FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Sügisfotograafia näpunäited

Muutuvast ilmast maksimumi võtmisest hooajaliste värvide jäädvustamiseni – avastage varustus ja tehnikad sellest imeilusast ajast võrratute fotode ja videote tegemiseks.
Lähivõte maapinnal olevast pruunist sügislehest, mis on kaetud vihmapiiskadega.

Sügis on vaieldamatult parim hooaeg väljas pildistamiseks. Soe valgus, leegitsevad värvid ja talveks varusid koguvad loomad pakuvad alati midagi jäädvustamisväärset. Kõige kaunimate sügisvärvide pildistamisvõimalus möödub aga kiirelt, kuna piisab vaid ühest tuulisest päevast, et puud lehtedeta jääksid. Seetõttu on oluline haarata igast võimalusest.

Esitleme üheksat sügisfotograafia näpunäidet ükskõik millise Canoni kaameraga hooaja kaunitest oranžidest, punastest ja kuldsetest värvidest maksimumi võtmiseks.

1. Kasutage muutuvat valgust ära

Mägioja voolab läbi sügisese maastiku, esiplaanil sõnajalad ja kivid.

Sügispäeval madalalt rippuv päike võib rõhutada maastiku reljeefe. See klassikaline sügispilt jäädvustab kõik hooaja värvid. Vee liikumine on jäädvustatud pika säriajaga ning kompositsiooni aitavad tasakaalustada esiplaanil olevad sõnajalad, pöögi- ja kasepuud. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D (mille järeltulija on Canon EOS 5D Mark IV) ja Canoni objektiiviga EF 17-40mm f/4L USM: 29 mm, 15 s, f/16 ja ISO100. © Theo Bosboom

Mõned lehed kinnituvad veel muidu raagus okste külge ning taustal paistavad udu seest kahvatud puutüved.

Sünge taust aitab rõhutada veel peeniste okste külge rippuma jäänud sügislehti. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III (mille järeltulijaks on Canon EOS 5D Mark IV), Canoni objektiiviga EF 70-200mm f/2.8L IS II USM (mille järeltulijaks on Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM): 190 mm, 1/50 s, f/8 ja ISO200. © Theo Bosboom

Kuna päike käib madalamalt, on sügisene valgus sageli soe ja pehme ning püsib sellisena kogu päeva.

Parim aeg sügisfotode tegemiseks on „kuldsel“ tunnil – vahetult pärast päikesetõusu ja vahetult enne päikeseloojangut. Sel ajal paistev päikesevalgus aitab jäädvustada põnevaid tekstuure ja vorme ning sobib suurepäraselt langenud lehtedest lähivõtete tegemiseks. Madala päikese tekitatud pikad varjud lisavad maastikufotodele ja linnamaastiku fotodele põnevust.

Hilisemad päikesetõusud ja udune varahommikune valgus võimaldavad jäädvustada põnevaid tühju linnatänavaid ja uduseid metsatukkasid. Proovige pildistada ka päikeseloojangu ajal, kui taevas on veel valge, kuid pildile jääb ka linnatulede mõju.

2. Mängige vihma, udu ja külmakraadidega

Kaks luike järvel on osaliselt kaetud vee kohal rippuva uduga, mis jätab stseenile heleoranži kuma.

Kasutage ilma enda kasuks ära. Siin loob luikesid osaliselt varjav udu meeleolu ja tekitab järvevaatele ebamaise tunde. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6, Canoni kinnitusadapteriga EF-EOS R ja Canoni objektiiviga EF 70-200mm f/2.8L USM: 200 mm, 1/1000 s, f/3.5 ja ISO100. © Dmitry Kupratsevich

Ämblik keset oma võrku tumerohelise-pruunikirjul taustal. Võrk on kaetud väikeste kastepiiskadega.

Minge pärast külma ööd varakult kaameraga välja, et ämblikuvõrkudel kastet või halla jäädvustada. Taoliste läbikumavate subjektide rõhutamiseks pildistage neid tumedal taustal. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 70-200mm F4L IS USM: 200 mm, 1/400 s, f/4 ja ISO500. © Lucia Griggi

Tänu muutuvale sügisilmale saab ühel päeval mitmeid erinevaid meeleolusid jäädvustada. Ühel hetkel võib taevas olla hele ja selge, teisel hetkel pilves ja tormine.

