KODUSED PROJEKTID

Kuidas luua endale kodust stuudiot

Õppige, kuidas kasutada välku ja kuidas teha väikese eelarvega suurepäraseid portreepilte.
Portreefoto lillal taustal naisest, kes kannab suurt rohelist kaelakeed ja sinist baretti.

Teil ei ole alati vaja spetsiaalset stuudioruumi või kalleid välklampe, et luua professionaalse kvaliteediga stuudiopilte. Paari lihtsa töövahendi ja pildistamiseks sobiva ruumi abil saab igaüks luua endale koduse stuudio. Selles artiklis selgitamegi, kuidas saate seda teha minimaalse varustuse ja eelarvega. Selleks tutvume mõningate stuudiofotograafia põhitõdedega, nagu valguse muutjad ja välgu särituse seadistamine. Lihtsate sammude ja õigete vahenditega saate luua kõiksugu imelisi pilte – alates kõrgema klassi portreedest kuni klanitud tootepiltide, kunstiliste vaikelu jäädvustusteni ja nii edasi.

1. Põhivarustuse loetelu

Canon EOS RP, kaks Canon Speedlite’i välku, statiiv ja valge vihmavari on asetatud puidust lauale.

Kodus pildistamiseks on vaja paari lihtsat vahendit. Siin on näiteks kasutusel kaks Canon Speedlite’i välku – 470EX-AI ja 600EX II-RT, Canoni kaamera EOS RP, objektiiv RF 85mm F2 Macro IS STM, valgustistatiiv, valge läbipaistev vihmavari ja vihmavarju hoidja.

Mees vaatamas läbi Canoni kaamera EOS RP pildiotsija, millele on kinnitatud Speedlite'i välklamp.

Kaameravälise välgu käivitamiseks kasutage kas teist Canon Speedlite'i välklampi, juhtmevaba välgu päästikut või ülestõstetavat välku (kui on olemas).

Lihtne kodune stuudio ei tühjenda teie pangakontot ja seda saab vajadusel ka uuesti kokku panna, kui ruumi on vaja millekski muuks kasutada. Lisaks kaamerale on teil vaja veel ühte või kahte Speedlite’i, mida saaksite endale sobivasse kohta paigutada ja eemalt käivitada. Välgu hoidmiseks sobib kõige paremini valgustistatiiv, aga tegelikult võite kasutada ka muud statiivi (seda plastist alust, mis on olemas pea kõikidel Speedlite’i välklampidel, saab kinnitada tavalise statiivi külge). Ka lihtne valge vihmavari on hea soodne lisand, mille abil saab valgust ilusamaks muuta. Selleks tuleb kinnitada vihmavari mingi aluse, nagu vihmavarju hoidja, külge. Lõpuks peate leidma võimaluse, kuidas juhtmevaba päästiku abil oma kaameravälist välku käivitada. Kui teil on kaks ühilduvat Speedlite’i välku, saate kinnitada ühe kaamera välgutallale ja selle abil ka teist käivitada. See võimaldab teil kontrollida oma kaameravälise välgu võimsust eemalt. Kui teie Canoni kaameral on ühilduv ülestõstetav välk, saate kaameravälise Speedlite’i kontrollimiseks ka seda kasutada.

2. Sobiva ruumi valimine

Mees jäädvustamas portreepilte kodustuudio hallil taustal. Ta kasutab välgu pehmendamiseks valget vihmavarju.

Valige pildistamiseks suur valge seina või valmistage ise mingi puhas ja selge taust.

Koduse stuudio jaoks sobib ideaalselt valge või kreemika seinaga tuba. Kui teil ei ole tühjasid seinu, võite kasutada ka valget lina või mis veelgi parem, investeerige kokkupandavasse fototausta. Ruumi valimisel on suureks abiks ka kõrge lagi, kuna see võimaldab teil rakendada ülalt langevat valgust, mis tagab tihtipeale ilusama tulemuse. Pange tähele, et valgus haarab endasse veidi seda värvi, millelt ta tagasi peegeldub, mistõttu võib väga tugeva värviga seinad toonida teie subjektile langevat valgust.

Kuid ärge piirake ennast ühe ruumiga. Kui teil on väga „fotogeenilised“ trepid, siis saate neid näiteks grupipiltide jaoks kasutada. Lisaks võib ülalt-alla pildistamine luua väga ilusaid ja loomulikke portreepilte.

3. Valige portreeobjektiiv

Canon EOS RP koos 85 mm objektiiviga.

85 mm objektiiv, nagu siin kasutatud RF 85mm F2 Macro IS STM, on portreede jaoks ideaalne, kuna selle fookuskaugus tagab nägude jaoks loomuliku vaatenurga.

