FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Bokeh-fotograafia nõuanded: algajatele mõeldud juhend

Mitte miski pole parem kui tõeline bokeh-efekt! Järgige neid nippe, nõuanded ja soovitusi objektiivide, sätete ja tehnikate osas ning looge ilusa taustahäguga pilte.
Lähivõte koogile asetatud küünaldest. Taustal on näha hägustatud tulesid.

Sõna „bokeh“ tuleb Jaapani sõnast, mis tähendab tõlkes hägu. Seda sõna kasutatakse teravustamisalast väljapoole jäävate alade kirjeldamiseks. Bokeh, mille enamlevinud hääldus riimub sõnaga „OK“, aga mida Jaapanis hääldatakse kahesilbilise sõnana (teine silp on lühike „e“), on kõige märgatavam paljude väikeste valguslaikudega (nt tänavatuled) fotode juures. Kuid see ei tähenda ainult ümmargusi valguslaike, vaid viitab mis tahes teravustamata alade kvaliteedile.

Hägustatud alade lisamine on üks ilusamaid efekte, mida fotograafias kasutada saab. See võimaldab meil juhtida vaataja fookust eemale stseeni segavatest aladest ja tuua tähelepanu olulistele osadele. Lisaks aitab see katta ebavajalikke detaile meeldivate värvide ja toonidega.

Foto metsas olevast blondide juustega väikesest poisist, kes kannab lühikeste varrukatega valget särki, pruuni vesti ja kikilipsu.

Vaid tausta hägustamisest ei piisa – peate valima ka tausta, mis paistaks pärast hägustamist põneva ja ka mõjuvamana. Üldiselt aitab ilusat bokeh-efekti luua laiguline valgus, nagu läbi lehtede paistev päikesevalgus. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/500 s, f/1.8 ja ISO100.

Foto lauale asetatud koogist koos rooside ja luigekujuga. Taustal on näha hägustatud tulesid.

Tulede hägustamisel tekivad fotole ilusad bokeh-ringid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/10 s, f/1.8 ja ISO100.

Bokeh-efekt on olnud väga pikka aega üheks tõhusaimaks visuaalseks trikiks, mida fotograaf oma „sulest“ välja võluda saab. Tänapäeval suudavad ka kahe objektiiviga nutitelefonid bokeh-efekti jäljendada, aga ainult vastava tarkvaraga. Nutitelefoni väikesed objektiivid ja sensorid ei suuda saavutada seda madalat väljasügavust, mis on vajalik loomuliku bokeh-efekti toetamiseks. Seda optilist efekti saab saavutada ainult suurte kaamerate objektiivide ja sensoritega. Miski pole parem kui tõeline bokeh-efekt. Vanasti uskusid fotograafid, et hea taustahägu loomiseks on vaja kindlasti digipeegelkaamerat, aga tegelikult sobib selleks ideaalselt ka peeglita kaamera, nagu siin kasutatud Canon EOS R6. Lisaks on taustahägu loomisel tõhusad ka algtaseme fotograafidele mõeldud peeglita mudelid, näiteks Canon M50 või EOS M6 Mark II. Kõige olulisem on hoopis objektiiv, mitte kaamera.

Selles artiklis vaatame peamiseid tehnikaid, oskuseid ja varustust, mida on vapustava bokeh-efekti loomiseks vaja. See on rohkem kui lihtsalt tausta hägustamine – see tähendab ka ilusate valguslaikude loomist ning õige valguse või raamivate detailide leidmist, mis näeksid hägustatuna suurepärased välja.

Parimad objektiivid bokeh-efekti jaoks.

Canoni kaamera EOS R6 koos Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM.

Laia maksimaalse avaga objektiiv, nagu Canon RF 50mm F1.8 STM, tekitab taustale ilusa kreemja bokeh-efekti. Pange tähele, kuidas objektiivi labad tekitavad ümmarguse avause, mis määrabki suuresti bokeh-laikude kuju.

Ilusa bokeh-efekti loomiseks on vaja kiiret objektiivi ehk sellist, mis pakuks laia maksimaalset ava. Ideaalselt võiks see olla f/2.8 või laiem (väiksem f-arv). Seepärast on väga oluline täiendada oma varustust kiire fiksobjektiiviga (fikseeritud fookuskaugusega objektiiv). Seda ka siis, kui teil on juba olemas sellist fookuskaugust pakkuv suumobjektiiv. Laia maksimaalse avaga fiksobjektiiv, nagu siin kasutatud Canon RF 50mm F1.8 STM, võimaldab teil kergesti tausta hägustada, muutes detailid ilusateks valguslaikudeks. Kuigi ka f/4–5.6 maksimaalse avaga objektiiv suudab tausta hägustada, ei suuda see pakkuda samasugust kvaliteeti. Lai maksimaalne ava laseb sisse rohkem valgust, mistõttu on see suurepärane ka nõrga valgusega tingimustes. Nii saate bokeh-efektiga tõesti loominguliselt ümber käia.

