OSTUJUHEND

Parimad algtaseme objektiivid loodusfotograafia jaoks

Avastage parimad ja kõige kulutõhusamad objektiivid suurepäraste loodusfotode jäädvustamiseks, mis sobivad ideaalselt Canoni EOS R süsteemi kaameratega, sealhulgas EOS R7 ja EOS R10.
Pilt suurel kivil olevast ibeeria ilvesest, kes vaatab otse kaamerasse.

Selleks et teha looduslikus keskkonnas elavatest metsloomadest ja -lindudest ilusaid pilte, on vaja mõista nende käitumist, osata välitingimustes hakkama saada ning olla kannatlik ja järjekindel. Kuid isegi nende tingimuste täitmisel ei jõua te telefotoobjektiivita kuigi kaugele.

Kuid õnneks ei pea enam loodusfotograafiaga alustamiseks ja professionaalsete objektiivide hankimiseks panka lõhki ajama. Valikus on mitmesuguseid kergeid ja suure jõudlusega loodusfotograafia objektiive nii fiks- kui ka suumobjektiivide seast, mis sobivad EOS R süsteemi peeglita kaameratega, sealhulgas Canoni kaameratega EOS R7 ja EOS R10.

Pilt oksal istuvast rähnist, keda ümbritsevad kõrged rohukõrred ja rohelus.

Suumobjektiivid pakuvad rohkem kadreerimisvõimalusi, võimaldades teil teha nii lainurkvõtteid loomade jäädvustamiseks nende loomulikus keskkonnas, kui ka kitsamaid portreesid konkreetsete detailide jäädvustamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 400 mm, 1/50 s, f/8 ja ISO800.

Lähivõte värvilisest papagoist, kel peas rohelised suled, tiivad sini-rohelised ja keha ereoranž.

Telefotoobjektiividega saate teha detailseid pilte loomadest, kellele te ei saa läheneda nende ohtlikkuse pärast või seetõttu, et ei soovi neid häirida. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 600mm F11 IS STM: 1/350 s, f/11 ja ISO1600.

Kas ma vajan loodusfotograafia jaoks telefotoobjektiivi?

Mitte alati. Teine võimalus on kasutada lainurkobjektiivi, mille fookuskaugus ulatub 35 mm-ni. Kui veidi lähemale liigute, saab sellega edukalt ka metsloomi pildistada. Kui soovite aga kogu kaadrit täitvat loodusfotot, on teil vaja telefoto (vähemalt 85 mm fookuskaugus) või super-telefoto (vähemalt 300 mm fookuskaugus) ulatusega objektiivi. Sellist tüüpi objektiivid jäädvustavad kitsamat vaatevälja ehk väikest killukest teie ees avanevast stseenist, muutes kaugel asuvad loomad ja linnud pildi peal suuremaks.

Kas ma peaksin loodusfotograafia jaoks kasutama suum- või fiksobjektiivi?

Telefotoobjektiivid on mitmekülgsed, võimaldades teil muuta oma foto kaadrit ilma, et peaksite oma asukohta muutma, jäädvustamist lõpetama või objektiivi vahetama. Fiksobjektiivid pakuvad küll üht fookuskaugust, aga on üldjuhul kergemad kui samaväärsed suumobjektiivid. Soovi korral saab valida ka pikema fookuskaugusega fiksobjektiivi, mis muudab loomade pildistamise oluliselt lihtsamaks. Sest alati ei ole võimalik loomadele füüsiliselt lähemale liikuda.

Foto Kanada hanest, mis ujub peegelsiledal veel.

Vapustav EOS R süsteem pakub innovaatilist ja kerget objektiivi disaini. Näiteks kaalub Canon RF 800mm F11 IS STM vaid 1260 g ja on sissetõmmatud olekus vaid 281,8 mm pikk, tänu millele on seda lihtne endaga kaasa võtta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM: 1/500 s, f/11 ja ISO1250. © Ben Hall

Käed hoidmas Canoni kaamerat EOS R7, mille külge on kinnitatud suumobjektiiv.

