PORTREEFOTOGRAAFIA

Parimad nõuanded suurepäraste portreede tegemiseks

Täiustage oma portreefotograafia oskusi meie põhjaliku nimekirja abil, kus on esitatud portreefotograafia parimad nõuanded ja tehnikad.
Külgvaates portree palja ülakehaga mehest hämaras toas kaamera suunas vaatamas.

Suurepäraste portreefotode tegemine võib olla väga raske. On palju asju, millele tähelepanu pöörata, sealhulgas tuleb tagada õige valgustus, et pääsete subjektile lähedale ja suudate kaamerat piisavalt kiiresti käsitseda. Ilusaid portreesid saab teha igasuguste kaameratega, kuid paljud fotograafid eelistavad hübriidkaameraid nagu näiteks Canon EOS R6 või digipeegelkaameraid nagu näiteks Canon EOS 850D, et neil oleks suurem kontroll ja nad saaksid oma loomingulisust väljendada.

Vahet pole, milline kaamera teil on. Loodame, et need nõuanded aitavad teil paremaid portreesid teha, pildistades oma sõpru, perekonda, huvitavaid tegelasi, keda tänaval kohtate, või kasvõi lemmikloomi.

Valige õige objektiiv, mis teie subjekti esile toob.

Portee sinepikollase kõrge kaelusega kampsuni ja sinise jakiga naisest, kes hoiab enda kätt selliselt, et see tekitab ta näole varju.

Valige õige portreeobjektiiv oma kompositsiooni jaoks: valige suurem fookuskaugus näopiltide jaoks ja laiem nurk portreede jaoks, kus on näha ka tausta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/1250 s, f/4 ja ISO100. © Ejiro Dafé

Valgete käistega musta-lilla ruudulise jopega naine istub külgsuunas trepil ja vaatab läbi valge puidust käsipuu.

Lisaks oma võtete jaoks õige seadistuse valimisele võite kasutada oma kompositsioonis rekvisiite ja ümbrust nagu antud näites trepp, mis kadreerivad teie subjekti. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III (mille järeltulijaks on Canon EOS 5D Mark IV) ja Canoni objektiiviga EF 24-70mm f/2.8L II USM: 24mm, 1/180 s, f/2.8 ja ISO100.

Pildistades Canon EOS kaameraga, mille objektiive saab vahetada nagu näiteks Canon EOS M200 või Canon EOS RP, aitab kiire maksimaalse avaga objektiivi kasutamine nagu näiteks Canon EF-M 32mm f/1.4 STMvõi RF 50mm F1.8 STM subjekti tagataustast eristada. Portreede tegemiseks sobivad suurepäraselt fiksobjektiivid, mille fookuskaugus jääb 50 mm ja 100 mm vahele, kuid võite ka suumobjektiive kasutada. Selleks, et lainurkobjektiive maksimaalselt ära kasutada, tuleks kasutada ava prioriteediga (Aperture Priority, Av) režiimi või käsitsi (Manual, M) režiimi ning kasutage automaatse ISO režiimi, et saavutada õige säritus.

Tavalise või lainurk fiksobjektiivi kasutamine suumobjektiivi asemel olete sunnitud oma subjektile lähemale pääsema ja temaga suhestuma ja väiksema objektiiviga mõjute ka subjektile vähem hirmutavalt.

Teisest küljest on suumobjektiivid nagu näiteks Canon RF 70-200mm F4L IS USM uskumatult mitmekülgsed, kuna need võimaldavad teil ühe objektiiviga erineva fookuskaugusega portreesid teha. Kui te olete saanud selgeks, kuidas fiksobjektiivi kasutada, võite proovida objektiivi, millel on suur fookuskauguste vahemik, nagu näiteks Canon RF 24-105 F4L IS USM, mille sees on ka pildistabilisaator ning mis sobib suurepäraselt pildistamiseks kaamerat käes hoides, et saaksite erinevate tulemuste saavutamiseks liikuda ümber oma subjekti ning muuta fookuskaugust. Tänu selle telefoto fookuskaugusele suudab see luua meelitavaid portreesid ja maksimaalne 105 mm kaugus sobib suurepäraselt lähiportreede tegemiseks.

Katsetage keerulistes valgustingimustes pildistamist

Külgvaates portree noorest kõrge kaelusega halli kampsuniga naisest, kes vaatab kaamera suunas.

Mõelge, millist valgusallikat te kasutate, kas näiteks otset päikesevalgust, varju, sisevalgustust või aknast paistvat valgust. Valige oma subjekti asukoht selliselt, et loomulik valgus maksimaalselt ära kasutada. Liiga ereda valguse korral kasutage lihtsalt väiksemat ava või lühemat säriaega. Miks mitte kasutada pilvise ilma korral kunstlikku valgusallikat või uurida, milliseid valgusteid ise kodus on võimalik valmistada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 85mm, 1/100 s, f/5,6 ja ISO100.

