MAASTIKUFOTOGRAAFIA

Parimad algtaseme objektiivid maastikufotograafia jaoks

Laiadest suurejoonelistest vaadetest lähivõtete maaliliste üksikasjadeni – pakume igale maastikustsenaariumile kulutõhusat fiks- või suumobjektiivi.
Puidust kai mägedest ümbritsetud järvel. Järve pinnal peegelduvad pea kohal olevad pilved.

Laiad maastikuvaated võivad olla hingematvalt kaunid. Kuid tihti läheb silmaga vaadates ja kaameraga jäädvustades midagi tõlkes kaduma. See juhtub kahel peamisel põhjusel. Esiteks on inimeste horisontaalne vaateväli ligikaudu 210°. Seevastu tavaline suumobjektiiv laieneb ainult umbes 75° või vähem. Teiseks vaatate oma silmadega kõiki maastikke 3D-s, kuid fotod on kahemõõtmelised.

Hea uudis on aga see, et õigesti valitud objektiivi ja õigete pildistamisvõtetega saab mõlemad probleemid hõlpsasti korvata. Mis veelgi parem, Canon pakub valikut taskukohaseid fiks- ja suumobjektiive, mis tagavad suurepärase jõudluse ja pildikvaliteedi. Vaatame lähemalt, alustades sellest, kuidas kaamera objektiivivalikut mõjutab.

APS-C vs täiskaadriline kaamera maastikufotograafia jaoks

Panoraamvaade linna siluetile päikesepaistelisel päeval, mis on tehtud kasutades Canoni EOS R10 panoraamvõtte režiimi.

Valitud EOS R süsteemi kaameratel nagu Canon EOS R7 ja EOS R10, on panoraamvõtte režiim, millega saab luua kaamerasiseseid „ühendatud“ panoraamfotosid. EOS R7-l täiustab seda funktsiooni automaatse tasandamise funktsioon, mis kasutab horisontide automaatseks tasandamiseks kaamera sisseehitatud pildistabilisaatorit (IBIS). Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM: 45mm, 1/500 s, f/7,1 ja ISO100.

Maastike jäädvustamiseks valitud kaamera mõjutab objektiivivalikuid, nii et esmalt vaatame üle erinevused täiskaadriliste ja APS-C kaamerate vahel maastikufotograafias. Iga megapiksliarvu juures on täiskaadrilistel kaameratel suuremad valgustundlikud elemendid (inglise keeles photosites), mis võrduvad üksikute pikslitega. Täiskaadriliste kaamerate puhul, nagu Canon EOS R6 Mark II, on tagatud suurem dünaamiline vahemik üksikasjade jäädvustamiseks eredates valguslaikudes ning tumedates varjudes. Veel üks eelis on pildimüra vähendamine ning pisiasjade parem jäädvustamine, kui hämarates oludes ISO sätteid suurendate.

APS-C kaamerad, nagu Canon EOS R10 ja EOS R7, pakuvad omalt pool 1,6-kordset kärpimisfaktorit, mis tagab efektiivse vs tegeliku fookuskauguse puhul suurema teravussügavuse. See võib olla kasulik maastikupiltide esiplaani ja tausta võrdselt teravana hoidmiseks. Mis tahes kaameraga teravussügavuse ulatuse suurendamiseks on hea nipp teravustada punkti, mis asub kaadrisse paistval maastikul pildistajast ligi kolmandiku kaugusel. Rakendusel Canon Photo Companion on teravussügavuse ja hüperfokaalse kauguse kalkulaator, mis aitab teil tagada, et veelgi suurem osa kaadrist jääks teravaks.

Milline objektiiv sobib maastiku jäädvustamiseks kõige paremini?

Suured kivid rannas, tumedad liiva ja mere roosaka varjundi taustal, jäädvustatud objektiiviga Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM.

Standardne suumobjektiiv, nagu Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, suudab jäädvustada palju maastikku, kuid näitab oma tõelist võimekust kompositsiooni kujundamisel ümber väiksema ala, saavutades nii dramaatilisi tulemusi. Pildistatud kaameraga Canon EOS R7 ja objektiiviga Canon RF-S 18–45 mm F4,5–6,3 IS STM: 18 mm, 3,2 s, f/11 ja ISO 200.