Suumobjektiiv pakub teile paindlikkust võtete ümber kadreerimiseks ka siis, kui teil ei ole objektiivide vahetamiseks aega.

Milline fookuskaugus metsloomade ja -lindude pildistamiseks kõige paremini sobib?

Kuna linnud on väikesed ja neile on keeruline läheneda, on nende pildistamiseks vaja suuremat fookuskaugust. Kui suurte imetajate puhul piisab kaadrit täitvate fotode jäädvustamiseks 300 mm või 400 mm objektiivist, võib linnufotograafia jaoks vaja minna 500 mm, 600 mm või isegi 800 mm objektiivi.

Suureks abiks on ka kaamera sensor. APS-C peeglita kaamerate, näiteks EOS R7 ja EOS R10 sisseehitatud sensor on väiksem, kui täiskaadrilised sensorid teistes EOS R süsteemi sarja kaamerates, nagu EOS R6. Seega need sisuliselt kärbivad objektiivist avanevat pilti. Selle tulemusena täidab subjekt kaadris suurema osa. See 1,6× kärpimisfaktor suurendab objektiivi ulatust, seega kui kasutada APS-C kaameral objektiivi RF 50mm F1.8 STM, on tulemuseks sama vaateväli, kui 80 mm objektiiviga täiskaadrilise kaamera puhul, ja standardse 100 mm objektiivi kasutamine pakub sama vaatevälja, kui 160 mm objektiiviga täiskaadriline kaamera. Sama tulemuse saate ka siis, kui kinnitate kaamerale EOS R7 või EOS R10 EF-objektiivi, kasutades mõnd EF-EOS R kinnitusadapterit.

Inimene tegemas lähifotot Canoni kaameraga EOS R10 ja objektiiviga RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

Canoni kaamera EOS R10 automaatteravustamissüsteem töötab ka pea pilkases pimeduses kuni säriväärtuseni –4 EV 1 . EOS R7 läheb isegi madalamale, kuni –5 EV 1 .

Kuidas saavad objektiiv ja kaameratehnoloogia aidata teil paremaid loodusfotosid teha?

Pikema fookuskaugusega objektiive on keerulisem paigal hoida, kuid sisseehitatud optiline pildistabilisaator (IS) aitab korrigeerida kaamera värisemisest tingitud hägusust. Canoni kaameratel EOS R7 ja EOS R6 on ka sisseehitatud pildistabilisaator, mis pakub koos ühilduva objektiiviga kuni 7-astmelist stabiliseerimist.

Hägusus ei ole alati halb – sellest rääkis ka professionaalne loodusfotograaf Ben Hall oma abstraktse loodusfotograafia videos (vt all)2.

Võimas teravustamismootor lubab aga jälgida kiiresti liikuvaid loomi ja kui see on ka vaikne, ei riski te looma hirmutamisega. EOS R süsteemi kaamerate RF-kinnitus tagab kaamera ja objektiivi vahel ülikiire ühenduse, et saaksite kiiresti ja usaldusväärselt suumida. Canon EOS R7, EOS R10 ja EOS R6 võtavad maksimumi ka objektiivi automaatteravustamise kiirusest ning jagavad protsessorit, mis kasutab loomade ja lindude tuvastamiseks ning hämmastava kiiruse ja tõhususega jälgimiseks pidevalt arenevat tehisintellekti. Selleks, et tegevusterohkes loodusfotograafias kindlasti midagi pildile püüda, tasub teha sarivõte. EOS R7 ja EOS R10 pakuvad ülikiiret jäädvustamiskiirust, vastavalt 30 kaadrit/s ja 23 kaadrit/s3, mida täiendab veelgi automaatteravustamise jälgimine.

