VIDEOTEHNIKAD

Kuidas filmida öösel videot

Kuidas kasutada olemasolevat valgust maksimaalselt ära, et pärast pimeduse saabumist mälestusi jäädvustada.
Fotograaf filmib kahte talveriietes inimest, kes kükitavad koos lahtisel tulel vahukomme röstides. Stseeni valgustab ainult tuli ja taustal olev jõulutulede jada.

Kui õpite kaamerat käsitsema, on nii fotograafias kui ka videograafias järgmine tähtsaim õppetund, kuidas valgusega töötada. Öösel on valgusallikad piiratud, kuid siiski on palju hetki, mida soovite jäädvustada, alates rõõmsast tähistamisest kuni tõsiste vestlusteni lõkke ääres. Video on eriti hea väikeste eriliste hetkede jäädvustamiseks - see, kuidas inimesed liiguvad, räägivad ja naeravad, mida fotol ei ole võimalik tabada -, kuid võib olla raske teada, kuidas läheneda filmimisele, kui valgust on vähe.

Suurema ISO väärtuse kasutamine suurendab kaamera valgustundlikkust ning suurema ava ja aeglasema säriaja valimine võib suurendada sensorile jõudva valguse hulka, kuid kui te ei mõista, kuidas neid määranguid ümbritseva keskkonna suhtes reguleerida, saate tõenäoliselt teralise või hägusa materjali. Mõningate teadmistega saate aga need takistused ületada ja teha viimistletuid videoid, mida saate aastaid imetleda, ning arendada oma filmitegemise oskusi.

Siin jagab Ellis Reed, Ühendkuningriigis Bathis tegutsev sisulooja ja fotograaf/videograaf, oma parimaid näpunaäiteid öösel videote filmimiseks.

Reguleerige oma määranguid

Näha on kätepaar, mis reguleerib Canoni kaamera ISO määranguid. Ümbritsev taust on täiesti pime viitades sellele, et tegemist on ööga.

Öösel video filmimisel annab parima tulemuse käsitsirežiim. Tutvuge enne filmima minekut oma kaamera määrangutega ning katsetage ISO, säriaja ja avaga, et saavutada soovitud ilme.

Öiseks pildistamiseks vajalike kaamera määrangute valimisel saate kasutada Canoni kaamera nutikat automaatset stseenirežiimi (Scene Intelligent Auto), et rakendada määranguid, mis selle arvates kõige paremini toimiksid. Käsitsirežiimi kasutamine annab teile siiski rohkem kontrolli.

Kui filmite Canon EOS R süsteemi kaameraga, näiteks EOS R6 Mark II, näitab elektrooniline pildinäidik teile reaalajas iga määrangu muutmise mõju valgustusele, mis aitab teil manuaalrežiimile vahetades end kindlamalt tunda.

Samuti võib olla kasulik teravustamisrežiimi muutmine manuaalseks. EOS R6 Mark II ja teiste kaamerate, näiteks Canon EOS R7 ja Canon EOS R8 kahepiksliline CMOS-iseteravustamine II süsteem tuvastab väga hästi objekte väheses valguses, kuid kui töötate peaaegu täielikus pimeduses, peate võib olla käsitsi teravustama. Kasutage taskulampi, et valgustada objekti, mida püüate teravustada, ja suumige pildinäidiku abil, samal ajal kui reguleerite objektiivi teravustamise rõngast, kuni objekt tundub terav. See meetod on väga kasulik ka astrofotograafia puhul, kui vajate peaaegu täielikku pimedust, kuid soovite teravustada midagi esiplaanil ja samal ajal taevast jäädvustada.

Valige lai ava

Vähese valgusega tingimustes filmides on tähtis, et sensorile jõuaks võimalikult palju valgust. Üks võimalus selle saavutamiseks on avada ava nii laiaks kui võimalik, mis tähendab, et f-arv tuleb seada võimalikult madalale f-numbri väärtusele. Kuigi suumobjektiiv võib olla hea ja mitmekülgne valik hästi valgustatud stseenide jäädvustamiseks päeval, võib olla kasulik vahetada fiksobjektiivi, näiteks Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM või Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, vastu, et kasutada laiemat ava.