Isegi vihm pakub mitmeid võimalusi loominguliste fotode jäädvustamiseks. Canoni EOS R-süsteemi kaamerad ja RF-objektiivid on ilmastikukindlad, mis tähendab, et saate neid kasutada erinevates keskkondades ja tingimustes. Objektiivivarjuk kaitseb objektiivi vihmapiiskade eest, kuid paduvihmas pildistamiseks pakkige kaasa ka kaamera vihmakate. Leidke tume taust, et vihmapiisad välja paistaksid ning kasutage lompe värviliste puude peegelduste jäädvustamiseks.

Jahedamad ööd tähendavad, et hommikuks tekib suurema tõenäosusega udu – nii et ärgake vara, et jäädvustada fotosid või videoid udusest linnast või külast enne päikesetõusu. Proovige pildistada päikese või tänavavalguse suunas, et anda udule taevalik sära.

3. Võtke sügisvärvidest viimast

Rohtukasvanud nõmmel on näha suurt raagus puud. Taustal paistab ähmane udu ning madal päike piilub läbi puu okste.

Vastu päikest pildistades võite avastada, et teie subjekt paistab oodatust tumedam. Pildi RAW-failina salvestamine annab teile võimaluse hilisemal töötlemisel säritust sättida. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark IV ja Canoni objektiiviga EF 24-70mm f/2.8L II USM: 24mm, 1/8000 s, f/4 ja ISO2500. © Marcus Hawkins

Canoni Digital Photo Professional töötlustarkvaras on avatud foto rohtukasvanud nõmmel asuvast suurest raagus puust.

Canoni Digital Photo Professional tarkvaraga pilte töödeldes saate seadistada värve ja määrata pildi stiili. © Marcus Hawkins

Seadistage kaamera tugevatele küllastunud värvidele julgete sügispiltide jäädvustamiseks. Sügismaastiku kuldsete toonide rõhutamiseks valige valge tasakaalu eelseadistus, mis lisab soojust, näiteks režiim Daylight (Päevavalgus) või Cloudy (Pilvine). Kui kasutate kaamera automaatset võtterežiimi, mis võimaldab värvitoone muuta, seadistage see olekule Warm (Soe).

Sügispiltide RAW-vormingus jäädvustamine (erinevalt JPEG-vormingust) tagab suurima paindlikkuse hilisemal piltide töötlemisel. Canoni tarkvara Digital Photo Professional annab teile kõik vajalikud tööriistad RAW-failide töötlemiseks. Saate näiteks muuta valge tasakaalu, et pildid tunduksid soojemad ning eksperimenteerida erinevate pildi stiilidega, kasutades näiteks stiili Autumn Hues (sügisvärvid), mille saab Canoni veebisaidilt alla laadida. Värvide kohandamise tööriist võimaldab viimistleda erinevate värvide tooni, küllastust ja kirkust.

4. Eksperimenteerige hooajaliste portreedega

Noor mees ja naine naeratavad üksteisele ning lükkavad mööda teed astudes käe kõrval rattaid, taustal kuldsed sügislehed.

Kuldsetest sügislehtedest läbi paistev päike annab sellele portreele kauni tausta. Eksperimenteerige esiplaanil olevate elementidega kompositsiooni loomiseks või visake sügislehti õhku. Maastikufotosid täiustab sageli subjekti lisamine. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 200D (mille järeltulija on Canon EOS 250D) ja Canoni objektiiviga EF 50mm f/1.8 STM: 1/800 s, f/1.8 ja ISO200.

Sügisvärvid loovad lõbusa tausta portree fotode jaoks. Kena pildi jäädvustamiseks liikuge subjektist kaugemale ja suumige objektiiviga sisse. Nii paistavad näojooned pehmemad ning tulemus on meeldivam. Pikema suumi kitsama vaatega on teil rohkem kontrolli portree taustal toimuva üle ning saate tausta täita sügisvärvidega.