Erineva fookuskaugusega objektiivid tekitavad teie subjektile erineva efekti. Lainurkobjektiiv võib liigselt rõhutada inimese näojooni, muutes nina ja otsaesise pikemaks – eriti siis, kui kasutate seda lähivõtete jaoks. Liialdatud perspektiivi saab mõnikord ka enda kasuks pöörata, kuid üldiselt tagab ilusama tulemuse siiski pikem fookuskaugus. Seega, kui kasutate suumobjektiivi, astuge samm tagasi ja suumige sisse. Kui plaanite jäädvustada rohkem portreesid, kasutage spetsiaalset portreeobjektiivi. Portreede juures peetakse ideaalseks fookuskauguseks 85 mm (või 50 mm, kui tegemist on kärbitud sensoriga kaameraga), kuna see võimaldab jäädvustada nägu kõige paremate proportsioonidega.

4. Laiendage oma valgusallikat

Rohelises džempris mees hoidmas Canoni välku statiivil, mis on suunatud valge vihmavarju poole.

Valge läbipaistev vihmavari on soodne, mitmekülgne ja sobib ideaalselt algajatele, kes tahavad muuta portreede valgust pehmemaks.

Teie Speedlite'i välklamp sarnaneb tegelikult tavalise lambipirniga, olles üsna väikeseks valgusallikaks. Seepärast on sellega loodud valgus päris karm, tekitades tugevaid varjusid ja suurt kontrastsust. Portreede juures tuleks aga valgust veidi hajutada ja veenduda, et see langeks näole pehmemalt – seda aitab saavutada valguse muutja. Just nagu ka suur aken, aitab lihtne muutja, nagu vihmavari või valguskast, laiendada teie valgusallikat, võimaldades sel teie subjekti „kallistada“ ja varjusid täita.

Võite suunata vihmavarju kas subjekti poole või hoopis eemale, et valgus sellelt tagasi peegelduks. Tihtipeale töötab portreede juures see, kui toote valguse näole lähemale. See muudab valgusallika võrreldes subjektiga suuremaks.

Portreefoto pruunide juustega naisest, kelle nägu valgustab välklamp.

See pilt on tugevamate varjudega, kuna kasutatud on ainult Speedlite’i välku. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/11 ja ISO100.

Külgvaates portree noorest kõrge kaelusega halli kampsuniga naisest, kes vaatab kaamera suunas.

Mõelge, millist valgusallikat te kasutate, kas näiteks otset päikesevalgust, varju, sisevalgustust või aknast paistvat valgust. Valige oma subjekti asukoht selliselt, et loomulik valgus maksimaalselt ära kasutada. Liiga ereda valguse korral kasutage lihtsalt väiksemat ava või lühemat säriaega. Miks mitte kasutada pilvise ilma korral kunstlikku valgusallikat või uurida, milliseid valgusteid ise kodus on võimalik valmistada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 85mm, 1/100 s, f/5,6 ja ISO100.

5. Särituse ja välgu võimsuse määramine

Canoni kaamera EOS RP sätete ekraan.

Esmalt määrake käsisäri ja seejärel kohandage oma välgu võimsust vastavalt sellele.

Inimene kohandamas Canon Speedlite’i välklambi sätteid enne portree tegemist.

Lülitage oma Canon Speedlite'i välklamp käsitsi režiimile (M). Võibolla tuleb teil katsetada erineva võimsussätetega, aga alustage ¼-st.

Välgu kasutamine annab teile särituse üle suurema vabaduse. Saate muuta välgu võimsamaks kui ümbritseva valguse või panna need harmooniliselt koos töötama. Lihtne juhend välgu särituse seadistamiseks: lülitage välk käsitsi režiimile (M) ja valige võimsuseks ¼. Särimäärangu juures seadistage kaamera käsitsi särirežiimile ja määrake säriajaks 1/160 s või teie välgu maksimaalne sünkroonimiskiirus.

Seadistage ISO-valgustundlikkuseks 100 ja ava väärtuseks f/8. Seejärel tehke testpilt ja kohandage välgu võimsust, kuni näole langev valgus tundub õige. Välgu võimsuse muutmiseks kohandage väljundit või liigutage valgust subjektile lähemale/kaugemale.

6. Välgu paigutamine

Portreefoto hallil taustal naisest, kes kannab halli polo. Pilt on külje pealt valgustatud.

Kui asetate valguse ainult ühele poole, „poolitab“ see valguse ja jätab vastaskülje varjudesse. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/8 ja ISO100.

Portreefoto hallil taustal naisest, kes kannab halli polo. Ülalt vasakult langev valgus moodustab naise paremale põsele valguskolmnurga.

Välklambi paigutamine nii, et valgus langeks ülalt alla, loob Rembrandtile sarnase valguse, tekitades paremale põsele ilusa kolmnurkse kujundi. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/8 ja ISO100.

Portreefoto hallil taustal naisest, kes kannab halli polo. Pilt on ülalt valgustatud.

Välgu kasutamine otse näo kohal loob liblikatüüpi valguse, mis toob esile subjekti põsesarnad. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/8 ja ISO100.

Portreefoto naisest, kes kannab halli polo. Pilt on altpoolt valgustatud.

Altpoolt tulev valgus tundub ebaloomulikuna, kuna me oleme harjunud nägema ülalt tulevat päikesevalgust. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/8 ja ISO100.

Üks parimaid asju kaameravälise välgu juures on see, et te saate kontrollida võimalikult paljusid aspekte. Välgu paigutus mõjutab oluliselt seda, millisena nägu jäädvustatud saab.

7. Katsetage erinevate suhtarvudega

Külje pealt tehtud portreefoto naisest hallil taustal.

Subjekti tagant valgustamine aitab teil luua tumeda tonaalsusega portreefotosid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/8 ja ISO100.

Portreefoto naisest, kes kannab suurt rohelist kaelakeed. Taust on hall ja seal on näha valget valgusvihku.

Asetades subjekti taha teise välgu, saame luua taustale valgusvihu. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/5 ja ISO100.

Kui soovite oma välgufotograafia järgmisele tasemele viia, võtke kasutusele ka teine välk ja katsetage erinevaid suhtarvusid. Proovige nii, et üks välkudest on suunatud taustale ja teine subjektile. Kui määrate madala väljundi, tekitab tagumine välk taustale õrna valguse. Kui määrate aga kõrge väljundi, valgustab välk tausta üle ning tagab selge ja ereda tulemuse. Muidugi võite kasutada teist välku ka selleks, et tuua subjekti paremini esile. Näiteks, kui suunate selle tagasi subjekti poole, saate luua ilusa külgvalgustuse, mis rõhutab subjekti piirjooni.

Portreefoto valgel taustal naisest, kes kannab suurt rohelist kaelakeed ja valget särki.

Subjekti taha lisatud teine välk aitab kogu stseeni valgusega täita ning luua ereda ja selge tulemuse. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/5 ja ISO100.

Portreefoto hallil taustal naisest, kes kannab suurt rohelist kaelakeed ja valget särki.

Kui asetate subjekti taha teise välgu, saate selle subjekti poole suunata ka nii, et tekiks külgvalgustus. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/4,5 ja ISO100.

8. Kasutage geele

Canon Speedlite’i välklamp koos roosa geeliga.

Selle pildi tegemiseks on asetatud roosa geeliga Speedlite otse subjekti taha ja suunatud tagaseinale.

Portreefoto sinise baretiga naisest lillal taustal.

Värviline geel on lihtne ja tõhus viis oma piltidele värve ning karakterit lisada. Lisaks saate subjektile vastupidiste värvide kasutamisel pildile ka kontrastsust tuua. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 85mm F2 Macro IS STM: 1/100 s, f/5 ja ISO100.

Julgemate värvide jaoks võite lisada oma välgule geele. Kasutage soodsaid ja värvilisi atsetaatlehti ning kinnitage need oma välgu külge, et toonida subjektile langevat valgust, või luua julgemat tausta oma stuudiovõtete jaoks. Värvidega eksperimenteerides mõelge sellele, millised rekvisiidi ja riietusesemed aitaksid valitud värviskeemi toetada ning kasutage otsustamiseks ka värviratast. Sellel pildil on näha, kuidas sinine barett lisab võttele teise ilusa värvilaigu. Kindlasti leiate huvitavaid rekvisiite ja lisandeid ka enda kodust. Need aitavad tuua portreedele iseloomu ja lisaks saab osasid asju ka valguse muutjate juures kasutada. Meie tee-ise fototarvikute artikkel õpetab, kuidas saate pappkarbist ja fooliumiga kaetud purgist ise valguskasti ja valgusvoolikut valmistada. Mis veelgi lihtsam, saate papist ja hõbepaberist luua reflektori, mis peegeldaks tagasi Speedlite’i lambilt tulevat valgust ja eemaldaks subjektile tekkinud varjud.Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • KODUSED PROJEKTID

  3 isetehtud fototarvikut

  Valmistage ise valguskast, valgusvoolik ja oakott, mis hoiab teie kaamerat paigal.

 • PORTREEFOTOGRAAFIA

  Pildistage abstraktseid portreefotosid

  Katsetage mitmiksäri, valgusega maalimise, varjudega mängimise ja muuga.

 • PORTREEFOTOGRAAFIA

  Kuidas jäädvustada loomulikku nahatooniga portreefotosid

  Õppige, kuidas jäädvustada loomulikku nahatooniga fotosid, järgides professionaalse moefotograafi Jade Keshia Gordoni nõuandeid.

 • VARUSTUS

  Miks on EOS R-i süsteem karjäärimuutev uuendus

  Canon EOS R-i kaamerad ja objektiivid on fotograafide tööle juba viis aastat kaasa aidanud. Vaadake ise, miks professionaalid uuele süsteemile üle läksid.