Öisel ajal võib portreede tegemine olla osutuda tõsiseks väljakutseks, kuna teil võib valgustamiseks vaja minna välku. Teie subjekti ümbritsev valgus võib siiski tekitada atmosfäärilise keskkonna ja olla midagi, mida soovite oma portrees säilitada. Canoni täiskaader hübriidkaamerad nagu näiteks Canon EOS R6, mis kasutab Dual Pixel CMOS AF II fokusseerimise süsteemi suudab automaatselt fokuseerida kuni säri väärtuseni –6,5, mis võimaldab teil tihti ka hämaras ilma välguta pildistada.

Kui te kasutate välku, muudab enamikes Canon EOS kaamerates, sealhulgas Canon EOS M200 ja Canon EOS RP kaamerates, olev Öise portree režiim kõik palju lihtsamaks, kuna see muudab seda, kuidas teie kaamera mõtleb. See kasutab sisseehitatud välku või Speedlite välklampi, mis on kinnitatud välgukingale,et saaksite oma peamist subjekti valgustada ja ootab, kuni ümbritsev valgus teie pilti valgustab. See saavutatakse kasutades väiksemat säriaega ja muutes automaatselt välgu ajastamise sätteid. Pange oma subjekt sellisesse asendisse, et teda valgustaks pigem välk kui keskkonna valgustus ja parima tulemuse saavutamiseks kasutage statiivi, et vähendada kaamera värinat.

Eredates tingimustes võib teie portree lõpuks liiga kontrastne tulla. Nendel hetkedel, kui teie subjekti taga on ere päikesevalgus, võib olla kasu välgust. Kinnitage Speedlite oma kaamera välgukingale või seadistage sisseehitatud välk selliselt, et see oleks iga pildi tegemisel aktiveeritud. Teie kaamera hakkab ise välgu ja päevavalguse tingimusi tasakaalustama, et saavutada veelgi parem pilt, kus mõlemad elemendid, nii inimene kui ka taust, oleks ideaalselt valgustatud.

Automaatse pildistamise režiime kasutades nagu näiteks ava prioriteediga (Av) režiim või automaatse ISO-ga saate kiiresti särikompensatsiooni abil valgustust muuta või proovile panna. See võib küll kõlada keeruliselt, kuid särikompensatsioon on lihtsalt viis, kuidas teie fotos olevat heledamaks või tumedamaks muuta. See on eriti kasulik heledate nahatoonide pildistamisel, et teie subjekt ei näeks liiga tuhmunud välja ja kui soovite pildistada tumedamaid nahatoone selliselt, et need paistavad loomulikud välja. Peaaegu kõikidel Canoni kaameratel on särikompensatsiooni säte. Otsige vastavad juhised oma juhendist.

Siiraste fotode tegemine

Naeratav laps, kellel on seljas erksavärviline mantel ja peas rebasemüts, lööb oma jalgadega mängides, pargis oleval kiigel.

Pinguta selle nimel, et subjekt näeks pildistamise ajal huvitatud ja lõdvestunud välja. Selle abil saavutad siiramad võtted. Väikse profiiliga objektiivist on samuti kasu, kuna teie subjekti jaoks ei paista see sama hirmuäratav, kui suur. Pildistatud Canoni kaameraga EOS M50 (mille järeltulijaks on Canon EOS M50 Mark II) ja Canoni objektiiviga EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM: 15mm, 1/800 s, f/3,5 ja ISO100.

Paljusid Canoni kaameraid nagu näiteks Canon PowerShot G1 X Mark III saab kaugelt oma nutitelefoni Wi-Fi kaudu juhtida tänu Canon Camera Connect rakendusele.

Mõnede mudelite puhul võimaldab reaalajas vaade näidata seda, mida kaamera näeb ning lisaks teha fotosid oma mobiiltelefoni ekraanile vajutades. Asetage oma kaamera millegi peale, seejärel kasutage oma nutitelefoni, et pilti näha ning vajutage õigel ajal ekraanile. Antud tehnika võib aidata teie subjektil lõdvestuda, kuna te ei vaata otse tema suunas.

Loomulike ja siiraste portreede pildistamiseks võite proovida teha paar fotot enne ja pärast seda, kui teie subjekt on valmis ja poseerib kaamerale. Inimesed on palju vabamad siis ja te jäädvustate suurema tõenäosusega nende loomuliku naeratuse või lapse ülemeeliku pilgu, kui teete pildi siis, kui nad seda üldse oodata ei oska. Kui kasutate hübriidkaamerat nagu näiteks Canon EOS R6, võite ka kasutada elektroonilist katikut vaikseks pildistamiseks. Kui teie kaameral on sarivõtte või pidev režiim, katsetage seda. Te võite ka suumobjektiivi kasutada, et kaugemalt pildistada, et teie portreed ei näeks nii ebaloomulikud välja.