Sügispäevade madal päike võib teie portree subjekti jaoks ebamugav olla, nii et pildistage puu või hoone varjus, et pildistatav ei peaks kissitama. Teise võimalusena paigutage subjekt nii, et soe valgus valgustaks neid selja tagant või ühelt küljelt, seejärel hoidke midagi valget nende näo lähedal, et see peegeldaks ja valgustaks varju jäävaid kohti.

Sügisilm on ettearvamatu ning mõnikord tuleb fotosessioon viia siseruumidesse. Kasutage valget võrku või tülli, et hajutada aknast paistvat valgust ning paigutage pildistatav nii, et valgus langeks nende näo ühele poolele. Paluge neil veidi pead pöörata, et nad vaataksid välja ja pehme valgus valgustaks ühtlaselt kogu nende nägu.

5. Olge valmis eluslooduse pildistamiseks vara ärkama

Pika musta kergitatud sabaga väike valge lind istub punaste marjadega oksal.

Teravate piltide jaoks toetage kindlalt kaamerat ja objektiivi või kasutage statiivi. Pildistabilisaatoriga (IS) objektiiv või EOS R-süsteemiga kaamera, millel on sisseehitatud pildistabilisaator (IBIS), aitab käest teravamaid pilte jäädvustada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R7 ja Canoni objektiiviga RF 600mm F4L IS USM: 1/4000 s, f/4.5 ja ISO640.

Väikeste sarvedega hirv paistab kõrge kuldse teravilja seast, taustal kuldne taevas.

Hirvedel ja paljudel teistel imetajatel on väga tundlik haistmismeel, nii et lähenege neile siis, kui tuul puhub teie poole ega kanna teie lõhna nende poole. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 373mm, 1/250 s, f/8 ja ISO1250. © Ben Hall

Hooajalised värvid annavad metsloomade ja -lindude fotodele lisapõnevust, kuigi kaadrit täitva foto tegemiseks läheb sageli vaja pikka objektiivi. Enamik loomi tegutsevad koidu ja hämariku ajal, nii et püüdke koht sisse võtta enne kui teie subjekt saabub. Kasutage kaamera kiireimat päästiku töörežiimi sarivõtete jäädvustamiseks ja seadistage AI Servo/Servo iseteravustamine liikuvatele loomadele.

Sellised metsloomad, nagu hirved, oravad ja linnud, kipuvad ümbritsevasse keskkonda sulanduma, nii et püüdke nad kaadrisse kirevate sügislehtede taustal, et nad paremini silma paistaksid. Kui linnud külastavad teie aeda, kasutage linnutoitu, et nad värvilise tausta ees maanduma meelitada.

6. Liikuge mõjuvama tulemuse saavutamiseks lähemale

Lähivõte üksikust kreemja-pruunikirjust seenest samblaga kaetud metsaalusel.

Et teie subjekt ümbritsevast välja paistaks, valige tausta hägustamiseks piisavalt lai ava (madalaim f-number). Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6, Canoni kinnitusadapteriga EF-EOS R ja Canoni objektiiviga EF 70-200mm f/2.8L IS II USM: 200 mm, 1/100 s, f/8 ja ISO640. © Brian Worley

Kuiv sügisleht oranžis taevas paistva madala päikese taustal, mis valgustab lehe mustrit.

Püüdke pildistada oranži päikeseloojangu või -tõusu kuma subjekti taga, et subjekt paistaks siluetina ning kasutage seejärel selle valgustamiseks välku. Sügislehtede pildistamisel hoidke kaamera lehega paralleelselt, nii saate suurema osa sellest teravasse fookusesse. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga Canon RF 24-105mm F4L IS USM: 24mm, 1/1000 s, f/4 ja ISO100. © Agi Wojcik

Makrofotograafia on suurepärane viis sügisvärvide ja -tekstuuride avastamiseks. Eksperimenteerige oma kaamera makro- või lähivõtterežiimiga ja otsige selliseid hooajalisi detaile nagu seened, vihmapiisad lehtedel või langenud lehtede mustrid.

Sügislehtede tekstuuri rõhutamiseks valgustage neid madala nurga alt. Langenud lehe peene struktuuri jäädvustamiseks kleepige see akna külge, et seda päikese taustal pildistada.

