PORTREEFOTOGRAAFIA

Parimad nõuanded suurepäraste portreede tegemiseks

Täiustage oma portreefotograafia oskusi meie põhjaliku nimekirja abil, kus on esitatud parimad nõuanded ja tehnikad.
Portree naeratavast naisest, kes istub sinise ja vesivärvi plaaditud mosaiigi kõrval ning selge sinise taeva ja palmipuude ees, pildistatud Canoni objektiiviga RF 28 mm F2.8 STM.

Suurepärane portreefotograafia eeldab mitmete oskuste kombineerimist. On palju asju, millele tähelepanu pöörata, sealhulgas tuleb tagada õige valgustus, et pääsete subjektile lähedale ja suudate kaamerat piisavalt kiiresti käsitseda. aga ka parima tehnika valimine. Olenemata sellest, kas valite peeglita täiskaader kaamerat, näiteks Canon EOS R8 mille kiirus ja kvaliteet ei tee järeleandmisi, või APS-C peeglita kaamerat, näiteks EOS R50, millel on väiksem suurus ja kergem kaal, on mõlemal neist omad eelised portreede pildistamiseks.

Vahet pole, milline kaamera teil on. Loodame, et need nõuanded aitavad teil paremaid portreesid teha, pildistades oma sõpru, perekonda, huvitavaid tegelasi, keda tänaval kohtate, moeportreesid või kasvõi lemmikloomi.

Valige õige objektiiv, mis teie subjekti esile toob.

Portree naisest, kes seisab rannas päikesemütsiga, pildistatud Canon RF 16 mm F2.8 STM objektiiviga.

Valige õige portreeobjektiiv oma kompositsiooni jaoks: valige suurem fookuskaugus näopiltide jaoks ja laiem nurk portreede jaoks, kus on näha ka tausta. Pildistatud kaameraga Canon EOS R6 ja objektiiviga Canon RF 16 mm F2.8 STM: 1/250 s, f/2,8 ja ISO200.

Naine kõnnib mööda keerdtreppi alla ja vaatab kaamerasse.

Lisaks oma võtete jaoks õige seadistuse valimisele võite kasutada oma kompositsioonis rekvisiite ja ümbrust nagu antud näites trepp, mis kadreerivad teie subjekti. Pildistatud kaameraga Canon EOS R5 ja objektiiviga Canon RF 135 mm F1.8L IS USM: 1/60 s, f/1.8 ja ISO1600.

Kui pildistate vahetatavaid objektiive kasutava Canon EOS kaameraga, olenemata sellest, kas tegemist on Canon EOS R50, EOS R10 või EOS R100, või täiskaader mudeliga nagu Canon EOS R8 või EOS RP, aitab objektiivi valimine kiire maksimaalse avaga, nagu Canon RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM, RF 35 mm F1.8 IS MACRO STM või RF 50 mm F1.8 STM eraldada objekti taustast. Selleks, et lainurkobjektiive maksimaalselt ära kasutada, tuleks kasutada ava prioriteediga (Aperture Priority, Av) režiimi või käsitsi (Manual, M) režiimi ning kasutage automaatse ISO režiimi, et saavutada õige säritus.

Fiksobjektiivid fookuskaugusega 50 mm kuni 100 mm on tänu vähesele moonutusele portreefotode tegemiseks ideaalsed, tagades tulemuseks ilusad portreed. Standardse või lainurk fiksobjektiivi kasutamine, näiteks Canon RF 28 mm F2.8 STM või RF 35 mm F1.8 IS MACRO STM, suumobjektiivi asemel olete sunnitud oma subjektile lähemale pääsema ja temaga suhestuma ja väiksema objektiiviga mõjute ka subjektile vähem hirmutavalt.

