VALGUSTEHNIKAD

7 parimat nõuannet piltide tegemiseks nõrgas valguses

Uurige, kuidas saate oma Canoni kaamerat maksimaalselt ära kasutada ning saage selgeks suurepäraste piltide tegemine koidust hämarikuni.
Värvilised valguskiired rannikuäärse kõnnitee kohal.

Koidik ja videvik on maagilised. Need on hetked, kui festivalid ärkavad ellu, linna meeleolu muutub ja pildistamisvõimalusi on küllaga. Ent napi valguse tingimustes võib kujuneda detailide jäädvustamine keeruliseks, eriti kui kasutate nutitelefoni kaamerat.

Nõrga valgusega olukorrad on need, kus digipeegel-, peeglita ja täiustatud kompaktkaamera käsitsi määratavad sätted aitavad saada kätte teravad, detailsed pildid, mida te muidu hõlpsasti ei saavutaks.

1. Kasutage laia ava (väike f-väärtus), et võimalikult palju valgust pääseks sisse

Nõrgas valguses tehtud lähivõte tumedate juustega naise näost, kellel on roosa huulepulk ja lauvärv.

Laiema avaga objektiivide puhul pääseb pildisensorisse rohkem valgust, mis võimaldab kasutada kiiremat säriaega, et pildistada detaile ja liikumist ilma, et peate oma ISO-valgustundlikkuse sätte väga kõrgeks muutma, mille tagajärjel võib pildis müra esineda. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/1250 s, f/1.8 ja ISO1250. © Ejiro Dafé

Kui teil on käsitsi määratavate sätetega kaamera, saate kaamera ava (režiim „Av“) reguleerida. Ava väärtus ütleb lihtsalt kaamerale, kui palju valgust sisse lasta. Nõrga valgusega tingimustes peate laskma sisse võimalikult palju valgust, et pilt oleks hästi valgustatud ja suudaksite jäädvustada pildile detaile. Selle saavutamiseks kasutage laia ava (väikest f-väärtust). Kui teie pilt on endiselt alasäritatud (liiga tume), laseb aeglasem säriaeg rohkem valgust sisse suurendades säriaega, kuid esineb uduste piltide oht. Kuidas oma pilte teravana hoida, saate lugeda järgmisest lõigust.

Ava sätted mõjutavad aga enamat kui kõigest säritust. Lai ava tähendab ka väiksemat vaatevälja sügavust, ehk väiksemat f-väärtust, mis tähendab, et ainult väike osa pildist on teravustatud. See võib sobida suurepäraselt, kui pildistate portreesid enne koidiku saabumist ja tahate, et taust oleks mõnusalt udune, kuid kui soovite jäädvustada erilisi pilte linnast hämariku ajal, sobib näiteks kitsama ava kasutamine (suurem f-väärtus), mille tulemusena on vaateväljas rohkem sügavust ja pildi stseen rohkem teravustatud. Hea valgustatuse tagamiseks peaksite siis proovima kasutada aeglasemat säriaega.

Mõned objektiivid on loodud laiema või „kiirema“ avaga kui teised. Suurepäraseks kompaktseks alternatiiviks EOS R Süsteemi täiskaadrilistele kaameratele, nagu Canon EOS R6 ja EOS RP, on Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, mis sobib suurepäraselt laia nurgaga öiste linnapiltide ning teiste nõrgalt valgustatud piltide tegemiseks. Canon RF 50mm F1.8 STM pakub loomulikumat vaatenurka (mis sarnaneb inimsilmaga) ja sobib ideaalselt eheda öise tänavafotograafia tegemiseks, samal ajal kui pikem teleobjektiiv Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM sobib suurepäraselt portreede tegemiseks nõrgas valguses.

Kui kasutate digipeegelkaamerat, võimaldab sellise objektiivi kasutamine, nagu Canon EF 35mm f/2 IS USM, saavutada loomuliku vaatenurga ja tänu pildistabilisaatorile (IS) sobib see hästi käest pildistamiseks. Canon EF 35mm f/1.4L II USM, mille maksimaalne ava on veelgi laiem, suudab pildistada erakordselt hästi nõrga valgusega tingimustes. Kui teil on digipeegelkaamera, millel on APS-C sensor, näiteks Canon EOS 850D, siis sobib EF-S objektiiv, nagu Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, hästi loomuliku vaatenurga saavutamiseks. Kui ajate taga sarnast lainurka ja loomulikku vaatenurka, mida suudab pakkuda EOS M peeglita kaamera, nagu EOS M50 Mark II, millel on ka APS-C sensor, ei pea te vaatama kaugemale, kui ülikompaktse Canon EF-M 22mm f/2 STM „pannkook“-objektiivi ning ülikiire Canon EF-M 32mm f/1.4 STM objektiivi suunas.