Valige kaadrisagedus ja säriaeg

Kätepaar hoiab Canon EOS R6 Mark II fotokaamerat, mille muudetava nurgaga puuteekraan on välja ja küljele keeratud, näidates pilti metsas asuvast puumajast.

Kaadrisageduseks kahekordse säriaja valimine aitab anda videole loomuliku, meeldiva välimusega liikumishägu.

Kõigepealt valige oma kaadrisagedus. 24 kaadrit sekundis (fps) on filmitööstuse standard, sest see loob kõige loomulikuma välimusega ja vaid vähese liikumishäguga materjali. Suuremaid kaadrisagedusi, näiteks 60 ja 120 kaadrit sekundis, kasutatakse aegluubis filmimiseks, mis on taotluslikult mõeldud näima ebaloomulikuna.

Canon EOS R6 Mark II võimaldab filmida 4K ülesvõtteid kuni 60 kaadrit sekundis ja 1080p ülesvõtteid kuni 180 kaadrit sekundis, mis annab võimaluse asju veelgi aeglasemalt võtta.

Kui olete oma kaadrisageduse valinud, kahekordistage lihtsalt number säriaja valimiseks. Näiteks 25 kaadrit sekundis filmides tuleks valida säriaeg 1/50 sekundit, et vältida liikumishägu. Seda peetakse heaks tavaks, kuid on olukordi, mil oleks parem seda kohandada, nagu Ellis selgitab. „Kui soovite tahtlikult lisada liikumishägu, näiteks jalutate öösel läbi laadaplatsi ja tahate luua hektilist tunnet, mis annab edasi rahvarohkust valgusjälgedega, siis aitab säriaja aeglustamine alla kahekordse kaadrisageduse seda saavutada.“

Lainurkobjektiiv, näiteks Canon RF 16mm F2.8 STM, aitab jäädvustada võimalikult palju ümbritsevat, lisades kiirustavat meeleolu. See kerge ja ülikompaktne prime-objektiiv sobib ideaalselt ka käes videoblogimise jaoks, kuid kuna sellel ei ole objektiivisisest kujutisestabilisaatorit, siis kasutage kindlasti video digitaalset kujutisestabilisaatorit käes filmides. See funktsioon, mis on saadaval kõigil Canon EOS R süsteemi kaameratel, stabiliseerib kaamera sees elektrooniliselt jäädvustatud materjali.

Kontrollige oma ISO väärtust

Paar vestleb istudes hoides kuuma jooki käes ning neid filmib mees, kellel on käes Canon EOS R6 Mark II.

Tänu suurepärasele ISO võimekusele sobib Canon EOS R6 Mark II väga hästi sisu jäädvustamiseks väheses valguses, eriti kui seda kombineerida selliste kiirete fiksobjektiividega nagu Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM või Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Kaamera ISO määranguga saate reguleerida, kui tundlik on kaamera valguse suhtes. Päikeselisel päeval õues filmides võite valida ISO 100, et vähendada tundlikkust nii palju kui võimalik. Kui on pilvine ilm, võite filmida ISO 400-ga ja öösel filmides võite katsetada ISO 800 ja kõrgemat, kuni umbes ISO 3200-ni (sõltuvalt teie kaamera võimekusest). Canon EOS R6 Mark II võimaldab filmimist kuni ISO 102 400-ga (laiendatav kuni ISO 204 800), kuid mida kõrgemale minna, seda rohkem müra satub kaadrisse.

Otsige valgust

Mees riputab suure puupalgi külge jõulutuled.

Otsige võimalusi, kuidas tuua valgust oma stseeni nii, et see sobiks jäädvustatava meeleoluga. Jõulutulede jada võimendab selle lõkkepaiga stseeni hubasust, pakkudes samas ka pehmet taustavalgustust.