Suurem maksimaalne ava (väiksem f-number) tähendab seda, et objektiiv suudab kaamerasse rohkem valgust lasta. See on kasulik siis, kui peate pildistama kiiresti liikuvaid loomi kehvemates valgustingimustes. Täiskaadrilised peeglita kaamerad, nagu EOS R6, on taolises olukorras eriti head.

Viimasena peaksite mõtlema objektiivi suurusele ja kaalule, sest tõenäoliselt kannate endaga kaasas kerget ja kompaktset objektiivi. Näiteks võimaldab 300 g kaaluv efektiivse suumivahemikuga 28,8–240 mm objektiiv RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM igasugustest looduses pildistamise võimalustest haarata.

Millised Canoni objektiivid loodusfotograafia jaoks kõige paremini sobivad?

Alljärgnevalt toome välja valiku kergesti kasutatavatest fiks- ja suumobjektiividest, millega saab metsloomadest ja -lindudest kvaliteetseid pilte jäädvustada.

Parim algtaseme kompaktne RF-objektiiv loodusfotode jäädvustamiseks: Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

Välitingimustes tehtud tootepilt kivi peal olevast Canoni kaamerast EOS R7, mille külge on kinnitatud objektiiv RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

Canoni kaamera RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM efektiivne suumivahemik 28,8–240 mm võimaldab teil välja suumida, et näeksite suuremat pilti – ideaalne loomade pildistamiseks maalilisel taustal või lähemale suumimiseks, et detaile jäädvustada.

Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM on üks esimesi objektiive, mis on loodud spetsiaalselt APS-C-ga EOS R süsteemi kaameratele, nagu EOS R7 ja EOS R10. Sellel on võimas 8,33-kordne suumivahemik, mis ulatub laiast vaatenurgast telefoto ulatuseni. See võib anda teile arvestatava eelise, kui jäädvustate tolmustes oludes või peate looduses pildistamisvõimalusele kiiresti reageerima, millest te objektiive vahetades ilma jääksite.

Tänu nende kaamerate 1,6× kärpimisfaktorile on objektiivi efektiivne suumivahemik sama, mis täiskaadrilisele kaamerale kinnitatud 28,8-240mm objektiivil, olles samas võrdlemisi kompaktne ja kerge, kaaludes vaid 300 g.

Parim algtaseme RF-suumobjektiiv loodusfotode jäädvustamiseks: Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

Foto uhkete sarvedega hirvest, kes seisab metsalagendikul ja kelle nägu on suunatud kaamera poole.

Fookuskauguse kahekordistamine (näiteks 200 mm-lt 400 mm-le) muudab loomad ja linnud fotol kaks korda suuremaks ning aitab seeläbi vaataja fookust veelgi paremini suunata. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 400 mm, 1/40 s, f/8 ja ISO800. © Ben Hall

Foto väikeste sarvenukkidega hirvest, keda ümbritseb roheline mets ja sõnajalalehed.

Telefotoobjektiivide kitsas vaatenurk võimaldab valida loomale ideaalset pehmet tausta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 373mm, 1/50 s, f/8 ja ISO1250. © Ben Hall

EOS R süsteemi kaamerate jaoks mõeldud Canoni RF-objektiivid on varustatud erinevate disainiuuendustega ja Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ei ole mingi erand. See on kergem kui Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM, aga pikema ulatusega, mida saab RF konverteri abil veelgi tõsta. Sellel on 5,5-astmelise pildistabilisaatori eelised paremini käest pildistamiseks, mis IBIS-ega kaamerate, näiteks EOS R6 ja EOS R7, puhul tõuseb 6-astmeliseks. Peale selle kasutab see ülikiiret, ent peaaegu hääletut Nano USM automaatteravustamise tehnoloogiat, mis ei hirmuta loomi, kellele üritate lähemale hiilida. Kaameratega EOS R7 ja EOS R10 kasutades on selle objektiivi efektiivne suumivahemik 160–640 mm.

