS Webcam Utility suurepärane lahendus. See ühildub paljude Canoni kaameratega ja sellega saate kasutada kaamerat reaalajas voogedastamiseks ning videokõnede tegemiseks, lisaks sobib see ülekannete tegemiseks ja videote kaamerasse salvestamiseks.

Mis kaamera mudel teil ka poleks ja mis tüüpi fotograafiaga te ei tegeleks, pakub Canon võimalusi piltide või videote kaugjuhtimise teel jäädvustamiseks. Miks mitte proovida kaugjuhtimisega pildistamist?

Astrid Pitman

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Kuidas säri juhtida

  Õppige kasutama ava, säriaega ja ISO sätteid.

 • ÖÖFOTOGRAAFIA

  Öötaeva pildistamine

  Tipptehnikad öösel tähtede pildistamiseks, sealhulgas aegvõte ja tähtede teekonna jäädvustamine.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED / VÄLISTINGIMUSED

  Näpunäiteid äärmuslikes ilmastikutingimustes jäädvustamiseks

  Alates varustuse kaitsmisest kuni enda eest hoolitsemiseni - siin on meie parimad nõuanded ja nipid äärmuslikes ilmastikuoludes pildistamiseks.

 • INTERVALLFOTOGRAAFIA

  Liikumise jäädvustamine aegluubis video puhul

  Lihtsad tehnikad aegluubis jäädvustamiseks, intervallfotograafiaks ja liikuvaks intervallfotograafiaks