Canoni objektiivil RF 24mm F1.8 MACRO IS STM EOS R-süsteemi kaameratele, on 14 cm minimaalne teravustamiskaugus (MFD) (0,5-kordne suurendus või pool elusuurusest), mis võimaldab kogu kaadri detailidega täita, samal ajal kui Canoni objektiivi RF 85mm F2 MACRO IS STM teravustamiskaugus on kuni 35 cm (0,5-kordne suurendus). Makroobjektiivid ei ole mõeldud vaid lähivõtete tegemiseks – neid saab kasutada portreede, maastike ja ka teiste subjektide pildistamiseks.

Makrofotograafiaks ei ole vaja spetsiaalset objektiivi. Mis tahes kvaliteetse kaamera ja objektiivi kasutamisel saab iga fotot subjekti detailsuse esitlemiseks lõigata. Paljudel Canon EOS-kaamerate objektiividel on hämmastavalt lühike teravustamiskaugus, näiteks Canoni objektiivil RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, mis teravustab kuni 13 cm-ni.

7. Valige õige varustus

Sooja mütsi ja mantliga naine vaatab oma Canoni kaamera LCD-ekraani ning kössitab samblaga kaetud kivi pildistamiseks.

Selle asemel, et kõike silmade kõrguselt pildistada, püüdke vahel võimalikult madalale minna, et sügiseseid vaateid uuest vaatenurgast jäädvustada. Muudetava nurgaga ekraaniga kaameraga on loomingulistest nurkadest pildistamine veelgi lihtsam.

Canon EOS R-süsteemi kaamera on suurepärane ja kerge valik, mida sügisesel vabaõhu fotosessioonil kogu päeva kaasas kanda. Kompaktseid Canon EOS R10 ja Canon EOS RP-d on lihtne kasutada ning neis on peidus hulgaliselt loomingulisi funktsioone foto- ja videograafiaoskuste arendamiseks.

Eksperimenteerige sügisfotodele mitmekesisuse lisamiseks erinevate objektiividega. Lainurkobjektiiv, näiteks Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM sobib suurepäraselt hooajaliste maastikufotode tegemiseks ning kerge RF 100-400mm F5.6-8 IS USM on täiuslik kaaslane loodusfotograafia huvilistele. Suure maksimaalse avaga objektiiviga, näiteks Canon RF 50mm F1.8 STM-ga, on lihtsam hämaras valguses pildistada.

Ärge unustage tarvikuid. Reflektor annab valguse üle parema kontrolli sügiseste lähivõtete ja portreede pildistamisel ning kerge statiiviga saate jätkata pildistamist ka pärast päikeseloojangut. Objektiivi esiosa külge kinnituv ringpolarisatsioonifilter on suurepärane sügisfotograafia tarvik, kuna see vähendab peegeldusi ja parandab küllastumist.

8. Salvestage üks sügisene video

Kaks soojade mütside ja mantlitega naist seisavad Canoni kaameratega metsas ja vaatavad üles. Üks neist ka osutab üles.

Vaadake üles ja nähke, mis teie kohal toimub. Peaaegu tühjade oksade taeva taustal pildile või videole jäädvustamine tekitab sügisese tunde ning võimaldab vaatajal looduse ilu ja haprust hinnata.

Sügispiltide tegemise kõrval võiksite proovida ka sügist liikumise pealt jäädvustada. Canoni EOS-kaamerad nagu Canon EOS R10 võimaldavad ühe nupuvajutusega kvaliteetseid videoid jäädvustada. Kui teie kaamera on varustatud Wi-Fi-ga, saate klippe käigu pealt sotsiaalmeedias jagada, kasutades selleks rakendust Canon Camera Connect.

Kui jäädvustate sõpru, pereliikmeid või teisi inimesi, veenduge, et teie filmistaarid kannaksid sügistoonidega sobivaid värve. Professionaalse ilme saavutamiseks hoidke kaamerat paigal ning vältige filmimise ajal objektiiviga suumimist.

Püüdke jäädvustada klippe langevatest lehtedest või võtke peotäis lehti ja visake need õhku. Veenduge, et heli salvestamine oleks sisse lülitatud, et jalge all krabisevad lehed ning sõprade naer jääksid lindile.