Parim algtaseme RF-supertelefotoobjektiiv loodusfotode jäädvustamiseks: Canon RF 800mm F11 IS STM ja Canon RF 600mm F11 IS STM

Foto väljal seisvast jänesest, kelle kõrvas olevad veresooned tulevad tänu päikesevalgusele hästi esile.

Pika telefotoulatusega telefotoobjektiiv, nagu RF 800mm F11 IS STM, lihtsustab kartlike loomade jäädvustamist. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM: 1/100 s, f/11 ja ISO500. © Ben Hall

Valvas leemur kivil, tagumisel kaljuseinal paistavad mõned avaused.

Telefotoobjektiivid, millel on väiksem maksimaalne ava (nt f/5.6 ja f/11) on kergemad ja taskukohasemad, kui suure maksimaalse avaga objektiivid (väikesed f-numbrid). Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 600mm F11 IS STM: 1/1400 s, f/11 ja ISO1600.

RF 800mm F11 IS STM võimaldab teil saavutada kaadrit täitvaid võtteid, olenemata sellest, kas jäädvustate suuri loomi või enda tagaaias olevaid linde. Lisage objektiivile Canoni konverter RF 1.4x või RF 2x ning te saavutate veelgi suurema ulatuse – viimasega isegi kuni 1600 mm. EOS R süsteemi kaamerad suudavad sellise fookuskaugusega isegi automaatselt teravustada. Kinnitage objektiiv Canoni kaameratele EOS R7 või EOS R10 ja kärpimisfaktor annab tulemuseks võimsa 1280 mm efektiivse fookuskauguse, mis, erinevalt 1,4× või 2× konverteritest ei vähenda ava suurust.

Kuigi RF 800mm F11 IS STM pakub suurt ulatust, on see siiski üllatavalt kompaktne ja kerge. Lisaks on see varustatud 4-astmelise optilise pildistabilisaatoriga, mis tagab käsitsi pildistamisel selgemad fotod ja videod.

Kui Canon RF 800mm F11 IS STM sobib eriti hästi just linnufotograafia jaoks, siis RF 600mm F11 IS STM on pigem üldisema eesmärgiga supertelefotoobjektiiv, sobides nii lindude kui ka loomade jäädvustamiseks. Omaduste poolest sarnaneb see suuresti RF 800 mm-le. Sel on labadeta f/11 ava, mis tekitab ilusa taustahägu, peaaegu hääletu STM automaatteravustamismootor ning see töötab koos Canoni konverteriga RF 1.4x (tagades kuni 840 mm fookuskauguse) ja Canoni konverteriga RF 2x (tagades 1200 mm fookuskauguse). Kaameratega EOS R7 ja EOS R10 on selle efektiivne fookuskaugus ilma konverterita 960 mm. Lisaks saab super-telefotoobjektiivi kuni 20 mm võrra sissepoole lükata, tänu millele saab seda endaga alati kaasa võtta.

Parim algtaseme EF-objektiiv loodusfotode jäädvustamiseks: Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM

Veetasandil pildistatud foto pardist, kelle nokast tilgub vett.

Mitmekülgne Canoni objektiiv EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM ühildub nii täiskaadriliste kui ka APS-C EOS digipeegelkaameratega ning adapterite kaudu ka EOS R süsteemi ja EOS M seeria kaameratega. Jäädvustatud Canoni kaamera EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF 70-300mm IS f/4-5.6 IS II USM: 267 mm (35 mm ekvivalentne teravustamiskaugus 427 mm): 1/320 s, f/5.6 ja ISO640. © Ben Hall

Tegemist on suumobjektiiviga, mis katab 70–300 mm fookuskauguse, sobides suurepäraselt klassikaliseks algtaseme objektiiviks. Lisaks pakub see suuremate loomade pildistamiseks paindlikke kadreerimisvõimalusi. Veelgi lähemaks võtteks kinnitage Canoni objektiiv EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM Canoni kinnitusadapteri EF-EOS R abil Canoni kaamerale EOS R10 või EOS R7 ning saate efektiivseks suumivahemikuks 112–480 mm.

