VALGUSTEHNIKAD

8 nõuannet olemasoleva valguse maksimaalseks ärakasutamiseks

Valgus on iga foto kõige olulisem element. Saage teada, kuidas leida parim valgus – olgu see loomulik või kunstlik – ja selle jäädvustamiseks vajalikud seadistused.
Canon EOS R6 kaamera pildistab õhupalle hoidvat last ning taustal loojub päike.

Kui valgustingimused on kooskõlas teie ees oleva stseeni või objektiga, võivad tulemused olla sensatsioonilised. Parima võimaliku valgusallika tuvastamine, olgu selleks siis loomulik valgus või kunstlik valgus, võib tohutult kasu tuua. Ja mis kõige parem – hea tulemuse saavutamiseks ei ole vaja kallist valgustuskomplekti. Teil on vaja vaid silma hea valguse märkamiseks. Vaatama hakates märkate, et seda on kõikjal.

Siin on kaheksa näpunäidet olemasoleva valgusega pildistamiseks.

1. Kasutage kellaaega enda kasuks

Paat sõidab keskpäeval Duoro jõel Portos, Portugalis. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

Pilvitul keskpäeval paistab jahedat tooni päikesevalgus ülevalt alla ja tekitab Porto jõekaldale tugevaid varje. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 44mm, 1/125 s, f/10 ja ISO 100.

Päike loojub Duoro jõe kohal Portos, Portugalis. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

Hämaruse saabudes tekitab päikese madal nurk soojemat, pehmemat ja meeleolukat valgust. Valgus joonistab välja üksikasjad, rõhutades ümbritsevat veetleva valguse ja varjude mänguga. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 24 mm, 1/100 s, f/10 ja ISO 640.

Ma pöörleb pidevalt, nii et loomuliku valguse nurk ja kvaliteet muutub kogu aeg. Keskpäeval, ereda päikese ja selge taeva all paistab valgus eredalt ülevalt alla, mis tähendab suure kontrastiga pilte. Fotograafidele ei meeldi harilikult selline valgus, kui see võib toimida, kui eesmärk on ka päikesevalgus pildile jäädvustada.

Kui päike vajub madalamale, peab valgus läbima rohkem Maa atmosfääri. Atmosfääris olevad osakesed hajutavad värvispektri madalamad lainepikkused, nagu sinise ja lilla, mistõttu muutuvad värvid pehmemaks ja soojemaks. Seepärast on õhtune valgus ja päikeseloojangud erksates punastes ja kollastes toonides ning just seetõttu nimetatakse aega vahetult pärast päikesetõusu ja enne päikeseloojangut kuldseks tunniks.

2. Võtke ilmastikutingimustest viimast

Raagus puud sinises udus. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 MACRO IS STM.

Pilved ja udu pehmendavad ja hajutavad loomulikku valgust pildile meeleolu loomiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/160 s, f/7.1 ja ISO250.

Mees seisab talvisel päeval metsas, Canoni kaamera statiivil.

Talvehommiku udune valgus sobib suurepäraselt meeleolukate maastikuvaadete jäädvustamiseks.

Ilmastikutingimustel on loomuliku valguse kvaliteedile suur mõju. Pilvisel päeval hajutavad pilved päikesevalgust ja varjud muutuvad pehmemaks. Ka udu ja vihm võivad valgust veelgi pehmendada ja jahedamaks muuta.

Aastaaeg mängib samuti olulist rolli. See sõltub teie asukohast, kuid üldiselt kaldub Maa talvel nii, et Päike jääb meist kaugemale, mis muudab valguse nurga teravamaks. Nii et kuigi päevad on lühemad, on meil tegelikult rohkem suunatud valgust, mida kasutada. Teisalt jõuab suvel päike taevas kõrgemale, nii et valgus paistab keskpäeva paiku otse ülevalt alla ja seda on keerulisem pehmelt fotodele püüda.