Klassikaliste suurejooneliste maastikupiltide tegemiseks, mis jäädvustavad laiu vaateid, suuri hämmastavaid taevalaotuseid ja järvepeegeldusi, vajate lainurkobjektiivi, mis võimaldab huvi ja põnevuse tekitamiseks rohkem kaadrisse mahutada.

Lainurkobjektiivid pole aga ainuke valik maastike jäädvustamiseks. Mõnikord tasub ka valiv olla ja võtta kaadrisse kompositsioon võrdlemisi väikesel alal. Sellistes olukordades võib täiskaaderkaameraga, näiteks mudeliga Canon EOS R6 Mark II, pildistades piisata standardsest suumobjektiivist Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM. Sama kehtib ka Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM objektiivi kasutamisel APS-C kerega, näiteks Canon EOS R7 mudeliga. Ka selle väga mitmekülgse suumivahemiku väiksemasse otsa mahub üsna palju maastikku.

Maastike jäädvustamiseks võib olla keeruline valida suum- või fiksobjektiivi vahel. Mõlemal on palju pakkuda. Maastike jäädvustamisel võivad teie teekonda tõkestada nii seinad, tarad ja hekid kui ka kaljuservad, järved ja jõed ning keeruline maastik võib teie hoogu pärssida. Võimalus kompenseerida ebatäiuslikku pildistamisasendit lihtsa suumirõnga keeramisega võib olla hindamatu.

Nagu ikka, ei ole aga suum- vs fiksobjektiivi vahel valimisel ühte selget lahendust. Paljud professionaalsed maastikufotograafid eelistavad pildistada fiksobjektiividega. Fikseeritud fookuskaugus võib aidata keskenduda kompositsioonile ning ringi liikumisele, et leida parim koht, kus esiplaani, keskplaani ja tagaplaani elemendid parima kujutise loovad. Asendi tiheda muutmise eelis on ka uute vaadete avastamine ning nende erineval viisil pildistamine.

Maastikufoto, mis on jäädvustatud ülevalt kaunist lahest, mida ümbritseb roheline lehestik ja türkiissinine vesi.

Kompaktse ja kerge objektiiviga nagu Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, avastate, et saate matkata või ronida kohtadesse, mis oleksid muul juhul ligipääsmatud ning leida veelgi maagilisemaid jäädvustamisvõimalusi – nagu see hämmastav rannafoto. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja objektiiviga Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM: 24mm, 1/200 s, f/11 ja ISO100.

Maastikuobjektiivi valimisel mängivad olulist rolli mõõtmed ja kaal. Kerge objektiiv tasub end ära. Kõigil selles juhendis toodud kompaktsed ülilainurkobjektiivid n muljetavaldavalt kompaktsed ja kerge disainiga. Võite kogu päevaks maastikke jäädvustama minna, kaasas väike kott kaamera korpuse ja vaid ühe või kahe objektiiviga ega tunnegi raskust oma õlal.

Veel üks asi, mille võrra saate varustust kergendada, on statiiv – see kipub tavapärase maastikufotograafia puhul hädavajalik olema. Enamikul meie objektiividel on väga tõhus optiline pildistabilisaator, mille jõudlus on veelgi parem koos kaamera sisseehitatud pildistabilisaatoriga, näiteks Canon EOS R6 Mark II ja EOS R7. Märkate, et saate jäädvustada käest isegi videviku „sinisel tunnil“ ning tulemuseks on ikkagi järjekindlalt teravad pildid.

Parim algajatele mõeldud objektiiv maastikufotograafia jaoks: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

Maastikupilt mäe küljele ehitatud väikesest linnast taustaks ookean, jäädvustatud objektiiviga Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

Helde suumivahemikuga väikesel objektiivil Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM on 5-astmeline optiline pildistabilisaator ning teravustamis-/juhtrõngas, millele saab iseteravustamise režiimis erinevaid funktsioone määrata, näiteks särikompensatsiooni. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 105mm, 1/320 s, f/11 ja ISO100.

