PORTREED

Portreeobjektiivi lisaväärtused

Kaadrit täitvatest näopiltidest lainurk-tänavaportreedeni – spetsiaalse objektiivi valimine aitab teil portreed järgmisele tasemele viia.
Fotograaf pildistamas lillast valgusest ümbritsetud modelli, kes hoiab käes taimevart.

Suur osa EOS kaameraid on varustatud üldotstarbeliste lisatarvikutega, millega saab ellu viia enamikke fotograafiatöid. Samas tasub selleks, et oma fotograafiaoskus järgmisele tasemele viia, investeerida erinevatesse objektiividesse, mis teie valitud žanris, näiteks portreefotograafias kasuks tulevad. Fookuskaugus, maksimaalne ava, kaal ja suurus – valitud objektiivil võib olla teie fotodele märkimisväärne mõju.

Milline on hea portreeobjektiiv?

Portreeobjektiivi eristab teistest peamiselt fookuskaugus ja maksimaalne ava, kuid oma vajadustele vastava parima Canoni portreeobjektiivi valimisel tuleb arvesse võtta ka muud.

Objektiivide ühilduvus

Kõigepealt tasub mõelda enda olemasolevale kaamerale ja sellega ühilduvatele objektiividele. Canon EOS R süsteemi kaamerad pakuvad objektiivide mõistes suurt valikuvabadust – tänu RF-objektiivi kinnitusadapterile saate pildistada nii RF- kui ka EF-objektiividega.

Canoni RF-kinnitus on suurepärane valik, millest portreeobjektiivi otsimist alustada. RF-objektiividel, mis on olemas Canoni peeglita kaameratel, nagu Canon EOS R6 ja EOS RP, on objektiivi ja kaamera vahel 12-kontaktiline konnektor, mis tagab uskumatult kiire automaatteravustamise ning usaldusväärsuse. Peeglita tehnoloogia loomingulised võimalused teevad RF-kinnitusest suurepärase investeeringu ka tuleviku mõistes.

Värvilised valgusketid on keeratud mustal taustal seisva modelli pea ja ülakeha ümber.

Kõigest 88,8-millimeetrine pildistabilisaatoriga objektiiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM on portreefotograafidele mitmekülgne valik. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 44 mm, 8 s, f/16 ja ISO100.

Pildistabilisaator

Järgmisena pidage meeles, et silmapaistvate portreefotode tegemiseks ei ole alati vajalik, ega võimalik, kasutada statiivi. Siinkohal tuleb kasuks pildistabilisaator. Objektiividel, nagu Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM ja RF 24-105mm F4-7.1 IS STM on kõigil pildistabilisaator, mis tagab, et teie pildid oleksid üliteravad ka kaamerat käes hoides. Parem stabiilsus võimaldab teil säriaega aeglustada, et iga viimast kui valguskiirt pildile püüda, lubades teil pildistada ükskõik millistes valgusoludes. Selle efekt on veelgi tugevam, kui kombineerida stabiliseeritud objektiiv sisseehitatud pildistabilisaatoriga (IBIS-ega) kaameraga, nagu Canon EOS R6, mis pakub kuni 8-astmelist stabiliseerimist.

Mõõtmed ja kaal

Mõelda tuleb ka kaamera suurusele, kaalule ja kasutusvõimalustele. Portreefotograafidel, kelle jaoks on oluline mobiilsus, või kes soovivad kasutada objektiive mitmes žanris, tasub investeerida väiksesse ja kergesse objektiivi. Canon RF 50mm F1.8 STM ja RF 35mm F1.8 MACRO IS STM on mõlemad uskumatult kompaktsed objektiivid, mis teeb neist ideaalsed ning taskukohased lisandused tänavafotograafi kotti. Tänu laiale f/1.8 maksimaalsele avale ei kannata ka nende klassikalise portree potentsiaal, lubades luua kaunist taustahägu ja tagades väljasügavuse abil paindlikkuse. Ülimaks mitmekülgsuseks valige aga Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM. Tänu laiale fookusvahemikule on see objektiiv ideaalne kõik-ühes valik, sobides pea kõigi fotograafiažanritega 24 mm ülilainurk arhitektuurifotodest 85 mm stuudioportreede ja 105 mm telefoto-näopiltideni.

Maksimaalne ava

Teine faktor, mida portreeobjektiivi valimisel jälgima peab, on selle maksimaalne ava. Ava tähendab seda, kui suur on objektiivi avaus, mille kaudu valgus kaamera sensorile liikuda saab.

Igale objektiivile on määratud ava väärtus, näiteks f/2.8 või f/4. Mõne suumobjektiivi ava väärtus sõltub valitud fookuskaugusest. Sellisel juhul on märgitud neile avavahemik, näiteks f/4–7.1. Teised suumobjektiivid, näiteks Canon RF 24-105mm F4L IS USM ja RF 24-70mm F2.8L IS USM pakuvad hoopis fikseeritud maksimaalset ava, et tagada ühtlane säritamine kogu suumivahemikus. Need objektiivid on tänu pidevale maksimaalsele avale ja L-seeria ilmastikukindlale ehituskvaliteedile ideaalne valik fotograafidele, kes soovivad edasiminekut objektiivilt RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, või neile, kes vajavad professionaalset objektiivi.

