studio portrait of man in sunglasses

Paremad portreefotod

Portreefotosid on kerge teha, kuid selles valdkonnas on raske proff olla. Oleme valinud välja teatud kasulikud lihtsad näpunäited, kuidas teha headest piltidest suurepärased – ükskõik kas pildistate linnasurfareid või pereliikmeid ja sõpru.

Pildistage erinevatest vaatepunktidest

Keda iganes te ka ei pildistaks, ärge kartke eksperimenteerida erinevate pildistamisasenditega. Põlvitage või liikuge alla maapinna lähedale ja üritage pildistada subjekti alt. Või liikuge kõrgemale, seistes ettevaatlikult trepil, et subjekti ülalt pildistada. Kui pildistatav isik mängib palli, ronib seinal või surfab linnajõel, minge tegevusele lähedale sisse suumides ja tema näoilmet jäädvustades. See lisab fotole kuhjaga isikupära ja tunnetust.

Lainurgaga pildistamine, et rohkem valgust sisse lasta

Kui teete portreepilte väljas, on kõige parem seadistada kaamerale lai ava (madal F-arv, nt f/2.8–f/5.6). See võimaldab jäädvustada madalat väljasügavust, seega on taust subjekti taga kaunilt hägune. Sellega tõusevad nad fotol esile.

Kasutage hetke jäädvustamiseks suurt katikukiirust

Inimesed kalduvad palju ringi liikuma, isegi siis kui nad teavad, et neid pildistatakse. Kahju kui hea foto rikub see, et keegi pilgutas, kortsutas kulmu või tegi grimassi.

Selle vältimiseks ja soovimatu liikumishägu ärahoidmiseks fotodel kasutage suurt katikukiirust – vähemalt 1/125 või enam.

Täitke kaader oma subjektiga

Mõelge enne alustamist sellele, kus subjekti pildistama hakkate. Kas soovite kihava linna meeleolu, minimalistlikku kasinust või tegevusest tulvil pilti? Võimsa pildi saate luua sisse suumides, täites kaadri kellegagi.

Suurepäraseid tulemusi võib anda ka subjekti paigutamine kaadris ühele poolele ja keskkonna – tänavastseeni, rohelise välja või kodu – lisamine.

Mängige taustadega

Kõikide portreepiltide puhul peab olema huvi keskmes fotol kujutatud isik. Pildi meeleolu saab aga radikaalselt muuta, vahetades isiksuse või keskkonna väljendamiseks tausta. Näiteks kedagi rahvarohkel metrooplatvormil pildistades on meeleolu teistsugune kui sama inimest vaiksel pargipingil pildistades. Mõnikord sobib hästi ka minimaalne taust, nagu paljas sein või kardin. Olge julge ja eksperimenteerige erinevate taustadega, et selgitada välja, milline parim välja näeb.

Säilitage portreede loomulikkus – või pange paika poos

Sätitud poosidega portreed võivad mõjuda mõnikord maitsetult, seega hoidke kaamerat käeulatuses, et jäädvustada subjekti spontaanseid naeratusi, keskendumist või muid näoilmeid.
Või kui soovite lavastatumat portreed, üritage paigutada subjekt huvi lisamiseks kaadris paremale või vasakule. Paluge neil intrigeerivuse lisamiseks kaamerast eemale vaadata.
Subjekti näoilme võib teha heast portreest suurepärase. Seega eksperimenteerige pildistades erinevate meeleolude ja emotsioonidega.