Väikese lillepoe esine mitme väljapandud lillekimbuga, jäädvustatud objektiiviga Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

Canoni objektiivi RF 24-105mm F4-7.1 IS STM suumivahemiku laiemas otsas pildistades saate jäädvustada kõik värvilise linnamaastiku üksikasjad, kui kaugemale taganeda enam ei saa. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 26mm, 1/125 s, f/6,3 ja ISO100.

Suurejoonelistest vaadetest väikeste pisiasjade ning kõigeni, mis jääb nende vahele – mitmeotstarbelise Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektiiviga saate jäädvustada kogu loo. Sel on ka lühimal fookuskaugusel lainurga potentsiaal. Standardsetel fookuskaugustel 35–50 mm, jäädvustate väga loomuliku vaatenurga, mis tagab hea tunde ruumi, kauguse ja esi- ning tagaplaani suhtele. Pikema suumivahemikuga pildistades tekitavad telefoto fookuskaugused perspektiivi tihendamise efekti, mistõttu paistavad esi- ja tagaplaan üksteisele lähemal. Lainurkobjektiividega on efekt vastupidine ning võib loomingulisele maastikufotograafiale huvitavat ja alternatiivset vaheldust pakkuda.

Parimad algtaseme lainurkobjektiivid maastike pildistamiseks: Canon RF 16mm F2.8 STM, Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

Väike paat, mida valgustab loojuv päike, jäädvustatud Canon RF 16mm F2.8 STM objektiiviga. Esiplaanil olev rannajoon juhatab vaataja pilgu läbi kaadri.

Teerajad, jõed, puuread ja muud objektid, mis liiguvad esiplaanilt tagaplaanile, nagu rannajoone siluett sel fotol, aitavad vaataja läbi foto juhatada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 16mm F2.8 STM: 1/200 s, f/11 ja ISO200.

Lossi sarnane ehitis koos ulatusliku territooriumiga sinise taeva ja mägede taustal, pildistatud objektiiviga Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM.

Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM annab APS-C formaadis kaameratele, nagu EOS R10 ja EOS R7, tõeliselt avara vaatenurga. Pildistamise kogemus jäljendab palju paremini vaatevälja, mida näete oma silmadega. Pildistatud kaameraga Canon EOS R7 ja objektiiviga Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM: 10 mm, 1/320 s, f/10 ja ISO 200.

Ülilainurkobjektiiv Canon RF 16mm F2.8 STM pakub täiesti uut vaadet maastikele, kuna 16 mm jäädvustamine suurendab vaatevälja 84°-lt veidi üle 108°-ni, mis on praktikas väga suur erinevus.

Lai vaateväli teeb maastikufotograafias imesid ning kaamerasisene parandamine tagab moonutusteta tulemuse. APS-C-formaadis Canon EOS R10 puhul pakub see samuti kasulikku 25,6 mm efektiivset fookuskaugust, kuid Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM läheb veelgi kaugemale tänu selle "efektiivsele" suumivahemikule 16 - 29 mm täiskaadris. See on ka üks parimaid Canoni videoblogimise objektiive, mis võimaldab kaameraga rääkida ja samal ajal jäädvustada suurel taustal maastikku, mis sobib ideaalselt maastiku- ja reisivlogide tegemiseks.

Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM on oma sissetõmmatava disainiga väike ja kerge ülilai suumobjektiiv, mis kaalub vaid 150 g. APS-C formaadis EOS R süsteemi kaameraid kasutavatele maastikufotograafidele on see ideaalne täiendus RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM komplektobjektiivile, pakkudes sujuvat edasiminekut lainurk suumi potentsiaalis.

Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM mudeli täiendavate lisaväärtuste hulka kuulub 4-astmeline optiline pildistabilisaator, mis töötab kõigi Canon EOS R süsteemi kaameratega (seda saab kasutada ka täiskaaderobjektiiviga APS-C kärpimise režiimis). Kui see on paigaldatud IBIS funktsiooniga varustatud kaameratele, nagu Canon EOS R7, tõuseb see 6-astmelise tõhususeni, võimaldades teil julgelt peaaegu pimedas käes hoides pildistada. Samuti saate vahetada käsitsi teravustamisele ja teha erakordseid lähivõtteid kuni 0,5-kordse makrosuurendusega. See sobib ideaalselt pisikeste detailide, näiteks üksiku lille, esiletõstmiseks ulatuslikul taustal.

Lainurkobjektiividega saab jäädvustada ääretuid maastikke, kuid need rõhutavad ka perspektiiviefekti, kuna kõik peale lähedal oleva esiplaani paistab kiiresti kaugusesse taanduvat. Lainurkobjektiiviga maastikufotodele 3D-efekti jätmiseks toimib sageli kõige paremini, kui valite esiplaanil välja mõne vaatamisväärsuse, mis aitab vaataja pilku kaadris suunata. Kitsama ava kasutamine, umbes f/11 kuni f/16, laiendab teravussügavust, mis võimaldab teil hoida teravana kõike alates lähedastest esiplaanil olevatest objektidest kuni kauge horisondini.

Kõige mitmekülgsem lainurksuumobjektiiv maastike jäädvustamiseks: Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

Pika säriga jäädvustatud valgustatud vesiroosid ja lilled, objektiivi pildistabilisaator välja lülitatud ning valgus paistab hägustatud.

Canoni objektiivi RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM eeliseks on 5,5-astmeline pildistabilisaator käest pildistamisel. Sel hämaras tehtud pildil on pildistabilisaator välja lülitatud. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja objektiiviga Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM: 15mm, 1/5 s, f/8 ja ISO400.

Pika säriga jäädvustatud valgustatud vesiroosid ja lilled, pildistatud sisselülitatud objektiivi pildistabilisaatoriga, mille tõttu valgus paistab terav.

Näete selget erinevust pildi teravuses, kui optiline pildistabilisaator on sisse lülitatud. Objektiivi pildistabilisaator töötab veelgi täiuslikuma tulemuse saavutamiseks koos EOS R6 sisseehitatud pildistabilisaatoriga. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja objektiiviga Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM: 15mm, 1/5 s, f/8 ja ISO400.

Pole midagi mitmekülgsemat kui lainurksuumobjektiiv nagu Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM täiskaadrilisel peeglita kaameral. Erinevalt mitmetest lainurksuumobjektiividest on see objektiiv värskendavalt kompaktne ja kerge, kaaludes vaid 390 g ning pakkudes ideaalset fookuskauguste vahemikku maastikufotograafia jaoks. Lisaks hämmastavalt laiale maksimaalsele vaateväljale on sellel 0,52-kordne makrovõimekus lähivõtete jäädvustamiseks ning 5,5-astmeline pildistabilisaator, mis tagab teravad fotod isegi hämaras valguses käest pildistamisel.

APS-C digipeegelkaamerate puhul tagab Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM sarnase täiusliku sobivuse ning kui olete peeglivabade kaamerate maailmas uus, saate kasutada seda objektiivi kaameratel nagu Canon EOS R10 koos Canoni kinnitusadapteriga EF-EOS R.

Fiksobjektiivid loominguliste maastikufotode jäädvustamiseks: Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM ja Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

Looduses kasvavate kollaste südamikega valgete lillede põld. Eemalt paistavad mäed ja järv.

Lainurkfotodest maastike väikeste üksikasjade teravate lähivõteteni – Canoni objektiiv RF 24mm F1.8 MACRO IS STM tuleb toime kõigega ning on fiksobjektiivi kohta äärmiselt mitmekülgne. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24mm F1.8 Macro IS STM: 1/125 s, f/11 ja ISO100.

Lähivõte looduses kasvavatest kollaste südamikega valgetest lilledest. Esiplaanil olevad lilled on teravustatud ning tagaplaanil olevad hägustatud.