Külgvaates foto tumepunast huulepulka kandvast modellist, kes pöörab pead kaamera poole. Taustal on sinised hägustatud valgusjooned.

50 mm fookuskaugus sobib mitmesuguste fotograafiažanrite puhul, samal ajal kui selle lai maksimaalne ava teeb selle ideaalseks valikuks, mille abil saavutada portreefotodes pehme taustahägu. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/125 s, f/1.8 ja ISO1250. © Ejiro Dafé

Mida väiksem on ava number, seda suurem on maksimaalne avaus. Suurem maksimaalne ava tähendab portreefotograafia puhul mitmeid eeliseid.

Suurem ava laseb rohkem valgust läbi objektiivi kaamerasse, mistõttu on suure avaga objektiivid, nagu Canon RF 50mm F1.8 STM ja RF 85mm F2 MACRO IS STM hea valik nõrgas valguses pildistamiseks (näiteks siseruumides) ning kui soovite valgusega mängida, näiteks mustvalgete või abstraktsete portreefotode puhul. Teine eelis on see, et kui ava on seadistatud maksimaalsele väärtusele, muudab see tausta hägusamaks – faktor, mida portreefotograafid kõrgelt hindavad.

Vaatame paari näidet erineva avaga portreefotode tegemisest.

Kolmest näopildist koosnev komposiitfoto, mis kujutab erkpunast huulepulka ja kollast kõrge kaelusega sviitrit kandvat inimest. Vasakpoolsel pildil on subjekt selge ja taust hägune, keskmine pilt on vahepealne ning parempoolsel pildil on nii subjekt kui ka taust selged.

Need kolm pilti, mis jäädvustati kõik sama fookuskaugusega objektiiviga Canon RF 50mm f/1.8 STM, näitavad erinevat ava suurust varieerudes laiast (väike f-number) esimesel pildil kuni kitsani (suur f-number) kolmandal pildil. Kui soovite portreefoto puhul juhtida vaataja tähelepanu taustalt eemale või seda hägustada, on suurema avaga objektiiv ülioluline. Esimese pildi juures juhitakse vaataja tähelepanu segavalt taustalt eemale, keskendudes subjekti näole. See muudab portreefoto mõjusamaks. © Ejiro Dafé

Samas ei tähenda see, et veidi väiksema maksimaalse avaga objektiiv, näiteks objektiivi Canon RF 24-105mm F4L IS USM f/4 ava, ei suudaks luua kaunist hägu, eriti telefoto fookuskaugusel. See tuleneb pildi tihendamisest, mis on suurema fookuskauguse korral märkimisväärsem, kus objektiiv tihendab kaugust, et hägustatud taust subjektile lähemale tuua.

Parimad Canoni objektiivid näopiltideks ja traditsioonilisteks portreedeks

Habemega mees seismas väikese lapsega kõrges rohus.

Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM on taskukohane valik peeglita kaamera eelistajatele, kes soovivad spetsiaalset portreeobjektiivi. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 85mm F2 MACRO IS STM: 1/800 s, f/2 ja ISO400. © Ilvy Njiokiktjien

Portreefoto lühikeste juustega vanemast inimesest, kes kannab kahvatubeeži rõivast.

Objektiivi RF 85mm F2 MACRO IS STM abil saate jäädvustada telefoto fookuskaugusega kauneid portreesid. Peale selle pakub see kiiret ja usaldusväärset automaatteravustamist isegi nõrgas valguses. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 85mm F2 MACRO IS STM: 1/800 s, f/2 ja ISO400. © Ilvy Njiokiktjien

Fookuskaugus tähendab objektiivi ja kaamera sensori vahelist vahemaad (mm), kui subjekt on fookuses. Suumobjektiivide fookuskauguseid märgitakse miinimum- ja maksimumväärtustena, nt 24–105 mm. Tavaliselt algavad portreeobjektiivide fookuskaugused 85 millimeetrist, näiteks Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, mida iseloomustab kerge konstruktsioon ja 5-astmeline pildistabilisaator, mis tagab perfektse tulemuse ka käest hoides.

Klassikalises pea ja õlgade kompositsioonis pakub 85-millimeetrine portreeobjektiiv suuremat fookuskaugust. See võimaldab loomulikumat tulemust ja aitab modelli taustast eristuda. APS-C-sensoriga kaamerale kinnitatud 50-millimeetrine objektiiv tekitab enam-vähem samasuguse vaatevälja, kui täiskaadrilisele kaamerale kinnitatud 85-millimeetrine objektiiv.

Väiksem fookuskaugus (nt 24 mm) moonutaks subjekti nägu ja muudaks selle proportsioone. Lisaks tõuseb väiksema fookuskauguse puhul taust rohkem esile.

