FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Algaja juhend objektiivi valimiseks

Kas mõtlete uue objektiivi hankimisele? Siin on esitatud kogu vajalik teave endale parima objektiivi leidmise kohta alates sellest, millised objektiivid teie kaameraga ühilduvad, lõpetades sellega, millistele funktsioonidele tähelepanu pöörata.
Kolm Canoni RF-objektiivi – RF 35 mm F1.8 MACRO IS STM, RF 50 mm F1.8 STM ja RF 85 mm F2 MACRO IS STM – puitpinnal, mille taustal on oranž sein.

Kas otsite uut objektiivi? Võimalik, et otsite kompaktkaamera asemel hoopis vahetatava objektiiviga kaamerat või äkki soovite pildistamispotentsiaali laiendada ja proovida midagi muud peale kaameraga kaasas olnud objektiivikomplekti? Järgmisena on esitatud teave selle kohta, kuidas leida endale sobivaim objektiiv.

Canoni objektiivi nimes on esitatud selle põhiteave. Näiteks Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM:

 • RF = objektiivi tüüp, mis vastab Canoni kaamerate objektiivi bajonettide erinevale tüübile.
 • 100 mm = objektiivi fookuskaugus.
 • F2.8 = maksimaalne ava.
 • L tähendab, et objektiiv kuulub Canoni L-seeria „professionaalse“ (kvaliteetsema) tootevaliku hulka.
 • MACRO = sisaldab võimalust piltide jäädvustamiseks makrosuurendusega.
 • IS = objektiivil on sisseehitatud optiline Image Stabilizer (Kujutisestabilisaator), mis vähendab kaamera värinast põhjustatud hägu.
 • USM = Ultra Sonic Motor ehk kiire ja vaikne teravustamismootor.
 • Võimalik, et eriotstarbelistel objektiividel on nimes veel teisi elemente, mis viitavad disainile või sisemistele tehnoloogiatele, näiteks Fisheye (Kalasilm), DS (Defocus Smoothing ehk DS-vääristus) või DO (Diffractive Optics ehk Difraktsiooniline optika).
 • Mõne objektiivi nimes esineb ka II või III. See näitab mudelinumbrit, mitte objektiivi omadusi. Näiteks EF 75–300 mm f/4-5.6 III USM on selle EF-suumobjektiivi kolmas versioon, mille fookuskauguse ulatus on 75–300 mm, avavahemik on f/4 kuni f/5.6 ning millel on USM-mootor.

Valkjal taustal on esitatud Canoni RF-objektiivid.

Canoni ulatuslik RF-objektiivide tootevalik pakub midagi iga žanri ja pildistamisnõude jaoks alates lainurkobjektiividest kogu stseeni jäädvustamiseks kuni telefotoobjektiivideni kaugete subjektide pildistamiseks.

Objektiivibajonetid ja kaamera ühilduvus

Enne mis tahes objektiivi soetamist on oluline kontrollida, et see ühildub teie kaameraga. Iga Canoni EOS-kaamera kasutab ühte neljast erinevast objektiivibajonetist. Iga objektiivi tüüp on mõeldud kindla objektiivi bajoneti jaoks.

 • RF ja RF-S on mõeldud kasutamiseks koos süsteemi EOS R peeglita kaameratega – vt allpool.
 • EF, TS-E (kallutatav-nihutatav) ja MP-E (makro)objektiivid on mõeldud Canoni EOS DSLR-kaamerate EF-bajonettide jaoks. Objektiiviadapteri EF-EOS R abil saab neid kasutada ka süsteemi EOS R kaameratega.
 • Objektiivid EF-S on mõeldud APS-C DSLR-kaamerate jaoks. Neid ei saa kasutada täiskaadriliste DSLR-kaameratega, kuid neid saab kasutada (täiskaadriliste või APS-C) süsteemi EOS R kaameratega, millel on objektiiviadapter.
 • Objektiivid EF-M on mõeldud peeglita kaamerate EOS M jaoks ja neid ei saa kasutada muud tüüpi kaameratega.