Canoni objektiiv RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pakub lühimal teravustamiskaugusel (14 cm) 0,5-kordset makrosuurendust, jäädvustades väikesed objektid pool elusuuruses pildisensorile, samal ajal kui 5-astmeline pildistabilisaator vähendab kaamera värisemise riski. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24mm F1.8 Macro IS STM: 1/1000 s, f/4 ja ISO100.

Objektiiv Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM kombineerib kasuliku vaatevälja suure f/1,8 avaga. See võib aidata säilitada kiire säriaja isegi hämaras, kui soovite külmutada lehestiku ning muude tuules kõikuvate maastikuelementide liikumise.

Lai ava sobib hästi objektiivi väga väikese minimaalse teravustamiskaugusega kitsa teravussügavuse pakkumiseks. See võib sobida hästi väikeste subjektide pildistamiseks maastikuvaates ning nende eraldamiseks hägustatud taustal, jäädvustades aga üldpildil kõik kaunid looduse värvid.

Samade eelistega mõõdukamat vaatevälja pakub objektiiv Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. Pakkudes maastike jäädvustamisel täiesti loomulikku vaatevälja, sobib see eriti hästi teravate lähivõtete jaoks käest pildistades, kuna saate kasutada objektiivi 0,5-kordset makro suurendusfaktorit. Lai f/1,8 ava pakub ka lähivõtete jaoks tihedat teravussügavust, et saaksite tõhusalt tausta hägustada.

Võrratu maastiku hämmastaval ilul ja dramaatilisusel on igale fotograafile midagi pakkuda. Õige Canoni kaamera ja objektiividega saate selle kogu hiilguses jäädvustada.

Autor: Matthew Richards

Seotud tooted

 • RF-objektiivid

  RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM

  Väike, kerge ja ülilai suumobjektiiv, millel on mitmekülgne 10–18 mm fookuskaugus, mis sobib täiuslikult reisi- ja maastikufotograafia ning videoblogimise jaoks.
 • Lainurkobjektiiv

  RF 16mm F2.8 STM

  Kompaktne ja taskukohane EOS R seeria 16 mm täiskaadriline ülilainurkobjektiiv, mis sobib videoblogijatele ja loomingulistele sisuloojatele.
 • Lainurk-fiksobjektiiv

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Kompaktne ja kerge 24 mm fiksobjektiiv, mis sobib täiuslikult maastikufotograafia jaoks, videoblogimiseks ning interjöörifotodeks – lisaks jäädvustab see ka suurepäraseid makrovõtteid.
 • Ülilainurk-suumobjektiiv

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Kompaktne ja kerge RF 15‒30 mm suumobjektiiv, ideaalne reisimiseks, sealhulgas linnamaastike, maastike ja arhitektuuri jäädvustamiseks ning liikumise pealt videoblogimiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Ideaalne igapäevane objektiiv, mis sobib täiskaadriliste peeglita kaamerate kasutajatele. Lihtsasti kasutatav RF 24-105mm F4-7.1 IS STM on kerge, kompaktne ja valmis teie fotograafia järgmisele tasemele viia.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R6 Mark II

  Fotod või video, tegevus või portreed – EOS R6 Mark II jõudluse ja pildikvaliteedi hübriid laseb teie loovusel lennelda.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R7

  Avastage loodust kaameraga, mille kompaktne APS-C korpus pakub erakordset kiirust ja pildikvaliteeti.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R10

  Viige oma fotod ja videod järgmisele tasemele, kasutades peeglita EOS R süsteemi kaamerat, mis on varustatud APS-C sensoriga.
 • Seotud artiklid

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Maastikuobjektiivi väljakutse

  Professionaal Verity Milligan jagab oma kogemust põnevate maastike jäädvustamisel kahe kerge objektiiviga.

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Parimad nõuanded maastikufotograafia jaoks

  Lugege jäädvustamistehnikaid, mis aitavad teil viia oma maastikufotod järgmisele tasemele.

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Merefotograafia nõuanded

  Meie professionaalsete näpunäidete abil õpite jäädvustama suurepäraseid merepilte.

 • REISIMINE

  Täiuslik reisikaaslane

  Professionaalne fotograaf Martin Bissig reisib koos EOS R10-ga Sri Lankale.