Lisaks kõigele muule tuleb arvestada veel ühe faktoriga, mis ei ole küll nii oluline kui eelmised. Objektiivid jäädvustavad hägu erineval moel ja mõned tekitavad ilusama bokeh-efekti kui teised. Üldiselt võib öelda, et mida rohkem on objektiivil labasid, seda meeldivam on tulemus. Seda seepärast, et iga valguslaik järgib tekkiva ava kuju. See on vähemoluline siis, kui jäädvustate väga laia avaga, st määrate maksimaalse ava väärtuse (väikseima f-arvu), mida objektiiv toetab. Siis on tekkiv ava nagunii ringikujuline. Saate kontrollida oma objektiivi labade arvu selle kasutusjuhendust või vaadata vastava objektiivi tehnilistest andmetest Canoni veebilehelt. Ilusa bokeh-efekti jaoks on vaja seitse laba, aga üheksa laba annab veelgi parema tulemuse.

Määrake parim väärtus bokeh-fotograafia jaoks

Pruuni vesti ja kikilipsuga väike poiss seismas hägustatud luuderohuseina taustal ja hoidmas käes sõrmusekarpi.

Vaatame, milline on tulemus, kui määrame ava väärtuseks f/1.8 ja f/8. Laiema ava juures (f/1.8) muutub taust väga hägusaks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/200 s, f/1.8 ja ISO100.

Pruuni vesti ja kikilipsuga väike poiss seismas selgesti eristatava luuderohuseina taustal ja hoidmas käes sõrmusekarpi.

Kui määrate ava väärtuseks aga f/8, muutub taust palju detailsemaks ja vaataja tähelepanu hajub laiali. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/200 s, f/8 ja ISO1250.

See, millise ava valite, mõjutab tugevasti fotode bokeh-efekti. Mida laiem on ava (st mida väiksem on f-arv), seda madalam on väljasügavus ja hägusam taust. Seega proovige jäädvustada kas ava prioriteediga režiimis või käsitsirežiimis ja valige lai ava (väiksem f-arv).

Parimad kaamera sätted bokeh-efekti jaoks

Canoni kaamera EOS R6 LCD-ekraan, millelt paistavad ava prioriteediga režiimi sätted.

Ava prioriteediga režiim võimaldab teil määrata madala väljasügavuse jaoks laia ava, mida on vaja tugevama taustahägu tekitamiseks.

Beeži vesti ja kikilipsuga väike poiss jalutamas naeratades puude vahel.

Laia avaga (f/1.8) pildistamine muudab väljasügavuse väga madalaks, mistõttu peab teravustamine olema ideaalselt teostatud. Selline kaamera nagu EOS R6 on väga suureks abi, kuna selle silma automaatteravustamine suudab automaatselt tuvastada lähima silma ja sellele lukustuda. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/500 s, f/1.8 ja ISO320.

Ava prioriteediga režiimis tuleb reguleerida ka ISO-väärtust. Määrake alustuseks ISO-valgustundlikkuseks 100 ja vaadake, kas säriaeg on piisavalt kiire. Automaatse ISO-valgustundlikkusega käsitsirežiimis saate reguleerida nii ava väärtust kui ka säriaega, misjärel kaamera ise õige ISO väärtuse määrab. Oluline on valida lai ava ja säriaeg, mis oleks piisavalt kiire, et pildi teravustamisalas olevad objektid jääksid piisavalt selgeks, kui peate kaamerat käes hoidma (proovige nt 1/200 s säriaega).

Kohendage kaugust parema bokeh-efekti jaoks

Foto roosade lilledega vaasist hägustatud telliskiviseina taustal.

Kuna subjekt asub taustale üpris lähedal, on võimalik ka hägustatud taustast telliskivide kujusid eristada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/200 s, f/1.8 ja ISO100.

Foto roosade lilledega vaasist. Pildi taustaks on väga hägune telliskivisein.

Subjekti ja tausta vahemaa suurendamine aitab muuta tausta veelgi hägusamaks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/200 s, f/1.8 ja ISO100.

Kui suurendate subjekti ja tausta vahelist kaugust, saate tausta veelgi rohkem hägustada. Teine faktor, millega arvestada tuleb, on subjekti ja kaamera vaheline kaugus. Mida lähemal objektiiv subjektile asub, seda madalam on väljasügavus. See aitab omakorda kiiremini tausta hägusaks muuta. Pange tähele, kuidas meie lillefotode juures on eesmised lilled teravas fookuses ja taga pool asuvad lilled juba fookusest väljas. Pildi hägustamiseks tooge subjekt kaamerale lähemale ja taustast kaugemale.