Kõikidel süsteemi EOS R kaameratel on ühesugune RF-bajonett,, mis tähendab, et kõiki selle tootesarja kaameraid on võimalik kasutada RF- või RF-S-objektiiviga. RF-S-objektiivid on mõeldud kasutamiseks APS-C kaameratega, kuid neid saab kasutada ka täiskaadriliste süsteemi EOS R kaameratega, kuigi kaamera kärbib kujutiseala automaatselt, et see vastaks objektiivi väiksemale APS-C katvusele.

Kasutada võib ka täiskaadrilist RF-objektiivi (või adapteriga EF-objektiivi) süsteemi APS-C EOS R kaameral, näiteks järgmistel kaameratel: EOS R7, EOS R10 või EOS R50. Siiski on APS-C sensorid täiskaadrimõõdus sensoritest väiksemad, mis tähendab seda, et sensor ei kasuta objektiivi täielikku vaatevälja. Selle asemel kärbib see kujutist sensori väiksemale aktiivsele alale. Canoni kaameratel on 1,6-kordne kärpimistegur. Tänu sellele saab pilti suumida ning 50 mm objektiivi abil saavutatakse sama vaateväli kui täiskaadrilise kaamera (50 × 1,6 = 80) 80 mm objektiivi puhul, 100 mm objektiiviga saavutatakse 160 mm objektiivi vaateväli jne.

APS-C kaamera objektiivi tõhusa fookuskauguse arvutamiseks korrutage objektiivi fookuskaugus arvuga 1,6. Või kasutage asjade lihtsustamiseks muutuva fookuskaugusega suumobjektiivi korral tasuta rakendust Canon Photo Companion, mis sisaldab tõhusa fookuskauguse kalkulaatorit.

Inimene, kes hoiab näo vastas Canoni kaamerat, millel on objektiiv RF-S 55–210 mm F5-7.1 IS STM.

Canoni objektiivi nimi, mis on RF-S 55–210 mm F5-7.1 IS STM, esitab teile põhilised üksikasjad, näiteks milliste kaameratega see ühildub, selle fookuskauguse ja maksimaalse ava.

Kasutaja, kes kinnitab objektiivi Canoni kaamera EOS R7 RF-kinnituse külge.

RF- ja RF-S-objektiivid on mõeldud kasutamiseks Canoni süsteemi EOS R kaameratega. Võrreldes EF-bajonetiga on RF-bajoneti puhul tagatud palju kiirem ühendus kaamera ja objektiivi vahel, parem andmeedastus ning tugi uusima teravustamise, pildi stabiliseerimise ja optilise tehnoloogia jaoks.

Mis on fookuskaugus?

Objektiivi fookuskaugus on optilise keskme ja kaamera sensori vaheline kaugus. Tavaliselt on see objektiivile märgitud. Kui tegemist on fiksobjektiiviga (fikseeritud fookuskaugusega) objektiiviga, on see märgitud ühe numbriga, näiteks 24 mm või 135 mm. Kui tegemist on suumobjektiiviga (muutuv fookuskaugus), on see märgitud vahemikuga, näiteks 15–35 mm või 24–70 mm.

Objektiivi fookuskaugus määrab kindlaks vaatevälja ning objektiivid saab jagada kolme põhikategooriasse: lainurkobjektiivid, standardobjektiivid ja telefotoobjektiivid.

 • Lainurkobjektiivid (kuni 35 mm) – suudavad hõlmata jäädvustatavat stseeni suuremas ulatuses, mistõttu sobivad need suurepäraselt maastikufotograafia jaoks. Objektiive, mis on alla 24 mm (täiskaadrilise ekvivalendid), nimetatakse vahel ka „ülilaiaks objektiiviks“.
 • Standardobjektiivide fookuskaugus on tavaliselt umbes 50 mm. Nendel on „loomulik“ vaatenurk, mis sarnaneb inimsilmale ning need sobivad suurepäraselt erineval otstarbel pildistamise, näiteks reisi- ja portreefotograafia objektiivide jaoks.
 • Telefotoobjektiivi fookuskaugus on umbes 85 mm või rohkem. Leiate kuni 600 mm, 800 mm või isegi 1200 mm objektiive. Mõnikord nimetatakse üle 300 mm objektiive „super-telefoto“ objektiivideks ja neid kasutatakse tavaliselt selliste žanrite jaoks nagu loodus- ning spordi- ja tegevusfotograafia, mille puhul peavad fotograafid pildistama subjekte kaugelt või jäädvustama stseeni väikese osa.