„Talvel võib lume või pilvise taeva pildistamisel sätete valik keerulisemaks osutuda,“ selgitab Canoni saadik Sebastien Devaud. „Soovitav on automaatse säri asemel säriaega veidi pikendada, et lumi ja taevas paistaksid pigem valged kui hallid. Mustvalgelt pildistamine annab hea võimaluse selle aastaaja dramaatilisuse rõhutamiseks, samal ajal kui udu, madalad pilved või vesi võivad samuti talvistele kaadritele erilise meeleolu anda.“

3. Kasutage portreede puhul olemasolevat valgust

Portreefoto, mis on valgustatud küljelt ja pildistatud kaameraga Canon EOS R6 ning objektiiviga Canon RF 50mm F1.8 STM, blondide lokkis juustega inimesest, kes vaatab otse kaamerasse.

Subjekti paigutamine suure akna või katuseakna kõrvale annab suurepärase võimaluse olemasoleva valguse kasutamiseks. Siin kaamerast vasakule jääv eendaken tekitab meeldiva, pehme ja loomuliku valguse. Soovitud efekti saavutamiseks võite valguse hajutamiseks katsetada kardinate või võrkudega. Pildistatud Canon EOS R6-ga ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/200 s, f/2.8 ja ISO500.

Balletitantsija balansseerib ühel jalal, käed väljasirutatud, tema ees olevatest akendest paistab päikesevalgus. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.2L USM.

Akendest paistvat eredat päikest on kasutatud dramaatilisema efekti saavutamiseks, mis loob pildile olulise elemendi. Pildistatud Canon EOS R6-ga ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.2L USM: 1/1500 s, f/2 ja ISO200. © Javier Cortes – Canoni saadik

Enamikus siseruumides leidub tõenäoliselt kena loomulikku valgust, mida jäädvustada. Aken pakub sarnaselt stuudio hajutuskarbile palju pehmet valgust. Nii et kui pildistate inimesi siseruumides, paluge neil aknale lähemale liikuda ja lülitage kunstlik valgus välja.

Võite kasutada ka reflektorit, et väljast tulevat valgust oma subjektile peegeldada. Reflektoriks sobib midagi nii lihtsat nagu suur valge paber või foolium. Reflektor tekitab sooja ja loomuliku valguse, mida saab suunata täpselt nagu välklampi.

Laps toetab põllul kätt puupostile. Otsene päikesevalgus tekitab ta näole tugevaid varje. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM.

Päikeselistel päevadel saab portreede jäädvustamiseks kasutada lihtsat reflektorit. Siin loob otsene päikesevalgus tugevaid varje. Pildistatud Canon EOS R6-ga ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/250 s, f/5.6 ja ISO100.

Laps toetab põllul kätt puupostile. Valguse pehmendamiseks on kasutatud reflektorit. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM.

Sellel pildil suunatakse valgus reflektoriga varjudele, et kontraste vähendada. Pildistatud Canon EOS R6-ga ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/250 s, f/5.6 ja ISO100.

Valguse kvaliteet mõjutab oluliselt väljas jäädvustatud portreesid. Ere päikesevalgus ei ole just portreesõbralik keskkond, sest tekitab tugevaid varje ja põhjustab kissitamist. Pilvine ilm on täiuslik, kuna pehme valgus vähendab varje.

Kui päike paistab ja te ei saa pilvi ootama jääda, proovige pildistada portreesid puu või hoone varjus, kuna valgus on seal nägudel pehmem ja sõbralikum. Või juhtige valgust reflektori abil, varjutage näiteks subjekti, peegeldage valgus varjudesse või kasutage hajutit. Täiuslik lahendus on tõhus ja taskukohane viis-ühes reflektor. Arvestage reflektori värvi valimisel modelli nahatooniga.

Laps toetab põllul kätt puupostile. Ta näo varjutamiseks on kasutatud reflektorit. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM.

Siin on reflektorit kasutatud näo päikese eest varjutamiseks, et saavutada pehmem tulemus. Pildistatud Canon EOS R6-ga ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/250 s, f/5.6 ja ISO640.

Laps toetab põllul kätt puupostile. Päikesevalguse pehmendamiseks on kasutatud hajutit. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM.

Võrreldes viis-ühes reflektoriga pehmendab hajuti päikesevalgust tasakaalustatuma portree jäädvustamiseks. Pildistatud Canon EOS R6-ga ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/250 s, f/5.6 ja ISO100.