Hägune näopilt lühikeste lokkis blondide juustega inimesest vaadatuna läbi veepiiskadega kaetud klaasi.

Canon RF 50mm F1.8 STM on suurepärane objektiiv neile kes soovivad sisseehitatud objektiivilt fiksobjektiivile üle minna. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 50 mm, 1/200 s, f/2.8 ja ISO320.

Parimad Canoni objektiivid rühma- ja tänavaportreedeks

Portree naeratavast lillemüüjast, kes hoiab käes punast roosibuketti.

105-millimeetrise maksimaalse fookuskauguse peal pakub objektiiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM mitmesuguseid telefoto võimalusi tänavaportreedeks ja rühmafotodeks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 54 mm, 1/160 s, f/5.6 ja ISO400.

Mitmekülgne suumobjektiiv, nagu Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, pakub nii lainurga kui ka telefoto fookuskauguse ja kõige nende vahele jääva eeliseid. 24 mm peal mahutab objektiiv vaatevälja ka kõige suurema rühmafoto ja haarab tänavaportrees hulgaliselt konteksti, samas kui ülemine vahemik on ideaalne klassikaliste portreede ning lähedalt võetud näopiltide jaoks.

Lainurga abil saab lisada efekti situatsiooniportreedele, kus subjekti ümbrus mängib loo jutustamises olulist rolli, ja rühmaportreedele, kus kaadrisse peab mahtuma mitu subjekti.

Kui soovite jäädvustada rühmaportreesid on objektiiv Canon RF 16mm F2.8 STM teie jaoks ideaalne valik. Pildistades inimrühma suhteliselt väikesel alal, võite saavutada hea võtte selle ülilainurkobjektiiviga.

Parimad Canoni objektiivid ilufotode jaoks

Külgvaates lähivõte modelli näost, kes kannab läikivat huulepulka ja roosat jumestust.

Astuge lähemale ja avastage oma portreede kaunid detailid lainurkobjektiiviga Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/200, f/2.8 ja ISO200. © Guia Besana

Kuigi makroobjektiivid võivad seostuda eelkõige lähivõtetega imetabastest putukatest või isuäratavast toidust, on nende uskumatul detailsusel oma koht ka portreefotograafias. Tegelikult kasutatakse makroobjektiive sageli ka moe- ja ilufotograafias, et rõhutada individuaalseid näojooni ja konkreetseid ilutooteid esile tuua.

Objektiivi Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM minimaalne teravustamiskaugus on 35 cm ja RF 35mm F1.8 MACRO IS STM teravustab isegi 17 cm kauguselt. Makroobjektiivide abil saate oma subjektile lähemale, et tuua välja detailid, rõhutades ja väärtustades oma subjektide ainulaadset ilu.

Autor: Peter Wolinski

Seotud tooted

 • RF-objektiivid

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Ideaalne igapäevane objektiiv, mis sobib täiskaadriliste peeglita kaamerate kasutajatele. Lihtsasti kasutatav RF 24-105mm F4-7.1 IS STM on kerge, kompaktne ja valmis teie fotograafia järgmisele tasemele viia.
 • RF-objektiivid

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Kiire ava ja hübriidse pildistabilisaatoriga 35 mm f/1.8 makroobjektiiv lainurkvõtete ning lähedalt teravustamise jaoks.
 • RF-objektiivid

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  RF 85mm F2 MACRO IS STM pakub mitmekülgsust, delikaatset telefotoefekti ja 5-astmelist pildistabiliseerimist – kõike seda kergest ja kompaktsest korpusest.
 • Standardne objektiiv

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktne, kerge ja vaikne 50 mm RF-fiksobjektiiv, mis pakub suurt f/1.8 ava – ideaalne teie loomingulise visiooni rakendamiseks.
 • EOS R süsteemi objektiivid

  RF 24-105mm F4L IS USM

  Kerge ja mitmekülgne 24-105mm f/4 L-seeria suumobjektiiv, mis on varustatud kiire ja vaikse automaatteravustamise ning 5-astmelise pildistabilisaatoriga.
 • RF-objektiivid

  RF 24-70mm F2.8L IS USM

  Täiustage oma täiskaadrilist peeglita fotograafiat professionaalse 24–70 mm suumobjektiiviga, mis on varustatud kiire ava ja 5-astmelise pildistabilisaatoriga.
 • Seotud artiklid

 • PORTREEFOTOGRAAFIA

  Portreefotograafia nõuanded

  Parandage oma portreefotograafia oskusi järgmiste suurepäraste nõuannete ja tehnikate abil.

 • KODUSED PROJEKTID

  Inspireerivad pildid kodus

  Muutke oma kodu stuudioks tänu TikToki staari Michaela Effordi näpunäidetele.

 • KODUSED PROJEKTID

  Looge endale kodune stuudio

  Tutvuge välgu kasutusvõimalustega ja õppige jäädvustama vapustavaid portreesid ka väikese eelarvega.

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Tänavaportreede nõuanded

  Parimad nõuanded silmapaistvateks tänavaportreedeks profifotograafilt Julian Love’ilt.