Mõned suumobjektiivid kehtivad ka muude kategooriate puhul ja mõned võivad ulatuda alates lainurgast kuni telefotoni – näiteks 24–240 mm.

Milline on parem valik – kas fiksobjektiiv või suumobjektiiv? Suumobjektiivid tagavad suurema mitmekülgsuse, mis tähendab seda, et te ei pea erinevates olukordades pildistamise jaoks liiga palju objektiive kaasas tassima. Samal ajal on fiksobjektiivil paremad optilised omadused ja need on tihti saadaval suuremate avadega – vt allpool.

Mees suunab Canoni kaamera, (millel on objektiiv RF 50 mm F1.8 STM) modellile, kes kannab värvikirevaid punaseid, kollaseid ja siniseid riideid.

Laia avaga objektiiv, näiteks Canon RF 50 mm F1.8 STM, tagab kaamera sensori jaoks rohkem valgust ning võimaldab jäädvustada pilte kiirema säriajaga, samuti teravaid pilte liikuvatest subjektidest.

Portreefoto, mis on tehtud f/1.8 avaga ning millel on näha teravas fookuses kollases kampsunis modelli ja taustal hägustatud puid.

Lai ava abil saab jäädvustada ka kaunist hägustatud tausta, mistõttu sobivad need objektiivid täiuslikult portreefotograafia jaoks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/2,500 s, f/1.8 ja ISO 100.

Ava mõiste

Lihtsalt öeldes on objektiivi ava auk, mille kaudu valgus läbi pääseb. Ava suurus väljendatakse f-arvu abil, näiteks vormingus f/2.8, f/4 jne. Kaldkriips ei ole objektiivi nimes alati esitatud, kuid see on oluline, sest f-arv on tegelikult murdarv:

ava läbimõõt = fookuskaugus (f), mis on jagatud f-arvuga

Kui mõistate seda arvutuskäiku, siis saate aru ka sellest, miks väiksem f-arv tähendab suuremat ava – tegemist on murdarvu nimetajaga ning 1/4 on suurem kui 1/16. Mida väiksem arv, seda laiem võib olla objektiivi maksimaalne ava: f/1.4 on väga lai, f/4 on kitsam ja f/16 veel kitsam.

Mida laiem on ava, seda rohkem valgust kaamera sensori kaudu läbib, mis tähendab paremaid tulemusi ka hämarates tingimustes. Laia maksimaalse avaga (väike f-arv) objektiivi nimetatakse „kiireks“ objektiiviks, sest läbi selle liigub rohkem valgust ning saate kasutada võrreldes väiksema avaga objektiiviga kiiremat säriaega, et saavutada sama säri.

Lisaks sellele määrab ava kindlaks ka pildi teravussügavuse ehk stseeni osa, mis on pildistatud teravas fookuses. Lai ava (väiksem f-arv) loob madala väljasügavuse, mis annab näiteks portreedele kauni hägustatud tausta. Kitsam ava (suurem f-arv) tagab sügavama väljasügavuse, mis sobib täiuslikult ulatuslike maastikuvõtete eest-taha teravustamise jaoks. Lisateavet leiate ava põhjalikest juhistest.

Mõningatel suumobjektiividel on muutuv maksimaalne ava, mis tähendab seda, et maksimaalne seadistatav ava on erinev sõltuvalt sellest, millisesse asendisse suum on seadistatud. Näiteks on objektiivi RF 24–240 mm F4-6.3 IS USM 24 mm otsas maksimaalne ava f/4 ja 200 mm otsas f/6.3.

Fiksobjektiividel on kõige laiemad avad, mistõttu sobivad need hämaras valguses pildistamiseks ja madala väljasügavuse loomiseks. Nõutud optilise täpsuse tõttu võivad väga laiade avadega objektiivid olla kallid, kuid mitte alati – taskukohaste valikute hulka kuulub näiteks Canoni RF 50mm F1.8 STM objektiiv.