Võite kasutada ka suumobjektiive, näiteks Canon RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM, RF 24–50 mm F4.5-6.3 IS STM või RF-S 18-150 mm F3.5-6.3 IS STM. Objektiivid nagu Canon RF 24–50 mm F4.5-6.3 IS STM või RF-S 18–45 mm F4.5-6.3 IS STM on uskumatult mitmekülgsed, sest need annavad teile võimaluse vormida oma portreed erinevate fookuskauguste abil, ja seda ühe objektiiviga. Kui te olete saanud selgeks, kuidas fiksobjektiivi kasutada, võite proovida objektiivi, millel on suur fookuskauguste vahemik, nagu näiteks Canon RF 24-105 F4L IS USM, mille sees on ka pildistabilisaator ning mis sobib suurepäraselt pildistamiseks kaamerat käes hoides, et saaksite erinevate tulemuste saavutamiseks liikuda ümber oma subjekti ning muuta fookuskaugust. Tänu selle telefoto fookuskaugusele suudab see luua meelitavaid portreesid ja maksimaalne 105 mm kaugus sobib suurepäraselt lähiportreede tegemiseks.

Telefoto suumiga, näiteks Canon RF-S 55–210 mm F5-7.1 IS STM või RF 70–200 mm F4L IS USM saab suurepäraselt varjatud portreesid pildistada 85 mm fookuskaugusel ja seejärel silmade või muude detailide loomingulisteks võteteks lähedale suumida.

Kui vajate objektiivi valimisel abi, võite kasutada Canoni objektiivileidja tööriista, mis esitab soovitused vastavalt teie kaamerale, pildistamisžanrile ja teie jaoks kõige väärtuslikematele funktsioonidele.

Katsetage keerulistes valgustingimustes pildistamist

Öisel ajal võib portreede tegemine olla osutuda tõsiseks väljakutseks, kuna teil võib valgustamiseks vaja minna välku. Teie subjekti ümbritsev valgus võib siiski tekitada atmosfäärilise keskkonna ja olla midagi, mida soovite oma portrees säilitada. Canoni täiskaadriga peeglita kaamerad, nagu näiteks Canon EOS R6 Mark II, mis kasutab Dual Pixel CMOS AF II fookustamise süsteemi, suudab automaatselt fokuseerida kuni säri väärtuseni –6,5, mis võimaldab teil tihti ka hämaras ilma välguta pildistada.

Kui te kasutate välku, siis muudab enamikes Canon EOS-i kaamerates, sealhulgas Canon EOS R100, EOS R8 ja EOS RP kaamerates, olev öise portree režiim kõik palju lihtsamaks, kuna see muudab seda, kuidas teie kaamera mõtleb. See kasutab sisseehitatud välku või Speedlite välklampi, mis on kinnitatud välgukingale,et saaksite oma peamist subjekti valgustada ja ootab, kuni ümbritsev valgus teie pilti valgustab. See saavutatakse kasutades väiksemat säriaega ja muutes automaatselt välgu ajastamise sätteid. Pange oma subjekt sellisesse asendisse, et teda valgustaks pigem välk kui keskkonna valgustus, ja parima tulemuse saavutamiseks kasutage statiivi, et vähendada kaamera värinat.

Eredates tingimustes võib teie portree lõpuks liiga kontrastne tulla. Nendel hetkedel, kui teie subjekti taga on ere päikesevalgus, võib olla kasu välgust. Kinnitage Speedlite, nagu näiteks Canon Speedlite EL-100, oma kaamera tarvikustatiivile või seadistage kaamera välklamp selliselt, et see oleks iga pildi tegemisel aktiveeritud. Teie kaamera hakkab ise välgu ja päevavalguse tingimusi tasakaalustama, et saavutada veelgi parem pilt, kus mõlemad elemendid, nii inimene kui ka taust, oleks ideaalselt valgustatud.

Välitingimustes ja keskkonnas portreede pildistamine võib tähendada ka seda, et tuleb toime tulla tugeva või keerulise valgusega. Täiustatud fiksobjektiivid, näiteks Canon RF 50 mm F1.8 STM, RF 85 mm F2 MACRO IS STM ja RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM pakuvad kõrgemat optilist kvaliteeti, jõudlust ja paindlikkust, et tulla toime hämarates tingimustes. Nende laiem ava laseb rohkem valgust kaamera sensorile, mis võimaldab pildistada ka nõrgemates valgustingimustes, ilma et pildikvaliteet kannataks, mis on ideaalne, kui pildistate portreed keskkonnas, näiteks hämaras tehases või kunstniku stuudios. Veelgi enam, nende laiem ava võimaldab ka madalamat teravussügavust, mis aitab luua sujuvalt hägustatud tausta ja bokeh-elemente, mis aitavad teie objekti taustamüra täis keskkonnas esile tõsta.