„Pimedusest on meeldivam mõelda pigem kui puhtast aluspinnast, mitte kui väljakutsest,“ ütleb Ellis. „Võimaluste leidmine olemasoleva valguse kasutamiseks või kunstliku valguse lisamiseks võib aidata luua dramaatilisi, filmilikke kaadreid.“

Kui filmite öösel, ärge püüdke kogu stseeni valgustada. Otsige pigem valguskoldeid, mis tõstavad teie objekti esile ja annavad edasi lugu. Lõkkeid, poeaknaid, tänavavalgustust ja autode esilaternaid saab kasutada valguskogumite loomiseks, mis aitavad objekti taustast eraldada.

Teine võimalus on kunstliku valguse kasutamine. Nagu paljud sisuloojad, kannab ka Ellis endaga kaasas kaasaskantavat LED-valgustuskasti. Taskusuurune, kuid piisavalt võimas, et valgustada objekti lähivõtete tegemisel - väike valguskast võib muuta oluliselt teie filmimaterjali kvaliteeti. Pidage meeles, et kui filmite öösel hästi valgustatud objekti, siis peaksite eksponeerima pigem objektile kui taustale.

Määrake oma valge tasakaal

Mees kummardub Canon EOS R6 Mark II kaameraga, filmides üle lõkketule. Kaamera puuteekraanil on näha tule ääres istuvat paari.

Lõkke ümber istuvaid subjekte valgustab soe valgus, mis leekide väreledes tugevneb ja pehmeneb. Mõõdetud valge tasakaalu 6000K või kõrgem valimine aitab võimendada lõkke soojust teie kaadrites.

Kunstliku valguse lisamisel on järjepidevuse huvides alati hea oma valge tasakaal üle vaadata. Mõõdetud valge tasakaalu saate määrata valge tasakaalu kaardi või valge paberi abil. Pildistage kaarti või paberit stseenis, mida kavatsete jäädvustada, seejärel valige kaamera menüüst mõõdetud valge tasakaal (Custom White Balance) ja valige see pilt võrdlusaluseks. Nüüd on teie valge tasakaal määratud ja stseeni värve jäädvustatakse võimalikult täpselt.

Mõõdetud valge tasakaal võib aidata saavutada ka teatud ilmet. Kui soovite luua soojemat stseeni, näiteks lõkke pildistamisel, võiksite valida valge tasakaalu umbes 6000K. Kui soovite pigem rõhutada stseeni sinisemaid, jahedamaid toone, valige umbes 2000K. Pidage meeles, et kui te filmite RAW- või Canon Log-formaadis, on valge tasakaalu lihtsam muuta järeltöötlustarkvara abil.

Filmige võimalikult kõrge resolutsiooniga

Fotograaf kükitab, et filmida talveriietes noorpaari, kes vestlevad puidust terrassil istudes. Stseen on valgustatud väikeste lampidega.

Öistele stseenidele valgustuse lisamisel ei tohiks teie eesmärk olla üldine valgustus. Pigem peaksite püüdma kasutada valgust valikuliselt, et tõsta esile oma objekte.

„Sotsiaalmeedia jaoks filmides meeldib mulle filmida 4K-s ja eksportida 1080p resolutsiooni,“ selgitab Ellis, „sest see aitab vähendada visuaalset müra vähese valguse korral ja muudab detailid eriti teravaks.“

Canon EOS R6 Mark II võimaldab filmida kuni 60 kaadrit sekundis 4K resolutsiinis, kasutades sensori 6K väljundist ülediskreetimist, et tagada veelgi parem selgus ja vähendada müra võrreldes originaalse 4K resolutsiooniga. Lihtsustatult öeldes tähendab suurem resolutsioon, et igasse faili salvestatakse rohkem andmeid, mis annab teravamad pildid, parema värviedastuse ja suurema paindlikkuse järeltöötluses. Mida rohkem andmeid on igas failis, seda lihtsam on vähese valgusega tingimustes töötades võimalikku hägusust eemaldada.

