MAASTIKUFOTOGRAAFIA

Parimad nõuanded maastiku jäädvustamiseks

Põhilised kaameraoskused, jäädvustamistehnikad ja nõuanded, mis aitavad viia teie maastikufotod järgmisele tasemele.
Maastikufoto nõlvakul asuvast puust, mille taustaks on lilla taevas.

Ringi liikudes võite sattuda mitmete huvitavate kohtade ja vapustavate stseenide peale. Aga pildistamist väärt kohtade märkamine nõuab suurt pühendumust. Ja kui oletegi ühe sellise koha leidnud, tuleb anda endast parim, et see ilu pildile saada. Selles artiklis vaatame enamlevinud vigu, mida maastikufotograafias tehakse ja kuidas neid ennetada.

1. Maastiku kompositsioon: jäädvustage esiplaani detaile

Maastikufoto nõlvakul asuvast suurest puust.

Kuigi see pilt on üsna kena maastikufoto, aitaks madalam kaameranurk seda veel paremaks muuta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 24mm, 1/100 s, f/16 ja ISO 160.

Maastikufoto nõlvakul olevast suurest puust. Esiplaanil on näha härmas muru.

Veidike madalamale asetatud kaamera rõhutab pildi esiplaanil olevaid härmas lehti, lisades selle kaadriosale sügavust ja põnevust. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 24mm, 1/100 s, f/16 ja ISO 160.

Mõelge, kuidas täiustada kaugeid stseene lähedal olevate detailidega. Esiplaanil olevad detailid teevad teie kompositsiooniga imesid, juhtides vaataja pilgu läbi stseeni. Kui jätate esiplaani tühjaks, raiskate väga suure osa oma kaadrist.

Sobivate objektide leidmiseks kasutage näiteks reaalajavaadet ja katsetage erinevate vaatenurkadega, et leida parimat tasakaalu esiplaani ja tagaplaani vahel. Muudetava nurgaga ekraaniga kaamera, nagu Canon EOS RP, sobib väga hästi madalalt pildistamiseks, mis on näiteks vajalik kivide või taimede esiplaanile lisamiseks. Selliste objektide esiplaanile asetamine aitab luua tasakaalustatud kompositsiooni. Kuid tasub meeles pidada, et iga maastikufoto ei vaja alati esiplaanile asetatud objekte. See on lihtsalt üks hea kompositsiooniline vahend, mida saate sobivatel hetkedel kasutada.

2. Maastikuobjektiivid: ärge kasutage alati lainurkobjektiive

Maastikufoto, millel on kujutatud rulluvaid rohelisi välju, mida eraldavad puuderibad.

Kitsam vaatenurk aitab rõhutada tugevaid pärastlõunaseid värvitoone. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 105mm, 1/8 s, f/16 ja ISO 100.

Lai maastikufoto, millel on kujutatud rulluvaid rohelisi välju, mida eraldavad pilvedesse ulatuvad puuderibad.

Sama pilti on jäädvustatud ka laiemalt ja tulemuseks on vähem detaile. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 24mm, 1/8 s, f/16 ja ISO 100.

Lainurkobjektiivid aitavad teil jäädvustada kogu stseeni ilu, kuid mitte iga pilt ei vaja laia vaatenurka. Mõnikord aitab ka kaugemal olevate detailide sisse suumimine huvitavaid tulemusi luua. Siin kasutatud standardne suumobjektiiv, nagu Canon RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM, pakub algajast maastikufotograafile just sobivat fookuskaugust. Meie kaks esiletoodud võtet jäädvustati 24–105 mm fookuskauguse minimaalse ja maksimaalse väärtusega – seega, kui olete alles maastikufotograafiaga tutvust loomas, sobib see objektiiv teile ideaalselt. Ja kui soovite midagi võimsamat, valige L-seeria objektiiv, nagu Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM, mis pakub ilmastikukindlust ja kiiremat maksimaalset ava. Aga algajate puhul aitab ka standardne suum imeliselt detailseid stseene jäädvustada.