2. Suurendage valgustundlikkuse parandamiseks ISO-valgustundlikkuse sätet

Suur küngaste ja mägedega ümbritsetud veekogu hämaras valguses.

Kui olete kasutanud laia ava sätet, ent teie arvates on piltidel eredusest ikkagi puudu, proovige suurendada kaamera ISO-valgustundlikkuse sätet. See suurendab sensori tundlikkust valguse suhtes ja on kasulik öösel välguta pildistamisel. Mida kõrgem on ISO väärtus, seda kõrgem on tundlikkus. Canoni digipeegel-, peeglita ja täiustatud kompaktkaameratel on suuremad sensorid, seega teevad need kõrge ISO-valgustundlikkusega paremaid pilte kui väiksema sensoriga kaamerad, nagu nutitelefonide kaamerad.

Täiskaadrilised CMOS-sensorid peeglita Canoni kaamerates, näiteks Canon EOS RP ja EOS R6, võimaldavad teha suurepärase ISO-valgustundlikkusega pilte, milles esineb vähe või ei esine peaaegu üldse pildimüra. Canoni uuemates APS-C tüüpi kaamerates on sensorid natukene väiksemad, kuid suudavad endiselt teha detailseid pilte, milles esineb aga vähe müra, ka väga kõrge ISO-valgustundlikkusega, tänu millele sobivad need kaamerad ideaalselt öösel pildistamiseks.

3. Jälgige, et teie fotod oleksid teravad

Käest pildistamisel nõrga valgusega tingimustes võite saada tulemuseks udused pildid. See juhtub tavaliselt, kui olete kasutanud pikemat ehk aeglasemat säriaega, et rohkem valgust pildile saada. Siin on veel üks laia ava eelis: mida rohkem valgust teie objektiivi pääseb, seda kiiremat säriaega saate kasutada. See on oluline, kuna kiirem säriaeg peatab liikumise, ehk mida kiiremat liikumist te jäädvustada soovite, seda kiiremat säriaega peate kasutama, et liikumine ei jääks udune. Heades valgustingimustes saab suhteliselt liikumatut subjekti pildistada säriajaga 1/50 sekundit, kõndivad subjektid vajavad natuke kiiremat, umbes 1/250 sekundi pikkust säriaega ja veelgi kiirematele tegevustele tuleb kasuks 1/1000 sekundi pikkune või veelgi kiirem säriaeg. Nõrga valgusega tingimustes tuleb kasutada kiiremat säriaega.

Lisaks subjekti liikumisele tuleb arvestada ka kaamera värisemisega, ning mida suurem on fookuskaugus, seda keerulisem on kaamera värisemist vältida, kui pildistate kaamerat käes hoides. Üldine rusikareegel on, et kõigepealt tuleks viia vastavusse ava säte ja fookuskaugus, ehk 50mm objektiivi puhul tuleks kasutada, vähemalt 1/50 sekundi pikkust või pikemat säriaega ja 600mm objektiivi puhul 1/600 sekundi pikkust jne. Kui kasutate optilise pildistabilisaatoriga (IS) objektiivi, on võimalik aeglasema säriajaga ikka sama tulemus saavutada.

Canon EOS R6 kaameras on kasutusel pildistabilisaatori (IBIS) süsteem, mis töötab käsikäes pildistabilisaatoritega objektiividega ja mille tulemusel on pildid käest pildistamisel aeglase säriajaga üliteravad. Te võite ka kasutada oma keskkonda kaamera liikumise vähendamiseks. Proovige ennast seina vastu toetada või asetage oma kaamera tasasele pinnale. Kasutage statiivi, kui see teil olemas on, kuna see tagab teile maksimaalse paindlikkuse.

4. Kasutage valge tasakaalu sätteid maksimaalselt ära

Foto Bath Abbey’st õhtusel ajal, mida valgustavad soojad prožektorid ja põlev tänavavalgusti.

