TEHNOLOOGIA

APS-C ja täiskaadrilise kaamera erinevused lahti seletatuna

Mis on täiskaadriline kaamera ning mille poolest erineb täiskaadrimõõdus sensor APS-C sensorist? Siin räägime mõlema tüübi põhierinevustes ja -tugevustest.
Pooleks jagatud pilt, mis kujutab Canoni kaamerat EOS R6 suurel samblaga kaetud kivil ja Canoni kaamerat EOS R7 samuti kivi peal.

Mille poolest APS-C ja täiskaadrilised kaamerad üksteisest erinevad?

Peamine erinevus APS-C ja täiskaadrimõõdus sensori vahel on nende füüsilistes mõõtmetes – täiskaadrimõõdus sensorid on suuremad, kui APS-C sensorid – ning sellest tulenevad ka teised nende kahe kaameratüübi vahelised erinevused. Aga nagu enamiku asjadega, ei ole suurem ilmtingimata parem ja igal formaadil on omad peamised eelised.

EOS R6 ja EOS R7, mõlemad ilma objektiivita.

Kui vaadata neid kaht EOS R süsteemi kaamerat ilma objektiivita, on sensori suuruse vahe eriti selgelt näha. Vasakul on täiskaadriline EOS R6, paremal APS-C-ga EOS R7. Mõlema mudeli RF-objektiivikinnitus on sama.

Pilt APS-C sensorist täiskaadrimõõdus sensori ees, mis näitab nende suhtelist suurust.

Täiskaadrimõõdus sensori ja APS-C sensori võrdlus. Suuruserinevus aitab selgitada, miks APS-C kaameraid on sageli võimalik teha väiksemate ja kompaktsematena, kui täiskaadrilisi kaameraid.

Mida APS-C endast kujutab?

Canoni APS-C pildisensori aktiivse ala mõõtmed on 22,2 × 14,8 mm ehk üsna sarnane APS-C formaadis fotofilmi ühele kaadrile.

APS (Advanced Photo System) formaat võeti kasutusele 1996. aastal uut tüüpi fotofilmi kassetina. Tol ajal sai enamiku filmikaamerate puhul valida ka pildistamise kuvasuhet, näiteks C (Classic) ehk klassikaline, mis pakkus sama 3 : 2 kuvasuhet, kui kaasaegsed 35 mm filmikaamerad, H (High definition) ehk kõrglahutusega, mis pakkus laiekraani 16 × 9 kuvasuhet, ja P (Panoramic) ehk panoraam 3 : 1 kuvasuhtega.

APS-C vastab ka Super 35 videoformaadile ja muutus populaarseks pildisensori suuruseks Canon EOS digipeegelkaamerate ning EOS M seeria peeglita kaamerate puhul.

Kaks pikkades kleitides flamenkotantsijat värvikirevate kaartega eesõues kaamerale poseerimas.

Sama avasuuruse ja fookuskauguse korral annavad APS-C kaamerad, nagu Canon EOS R10, tavaliselt tulemuseks laiema väljasügavuse kui täiskaadrilised kaamerad. See on ideaalne fotol eest-taha teravuse saavutamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja objektiiviga EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM: 10 mm, 1/320 s, f/5 ja ISO1600. © Diana Millos

Portreefoto noorest pikkade tumedate juustega naisest hägusel taustal.

Kiire objektiiviga täiskaadrilisele kaamerale on iseloomulik madal väljasügavus, mis võimaldab teil tausta hägustada ja selle abil põhisubjekti paremini esile tõsta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 85mm F1.2L USM: 1/500 s, f/1.8 ja ISO1600. © Javier Cortes

Mida täiskaadriline sensor endast kujutab?

Canoni täiskaadrimõõdus pildisensorite aktiivne ala on 36 × 24 mm, ehk sama suur, kui 35 mm filmi kaader.

35 mm filmi formaat pärineb aastast 1889, kui see võeti kasutusele filmilindi standardlaiusena. Peagi sai sellest fotofilmi norm, mis kandus ajapikku üle ka täiskaadrilistele digikaameratele, sh täiskaadrilistele Canon EOS digipeegelkaameratele ja EOS R süsteem peeglita kaameratele.

Nii APS-C kui ka täiskaadrimõõdus sensorid annavad tulemuses standardse 3 : 2 kuvasuhtega pildi ja APS-C sensoril võib olla sama palju megapiksleid kui täiskaadrimõõdus sensoril. Samas on täiskaadrimõõdus pildisensor füüsiliselt umbes 63% ehk 1,6 korda suurem, kui APS-C formaadis pildisensor.

Vaade Sevillale Iglesia de la Anunciacióni kiriku torniga keskel.