3. Maastiku valgus: valige õige ajahetk

Foto nõlvakul asuvast suurest puust, mis kõrgub pilvede kohal.

Otse päikesevalgusesse pildistamine tekitab palju varje ja liiga suure kontrastsuse. Pildistatud kaameraga Canon EOS RP ja objektiiviga Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/80 s, f/16 ja ISO 125.

Foto nõlvakul asuvast suurest puust, mille oksad ulatuvad pilvedest kõrgemale. Taustaks on roosakas-lillakas päikeseloojang.

Pehmem valgus, mida tavaliselt pakub kas päeva algus või lõpp, aitab luua ilusat atmosfääri. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 0,4 s, f/16 ja ISO 100.

See valgus, millega te jäädvustama hakkate, on teie loominguline valik. See kujundab atmosfääri ja aitab teie maastikufotod järgmisele tasemele viia. Klassikaline viga on see, et hakatakse pildistama liiga tugeva päikesevalgusega. Kuigi see aitab julgemaid värve rohkem esile tuua, on tulemuseks liiga kontrastsed stseenid. Vaadake nende kahe pildi erinevusi. Esimene on jäädvustatud otsese päikesevalgusega. See aitab küll stseeni jäädvustada, aga atmosfääri osas jääb vajaka. Puude detailid juhivad tähelepanu kõrvale, kaadri allosasse on jäänud inetu varjutriip ja isegi hooletu fotograafi vari paistab pildilt. Teine pilt on tehtud samast stseenist, aga hilisemal ajal. Puu on varjus, stseeni detailid on vähem silmatorkavad ja atmosfäär on mõnusam. Kuna taevas on rohkem värve, aitab see rõhutada puu siluetti. Lisaks muudab kaugusest paistev udu pildi dramaatilisemaks.

4. Hoidke pilti loodis: ajage horisont sirgeks

Foto udusel taustal asuvast puust, mis on avatud Canoni tarkvaras Digital Photo Professional.

Viltust horisonti on kõige parem parandada kaamerasiseselt, kasutades võrgustiku jooni või loodi, kuid vajaduse korral saab seda teha ka hilisema kärpimise käigus.

Foto statiivile asetatud Canoni kaamerast EOS RP, mille väljatõmmatavalt ekraanilt paistavad võrgustiku jooned ja elektrooniline lood.

Lisaks võrgustiku joontele aitab horisonti sirgeks ajada ka elektrooniline lood, mis on saadaval paljudes kaamerates, nagu Canon EOS RP.

On mitmeid võimalusi, kuidas tagada jäädvustamisel sirget horisonti. Näiteks võite aktiveerida reaalajavaate ja kasutada horisondi sirgeks ajamiseks võrgustiku jooni. Kui kasutate statiivi, võib abi olla ka loodist. Kuid isegi nende abivahenditega võib pilt ikka hilisemat korrigeerimist vajada. Seda on väga lihtne teha Canoni tarkvaras Digital Photo Professional. Lihtsalt kasutage kärpimistööriistas olevat liugurit ja keerake pilt otseks.

5. Olge fookuses: hoidke esi- ja tagaplaani teravana

Foto samblaga kaetud puudest, mida ümbritseb udu.

Esimese pildi tegemisel on ava väärtuseks määratud f/4, mistõttu on taust märgatavalt „pehme“. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/160 s, f/4 ja ISO 100.

Terav foto samblaga kaetud puudest, mida ümbritseb udu.

Kitsama avaga (f/16) jäävad nii esi- kui ka tagaplaan teravaks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/80 s, f/16 ja ISO 800.

Tihtipeale on maastikufotograafide eesmärgiks jäädvustada stseeni läbinisti teravalt ja näidata maksimaalselt detaile. Seda nimetatakse maksimaalseks väljasügavuseks. Selle saavutamiseks tuleb kasutada kitsast ava (suur f-arv). Ülalolevatest näidetest selgub, milline erinevus tekib laia ja kitsa avaga maastiku jäädvustamisel.