Valge tasakaalu sätte muutmine on loominguline viis oma pildi lõplikku välimust radikaalset muuta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 7D (mille järeltulijaks on Canon EOS 7D Mark II) ja Canoni objektiiviga EF 17-40mm f/4L USM: 2,5 s, f/11 ja ISO100. © Marcus Hawkins

Bath Abbey pildistatud öösel jahedamates värvides ja öötaevas on sügavalt tumesinine.

Antud versioonis samast pildist on valge tasakaalu muudetud ning kivide värvus on loomulikum ja taevas on sügavama sinise värvusega. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 7D ja Canoni objektiiviga EF 17-40mm f/4L USM: 21 mm, 2,5 s, f/11 ja ISO100. © Marcus Hawkins

Automaatne valge tasakaalu säte Canoni kaamerates tagab alati täpsed tulemused, kui pildistate päevavalguses ja on üldiselt hea ka nõrgas valguses pildistamisel. Te saate siiski lisada oma nõrgas valguses tehtud piltidele stiilset hõngu, kui kasutate alternatiivseid valge tasakaalu sätteid erilise meeleolu loomiseks.

Kui pildistate linnatulede valgel või videvikus, annab näiteks hõõglambi (Tungsten) valge tasakaalu säte tehislikule valgustusele neutraalsema värvitemperatuuri ning rõhutab taeva sügavat sinist värvi. Kui aga soovite tuua esile tehisliku valgustuse soojuse, võite proovida päevavalguse (Daylight) valge tasakaalu sätet.

Paljud Canoni kaamerad, sealhulgas kompaktkaamerad, nagu Canon PowerShot G5 X Mark II, suudavad pildistada RAW failivormingus. Kasutades seda sätet saate muuta või häälestada valge tasakaalu sätet oma piltide järeltöötlemise ajal kasutades oma lemmik RAW fototöötluse tarkvara, mille hulka kuulub ka Canoni võimas tasuta Digital Photo Professional.

5. Valgusefektid

Kass hämaras toas, esikäpad kahe raamatu peal.

Kui kinnitate kaamera statiivile, saate kasutada aeglasemat säriaega, et saada pildile rohkem valgust, kuid samal ajal on pilt ikka kvaliteetne. Muidugi aitab kaasa ka see, kui teie subjekt on koostööaldis ja poseerib ilma ringi liikumata. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF 50mm f/1.2L USM: 1/160 s, f/2.8 ja ISO100.

Teedevõrk öisel ajal, kus autode esituledest on loodud selgelt eristatavad valgusjooned.

Pikad säriajad sobivad suurepäraselt öise liikluse muutmiseks valgusjoonteks, kui soovite näiteks tavalisi pilte lummavateks loomingulisteks piltideks muuta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 15-35mm F2.8L IS USM: 61 s, f/16 ja ISO400. © Lorenz Holder

Te saate oma öövõtetesse lisada dünaamilisust, luues valgusjooni, näiteks liikuvate autode tuledest või lõbustuspargi atraktsioonide neoonvalgustusest. Te peate kasutama pikka säriaega, kui tahate, et valgus liiguks teie fotos, ehk säriaja pikkuseks peab olema vähemalt paar sekundit ja kaamera peab olema kinnitatud statiivile või olema asetatud kindlale pinnale. Katsetage erinevaid säriaegu. Kasutage kaamera viiteaega või kaugjuhtimise päästikut tagamaks, et te ei väristaks kaamerat päästikule vajutades. Paljudel Canoni kaameratel on sisseehitatud WiFi, mis võimaldab teil muuta kaamera sätteid ja teha pilte oma nutitelefonist kasutades Canon Camera Connect rakendust.

6. Proovige sarivõtete režiimi

Koidiku taustal krossirattaga üle mäe hüppava kuju siluett.

Sarivõtterežiim sobib suurepäraselt tegevuste pildistamiseks nõrgas valguses, et jäädvustaksite alati täiusliku hetke. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 7D Mark II ja Canoni objektiiviga EF 24-70mm f/2.8L II USM: 35 mm, 1/1600 s, f/8 ja ISO3200.

Sarivõtterežiim jäädvustab kiire piltide jada mõne murdsekundiga. See on kasulik liikuva subjekti või sekundi murdosa jooksul toimuva liikumise pildistamiseks. Kui sarivõtterežiim on kaameral olemas, lülitage see sisse ja tehke proovi – nii suurendate võimalusi saada nõrgas valguses kätte oodatud suurepärane tegevusvõte.

7. Parimad kaamerad hämaras pildistamiseks

Canon EOS R6.