APS-C sensori kärpimisfaktor laseb subjektil täita kaadris suurema osa, andes teie objektiivile põhimõtteliselt suurema ulatuse. See foto Sevilla Iglesia de la Anunciacióni kirikust jäädvustati täiskaadrilise kaameraga Canon EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 70-200mm F2.8 L IS USM: 84 mm, 1/400 s, f/8 ja ISO200.

Vaade Sevillale Iglesia de la Anunciacióni kiriku torniga keskel, veidi lähemal

See pilt jäädvustati samalt positsioonilt, kasutades sama objektiivi, fookuskaugust ja seadeid, kuid APS-C kaameraga. Väiksem sensor jäädvustab stseenist väiksema osa, mis andes sama efekti, nagu sisse suumimine. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF 70-200mm F2.8 L IS USM: 84 mm, 1/400 s, f/8 ja ISO200.

Kärpimisfaktor

See suuruserinevus kahe sensoritüübi vahel määrab, mida kaamera näeb. Kõik objektiivid jäädvustavad ümmarguse pildi, mis tähendab, et täiskaadrilise kaameraga ühilduv objektiiv peab olema piisavalt suure ümbermõõduga, et pilt ulatuks üle ristkülikukujulise täiskaadrilise pildisensori nurkade. Kui kasutada sama objektiivi APS-C formaadis kaameraga, jäädvustab väiksem pildisensor samast ringist väiksema osa. Ehk võrreldes täiskaadrimõõdus sensori jäädvustatud pildiga on pilt kärbitud.

Kuna Canoni kaamerate APS-C sensor on Canoni täiskaadrilise kaamerate omast 1,6 korda väiksem, tekib 1,6-kordne kärpimisfaktor. See tähendab, et kui kasutada APS-C kaameraga 50 mm standardobjektiivi, on tulemuseks sama vaateväli, kui 80 mm telefotoobjektiiviga täiskaadrilise kaamera puhul (50 × 1,6 = 80). Samamoodi annab täiskaadrilist 100 mm objektiivi APS-C kaameraga kasutades tulemuseks sama vaatevälja, kui 160 mm objektiiv täiskaadrilisel kaameral. Sel põhjusel nimetatakse kärpimisfaktorit mõnikord fookuskauguse mitmekordistajaks, mis näitab kasutatud objektiivi efektiivset fookuskaugust.

Kui tahate selle RF-, EF-, RF-S-, EF-S- või EF-M-objektiivi APS-C kaameraga kasutades välja arvutada, võite kasutada tasuta rakendust Canon Photo Companion, kust leiate efektiivse fookuskauguse kalkulaatori.

Kärpimisfaktor rakendub kõigile APS-C formaadiga kaameratega kasutatud täiskaadrilistele objektiividele, sh EF- ja RF-objektiividele. EF-objektiive saab kõigi APS-C R-süsteemi kaamerate külge kinnitada ükskõik millise EF-EOS R kinnitusadapteriga.

Suur küngaste ja mägedega ümbritsetud veekogu hämaras valguses.

APS-C eelised võrreldes täiskaadrilise sensoriga

Kuna APS-C sensorid on väiksemad, võimaldab see teha ka väiksemaid ja kergemaid kaameraid, mis on ideaalne tänava- ja reisifotograafia jaoks. Kuna APS-C kaamerate objektiivilt nõutakse väiksemat pildiava, võib ka objektiiv olla väiksem ja kergem ning seega taskukohasem.

APS-C sensori kärpimisfaktor muudab väiksemad ja kaugemad subjektid kaadris suuremaks, mis suurendab iga objektiivi efektiivset fookuskaugust 1,6-kordselt. See tuleb eriti kasuks žanrites, nagu loodus-, tegevus- ja spordifotograafia. Kui kinnitada APS-C kaamerale suure jõudlusega, ent taskukohane objektiiv, nagu Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM on tulemuseks efektiivne suumivahemik 112–480 mm, nihutades selle super-telefoto kategooriasse. Samas hinnaklassis objektiiv RF 100-400mm F5.6-8 IS USM annab koos APS-C kaameraga tõhusaks fookuskauguseks 160–640 mm. Täiskaadrilisele kaamerale sama ulatuse andmiseks oleks vaja suuremat, raskemat ja kallimat objektiivi.

Võite ka lihtsalt täiskaadrilise kaameraga tehtud pilti kärpida, et sama efekti luua, kuid see vähendab megapikslite hulka, mistõttu on taoline pilk väiksem ja uuesti suurendades vähem terav. Peale selle hoiab APS-C formaadiga kaameraga pildistamine kokku aega ja vaeva, mis muidu kuluks pärast piltide manuaalsele kärpimisele.

Pilt söekaevurist hämaras kaevanduses maas töötamas ja kahest kaevurist teda vaatamas.