4. Kasutage hämarat valgust ära

Üksik puu mäenõlval, mille siluett paistab hämaruses sinise taeva taustal. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

EOS R süsteemi kaamerate nagu EOS R6 sisseehitatud pildistabilisaator (IBIS) võimaldab pildistada hämaras käest hoides kuni paarisekundilise säriajaga. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM: 27mm, 2 s, f/11 ja ISO100.

Kui päike langeb horisondi taha, võtab järelejäänud loomulik valgus hämaruses jaheda sinise tooni. See võib olla soodne aeg kaameraga välja minemiseks. Kuid kuna valgust on nii vähe, vajate kaamerat, mis tuleb nõrgas valguses hästi toime. Suuremate sensoritega kaamerad suudavad jäädvustada rohkem kaduvat loomulikku valgust, eriti kui seda kasutatakse koos suure maksimaalse avaga objektiiviga.

Hämaruses võib olla hea mõte säriaega pikendada, et lasta rohkem valgust kaamera sensorile. Canoni EOS R süsteemi peeglita kaameratel on revolutsiooniline sisseehitatud pildistabilisaator, nii et saate enam kui sekundiliste säriaegadega käest hoides pildistada ega pea muretsema kaamera värina pärast.

5. Valige keskkonna jaoks parimad sätted

Lähivõte Canon EOS R6 külge kinnitatud Canoni 50 mm objektiivist.

Laiema avaga objektiivid nagu Canon RF 50mm F1.8 STM või RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, sobivad suurepäraselt hämaras pildistamiseks.

Canon EOS R6 puuteekraanil kuvatakse käsitsirežiimi sätteid.

Katsetage loomuliku valgusega piltidel käsitsirežiimi (M) automaatse ISO-ga, et teil oleks kontroll nii säriaja kui ka ava üle.

Kui tunnete end ava ja säriaja seadistamisel mugavalt, siis üks parimaid looduslikus valguses pildistamise säriaja režiime on käsitsirežiim (M) automaatse ISO-ga. Sel viisil seadistab kaamera parima ISO väärtuse vastavalt olemasolevale valgusele. Hea üldine särimäärang päevavalguses on säriaeg 1/200 s, avaga f/8 ja automaatne ISO. Õhtul, kui valgus on hämaram, avage ava kuni f/2,8-ni või kõige laiema valikuni, et teravate ja väiksema müraga piltide jaoks ISO tase madalal hoida. Sellistel puhkudel on hindamatud suure maksimaalse avaga objektiivid nagu Canon RF 50mm F1.8 STM.

Hämaras pildistamine tähendab sageli kõrget ISO väärtust, mis võib suurendada piltide mürataset. Ka iseteravustamist võib olla keeruline kasutada. Kuid kui kasutate kaamerat, mis tuleb nõrgas valguses hästi toime, näiteks Canoni EOS R6 või EOS R7, saate puhtaid tulemusi ka suurte ISO väärtuste, näiteks 3200 või enama, juures. Lisaks toimib oma klassi parim iseteravustamine ka peaaegu täielikus pimeduses.

6. Sobitage valge tasakaal temperatuuritingimustega

Canoni kaamera tagaküljel oleval puuteekraanil kuvatakse roosasid lilli ja kaamera režiim on seadistatud olekule „Pilvine“ (Cloudy).

Kohandage valge tasakaalu sätted vastavalt tingimustele, et värvid oleksid täpsed.

Lisaks loomuliku valguse kvaliteedile tuleb mõelda ka värvile. See võib päeva jooksul muutuda. Hommikuti on valgus üsna soe. Keskpäeval on see jahedam ja õhtuks muutub taas soojaks. Mõõdame seda kelvinites (tähis K) ja vahe võib olla 2000 kelvinist hommikul 7000 kelvinini keset päeva.

Värvid võivad muutuda jahedamaks ka siis, kui olete varjus või taevas on pilves. Seadistage valge tasakaal vastavalt tingimustele, kasutades üht eelseadistusrežiimi. Kahtluse korral pildistage RAW-vormingus, siis saate pilte töödeldes valida mis tahes valge tasakaalu, kasutades RAW-töötluse ja fototöötlustarkvara nagu Canoni tasuta Digital Photo Professional.

