A baby sits upright, playing with coloured beads on an abacus.

BEEBIDE FOTOGRAAFIA

12 nõuannet beebide pildistamiseks, mida saate juba täna kasutama hakata

Beebide pildistamine on tõeline nauding ning seda armsust soovivad jäädvustada kõik – lapsevanemad, perekonnaliikmed ja sõbrad. Sellele on lihtne põhjendus: nad on lihtsalt niivõrd nunnud ja mida suuremaks nad saavad, seda rohkem iseloomu nad välja näitama hakkavad. Vahet ei ole, kas nad on ülevoolavalt rõõmsad, uudishimulikud, mõtlikud või väga elavad – fotograafia annab võimaluse jäädvustada neid ainukordseid ja kiiresti muutuvaid hetki.

Igaüks võib teha pilti, kuid nende nõuannete abil saate jäädvustada neid väärtuslikke momente tõelise meisterlikkusega. Lisaks saate neid kohe jagada ka oma pere ja sõpradega, kes kaugemal elavad.

1. Valige õige hetk

Kui välja arvata vastsündinud, siis beebid armastavad rutiini. Peaaegu iga beebi puhul on võimalik ette ennustada, mida ta teatud hetkedel teeb. Lapsevanemana teate, millal on teie beebi kõige rahulolevam, seega sihtige just neid momente. Näiteks võib teie beebi olla kõige õnnelikum pärast söötmist. Või siis pärast lõunaund.

2. Jäädvustage silmade kõrguselt

Klassikalised vastsündinute fotod hõlmavad lähivõtteid nende väikestest jalgadest ja kätest või hetki, kus beebi oma ema või isa õla peal magab. Väikelaste ja suuremate puhul on hea jäädvustada seda, kui nad liiguvad, mängivad või muul moel oma igapäevast elu elavad – just need on kõige väärtuslikumad mälestused. Intiimsemate fotode saamise kuldreegel on jäädvustada laste silmade kõrguselt.

Alati on hea ette planeerida, milliseid võtteid jäädvustada soovite. Lapse hea tuju püsimises ei saa kunagi kindel olla, seega olge valmis keskenduma vaid olulisemate kaadrite jäädvustamisele.

3. Seadistage kaamerat enne pildistamist

Beebide pildistamisel on kõige olulisem aeg. Kui beebi on rahulik, võib teil olla vaid 10 minutit soovitud võtte saavutamiseks. Veenduge, et teie seadmed oleksid kasutamiseks valmis, sest ainult nii on teil õnneliku beebi jäädvustamiseks võimalikult palju aega. Muidugi tuleb ette olukordi, kus valgus muutub või beebi liigutab, seega tuleb muudatusi teha ka jooksvalt. Kuid objektiivi, särirežiimi, valge tasakaalu ja teiste põhjaasjade seadistamine tuleks teha eelnevalt, et jätta võimalikult palju aega just pildistamise jaoks.

4. Töötage loomuliku valgusega

Intiimsete beebifotode jäädvustamiseks on hea kasutada loomulikku valgust. Seda on väga lihtne teha koos peegeldiga, mille abil saate aknast tulevat valgust edasi suunata. Teil ei ole vaja professionaalset fotopeegeldit, piisab ka valgest linast või suurest valgest paberi- või papitükist. Pange oma laps akna lähedusse ja paluge sõbral või perekonnaliikmel suunata peegeldit nii, et aknast tulev valgus jõuaks ka sellele näopoolele, mis jääb aknast kaugemale.

5. Valige õiged objektiivid

Objektiivi valik sõltub sellest, millist fotot te soovite teha. Tavalisemate fotode jaoks kasutage fiksobjektiivi, nagu Canon EF 50mm f/1.8 STM, mis tuleb kergesti toime nõrga valgusega keskkondades (magamistuba), võiportreeobjektiivi, nagu Canon EF 85mm f/1.8 USM, mille kiire automaatteravustamine tuleb kasuks liikumise jäädvustamisel (roomamine, söömine).

Kui soovite oma beebidest teha lähivõtteid – nende kätest, varvastest ja ripsmetest – siis on heaks valik makroobjektiiv, nagu digipeegelkaameratele mõeldud Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM või peeglita kaameratega ühilduv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM.

Üldiselt sobivad tumedates valgustingimustes pildistamiseks fikseeritud fookuskaugusega objektiivid, nagu 50 mm või 85 mm mudelid, kuna need lasevad rohkem valgust sisse. Lisaks võite nendes olukordades, kus laps on aktiivne, kasutada suumobjektiivi. Sellised objektiivid, nagu Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM, võimaldavad teil hoida last kaadris ka liikumise ajal. See suurendab aga tõenäosust, et saate selle lühikese ajavahemiku jooksul ka oma soovitud võtte kätte.

6. Tasa! Jäädvustage vaikselt

Seotud artiklid
11 tips for family photography

PEREFOTOGRAAFIA

11 nõuannet perefotode jäädvustamiseks

Lugege Canoni saadiku Helen Bartletti nippe ja nõuandeid suurepäraste pereportreede jäädvustamiseks.

Portrait lenses tips tricks

PORTREEFOTOGRAAFIA

Ideaalne portreeobjektiiv

Mida portreefotograafia jaoks objektiivi valides silmas pidada?

Beebid ehmuvad kergesti ja isegi tugevam signaal või päästikuvajutus võivad neid häirida. Sellisel juhul aitab teid vaikne või täiesti hääletu võtterežiim. Kui kasutate mudelit Canon EOS M50, saate stseenirežiimide alt valida vaikse võtterežiimi. Kui pildistate kaameraga Canon PowerShot, on päästiku heli juba alguses vaiksem kui paljudel teistel kaameramudelitel. Teine võimalus on peita päästiku heli rahustava või mängulise muusika abil, olenevalt sellest, millist meeleolu te jäädvustada soovite.