Täiskaadrilised pildisensorid on suure ISO-valgustundlikkusega pildistamise puhul eelistatud valik, kuna nende valgustundlikud elemendid (ingl photosites) on suuremad, kui sama megapikslite arvuga APS-C sensoril, mis tähendab, et need suudavad püüda proportsionaalselt rohkem valgust väiksema müraga. See pilt jäädvustati söekaevanduses kaevurite lampide valguses, kasutades täiskaadrilist Canoni kaamerat EOS R objektiiviga Canon RF 50mm F1.2L USM: 1/100 s, f/2.0 ja ISO12800. © Daniel Etter

Öine linnavaade esiplaanil asuvalt veekogult peegelduvate kõrgete hoonete ja tänavavalgustusega.

32,5 MP EOS R7 ja 24,2 MP EOS R10 hoiavad pildimüra hästi kontrolli all, võimaldades väga hämaras valguses väga kõrge ISO-valgustundlikkusega pildistades jäädvustada minimaalse teralisusega vapustavaid fotosid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja objektiiviga RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM: 22 mm, 1/40 s, f/8 ja ISO25600.

Täiskaadrilise sensori eelised võrreldes APS-C-ga

Kuna täiskaadrimõõdus sensori vaateväli on laiem, sobib täiskaadriline kaamera suurepäraselt laiuvateks maastikeks, ülilainurk-sisearhitektuurifotodeks ja astrofotograafiaks ning loomingulise efekti saavutamiseks, kui soovite esi- ja tagaplaani vahelist perspektiivi liialdada.

Üldiselt saab täiskaadriliste kaameratega jäädvustada kitsamat väljasügavust, kui APS-C kaameratega, eriti laiema avaga (väiksemad f-numbrid), mis tähendab, et väike osa pildist on teravas fookuses ja taust hägune. See on sageli ideaalne vaikelu ja portreefotograafia jaoks ning igasuguses olukorras, kus tahate põhisubjekti tausta fookusest välja viies esile tõsta.

Üks täiskaadrimõõdus sensori eeliseid on seotud otseselt selle suuremate mõõtmetega. Kui muu on võrdne, siis täiskaadrilise pildisensori individuaalsed valgustundlikud elemendid (ingl photosites) on füüsiliselt suuremad kui sama megapikslite hulgaga APS-C sensoril. Seega on neil suurem valguskogumis- ja info talletamise võime vähema pildimüra või teralisusega, eriti hämarates oludes kõrge ISO-valgustundlikkusega pildistades. See omadus on väga hea siseruumis portreefotosid tehes ja pulmafotograafias ning käest videviku- ja öiste linnafotode pildistamise jaoks, ehk igas olukorras, kus säriaeg peab olema piisavalt kiire, et kehvades valgustingimustes liikumist külmutada.

Canon EOS R10 ja objektiiv RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM erkkollase kleidiga naise süles.

Koos kompaktsete ja kergete suumobjektiividega RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM ning RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM on EOS R10 ja EOS R7 suurepärased reisikaamerad, olgu te väikesel puhkusel või reisil teisel pool maakera.

APS-C vs täiskaadriline kaamera

Täiskaadrilisi kaameraid peetakse mõnikord professionaalsemaks, kui APS-C kaameraid, ja nad on kindlasti üldjoontes suuremad, mistõttu sobivad nad suurte telefotoobjektiividega paremini. Samas ei pruugi teil tänu APS-C kaameraga saavutatud suuremale ulatusele nii suurt telefotoobjektiivi üldse vaja minna. APS-C on ilmselt parim valik reisi-, spordi- ja loodusfotograafidele, kes vajavad nii võimsa telefotoobjektiivi ulatust kui ka liikumisvabadust.

Loodusfotograaf Dani Connor ütles pärast oma esimest sessiooni Canoni kaameraga EOS R7: „See võimaldab mul subjektile lähemale jõuda ilma suure ja raske objektiivita. See on ideaalne kaamera linnufotograafidele, sest linnud on sageli üsna väikesed ja üsna kaugel.“

Täiskaadrilised kaamerad võivad olla ideaalsed ülilainurk-maastikufotode tegemiseks, kuid täiskaadrilise kaamera kitsama väljasügavuse tõttu võib APS-C kaameraga seevastu olla lihtsam saavutada maastikufotol eest-taha teravust. Lisaks, kuigi täiskaadrilised kaamerad pakuvad tavaliselt madalamat väljasügavust ja võivad nii aidata portreefoto subjektil ligitõmbavalt hägustatud taustast paremini eristuda, tulevad mängu ka muud faktorid, nagu ava – APS-C kaamerad EOS R10, EOS R7, EOS R50 ja EOS R100 sobivad hästi ka portreede tegemiseks, kui kasutada objektiivi, nagu kompaktne Canon RF 50mm F1.8 STM, millel on ideaalne 80 mm efektiivne fookuskaugus ja kiire f/1.8 ava.

Canon EOS R7 ja kolm objektiivi: RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM ja RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

Objektiivi RF 100-400mm F5.6-8 IS USM (vasakul) efektiivne fookuskaugus on kaameratega EOS R10 ja EOS R7 160–640 mm. Kui kasutaksite täiskaadrilise EOS R süsteemi kaameral Canoni konverterit RF 1.4x või konverterit RF 2x, et saavutada sarnane telefoto ulatuse suurendamine, kaotaksite vastavalt üks või kaks ava sammu, mis muudab säriaja aeglasemaks, mistõttu on teil keerulisem vältida liikumishägu ja kaamera värisemist. Objektiiv RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM (keskel) pakub efektiivset fookuskauguse vahemikku 29–72 mm (35 mm ekvivalent) ja RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM (paremal) 29–240 mm.

RF- vs RF-S-objektiivid

Kõik Canon EOS R süsteemi kaamerad, nii täiskaadrilised kui ka APS-C formaadis, on peeglita kaamerad täpselt sama täiustatud RF-objektiivikinnitusega. See tähendab, et valides kaamera EOS R7 või EOS R10, või koguni EOS R50 või EOS R100, saate kasutada kogu RF-objektiivide suurepärast valikut. Lisaks tipptasemel teravustamistehnoloogiale ja optilise kvaliteediga objektiividele tagab RF-kinnitus märkimisväärselt suurema andmeedastuse ning ülekande kiiruse objektiivi ja kaamera vahel, võimaldades kasutada tehisintellektiga iseteravustamist subjektide uskumatu kiiruse ja täpsusega jälgimiseks, uut pildi stabiliseerimise taset, reaalajas objektiivi optimeerimist ja palju muud.

Koos kaameratega EOS R7 ja EOS R10 saabusid ka uued RF-S-objektiivid, mis on loodud spetsiaalselt RF-kinnitusega APS-C kaamerate jaoks. Standardne suumobjektiiv RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM efektiivse fookuskauguse vahemikuga 29–72 mm (35 mm ekvivalent) on oma sissetõmmatava konstruktsiooniga üpris väike, kaaludes vaid 130 g, samal ajal kui RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM pakub veelgi suuremat suumivahemikku – efektiivse fookuskauguse vahemikuga 29–240 mm (35 mm ekvivalent) – kaaludes sealjuures vaid 310 g, mis teeb sellest väga mitmekülgse kõik-ühes-objektiivi nii igapäevakasutuseks kui ka reisil olles pildistamiseks.

Teiste kompaktsete, kergete ja taskukohaste täiskaadriliste ühilduvate RF-objektiivide seas on Canon RF 16mm F2.8 STM, mis kinnitatuna kaamera EOS R7 ja EOS R10 külge tagab endiselt rikkalikult laia vaatevälja, mis on võrdeline 25,6 mm objektiiviga täiskaadrilise kaameraga. Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM sobib APS-C EOS R süsteemi kaamerate puhul suurepäraselt standardfiksobjektiiviks oma 56 mm efektiivse fookuskaugusega, mida täiustavad veelgi optiline pildistabilisaator ja 0,5-kordne makrosuurendusfaktor. Canon RF 50mm F1.8 STM on suurepärane portreeobjektiiv, mis ühendab APS-C kaameral 80 mm tõhusa fookuskauguse kiire f/1.8 avaga, et saavutada kitsas väljasügavus. Reisi- ja tänavafotograafia puhul tagab RF 28mm F2.8 STM 45 mm tõhusa fookuskauguse, kui kasutada seda koos kerge, kompaktse ja õhukese disainiga kaameraga EOS R10.

Lisaks saate APS-C R-süsteemi peeglita kaameratel kasutada mitmesuguseid EF- ja EF-S-objektiive, kaotamata kvaliteedis ja funktsionaalsuses tänu EF-EOS R kinnitusadapteritele.

Matthew Richards

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • VARUSTUS

  Miks on EOS R-i süsteem karjäärimuutev uuendus

  Canon EOS R-i kaamerad ja objektiivid on fotograafide tööle juba viis aastat kaasa aidanud. Vaadake ise, miks professionaalid uuele süsteemile üle läksid.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Kuidas fotograafiaga alustada

  Soovite nutitelefonilt kaamerale üle minna? Meie algajatele mõeldud fotograafiajuhendis on kõik vajalik alustamiseks.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Kuidas objektiivi valida

  Kõik, mida peate objektiivide kohta teadma, alates objektiivide tüüpidest kuni funktsioonideni, millega arvestada.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Kuidas säri juhtida

  Õppige kasutama ava, säriaega ja ISO sätteid.