Paljudel RF-bajonetiga objektiividel on ka täiustatud sisemine optika ja väliskatted, mis aitavad vähendada kõrvalekaldeid ja peegeldusi, tagades, et teie välitingimustes tehtud portreed on teravad ja selged ning jäädvustavad kõik detailid teie objekti ümbritsevas keskkonnas.

Lõpuks, automaatse või poolautomaatse võtterežiime kasutades nagu näiteks ava prioriteediga (Av) režiim või automaatse ISO-ga saate kiiresti säri nihe abil valgustust muuta või proovile panna. See võib küll kõlada keeruliselt, kuid särikompensatsioon on lihtsalt viis, kuidas teie fotos olevat heledamaks või tumedamaks muuta. See on eriti kasulik heledate nahatoonide pildistamisel, et teie subjekt ei näeks liiga tuhmunud välja ja kui soovite pildistada tumedamaid nahatoone selliselt, et need paistavad loomulikud välja. Peaaegu kõikidel Canoni kaameratel on särikompensatsiooni säte. Otsige vastavad juhised oma juhendist.

Siiraste fotode tegemine

Naeratav laps sirutab käed kaamera poole pere elutoas.

Pinguta selle nimel, et subjekt näeks pildistamise ajal huvitatud ja lõdvestunud välja. Selle abil saavutad siiramad võtted. Väikse profiiliga objektiivist on samuti kasu, kuna teie subjekti jaoks ei paista see sama hirmuäratav, kui suur. Pildistatud kaameraga Canon EOS R100 ja objektiiviga Canon RF 16 mm F2.8 STM: 1/100 s, f/3,5 ja ISO1600. © Gary Morrisroe

Paljusid Canoni kaameraid, nagu näiteks Canon PowerShot G1 X Mark III EOS R100 või EOS R8, saab kaugelt oma nutitelefoni Wi-Fi kaudu juhtida tänu rakendusele Canon Camera Connect.

Mõnede mudelite puhul võimaldab reaalajas vaade näidata seda, mida kaamera näeb ning lisaks teha fotosid oma mobiiltelefoni ekraanile vajutades. Asetage oma kaamera millegi peale, seejärel kasutage oma nutitelefoni, et pilti näha ning vajutage õigel ajal ekraanile. Antud tehnika võib aidata teie subjektil lõdvestuda, kuna te ei vaata otse tema suunas.

Loomulike ja siiraste portreede pildistamiseks võite proovida teha paar fotot enne ja pärast seda, kui teie subjekt on valmis ja poseerib kaamerale. Inimesed on palju vabamad siis ja te jäädvustate suurema tõenäosusega nende loomuliku naeratuse või lapse ülemeeliku pilgu, kui teete pildi siis, kui nad seda üldse oodata ei oska. Kui kasutate hübriidkaamerat nagu näiteks Canon EOS R6 Mark II, võite ka kasutada elektroonilist katikut vaikseks pildistamiseks. Kui teie kaameral on sarivõtte või pidev režiim, katsetage seda. Te võite ka suumobjektiivi kasutada, et kaugemalt pildistada, et teie portreed ei näeks nii ebaloomulikud välja.

Paluge oma perel või sõpradel poseerida, et saaksite harjutada. Kui te soovite võõrastest inimestest portreesid jäädvustada, küsige neilt luba. Nad on tihti meelitatud, et nende poole pöördute, lisaks annab see teile võimaluse oma kaader üles seada.

Autoportreedega katsetamine on hea viis erinevate taustade ja kompositsioonidega tutvumiseks.

Rääkige inimese lugu pildistades neid vastavas kontekstis

Pruut, kellel on seljas traditsiooniline sari ja kuldsed ehted ning käe peal hennamaalingud.

Kui soovite laiemate portreede abil konteksti peegeldada, valige selleks vastav asukoht. Vaadake enne pildistamist tausta, et olla kindel, et seal ei esine häirivaid elemente. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 28-70mm F2L USM: 70mm, 1/1000 s, f/2 ja ISO1600. © Sanjay Jogia

Portree naeratavast turumüüjast, kes kannab salli ja veinipunast põlle, seismas oma kaupade taga.

Mehest oma müügileti taga Bathi turul tehtud pilt on suurepärane näide sellest, kuidas portreefoto abil on võimalik olukorda peegeldada. Tutvuge meie juhendiga, kuidas inimestest nende loomulikus keskkonnas portreesid teha, et saada rohkem nõuandeid ja teadmisi. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/60 s, f/2.8 ja ISO160. © Julian Love

Portree kellestki oma tavapärases keskkonnas suudab tihti jutustada loo, mida tavaline lähiportree ei suuda. Võite näiteks kasutada lainurkobjektiivi nagu näiteks Canon RF 16 mm F2.8 STM, RF 15–30 mm F4.5-6.3 IS STM või RF 28 mm F2.8 STM, et pildistada kokka, kes teeb oma köögis süüa, või põllumeest, kes seisab põllul ja tema ümber on lehmad. Või miks mitte pildistada oma muusikust sõpra, taustaks hägune kitarripood? Mõelge selle peale, mis teie foto taustas võiks olla ning miks. Eesmärgiks on jäädvustada pilt, mis on visuaalselt tugev, millel on mingi mõte ja mis tekitavad pildi vaatajates tunde, et nad tahavad rohkem asja kohta uurida.

Jäädvustage oma stiili sotsiaalmeedias

Portree naisest, kes istub põrandal helmestega taustal ja naeratab tema ees puidust laual olevale kaamerale.

Ühtse värvirežiimi ja pilditöötlemissstiili säilitamine kogu teie sotsiaalmeediavoogudes annab teie sisule ühtsema ja professionaalsema välimuse.

Sotsiaalmeedia jaoks moeportreede loomisel on oluline mõista oma sihtrühma. Kujundage oma kaadrid nii, et need peegeldaksid stiili, millega teie jälgijad kõige rohkem haakuvad, näiteks retro või kaasaegne. Looduslik valgus on sellistes olukordades teie parim sõber, sest see heidab subjektidele pehme ja võluva valguse. Püüdke pildistada kuldsel tunnil vahetult pärast päikesetõusu või vahetult enne päikeseloojangut ja poseerige nii, et see tunduks loomulik. Tähtis on lasta oma isiksusel läbi paista, seega laske oma olekul rääkida sellest, kes te olete ja mida teie moemaailm esindab.

Trendide nagu „Outfit of the Day“ (#OOTD) puhul on tähtsad just väikesed detailid. Veenduge, et teie riided on puhtad, hästi triigitud ja aksessuaarid sobivad. Ja valige oma taustad targalt – need peaksid teie riietust täiendama, mitte sellega konkureerima.

Oluline on ka järjepidevus pilditöötlemises. Pidage meeles: mõelge kaugemale sellest ühest pildist ja sellest, milline teie kanali sihtleht välja näeb. Püüdke säilitada ühtset visuaalset voogu, mis aitab teie profiilil silma paista. Lõpetuseks, sotsiaalmeedia ei ole ainult postitamine – oluline on ka kaasamine. Suhelge oma jälgijatega pärast piltide postitamist ning jälgige suunamudijaid ja moeikoone, et kohaneda ja edasi areneda kiirete sotsiaalmeediatrendidega. Pidage meeles, et teie moeportreed ei ole lihtsalt riietuse näitamine; need jagavad osa teist endast. Lisateavet selle kohta, kuidas jäädvustada eristuvat stiili järjepidevalt, leiate meie juhisest stiilsete fotode pildistamiseks.

Katsetage asju ja väljuge oma mugavustsoonist

Mustvalge ülevalt alla võte emast ja lapsest, kes loevad raamatut. Laps vaatab kaamera suunas ja on ettepoole kaldu ja hakkab lehekülge keerama.

Katsetage oma portreefotodega, kasutades erinevaid Pildi stiili määranguid. Antud mustvalge pilt on täpselt sama julge ja rabav nagu värviline pilt oleks, kui mitte veelgi rohkem. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.2L USM: 1/1250 s, f/2,2 ja ISO1000. © Helen Bartlett

Külgvaates portree tumepunaste huultega naisest, kes vaatab kaamera suunas. Hägusad valgusketid ripuvad ta seljataga.