Ärge unustage heli

Mees paigaldab mikrofoni Canon EOS R6 Mark II kaamera peal olevale multifunktsionaalsele tarvikustatiivile.

Canoni stereo-suunamikrofon DM-E1D kinnitub kaamera peal asuvale multifunktsionaalsele tarvikustatiivile ja saab oma toite otse kaamerast läbi statiivi - pole vaja kaableid ega laadijaid.

Pimedas muutub üks video omadus veelgi tähtsamaks - heli, kuna meie kuulmismeel on tugevam tänu meie nägemise halvenemisele. Teie kaameral peaks olema sisseehitatud mikrofon, kuid kui soovite tõesti iga sosinat ja lõkke praksumist tabada, investeerige välisesse mikrofoni, näiteks Canoni stereo-suunamikrofoni DM-E1D, mis kinnitub kaamera multifunktsionaalse tarvikustatiivi külge.

Katsetage mikrofoni erinevate suunamisrežiimidega, et püüda erineval hulgal kõnet ja ümbritsevat müra salvestatava sündmuse õhkkonna jäädvustamiseks. Samuti võib olla kasulik salvestada ümbritsevat müra põhilisest videosalvestusest eraldi - näiteks siin näidatud lõkke filmimisel võiksite salvestada lõkke müra ja esitada seda sissejuhatavate kaugvõtete ajal.

Olge loominguline

Muidu pilkases pimeduses näitab üksik valgus kaadrit kükitavast fotograafist.

Öösel pildistamine pakub palju loomingulist vabadust, eriti kui, nagu Ellis, näete pimedust kui „puhast aluspinda, millele midagi uut rajada“.

Kui olete õppinud jäädvustama loomuliku väljanägemisega kaadreid, võite hakata julgelt loominguliselt lähenema. Olenemata sellest, kas jäädvustate öist vlogi, muusikavideot või lühifilmi, kasutage ära seda, mis on teie ümber olemas. Tänavavalgustus on hea koht alustamiseks. Nagu Ellis ütleb: „Tänavavalgustus on hea põhivalgustus [esmane valgusallikas] ja taustavalgus, sõltuvalt sellest, kuhu te oma objekti paigutate. Ja te võite katsetada tugeva ereda valgusega, paigutades oma subjekti tänavavalgustuse lähedale, või hajutatuma valgusega, paludes tal veidi kaugemale liikuda.“

Ellis soovitab ka auto esitulede kasutamist, et valgustada oma objekti tagant ja luua dramaatilise silueti, mida saab veelgi võimendada udu või uduvihma abil, mis hajutab valgust ja võimaldab teil oma objekti taustast veelgi paremini eraldada. Kasutage lühikest teleobjektiivi, näiteks Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, et pildistada ainult oma objekti ja lõigata auto täielikult välja, lisades stseenile salapära, või lainurkobjektiivi, näiteks Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, et kaasata auto loo osana.

Kui olete harjunud päevasel ajal videoid jäädvustama, on öise videofotograafia valdamiseks vaja vaid mõningaid muudatusi. Ja kui olete põhitõed omandanud, avaneb teile täiesti uus võimaluste maailm.

Matthew Bowen

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • ÖÖFOTOGRAAFIA

  Parim algtaseme varustus öövõtete jaoks

  Kaamerad ja objektiivid hiilgavaks ööfotograafiaks.

 • PIDUDE JÄÄDVUSTAMINE

  Parimad nõuanded pidude jäädvustamiseks

  Nende lihtsate näpunäidete ja tehnikate abil saate jäädvustada hämmastavaid pilte pidudest.

 • VIDEOTEHNIKAD

  Videoloo loomine

  10 nõuannet paeluvate minivideote jäädvustamiseks.

 • VALGUSTEHNIKAD

  7 parimat nõuannet nõrgas valguses pildistamiseks

  Avastage põhitehnikaid teravate fotode jäädvustamiseks nõrgas valguses ja Canoni varustusega, mis sobib kõige enam nõrgas valguses pildistamiseks.