Vahet pole, millised on teie vajadused ja kui suur on teie eelarve – pakume laia valikut kaameraid, mis sobivad ideaalselt nõrgas valguses pildistamiseks, sealhulgas ka Canon EOS R6.

Canon EOS R6 on ideaalne täiskaadriline peeglita kaamera, mis sobib nõrgas valguses pildistamiseks

 • Kaamera sisse on ehitatud väga tõhus pildistabilisaator
 • Oma klassi parim autofookus toimib ka peaaegu täielikus pimeduses
 • Suurepärane pildikvaliteet kõrge ISO-valgustundlikkuse sättega

Canon EOS RP on parim rahakotisõbralik peeglita kaamera ööfotograafia jaoks

 • Täiskaadriline pildisensor tagab nõrgas valguses vapustava kvaliteedi
 • Täiustatud autofookus nõrgas valguses
 • Konkurentsivõimeline hind täiskaadrilise peeglita kaamera kohta

Canon EOS M50 Mark II on täiuslik edasiareng nutitelefoniga pildistamisest

 • Peeglita kaamera eelised elegantses kerge korpusega kaameras, millel on APS-C pildisensor
 • Automaatteravustamist saab rakendada ka vähese valgusega tingimustes (kuni –4EV) ja ISO väärtuse 25 600 juures
 • Spetsiaalsed vahetatavad kompaktsed EF-M objektiivid

Canon EOS 850D on järgmine samm edasi loomingulisuse kontrollimises: kerge digipeegelkaamera

 • Kerge, 515 g kaaluv korpus, mis sobib hästi öiseks tänavafotograafiaks
 • 24,1 MP APS-C sensor tagab silmapaistva pildikvaliteedi
 • Klassikaline digipeegelkaamera ergonoomika ja optiline pildiotsija loovad stseeniga otsese ühenduse

Canon PowerShot G5 X Mark II on väike ja elegantne, aga kõrgetasemeline kaamera

 • Võimas sisseehitatud 5× suumivahemik, 24–120 mm ekvivalentne
 • Väike, aga kõrge kvaliteediga 1.0-tüüpi pildisensor
 • Öiste režiimide hulka kuuluvad tähe portree (Star Portrait), öine tähistaevas (Star Nightscape), täherajad (Star Trails), tähe aegluubis video (Star Time-Lapse Movie) ja öine käestpildistamisrežiim (Handheld Night Scene)

Tutvuge täiendavate nõrga valgusega pildistamise nõuannetega*, mida tutvustab teile Redline’i väljakutse mentor, Lorenz Holder.Autor: Matthew Richards*Saadaval ainult valitud keeltes.

Seotud tooted

 • Peeglita kaamerad

  EOS R6 Mark II

  Fotod või video, tegevus või portreed – EOS R6 Mark II jõudluse ja pildikvaliteedi hübriid laseb teie loovusel lennelda.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R8

  Valige täiskaadriline fotograafia ja video ning viige ellu oma loomingulised ambitsioonid.
 • Standardne objektiiv

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktne, kerge ja vaikne 50 mm RF-fiksobjektiiv, mis pakub suurt f/1.8 ava – ideaalne teie loomingulise visiooni rakendamiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Kiire ava ja hübriidse pildistabilisaatoriga 35 mm f/1.8 makroobjektiiv lainurkvõtete ning lähedalt teravustamise jaoks.
 • Lainurk-fiksobjektiiv

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Kompaktne ja kerge 24 mm fiksobjektiiv, mis sobib täiuslikult maastikufotograafia jaoks, videoblogimiseks ning interjöörifotodeks – lisaks jäädvustab see ka suurepäraseid makrovõtteid.
 • Seotud artiklid

 • ÖÖFOTOGRAAFIA

  Kuufotograafia

  Loomingulise kuufotograafia sammsammuline juhend.

 • VALGUSTEHNIKAD

  Olemasoleva valgusega pildistamine

  Õppige tabama parimat valgust, et oma fotode ilme uuele tasemele viia.

 • VIDEOTEHNIKAD

  Näpunäiteid öösel video filmimiseks

  Avastage täiesti uus võimaluste maailm meie juhendiga öösel video filmimiseks.

 • LOODUSFOTOGRAAFIA

  Nõrgas valguses loomade pildistamine

  Paljastage loomade öine eluviis, järgides meie parimaid ööfotograafia nõuandeid.