Vaid 710 g kaaluv ja 14,55 cm pikk objektiiv sobib ideaalselt ka reisimiseks ning selle 4-astmeline pildistabilisaator aitab vähendada kaamera värisemisest tingitud hägusust.

Parim algtaseme EF-S-objektiiv loodusfotode jäädvustamiseks: Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

Foto kahest peegelsiledal veel ujuvast luigest.

Mitmekülgne objektiiv EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM on kerge ja kompaktne, mistõttu saate kaugel asuvatele loomadele lähemale ning pildistada sujuvalt ja vaikselt, et oma subjekti mitte häirida. Jäädvustatud Canoni kaameraga EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM: 200 mm (35 mm ekvivalentne teravustamiskaugus 320 mm), 1/4000 s, f/5.6 ja ISO800. © Ben Hall

See on väga hea valik, kui otsite täiendust oma 18–55 mm objektiivikomplektile. EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM, mis on mõeldud APS-C sensoriga EOS digipeegelkaameratele, nagu Canon EOS 90D ja EOS 850D, pakub samasugust vaatevälja kui täiskaadrilisele kaamerale kinnitatud 88–400 mm objektiiv. See on väike, kerge ning seda on lihtne kaasa võtta nii loomaaeda, parki kui ka kaugematele reisidele.

Alternatiivsed loodusfotograafia objektiivid

Kuigi loodusfotograafia jaoks peetakse sobivaks just telefotoobjektiive, võib loomade ja lindude pildistamiseks kasutada ka teisi objektiive.

Makroobjektiivid, nagu Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM ja Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM on ideaalsed putukate ja muude väikeste olendite pildistamiseks. Kuigi Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ei ole spetsiaalne makroobjektiiv, on sel muljetavaldav peaaegu pooles suuruses makrosuurendus. EF- ja EF-S-objektiivid ühilduvad kaameratega EOS R7 ja EOS R10 Canoni kinnitusadapteri EF-EOS R abil täielikult. EF-S-objektiive on adapteri abil võimalik kinnitada ka täiskaadrilistele EOS R süsteemi kaameratele, nagu EOS RP ja EOS R6, kui soovite kasutada 1,6× kärpimisrežiimi.

Lainurkobjektiivid, nagu Canon RF 14-35mm F4L IS USM ja ülilai Canon RF 16mm F2.8 STM, sobivad samuti loomade või isegi linnuparvede jäädvustamiseks. Lisaks saab sellega vajadusel korral ka ennast filmida.

Autorid: Marcus Hawkins ja Matthew Richards

1 Fotode jäädvustamine objektiiviga f/1.2, keskmise automaatteravustamispunktiga, lukustuva teravustamisega, temperatuuril 23 °C / 73 °F, ISO100. V.a DS-vääristusega RF-objektiivid.

2 Video on saadaval ainult inglise keeles.

3 Sarivõttekiirus võib tingimustest olenevalt varieeruda, täpsemat infot vaata toote tehnilistest andmetest.

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • LOOMARIIK

  Linnufotograafia RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektiiviga

  Profifotograaf ja harrastusfotograaf ühinevad, et testida RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektiivi välitingimustes.

 • LOODUSFOTOGRAAFIA

  Loodusfotograafia näpunäited

  Näpunäited ja tehnikad, mis aitavad viia teie loodusfotod uuele tasemele ning võtta viimast oma Canoni kaameratest ja objektiividest.

 • LOODUSFOTOGRAAFIA

  Näpunäited looduse pildistamiseks

  Professionaal Dani Connor annab alustavale noorele loodusfotograafile parimat nõu valdkonnas edu saavutamiseks.

 • MAKROFOTOGRAAFIA

  Avastage putukate maailm

  Paljastage Pierre Anqueti nõuannete abil pisiolendite salaelu.