Mõelge, kuidas teie kaamera sätted nagu säriaeg ja teravussügavus saavad teil aidata saavutada soovitud tulemuse. Ärge kartke katsetamist ja mängige pildiga erinevate efektide saavutamiseks. Te võite ka proovida bokeh-efekti ja lisada oma pildile dünaamilise elementi nagu näiteks antud näites tulede abil sai lisatud. Kui kõik portreed näeksid samasugused välja, oleks maailm üks igav koht. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/125 s, f/1.8 ja ISO1250. © Ejiro Dafé

Lisaks kaamera sätete muutmisele on lihtsaid viise, kuidas oma portreed huvitavamaks muuta ja nendega vaatajaid mõjutada. Kaamerasse vaatamise asemel võite paluda oma subjektil eemale vaadata, näiteks millegi suunas, mis asub kaadris või kaugustes. Või miks mitte proovida oma subjekti treppredelilt pildistada? Või kükitada ja pildistada puusakõrguselt? Rikkuge kompositsiooni reegleid ja laske oma subjektil täita kogu kaadri keskosa. Või proovige mängida taustavalgustuse, varjude ja aeglase säriajaga, et lisada oma portreedele meeleolu.

Te võite ka luua endale koduse stuudio, kus erinevate tehnikatega katsetada või otsida rohkem teavet selle kohta, kuidas luua loomingulisi taustu portreede jaoks*. Eesmärk on katsetada, õppida ja saavutada tulemused, millega rahule jääte.

Autorid: Peter Wolinski, Tamzin Wilks ja Jeff Meyer

*Saadaval ainult inglise keeles

Seotud tooted

 • Peeglita kaamerad

  EOS R8

  Valige täiskaadriline fotograafia ja video ning viige ellu oma loomingulised ambitsioonid.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R10

  Viige oma fotod ja videod järgmisele tasemele, kasutades peeglita EOS R süsteemi kaamerat, mis on varustatud APS-C sensoriga.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R50

  Looge enneolematut sisu selle EOS R peeglita kaameraga – teravad fotod ja 4K videod ning otseülekanded. Kõik ühes spetsiaalne seade.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R100

  Looge erakordse kvaliteediga piltilusaid mälestusi selle intuitiivse EOS R kaameraga, mis on alati valmis.
 • CANONI OBJEKTIIVID

  RF 28mm F2.8 STM

  Õhuke ja kerge lame objektiiv reisimiseks ja tänavafotograafiaks koos mitmekülgse 28 mm fookuskauguse ning kiire maksimaalse f/2.8 avaga.
 • RF-objektiivid

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Kiire ava ja hübriidse pildistabilisaatoriga 35 mm f/1.8 makroobjektiiv lainurkvõtete ning lähedalt teravustamise jaoks.
 • Standardne objektiiv

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktne, kerge ja vaikne 50 mm RF-fiksobjektiiv, mis pakub suurt f/1.8 ava – ideaalne teie loomingulise visiooni rakendamiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  RF 85mm F2 MACRO IS STM pakub mitmekülgsust, delikaatset telefotoefekti ja 5-astmelist pildistabiliseerimist – kõike seda kergest ja kompaktsest korpusest.
 • Telefotosuumobjektiiv

  RF 70-200mm F4L IS USM

  Kompaktne ja kerge L-seeria telefotosuumobjektiiv RF 70-200mm F4L IS USM on ideaalne reisi-, spordi- ja loodusfotode ning portreede jäädvustamiseks.
 • Seotud artiklid

 • PORTREEFOTOGRAAFIA

  Parim algtaseme varustus portreede jaoks

  Kaamerad ja objektiivid igat tüüpi portreefotograafia jaoks.

 • PORTREEFOTOGRAAFIA

  Viige oma selfid uuele tasemele

  TikToki kasutaja Nina Collins selgitab, kuidas kodus loomingulisi autoportreesid teha.

 • BEEBIDE FOTOGRAAFIA

  Beebide fotograafia nõuanded

  Muutke beebide fotograafia lõbusaks ja saavutage suurepäraseid tulemusi.

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Prinditavad portreed

  Fotograaf ja TikToki staar Kym Moseley annab nõu, kuidas võõrastest inimestest väljapaistvaid fotosid jäädvustada.