Määrake parim fookuskaugus bokeh-efekti jaoks

Foto klaashelmestest valmistatud südamekujulisest aiaornamendist sügisheki taustal.

Vaadake siit, milline on tulemus suumivahemiku 24–105 mm erinevate väärtuste juures. Laiema ava juures (praegusel juhul 32 mm) on taust rohkem fookuses ja stseen paistab kaootilisem. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 32 mm, 1/200 s, f/6.3 ja ISO 2000.

Foto klaashelmestest valmistatud südamekujulisest aiaornamendist hägusal taustal.

Kui astute tagasi ja rakendate fookusvahemiku teise otsa väärtust (105 mm), muutub perspektiiv kitsamaks ja taustahägu tugevamaks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 105mm, 1/200 s, f/7.1 ja ISO 3200.

Pikem fookuskaugus suudab luua tugevama taustahägu. See juhtub seepärast, et vaatenurk muutub teravamaks ja väiksem osa taustast jääb kaadrisse. Just sel põhjusel saab telefotosuumobjektiividega subjekte isoleerida ja taustal olevaid detaile hägustada. Seega, kui soovite muuta hägu ja bokeh-efekti tugevamaks, siis astuge paar sammu tagasi ja suumige sisse (või võtke teine objektiiv), et saavutada pikemat fookuskaugust.

Kuidas kasutada bokeh-efekti pildi esiplaanil

Beežis vestis väike poiss seismas luuderohuseina kõrval ja hoidmas käes sõrmusekarpi.

Luuderohust seina lähedalt pildistamine võimaldab jäädvustada vasakule küljele jäävaid hägustatud lehti ja muuta pilti sügavamaks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/160 s, f/1.8 ja ISO100.

Beeži vesti ja erksiniste kummikutega väike poiss jooksmas läbi metsas oleva lagendiku.

Selline madal vaatenurk võimaldab hägustada subjekti ees olevat maapinda ja „lükkab“ tausta kaugemale, et luua tugevamat taustahägu. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/500 s, f/1.8 ja ISO100.

Inimesed kipuvad arvama, et bokeh-efekt on vaid tausta ilustamiseks, kuid tegelikult saab sellega luua ka ilusat esiplaani. Kui toote esiplaanile mõned teravustamata detailid, saate juhtida vaataja pilgu teravustatud subjekti poole. Selleks võib olla vajalik detailidele väga lähedale minna või pildistada madalamalt, et jäädvustada hägustatud esiplaani. Pehmed detailid lisavad stseenile sügavust ning pakuvad suurepärast võimalust julgete ja hägusate värvide lisamiseks.

Kuidas kasutada bokeh-efekti videotes

Twinkling Christmas tree lights in the foreground and a car's rear lights in the background are all out of focus.

Ka videote juures on väljasügavus ülimalt oluline, kuna see aitab vaatajal stseenis orienteeruda. Teravustamata detailide lisamine stseeni esi- ja tagaplaanile aitab seda sügavuse tunnet toetada ning juhtida vaataja pilku kaadri keskele. Ka bokeh-valguslaigud töötavad videotes sama mõjuvalt kui piltidel. Auto esituled, jõulutuled ja muud valguslaigud näevad eriti ilusad välja siis, kui need on hägustamise käigus väikesteks vilkuvateks valguslaikudeks muudetud.

Kuidas rakendada julgemat bokeh-efekti

Mees jäädvustamas punakaspruuni vöödilist kassi läbi selgete jõulutulede.

Seda lihtsat tehnikat saab kasutada ka värviliste tulede või siis jõulukaunistustega.

Portree kassist, kelle taustal on näha hägustatud tulesid.

Proovige lisada oma piltide taustale jõulutulesid, et luua ilusat bokeh-efekti.

Üks mõjuvamaid viise, kuidas bokeh-efekti oma fotode juures kasutada, on lisada väikeseid säravaid valgustäppe tumedale taustale või nõrga valgusega stseeni. Seda lummavat efekti saab kasutada väga erinevates tingimustes. Näiteks läbi puude paistva päikesevalguse, autosid täis tänava, värvilise lõbustuspargi või koogile asetatud küünalde juures. Kui soovite efekti ise luua, siis kasutage jõulutulesid. Asetage need oma pildi taustale, esiplaanile või mõlemasse kohta korraga. Hägustamata jõulutuled muutuvad ilusateks bokeh-ringideks.

