OSTUJUHEND

Parimad algtaseme objektiivid loodusfotograafia jaoks

Soovite jäädvustada loodusfotosid? Nende Canoni fiks- ja suumobjektiividega saate metsloomadest ja -lindudest vapustavaid pilte jäädvustada.
Canon Camera
Selleks et teha looduslikus keskkonnas elavatest metsloomadest ja -lindudest ilusaid pilte, on vaja mõista nende käitumist, osata välitingimustes hakkama saada ning olla kannatlik ja järjekindel. Kuid isegi nende tingimuste täitmisel ei jõua te telefotoobjektiivita kuigi kaugele.

Kuid õnneks ei pea enam loodusfotograafiaga alustamiseks ja professionaalsete objektiivide hankimiseks panka lõhki ajama. Meie valikus on kerged ja suure jõudlusega loodusfotograafia jaoks sobivad objektiivid, mis on mõeldud kasutamiseks koos kompaktsete EOS M kaamerate, täiustatud automaatteravustamise ja suure ISO-valgustundlikkusega täiskaadriliste EOS R süsteemi kaamerate ja uusimate EOS digipeegelkaameratega.
Siluettfoto kolmest hirvest, kelle taga on näha kuldse valgusega kaetud pilvi.

Suumobjektiivid annavad kadreerimiseks rohkem võimalusi, lubades teil jäädvustada ka laiemaid võtteid, kus lisaks loomale on näha ka tema elukeskkonda. See pilt on jäädvustatud APS-C sensoriga kaameraga, mis on seadistatud 187 mm-le (35 mm ekvivalentne fookuskaugus on 299 mm). Pildistatud Canoni kaameraga EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF 70-300mm f/4.5-6 IS II USM: 1/2500 s, f/5.6 ja ISO800. © Ben Hall

Lähivõte värvilisest papagoist, kel peas rohelised suled, tiivad sini-rohelised ja keha ereoranž.

Telefotoobjektiividega saate teha detailseid pilte loomadest, kellele te ei saa läheneda nende ohtlikkuse pärast või seetõttu, et ei soovi neid häirida. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 600mm F11 IS STM: 1/350 s, f/11 ja ISO1600.

Kas ma vajan loodusfotograafia jaoks telefotoobjektiivi?




Mitte alati. Teine võimalus on kasutada lainurkobjektiivi, mille fookuskaugus ulatub 35 mm-ni. Kui veidi lähemale liigute, saab sellega edukalt ka metsloomi pildistada. Kui soovite aga kogu kaadrit täitvat loodusfotot, on teil vaja telefoto (vähemalt 85 mm fookuskaugus) või super-telefoto (vähemalt 300 mm fookuskaugus) ulatusega objektiivi. Sellist tüüpi objektiivid jäädvustavad kitsamat vaatevälja ehk väikest killukest teie ees avanevast stseenist, muutes kaugel asuvad loomad ja linnud pildi peal suuremaks.

Kas ma peaksin loodusfotograafia jaoks kasutama suum- või fiksobjektiivi?




Telefotoobjektiivid on mitmekülgsed, võimaldades teil muuta oma foto kaadrit ilma, et peaksite oma asukohta muutma, jäädvustamist lõpetama või objektiivi vahetama. Fiksobjektiivid pakuvad küll üht fookuskaugust, aga on üldjuhul kergemad kui samaväärsed suumobjektiivid. Soovi korral saab valida ka pikema fookuskaugusega fiksobjektiivi, mis muudab loomade pildistamise oluliselt lihtsamaks. Sest alati ei ole võimalik loomadele füüsiliselt lähemale liikuda.
Foto Kanada hanest, mis ujub peegelsiledal veel.

Vapustav EOS R süsteem pakub innovaatilist ja kerget objektiivi disaini. Näiteks kaalub Canon RF 800mm F11 IS STM vaid 1260 g ja on sissetõmmatud olekus vaid 281,8 mm pikk, tänu millele on seda lihtne endaga kaasa võtta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM: 1/500 s, f/11 ja ISO1250. © Ben Hall

Foto rohelisel väljal seisvast uhkete sarvedega hirvest, kelle tõstetud pea on suunatud kaamera poole.

Suumobjektiiv pakub teile paindlikkust võtete ümber kadreerimiseks ka siis, kui teil ei ole objektiivide vahetamiseks aega. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF 70-300mm f/4.5-6 IS II USM: 300 mm (35 mm ekvivalentne teravustamiskaugus 480 mm), 1/500 s, f/5.6 ja ISO400. © Ben Hall

Milline fookuskaugus metsloomade ja -lindude pildistamiseks kõige paremini sobib?