Võite proovida ka aegvõtte või liikuva aegvõtte video jäädvustamist, et näidata, kuidas hooajaline valgus tundide jooksul muutub või kuidas sügisesele murule tekib kaste.

9. Printige oma lemmikud välja

Canoni kompaktsest printerist paistavad sügise teemalised pildid.

Canon SELPHY CP1500 prindib kauneid laborikvaliteediga fotosid erineva suurusega paberitele, postkaardiformaadist minikleebisteni.

Küllastunud ja soojades toonides fotode printimiseks tasub valida oma fotograafiastiiliga sobiv optimaalne paber. Kuigi populaarne kõrgläikega Canon Pro Platinum fotopaber pakub ülidetailseid ja erksaid tulemusi, soovitame proovida ka pehmemat paberit. Hea näide on Canoni Plus Semi-gloss, millel on siidine viimistlus ja vähem läiget pehmema ilme tekitamiseks.

Canon PIXMA TS7450 seeria printer on suurepärane valik koju, erinevatele loomingulistele materjalidele printimiseks, samal ajal kui Canon SELPHY CP1500 on väga hea kompaktne valik.

Sügisese ilu kaameraga jäädvustamisel võib sündida mitmeid inspireerivate fotoprojektide ideid, nii et võtke kindlasti sellest kirevast hooajast viimast, kuni maagia kestab.

Autor: Marcus Hawkins

Seotud tooted

 • Peeglita kaamerad

  EOS R8

  Valige täiskaadriline fotograafia ja video ning viige ellu oma loomingulised ambitsioonid.
 • RF-objektiivid

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Väike ja imeliselt kerge RF seeria 24–50 mm suumobjektiiv, mida saate kasutada iga päev reisimise, maastike ja muu jäädvustamiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Kiire ava ja hübriidse pildistabilisaatoriga 35 mm f/1.8 makroobjektiiv lainurkvõtete ning lähedalt teravustamise jaoks.
 • Ülilainurk-suumobjektiiv

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Kompaktne ja kerge RF 15‒30 mm suumobjektiiv, ideaalne reisimiseks, sealhulgas linnamaastike, maastike ja arhitektuuri jäädvustamiseks ning liikumise pealt videoblogimiseks.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R10

  Viige oma fotod ja videod järgmisele tasemele, kasutades peeglita EOS R süsteemi kaamerat, mis on varustatud APS-C sensoriga.
 • Peeglita kaamerad

  EOS RP

  Väike kerge intuitiivne täiskaadriline peeglita kaamera, mis on loodud igapäevaseks kasutamiseks ja reisifotograafiaks.
 • Lainurk-fiksobjektiiv

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Kompaktne ja kerge 24 mm fiksobjektiiv, mis sobib täiuslikult maastikufotograafia jaoks, videoblogimiseks ning interjöörifotodeks – lisaks jäädvustab see ka suurepäraseid makrovõtteid.
 • Telefotosuumobjektiiv

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Mitmekülgne ja kompaktne kerge 100–400 mm RF seeria suumobjektiiv, mis on varustatud 5,5-astmelise pildistabilisaatoriga ja sobib ideaalselt loodusfotode tegemiseks.
 • Koduprinterid

  SELPHY CP1500

  Selle hõlpsasti kasutatava kompaktse fotoprinteriga saate luua värvirohkeid ja väga vastupidavaid väljatrükke.
 • Seotud artiklid

 • SEIKLUSFOTOGRAAFIA

  Välitingimustes seiklusfotograafia

  Fotograaf Anna Blackwell matkab Dartmoori looduses Canon EOS R6-ga.

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Aastaaegade pildistamine

  Nende Benjamin Hegyi soovitustega saate tõsta esile iga aastaaja unikaalse õhustiku.

 • LOODUSFOTOGRAAFIA

  Nõrgas valguses loomade pildistamine

  Paljastage loomade öine eluviis, järgides meie parimaid ööfotograafia nõuandeid.

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Parimad nõuanded maastikufotograafia jaoks

  Lugege jäädvustamistehnikaid, mis aitavad teil viia oma maastikufotod järgmisele tasemele.