Kuidas muuta bokeh-laikude kuju

A blurred image with out-of-focus highlights in the shape of five-pointed stars rather than circles.

Kui jäädvustate laia avaga (maksimaalse avaga), tekivad ringikujulised bokeh-laigud, kuna avaus on võimalikult ümmargune. Teistel juhtudel sõltub bokeh-efekti kuju objektiivi labade arvust. Mida rohkem on labasid, seda ringikujulisemaks muutub ava kuju ja ka bokeh-laigud ise. Praktikas tähendab see seda, et bokeh-laike on nii ringikujulisi kui ka tahulisi. Kui soovite teada, millise kujuga bokeh-laigud teil tekitavad, siis eemaldage objektiiv kaameralt, suunake see vastu valgust ja vaadake sellest läbi.

Miks mitte olla pisut loomingulisem ja muuta oma bokeh-laikude kuju? Selleks lõigake välja mis tahes kujuga šabloon ja kinnitage see objektiivi esiküljele. Selles videos on näha, kuidas on väikese kaardiga loodud erinevaid tähekujulisi ja lumehelbekese kujulisi bokeh-laike.

Proovige järgi: jäädvustage bokeh-stiiliga vaikelu

Foto lauast, millele on asetatud fooliumiga ümbritsetud peegel. Ühel pool on valguskast ja teisel pool Canon EOS R6, millega jäädvustatakse kollast roosi.

See on väga lihtne ja tõhus viis bokeh-efekti koduseks katsetamiseks ja artiklis väljatoodud nõuannete rakendamiseks.

Foto peegeldavale pinnale asetatud kollasest roosist, mis on ümbritsetud teravustamata valguslaikudega.

Kortsus foolium peegeldab tagasi lambilt tulevat valgust, tekitades palju erinevaid valguslaike, mis pärast hägustamist ilusateks bokeh-ringideks muutuvad. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/640 s, f/1.8 ja ISO100.

Nüüdseks oleme näinud, kuidas õigete sätete korral saab luua teravustamata valguslaikudega ilusat bokeh-efekti. Kirjeldame, kuidas saaksite lihtsalt vahenditega ka ise bokeh-stiilis vaikelu jäädvustada. Asetage valitud objekt peegeldusega pinnale, seejärel lisage taustale kortsutatud fooliumleht (piisab paarist kortsust, mis aitaksid luua rohkelt valguslaike). Suunake fooliumi poole üks lamp ja teise valgustiga valgustage valitud subjekti (meie kasutasime LED-paneeli, aga piisab ka tavalisest lambist). Viige oma kaamera subjektile lähemale, lülitage sisse ava prioriteediga režiim ja kasutage laia ava (nt f/1.8). Ilusa bokeh-efekti loomiseks pildistage madalama nurga alt.

Kirjutanud James Paterson

Nõuanded bokeh-efekti jäädvustamiseks

 • Kasutage kiiret objektiivi (f/2.8 või väiksem), millel on rohkem labasid.
 • Kasutage laia ava.
 • Jäädvustage ava prioriteediga režiimis.
 • Parema bokeh-efekti jaoks suurendage kaugust.
 • Pikem fookuskaugus loob tugevama hägu.
 • Kasutage bokeh-efekti ka esiplaanil.
 • Pidage meeles, et bokeh-efekt töötab tõhusalt ka videote juures.
 • Väikesed eredad valguslaigud tumedal taustal loovad julgema bokeh-efekti.
 • Lõigake välja šabloone, et muuta bokeh-laikude kuju.

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • Vedelikupiisad moodustavad oranži taeva taustal tõstetud käes klaaspokaali kohale kaare.

  LOOMINGULINE FOTOGRAAFIA

  Loomingulised sotsiaalmeedia võtted

  Kaks TikToki fotograafi jagavad parimaid näpunäiteid teistest eristuvate piltide loomiseks.

 • Foto portreefotograafist ja luuletajast Amaal Saidist, kelle silmad on suletud ja õlad on kaetud voolava punase pearätiga.

  AUTOPORTREEFOTOGRAAFIA

  Imelised autoportreed

  Lugege, kuidas muuta tavalisi selfisid vapustavateks autoportreedeks.

 • Foto inimesest, kes on asetanud oma käe CD läikivale küljele. Pildil on tähekujulised bokeh-kujundid.

  KODUSED PROJEKTID

  Looge kohandatud bokeh-efekt

  Lihtne ja mugav viis piltidele kohandatud bokeh-kujundite, nagu südamed ja tähed, lisamiseks.

 • KODUSED PROJEKTID

  3 isetehtud fototarvikut

  Valmistage ise valguskast, valgusvoolik ja oakott, mis hoiab teie kaamerat paigal.