Kuna linnud on väikesed ja neile on keeruline läheneda, on nende pildistamiseks vaja suuremat fookuskaugust. Kui suurte imetajate puhul piisab kaadrit täitvate fotode jäädvustamiseks 300 mm või 400 mm objektiivist, võib linnufotograafia jaoks vaja minna 500 mm, 600 mm või isegi 800 mm objektiivi.

Suureks abiks on ka kaamera sensor. EOS M peeglita kaamerates ja EOS digipeegelkaamerates olevad APS-C sensorid on väiksemad kui täiskaadrimõõdus sensorid, mistõttu kärbivad need objektiivist avanevat pilti. Selle tulemuseks on subjekt, mis täidab kaadris suurema osa. „Kärpimisfaktor“ on 1,6-kordne, mis tähendab seda, et kui võtate täiskaadrilise kaamera jaoks mõeldud EF-objektiivi ja kasutate seda APS-C sensoriga kaameral, saavutate objektiiviga 1,6 korda suurema ulatuse. Näiteks aitab 400 mm EF-objektiiv koos Canoni kaameraga EOS 250D saavutada sama tulemuse, mis 640 mm objektiiv (400 × 1,6) koos täiskaadrilise kaameraga. Teised objektiivi omadused jäävad muutumatuks, aga suuremad sensorid suudavad saavutada ka kitsama väljasügavuse, mis omakorda aitab luua hägusa tausta.
A male photographer in a green waterproof jacket crouches down to look through the viewfinder of a camera paired with a long lens with a camouflage cover.

Milliste aspektidega peaks veel loodusfotograafia objektiivide valikul arvestama?

Pikema fookuskaugusega objektiive on keerulisem paigal hoida, kuid sisseehitatud optiline pildistabilisaator (IS) aitab korrigeerida kaamera värisemisest tingitud hägusust. Võimas teravustamismootor lubab jälgida kiiresti liikuvaid loomi ja kui see on ka vaikne, ei riski te looma hirmutamisega. Suurem maksimaalne ava (väiksem f-number) tähendab seda, et objektiiv suudab kaamerasse rohkem valgust lasta. See on kasulik siis, kui peate pildistama kiiresti liikuvaid loomi kehvemates valgustingimustes. Lisaks võiksite arvestada objektiivi suuruse ja kaaluga, kuna kompaktset ja kergemat objektiivi on kindlasti lihtsam kaasa võtta. Nii on ka oodatud või ootamatute hetkede tabamise tõenäosus suurem.

Hägusus ei ole alati halb – sellest rääkis ka professionaalne loodusfotograaf Ben Hall oma abstraktse loodusfotograafia videos*.

Millised Canoni objektiivid loodusfotograafia jaoks kõige paremini sobivad?

Alljärgnevalt toome välja valiku kergesti kasutatavatest fiks- ja suumobjektiividest, millega saab metsloomadest ja -lindudest kvaliteetseid pilte jäädvustada.

Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

CANON RF 100-400mm F5.6-8 IS USM on suurepärane loodusfotograafia jaoks

Fookuskauguse kahekordistamine (200 mm-lt 400 mm-le) muudab loomad ja linnud fotol kaks korda suuremaks ning aitab seeläbi vaataja fookust veelgi paremini suunata. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 400 mm, 1/40 s, f/8 ja ISO800. © Ben Hall

Foto väikeste sarvenukkidega hirvest, keda ümbritseb roheline mets ja sõnajalalehed.

Telefotoobjektiivide kitsas vaatenurk võimaldab valida loomale ideaalset pehmet tausta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 373 mm, 1/50 s, f/8 ja ISO1250. © Ben Hall

EOS R süsteemi kaamerate jaoks mõeldud Canoni RF-objektiivid on varustatud erinevate disainiuuendustega ja RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ei ole mingi erand. See on kergem kui Canon EF 70-300mm F4-5.6 IS II USM, aga pikema ulatusega, mida saab RF konverteri abil veelgi tõsta. Lisaks on see varustatud 5,5-astmelise pildistabilisaatoriga, mis tagab käsitsi jäädvustamisel selgema tulemuse (vt ülevalt), ja Nano USM-teravustamistehnoloogiaga, tänu millele on automaatteravustamine kiire ja vaikne ning ei hirmuta teie subjekte.