Suumobjektiivide puhul tagab suurepärase tasakaalu laia ava eeliste ja erinevate fookuskauguste paindlikkuse vahel mõistlikult lai maksimaalne ava, näiteks f/2.8.

Meessprinter sööstab jõuliselt stardipakkudest eemale, jäädvustatud Canoni objektiiviga RF 600 mm F11 IS STM.

Kuni 5-astmeline optiline pildi stabiliseerimine võimaldab luua objektiiviga RF 600 mm F11 IS STM üliteravaid pilte ja videoid isegi spordi- ning tegevusfotode käsitsi jäädvustamisel. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 600 mm F11 IS STM: 1/1600 s, f/11 ja ISO 800.

Inimene hoiab käes Canoni kaamerat, millel on Canoni objektiiv RF 15–30 mm F4.5-6.3 IS STM, jäädvustatud maakohas, mille taustal on veekogu.

Canon RF 15–30 mm F4.5-6.3 IS STM on suurepärane suumobjektiiv videoblogimise ja reisimise jaoks – selle võimas 5,5-astmeline Image Stabilizer (Kujutisestabilisaator) muudab käsitsi pildistamise lihtsaks.

Objektiivi kvaliteet, IS ja muud funktsioonid, millele tähelepanu pöörata

Kõik objektiivid on valmistatud keerulise ja mehaanilise inseneriteaduse tulemusena, kuid mõningad komponendid, materjalid ning tehnoloogiad on teistest kulukamad. Objektiivi maksumus võib oleneda mitmetest teguritest, näiteks kasutatud klaasi tüübist, optiliste elementide spetsiaalsetest katetest või rakendatud protsessidest, et vähendada selliseid probleeme nagu pettekujutised ja helkimine, samuti täppiskonstruktsioonist ning tihendusmaterjalidest, mida kasutatakse tolmu- ja niiskuskindluse täiustamiseks. Canoni L-seeria objektiivide nimes on pärast ava märgitud L täht ning need on kujundatud ja valmistatud professionaalsete kasutajate nõudlike jõudlus- ja vastupidavuse tingimuste täitmiseks.

Mõnel objektiivil on sisseehitatud pildi stabiliseerimise (IS) funktsioon, et vähendada kaamera värinast põhjustatud pildihägu. Selliste objektiivide nimes sisaldub IS. Selliste mudelite küljel võib olla lüliti pildi stabiliseerimise (IS) funktsiooni käivitamiseks ja teine lüliti erinevate pildi stabiliseerimise režiimide vahel ümberlülitumiseks mitmesuguste pildistamise olukordade jaoks. IS tuleb kasuks siis, kui pildistate näiteks hämarates tingimustes ja peate kasutama aeglast säriaega – IS tagab endiselt terava pildi isegi siis, kui pildistate kaamerat käes hoides. IS tuleb kasuks ka siis, kui teil pole näiteks statiivi, kui statiivi kasutamine pole praktiline või kui statiivi ei ole lubatud kasutada, See hõlmab kõiki fotograafiavorme alates motospordist kuni mägironimiseni. IS-toega objektiivi tehnilised nõuded (näiteks Canoni saidi veebilehel) hõlmavad seda, kui palju on IS-ist kasu, kuid see oleneb ka fookuskaugusest, säriajast ja muudest teguritest.

Soovite teha putukatest, lilledest ja muudest väikestest objektidest lähivõtteid? Seda on võimalik teha erinevate seadistuste abil, kuid makroobjektiiv – mille nimes sisaldub MACRO – võimaldab kasutada minimaalset teravustamiskaugust ja 0,5-kordset või suuremat suurendamist. Pidage meeles, et makroobjektiivi saab samuti kasutada erinevate fotograafialiikide jaoks – näiteks RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM on kompaktne ja kerge lainurkobjektiiv, mis sobib täiuslikult maastikufotograafia ja videoblogimise jaoks, samuti makrofotograafiaks.

Kätepaar, mis kinnitab Canoni objektiivi RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM Canoni kaamera EOS R5 külge.