7. Pildistage pimedas pika säriajaga

Kõrge puu seisab üksinda hämaruses, selle taga laiub sinine taevas. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

Pikk säriaeg hägustab siin aeglaselt liikuvad pilved. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM: 29mm, 137 s, f/22 ja ISO100.

Canoni kaamera on suunatud üksikule puule, mille kõrval on nutitelefon, millel kuvatakse Canoni rakendust Camera Connect.

Saate kasutada Canoni rakendust Camera Connect telefoniga aegvõtte säriaja käivitamiseks ja peatamiseks – nii lihtne ongi.

Paigutades kaamera tasasele pinnale või statiivile, saate jäädvustada hämaras või isegi kuuvalgel, sest sellisel juhul saate pildistada väga aeglase säriga, mis kestab mitu sekundit või kauemgi. Kui seote oma kaamera Canoni rakendusega Camera Connect, saate kasutada telefoni katiku vajutamiseks, aegvõtte režiimi käivitamiseks ja peatamiseks ning eemalt pildistamiseks. See on eriti kasulik, kui teie kaamera on sellises asendis, kus on keeruline LCD-ekraani näha või kaadrite puhul, kus kaamera vähimgi liikumine põhjustab hägusust või rikuks efekti.

8. Olge tähelepanelik oma subjekti ja ümbritseva suhtes

Laps istub väraval ja hoiab õhupalle, mille siluetid paistavad loojuva päikese taustal. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

Kasutage negatiivset särikompensatsiooni esiplaani alasäritamiseks, et loojuva päikese taustale selged siluetid moodustada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 24mm, 1/250 s, f/16 ja ISO 100.

Hämaras valguses pildistatud pilt, häguse tänavavalgustuse ees poseerib kroogitud kaelust kandev modell. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 85mm F1.2L USM DS.

Hägustatud tänavavalgustus tekitab sellele hämaras pildistatud portreele meeleoluka tausta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 85mm F1.2L USM DS: 1/160 s, f/1.2 ja ISO 800.

Erinevatele subjektidele võivad sobida erinevad loomuliku valguse omadused. Vaevu hoomatav aknast tulev valgus võib sobida täiuslikult meeleolukate ja tagasihoidlike portreede jaoks. Teisalt sobib otsene päikesevalgus aga suurepäraselt erksate värvide ja tekstuuri jäädvustamiseks, näiteks karvade ja sulgede jaoks loodusfotograafias. Pikad varjud toimivad hästi arhitektuuri ja tänavastseenide jäädvustamiseks, samas kui päikeseloojangu taustavalgus on ideaalne siluettide jäädvustamiseks ereda taeva taustal.

Võite kasutada ära ka mis tahes kunstlikku valgust, nagu tänavavalgustus, laualambid või lõkke või tulekolde kuma.

Valgus on väga mitmekesine, nii et kui olete kaameraga väljas, küsige endalt: kas valgus on ere või pehme, tugev või nõrk, soe või jahe, ülalt alla või küljelt? Tehke need valgustuse põhitõed endale selgeks ja võite olla kindel, et edaspidi jäädvustada olenemata tingimustest suurepäraseid fotosid.Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • VALGUSTEHNIKAD

  7 parimat nõuannet nõrgas valguses pildistamiseks

  Avastage põhitehnikaid teravate fotode jäädvustamiseks nõrgas valguses ja Canoni varustusega, mis sobib kõige enam nõrgas valguses pildistamiseks.

 • Inimene hoiab kaamerat Canon EOS R100, et jäädvustada kahte pereliiget, keda on näha tagant.

  FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Kuidas fotograafiaga alustada

  Soovite nutitelefonilt kaamerale üle minna? Meie algajatele mõeldud fotograafiajuhendis on kõik vajalik alustamiseks.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Kuidas säri juhtida

  Õppige kasutama ava, säriaega ja ISO sätteid.

 • Fotograaf filmib kahte talveriietes inimest, kes kükitavad koos lahtisel tulel vahukomme röstides. Stseeni valgustab ainult tuli ja taustal olev jõulutulede jada.

  VIDEOTEHNIKAD

  Näpunäiteid öösel video filmimiseks

  Avastage täiesti uus võimaluste maailm meie juhendiga öösel video filmimiseks.