Canon RF 800mm F11 IS STM

RF 800mm F11 IS STM, mis on praegustest RF-objektiividest pikim, võimaldab teil saavutada kaadrit täitvaid võtteid, olenemata sellest, kas jäädvustate suuri loomi või enda tagaaias asuvaid linde. Lisage objektiivile Canoni konverter RF 1.4x või RF 2x ning te saavutate veelgi suurema ulatuse – viimasega isegi kuni 1600 mm. EOS R süsteemi kaamerad suudavad sellise fookuskaugusega isegi automaatselt teravustada.

Kuigi RF 800mm F11 IS STM pakub suurt ulatust, on see siiski üllatavalt kompaktne ja kerge. Lisaks on see varustatud 4-astmelise optilise pildistabilisaatoriga, mis tagab käsitsi pildistamisel selgemad fotod ja videod.
Foto väljal seisvast jänesest, kelle kõrvas olevad veresooned tulevad tänu päikesevalgusele hästi esile.

Pika telefotoulatusega telefotoobjektiiv, nagu RF 800mm F11 IS STM, lihtsustab kartlike loomade jäädvustamist. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM: 1/100 s, f/11 ja ISO500. © Ben Hall

Valvas leemur kivil, tagumisel kaljuseinal paistavad mõned avaused.

Telefotoobjektiivid, millel on väiksem maksimaalne ava (nt f/5.6 ja f/11) on kergemad ja taskukohasemad, kui suure maksimaalse avaga objektiivid (väikesed f-numbrid). Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 600mm F11 IS STM: 1/1400 s, f/11 ja ISO1600.

Canon RF 600mm F11 IS STM

Kui Canon RF 800mm F11 IS STM sobib eriti hästi just linnufotograafia jaoks, siis RF 600mm F11 IS STM on pigem üldisema eesmärgiga supertelefotoobjektiiv, sobides nii lindude kui ka loomade jäädvustamiseks. Omaduste poolest sarnaneb see suuresti RF 800 mm-le. Sel on labadeta f/11 ava, mis tekitab ilusa taustahägu, peaaegu hääletu STM automaatteravustamismootor ning see töötab koos Canoni konverteriga RF 1.4x (tagades kuni 840 mm fookuskauguse) ja Canoni konverteriga RF 2x (tagades 1200 mm fookuskauguse). Lisaks saab super-telefotoobjektiivi kuni 20 mm võrra sissepoole lükata, tänu millele saab seda endaga alati kaasa võtta.

Canon EF 70-300mm IS f/4-5.6 IS II USM

Veetasandil pildistatud foto pardist, kelle nokast tilgub vett.

Mitmekülgne Canoni objektiiv EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM ühildub nii täiskaadriliste kui ka APS-C EOS digipeegelkaameratega ning adapterite kaudu ka EOS R süsteemi ja EOS M seeria kaameratega. Jäädvustatud Canoni kaamera EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF 70-300 IS f/4-5.6 IS II USM: 267 mm (35 mm ekvivalentne teravustamiskaugus 427 mm): 1/320 s, f/5.6 ja ISO640. © Ben Hall

Tegemist on suumobjektiiviga, mis katab 70–300 mm fookuskauguse, sobides suurepäraselt klassikaliseks algtaseme objektiiviks. Lisaks pakub see suuremate loomade pildistamiseks paindlikke kadreerimisvõimalusi. Kui soovite veelgi lähemale liikuda, kinnitage EF 70-300 IS f/4-5.6 IS II USM Canoni EOS digipeegelkaamera külge, millel oleks ka APS-C sensor (näiteks Canon EOS 850D, EOS 250D või EOS 90D). Seejärel rakendage väiksema sensori suurendusefekti, mis tagab 112–480 mm-le vastava ulatuse.

Vaid 710 g kaaluv ja 14,55 cm pikk objektiiv sobib ideaalselt ka reisimiseks ning selle 4-astmeline pildistabilisaator aitab vähendada kaamera värisemisest tingitud hägusust.

Canoni objektiiv EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

Peegelsiledal jõeveel ujuv lauk.

Mitmekülgne EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM on kerge ja kompaktne, tänu millele saate kõikjale kaasa võtta. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM: 250 mm (35 mm ekvivalentne teravustamiskaugus 400 mm), 1/400 s, f/5.6 ja ISO800. © Ben Hall

Foto kahest peegelsiledal veel ujuvast luigest.

EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM objektiiv võimaldab teil loomadele lähemale liikuda ja neid häirimata pildistada – STM teravustamismootor on nii vaikne, et ka kaamera mikrofon ei pruugi seda registreerida. Jäädvustatud Canoni kaameraga EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM: 200 mm (35 mm ekvivalentne teravustamiskaugus 320 mm), 1/4000 s, f/5.6 ja ISO800. © Ben Hall

See on väga hea valik, kui otsite täiendust oma 18–55 mm objektiivikomplektile. EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM, mis on mõeldud APS-C sensoriga EOS digipeegelkaameratele, nagu Canon EOS 2000D ja EOS 4000D, pakub samasugust vaatevälja kui täiskaadrilisele kaamerale kinnitatud 88–400 mm objektiiv. See on väike, kerge ning seda on lihtne kaasa võtta nii loomaaeda, parki kui ka kaugematele reisidele.

Canon EF-M 55-200mm f/4-5.6 IS STM

Foto oksal istuvast värvilisest papagoist, kelle taustal on rohelust täis puud.

EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM objektiivi käsitsi teravustamise rõngas võimaldab täpseid ja kiireid kohandusi, mis on suurepärane võimsate portreede ja detailide jäädvustamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS M2 (mille järeltulijaks on Canon EOS M6 Mark II) ja Canoni objektiiviga EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM: 200 mm, 1/30 s, f/8 ja ISO100.

See kompaktne EOS M peeglita kaameratele mõeldud telefotosuum tagab samasuguse vaatevälja nagu täiskaadrilisele kaamerale kinnitatud 88–320 mm objektiiv. EF-M 55-200mm f/4-5.6 IS STM peidab endas 3,5-astmelist pildistabilisaatorit, mis võimaldab teil jäädvustada teravamaid pilte, ning samm-mootorit (STM), mis tagab peaaegu hääletu automaatteravustamise. Viimane on eriti hea kaadrit täitvate loomavideote jäädvustamiseks.

Alternatiivsed loodusfotograafia objektiivid

Kuigi loodusfotograafia jaoks peetakse sobivaks just telefotoobjektiive, võib loomade ja lindude pildistamiseks kasutada ka teisi objektiive.

Makroobjektiivid, nagu Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM ja Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM, on ideaalsed putukate ja teiste väikeste loomakeste pildistamiseks. Nendega saab minna lähemale kui teiste objektiividega ning täita seeläbi subjektiga terve kaadri. Makroobjektiivid pakuvad erinevaid fookuskauguseid ja pikemad neist sobivad loomade pildistamiseks väga hästi, kuna nendega saab lähivõtteid ka kaugemalt teha. Kuigi Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ei ole spetsiaalne makroobjektiiv, on sel peaaegu pooles suuruses makrosuurenduse ja lähiteravustamise võimekus, mis tuleb kasuks siis, kui soovite jäädvustada midagi spontaanset.

Lainurkobjektiivid, nagu Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM ja ülilai Canon RF 16mm F2.8 STM, sobivad samuti loomade või isegi linnuparvede jäädvustamiseks. Lisaks saab sellega vajadusel korral ka ennast filmida. Kui kasutate WiFi-valmidusega kaamerat, võite kaamerast eemale astuda ja lasta loomal sellele lähemale liikuda. Pildi tegemiseks ja katiku vabastamiseks kasutage tasuta allalaaditavat rakendust Canoni Camera Connect.


Autor: Marcus Hawkins


*Video on saadaval ainult inglise keeles.

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • Punaorav vaatab otse kaamerasse ning jookseb üle kuivanud lehtedest ja mahalangenud kroonlehtedest vaiba.

  LOODUSFOTOGRAAFIA

  Loodusfotograafia näpunäited

  Näpunäited ja tehnikad, mis aitavad viia teie loodusfotod uuele tasemele ning võtta viimast oma Canoni kaameratest ja objektiividest.

 • Foto varjus lebavast leopardist.

  LOODUSFOTOGRAAFIA

  Auhinnatud algajatest profifotograafideks

  Kaks aasta parimat noort loodusfotograafi räägivad, kuidas varajane tunnustus neid mõjutas.

 • EOS 90D

  LOODUSFOTOGRAAFIA

  Loomafotod Canoni kaameraga EOS 90D

  Tutvuge Markus Varesvuo vapustavate loomafotodega, mis on jäädvustatud Canoni kaameraga EOS 90D.

 • Lähivõte pruunist hüppavast ämblikust.

  MAKROFOTOGRAAFIA

  Avastage putukate maailm

  Paljastage Pierre Anqueti nõuannete abil pisiolendite salaelu.