Canon RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM on kiire ja kerge objektiiv, mis sobib täiuslikult maastikupiltide ning makrosubjektide jäädvustamiseks kuni 14 cm kauguselt.

Inimene paneb kotti Canoni kaamera, millel on objektiiv RF 28 mm F2.8 STM.

Ülikompaktne Canon RF 28 mm F2.8 STM muudab kaamera kotti asetamise ja kaasaskandmise lihtsaks ilma liigse raskuseta.

Kaameraobjektiivi kaal ja suurus

Objektiivi suurus ja kaal võivad osutuda oluliseks olenevalt sellest, mitu objektiivi teil juba varustuses on ning kui palju varustust soovite kaasas kanda. Kuigi EOS R süsteemi kaamerad töötavad EF-objektiividega (objektiiviadapteri abil, mis lisab veidi raskust), on soovitatav tutvuda ka RF-objektiividega – võrreldes EF-objektiividega on RF-objektiivid üldiselt väiksemad ja kergemad. Samuti tagavad need mitmed tehnilised eelised, näiteks palju kiirema ühenduse kaamera ja objektiivi vahel.

Kuigi ka RF-objektiivide seas võite leida objektiive, mille tehnilised näitajad on väga sarnased, kuid mis on suuruselt erinevad. Näiteks RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM ja RF 28 mm F2.8 STM on sarnase fookuskaugusega ning mõlemad sobivad hästi tänava-, reisi- ja igapäevafotograafia jaoks. Siiski nimetatakse viimast „pannkoogi“ objektiiviks, sest see on väga kompaktne – vaid 24,7 mm pikk ja kaalub 120 grammi. Eelmine oli 63,1 mm pikk ja kaalus 270 grammi. Juhul kui teie jaoks on eelkõige tähtsad suurus ja kaal, sobib 28 mm objektiiv suurepäraselt. Samas tagab 24 mm objektiiv laia maksimaalse ava ja makrofotograafia võimaluse 0,5-kordse suurendusega. Seega, kui eelkõige on tähtis paindlikkus, siis tuleb minna lisasuuruse ja kaalu osas kompromissile.

Canoni objektiiviga RF 14–35 mm F4L IS USM jäädvustatud fotol voolab vesi üle sammaldunud kivide.

RF 14–35 mm F4L IS USM on hetkel Canoni RF-objektiivide valiku kõige laiem objektiiv. f/4 maksimaalne ava on pidev terves suumivahemikus, mis tähendab, et säriaeg ja ISO ei muutu suumides. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R5, millel on Canoni objektiiv RF 14–35 mm F4L IS USM: 35 mm; 1,3 s, f/10 ja ISO 100.

Väljal on naine, kes filmib end Canoni kaameraga EOS R7, millel on Canoni objektiiv RF-S 18–150 mm F3.5-6.3 IS STM.

Canon RF-S 18–150 mm F3.5-6.3 IS STM tagab väga ulatusliku suumivahemiku alates lainurgast kuni telefotoni (29–240 mm tõhus fookuskaugus), mistõttu sobib see suurepäraselt reisi-, loodus- ja isegi makrofotograafia jaoks. Samuti sobib see suurepäraselt videoblogimiseks, eelkõige siis, kui soovite jäädvustada ümbrust ning 4,5-astmeline pildistabilisaator aitab kaamera värinat vähendada.

Objektiivi valimine

Kui vajate objektiivi valimisel abi, võite kasutada Canoni objektiivileidja tööriista, mis esitab soovitused vastavalt teie kaamerale, pildistamisžanrile ja teie jaoks kõige väärtuslikematele funktsioonidele. Kui teid huvitab kindel žanr, siis heitke pilk juhistele parimate portreefotograafia, maastikufotograafia, tegevusfotograafia ja loodusfotograafia objektiivide kohta, et saaksite otsustada.

Kas olete valmis astuma järgmise sammu ja fotograafiaoskuse järgmisele tasemele viima? Meie nõuanded aitavad teil objektiivide kohta nutikaid otsuseid langetada, et saaksite jäädvustada pilte, mille loomisest olete alati unistanud.

Amy Davies and Alex Summersby

Seotud tooted

Seotud artiklid