Esimese foto tegemiseks on ava väärtuseks seadistatud f/4. Esiplaanil olev puu on teravustatud, aga tagaplaan on hägune. Teisel kaadril on kasutatud kitsamat ava (f/16), mille abil on nii esiplaan kui ka tagaplaan mõlemad teravad. Kui eesmärgiks on tuua esile üht maastikul olevat objekti, on hea kasutada laia ava, kuid muudel hetkedel on soovitatav kasutada kitsast ava ja maksimaalset väljasügavust. Üks lihtne viis, kuidas maastikufotode jaoks sobivat ava määrata, on kasutada AV-režiimi ja seadistada ava kitsamaks (nt f/16). Vaadake ka säriaega – kui see langeb liiga madalale, peate kasutama statiivi või suurendama oma ISO-valgustundlikkust, et vältida hägustatud pilte.

Teravate maastikufotode saavutamiseks tuleks jäädvustada objektiivi selle „magusaima“ punkti juures. Üldiselt on teie objektiiv kõige teravam siis, kui liidate kõige laiemale kohale (st f-arvule) veel kaks sammu. Seega, kui teie objektiivi kõige laiem väärtus on f/2.8, on kõige parem teravus f/5.6 juures.

Kõige tavalisem probleem maastikufotode jäädvustamisel on see, et esiplaanile keskendudes muutub taustal olev stseen hägusaks. Ja kui tausta teravustada, võib jällegi esiplaan hägusaks muutuda. Hüperfokaalse kaugusega teravustamine aitab teil paremat tulemust saavutada. See leiab kõige lähima punkti, mida teravustada saate, hoides samal ajal ka tausta teravana. See tehnika ei ole tegelikult nii keeruline kui tundub, ning rakenduse Photo Companion väljasügavuse ja hüperfokaalse kauguse kalkulaator teeb kogu raske töö teie eest ära.

6. Maastiku nurgad: ärge jäädvustage kõike silma kõrguselt

Fotograaf kükitamas rannal, et jäädvustada Victoria-aegset majakat.

Madalam vaatenurk aitab luua mõjuvama kompositsiooni, rõhutada peegeldust ja muuta igavat rannariba kitsamaks.

Victoria-aegne majakas, mille peegeldus paistab keset liiva olevat veeloigult.

Muudetava nurgaga ekraan võimaldab teil pildistada mugavalt erinevatelt kõrgustelt. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 1/100 s, f/11 ja ISO 4000.

Silma tasandilt pildistamine on väga tavaline, aga sellega ei pruugi alati huvitavat tulemust saavutada. Proovige liigutada oma kaamerat väga kõrgele või täiesti madalale, et katsetada erinevate kõrgustega – äkki leiate nii huvitavamaid nurki. Näiteks töötavad peegeldused paremini siis, kui kaamerat hoitakse otse vee kohal. Lisaks tuleb abiks see, kui kasutate muudetava nurgaga ekraaniga kaamerat, nagu Canon EOS RP, kuna see võimaldab teil mugavalt komponeerida oma võtet ka siis, kui hoiate kaamerat vastu maad või hoopis pea kohal.


Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Kuidas jäädvustada maastikufotosid kaamerat käes hoides

  Õppige, kuidas jäädvustada suurepäraseid maastikufotosid ilma statiivita.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Fookuse virnastamine algajatele

  Fotograaf Matt Doogue selgitab, kuidas Canoni fookuse virnastamise tööriistad aitavad teil jäädvustada makrofotosid ja maastikud läbiva teravusega.

 • TÖÖTLEMISE PÕHITÕED

  Kuidas töödelda printimiseks mõeldud maastikufotosid

  Töötlustehnikad, mis aitavad teie maastikufotosid imelisteks kunstitöödeks muuta.

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Merefotograafia nõuanded

  Meie professionaalsete näpunäidete abil õpite jäädvustama suurepäraseid merepilte.