Paluge oma perel või sõpradel poseerida, et saaksite harjutada. Kui te soovite pildistada võõraid inimesi, küsige neilt luba. Nad on tihti meelitatud, et nende poole pöördute, lisaks annab see teile võimaluse oma kaader üles seada.

Autoportreedega katsetamine on hea viis erinevate taustade ja kompositsioonidega tutvumiseks.

Rääkige inimese lugu pildistades neid vastavas kontekstis

Valge kitliga tänavakaupmees toitu serveerimas.

Tänavakaupmehest tehtud pilt on suurepärane näide sellest, kuidas portreefoto abil on võimalik olukorda peegeldada. Tutvuge meie juhendiga, kuidas inimestest nende loomulikus keskkonnas portreesid teha, et saada rohkem nõuandeid ja teadmisi. Pildistatud Canoni kaameraga EOS M5 ja Canoni objektiiviga EF-M 32mm f/1.4 STM: 1/4000 s, f/2 ja ISO200. © Richard Walch

Pruut, kellel on seljas traditsiooniline sari ja kuldsed ehted ning käe peal hennamaalingud.

Kui soovite laiemate portreede abil konteksti peegeldada, valige selleks vastav asukoht. Vaadake enne pildistamist tausta, et olla kindel, et seal ei esine häirivaid elemente. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 28-70mm F2L USM: 70mm, 1/1000 s, f/2 ja ISO1600. © Sanjay Jogia

Portree kellestki oma tavapärases keskkonnas suudab tihti jutustada loo, mida tavaline lähiportree ei suuda. Võite näiteks kasutada lainurkobjektiivi nagu näiteks Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM või Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM, et pildistada kokka, kes teeb oma köögis süüa või põllumeest, kes seisab põllul, kus tema ümber on lehmad. Või miks mitte pildistada oma muusikust sõpra, taustaks hägune kitarripood? Mõelge selle peale, mis teie foto taustas võiks olla ning miks. Eesmärgiks on jäädvustada pilt, mis on visuaalselt tugev, millel on mingi mõte ja mis tekitavad pildi vaatajates tunde, et nad tahavad rohkem asja kohta uurida.

Katsetage asju ja väljuge oma mugavustsoonist

Mustvalge ülevalt alla võte emast ja lapsest, kes loevad raamatut. Laps vaatab kaamera suunas ja on ettepoole kaldu ja hakkab lehekülge keerama.

Katsetage oma portreefotodega, kasutades erinevaid pildistiili sätteid. Antud mustvalge pilt on täpselt sama julge ja rabav nagu värviline pilt oleks, kui mitte veelgi rohkem. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.2L USM: 1/1250 s, f/2,2 ja ISO1000. © Helen Bartlett

Külgvaates portree tumepunaste huultega naisest, kes vaatab kaamera suunas. Hägusad valgusketid ripuvad ta seljataga.

Mõelge, kuidas teie kaamera sätted nagu säriaeg jateravussügavus saavad teil aidata saavutada soovitud tulemuse. Ärge kartke katsetamist ja mängige pildiga erinevate efektide saavutamiseks. Te võite ka proovida bokeh-efekti ja lisada oma pildile dünaamilise elementi nagu näiteks antud näites tulede abil sai lisatud. Kui kõik portreed näeksid samasugused välja, oleks maailm üks igav koht. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/125 s, f/1.8 ja ISO1250. © Ejiro Dafé

Lisaks kaamera sätete muutmisele on lihtsaid viise, kuidas oma portreed huvitavamaks muuta ja nendega vaatajaid mõjutada. Kaamerasse vaatamise asemel võite paluda oma subjektil eemale vaadata, näiteks millegi suunas, mis asub kaadris või kaugustes. Või miks mitte proovida oma subjekti treppredelilt pildistada? Või kükitada ja pildistada puusakõrguselt? Rikkuge kompositsiooni reegleid ja laske oma subjektil täita kogu kaadri keskosa. Või proovige mängida taustavalgustuse, varjude ja aeglase säriajaga, et lisada oma portreedele meeleolu.

Te võite ka luua endale koduse stuudio, kus erinevate tehnikatega katsetada või otsida rohkem teavet selle kohta, kuidas luua loomingulisi taustu portreede jaoks*. Eesmärk on katsetada, õppida ja saavutada tulemused, millega rahule jääte.Autorid: Peter Wolinski ja Tamzin Wilks*Saadaval ainult inglise keeles

Seotud tooted

Seotud artiklid