7. Kasutage säriaja prioriteediga režiimi

Säriaja prioriteediga režiimis saate ise määrata säriaja ja kaamera arvutab parima ava vastavalt sellele. See režiim annab teile vabaduse töötada kiiresti ja loominguliselt, ilma et peaksite keset pildistamist seadistamise pärast muretsema. Näiteks peab säriaeg olema piisavalt kiire, et ennetada liikumise hägustumist. Seega on toimetava beebi jäädvustamiseks mõistlik alustada säriaja kiirusega 1/250 sekundit. Seejärel kohandage kiirust vastavalt tegevusele.

Üldjuhul on hea, kui kogu beebi nägu on fookuses, seega kontrollige kaamera väljasügavust. Kui valite automaatse ISO, siis saavutate kergesti soovitud säriaja ja ava seaded, kuid pidage meeles, et mida väiksem on ISO, seda parem on pildikvaliteet.

8. Kasutage kaamera sarivõtterežiimi

Arvatavasti pildistate tavaliselt ühe kaadri korraga. Kuid beebide jäädvustamisel on hea mõte kasutada sarivõtterežiimi. Sarivõtterežiim (tuntud ka kui sarivõte) on eriti kasulik siis, kui beebi hakkab ringi liikuma! Nii on kindel, et saate pildile kõik ootamatud liigutused ja suurendate võimalust täiusliku kaadri saavutamiseks. Kindel on see, et ükski beebi ei ole ühes poosis väga kaua.

9. Katsetage teravustamispunktidega

Tavaliste portreede puhul püütakse fookusesse pildistatava silmad. Kuid beebide puhul võite saavutada tõeliselt vapustavaid tulemusi ka siis, kui seda reeglit mõnikord murrate.

Kuna beebid on nii väikesed, siis nende kehaosad – käed ja jalad – on samuti põnevad pildistamisobjektid. Kui teie kaameral on puuteekraan, siis tuleb teil lihtsalt puudutada seda osa ekraanil, kus näete beebi sõrmi või varbaid. Suure ava kasutamisel on fookus suunatud ainult sellele, mida soovite välja tuua, ja kõik muu jääb häguseks.

10. Peegeldage välku

Kui soovite kasutada välklampi, siis on oluline, et te ei suuna valgust otse beebi silmadesse, kuna välgust tulev valgus on väga tugev. Selle asemel kasutage välist välklampi ja peegeldage seda kas lakke või vastasseina. Canon Speedlite 470EX-AI* muudab selle lihtsaks tänu kallutatavale ja pööratavale motoriseeritud välgupeale, mis leiab automaatselt õige nurga ning tagab loomuliku ja ilusa valgustuse. Lisaks sellele, et tulemus on loomulikum, võib motoriseeritud välgupea töötada ka beebide tähelepanu haarajana.

11. Kasutage statiivi

Kuna beebid teevad ootamatuid liigutusi, siis ei pruugi statiiv tunduda väga hea valikuna, kuid see annab teile vabaduse beebi tähelepanu püüda ning soovitud näoilmeid esile kutsuda.

Statiivi kasutamisel saate ka ise pildile minna ning luua ajatuid ja klassikalisi fotosid, kus teie käed raamivad beebi käsi või jalgu. Pärast seda, kui olete kaamera statiivile kinnitanud, tuleb määrata viiteaeg. Tavaliselt on teil võimalik valida 2- ja 10-sekundilise viivituse vahel. Valige 10-sekundiline viivitus. Kõigepealt tehke üks proovifoto endast või laske oma partneril või sõbral seista kohas, kus kavatsete ise minna – nii saate teravustamise ja säriseaded õigesti paika panna. Kui olete rahul, siis vajutage päästikunuppu ja minge oma kohale!

12. Kasutage rakendusi

Nutiseadmete jaoks on loodud mitmeid kasulikke rakendusi, mis muudavad jäädvustamise, õppimise ja jagamise lihtsamaks ning lõbusamaks.

Kui teie kaameral on Wi-Fi tugi, siis kasutage tasuta kättesaadavat rakendust Canon Camera Connect, et kontrollida kaamerat eemalt oma Androidi või iOS-i seadmes, vältides seeläbi kaamera värinat. Kui kaamera on kinnitatud statiivi külge, saate tänu Live View režiimile samal ajal suhelda beebiga ja jälgida telefonist kaamerapilti. Kui saabub õige hetk, saate päästiku eemalt käivitada. Lisaks sellele saate rakenduse abil importida oma fotod otse telefoni ja kergesti teistega jagada.

Rakendus Canon Photo Companion pakub personaliseeritud nõuandeid ja ülesandeid, mis vastavad teie kaameramudelile. Teil tuleb vaid vastava viiba ilmumisel valida õige EOS-kaamera ning seejärel kaevuda videoõpetuste, inspireerivate artiklite ja erinevate nõuannete varamusse. Nii on teil võimalus pidevalt areneda ja käigu pealt õppida.

Autor: Jeff Meyer

*Märkus. Täielikult automaatne välgupea ühildub ainult nende EOS-kaameratega, mis on välja tulnud 2014. aasta teises pooles või hiljem, v.a EOS 1300D, EOS 2000D, EOS 4000D, EOS M10, EOS M3, EOS M5, EOS M6, EOS M100.

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde