TEGEVUSFOTOGRAAFIA

Parimate tegevusfotograafia objektiividega ei maga te ühtegi hetke maha

Olgu selleks basseini sukelduvad ujujad või rulataja keset hüpet – Canonil on ahvatlev valik kõrgtasemelisi, kuid kulutõhusaid objektiive sportlaste liikumise jäädvustamiseks.
Ujuja hüppab tagurpidi basseini ning ta käed on välja sirutatud, tekitades veepiisakeste kaare.

Tegevusfotograafias jäädvustatakse subjekte liikumises, mängivatest koduloomadest lendavate lindudeni, kergejõustikust pallimängudeni. Kuna subjekt on liikumises, võib loodetud kaadri saavutamine keeruliseks osutuda, kuid tegevuse jäädvustamiseks kõige sobivamate kaamerate ja objektiivide kasutamine annab suurepärase eelise.

Üldiselt on tegevusfotograafia jaoks kõige sobivamatel kaameratel hulga automaatteravustamispunktidega täiustatud automaatteravustamissüsteem, mis aitab täpselt ja järjepidevalt subjekte jälgida, isegi kui nad liiguvad korrapäratult. Lisaks peaks neil olema sarivõtterežiimis kiire maksimaalne kaadrisagedus märkimisväärse mälupuhvriga, et saaksite teha sarivõtteid kauem kui vaid mõne sekundi.

Ideaalsed kaamera korpused tegevuse jäädvustamiseks on Canon EOS R6 ja EOS R7. Mõlemal on lindude, loomade, inimeste ja isegi sõidukite jälgimiseks tundlik ja nutikas automaatteravustamine, mis põhineb pidevalt areneval tehisintellektil, ning ülikiired kaadrisagedused.

Käed hoidmas Canoni EOS R kaamerat ja Canoni RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektiivi.

Canon võrdleb EF- ja RF-kinnitusega süsteemide andmesidekiirust kaamerate ja objektiivide vahel kui „mopeedi ja kiirrongi“, mis teeb RF-objektiividest nagu Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM suurepärase valiku tegevusrohkete võtete jäädvustamiseks. © James North

Milline objektiiv sobib tegevuse jäädvustamiseks kõige paremini?

Liikuvate subjektide jäädvustamisel on kõige olulisem kiirus ning ülikiire andmevahetus Canoni RF-objektiivide ja EOS R süsteemi kaamerate vahel pakub mitmeid eeliseid, sealhulgas automaatteravustamisega jälgimist koos täiustatud optilise pildistabilisaatoriga (IS). Optiline pildistabilisaator on eriti kasulik, kui jäädvustate suurtelt telefoto fokaalkaugustelt, kuna kaamera värisemisest tulenevate häguste fotode oht on siis palju suurem. Objektiivi optiline pildistabilisaator töötab koos kaamerasisese pildistabilisaatoriga (IBIS), et tasakaalustada kaamera liikumist ja vähendada hägusust.

Tegevusfotograafid püüavad vaataja oma piltidesse meelitada, et anda edasi platsi või raja ääres viibimise kogemust, nii et suure fookuskaugusega objektiiv võimaldab teil kogu kaadri oma subjektiga täita. Telefoto või super-telefoto suumobjektiivid on harilikult parim valik, kui pildistate eemalt, kuid ka standardsest suumobjektiivist võib piisata, kui teate, et pääsete tegevusele veidi lähemale.

Professionaalne spordifotograaf kasutab tõenäoliselt suuri parimate näitajatega spordiobjektiive, sealhulgas professionaalseid suum- ja supertelefotoobjektiive. Kui Canon pakub ka algtaseme telefotoobjektiive, millega saab samuti tegevusi pildistada ning nõelteravaid pilte jäädvustada. Siin on parimad valikud erinevatele eelarvetele.

Parim algajatele mõeldud objektiiv tegevusfotograafia jaoks: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

Teksades ja valges T-särgis rulataja teeb kartmatut trikki väga grafitirohke rulapargi rambil.

Telefotoobjektiiv ei ole alati vajalik. Standardne suumobjektiiv, nagu Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, sobib suurepäraselt, kui olete tegevusele lähedal või soovite meeleolu jäädvustamiseks ka ümbritseva kaadrisse jätta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 48mm, 1/180 s, f/13 ja ISO 100.

Tegevuses olevate subjektide jäädvustamisel võib tegevus sageli olla käeulatuses: aias mängivad lapsed või lemmikloomad, rulapargis tegevuse jäädvustamine või isegi motokrossiraja kõrval seismine. Sellistes olukordades ei vaja te pikka telefotoulatust ning võrdlemisi väike ja kerge objektiiv on palju mugavam valik.

Täiskaadriline ühilduv suumobjektiiv Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM on oma 9 cm pikkuse ja vaid 395 grammi juures eriti kompaktne valik. Seda on lihtsam ära panna ning annab vabaduse jälgida tegevust nii kaua kui soovite, ilma, et objektiivi kaal hakkaks tunda andma. Sujuv ja vaikne STM-mootor tagab kiire automaatteravustamise ning 5-astmeline optiline pildistabilisaator võimaldab kasutada võrdlemisi aeglast säriaega (näiteks kaamera ja subjektiga panoraamimisel) ilma et kaamera värisemine teie jäädvustuse hägustaks.

Kõige mitmekülgsem objektiiv tegevusfotograafia jaoks: Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

Pidulikku rüüsse riietatud ning noolt ja vibu kandev Yabusame vibukütt ratsutab hobusega kiiresti mööda kitsast rada.

Kui saate kaasa võtta vaid ühe objektiivi, on mitmekülgne Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM täiuslik valik erinevate tegevuste jäädvustamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 24-240mm F4-6.3 IS USM: 240 mm, 1/800 s, f/6,3 ja ISO 800.

Liikuvate subjektide jäädvustamisel on kõige sagedasem probleem see, et me ei tea kunagi täpselt, kus tegevus toimub. Amatööride jalgpallimatšil väravaposti juures seistes võite ühel hetkel püüda jäädvustada platsil aset leidvat pallivõitlust ning järgmisel hetkel väravaesist tegevust. Pidev telefoto- ja lainurkobjektiivi vahetamine võib aga viia selleni, et magate olulised hetked maha.

Canoni RF 24-240mm F4-6.3 IS USM objektiivi helde 10-kordne suum teeb sellest suurepärase valiku tegevusfotode jäädvustamiseks, pakkudes kõike, alates lainurkvõtetest võimsa telefotoulatuseni. Kasutades seda täiskaadrilist objektiivi Canoni EOS R7-ga, millel on väiksem APS-C sensor, suureneb telefotoulatust veelgi, tagades vaate, mis vastab 38,4–384 mm objektiivile täiskaadrilisel kaameral.

Lisaks pika suumivahemikuga tegevuse jälgimisele on sellel objektiivil ja ülikiire Nano USM automaatteravustamissüsteem ja 5-astmeline pildistabilisaator ning objektiiv ise on mugavalt kompaktne ja kerge.

Parim telefotoobjektiiv tegevuse jäädvustamiseks ilma statiivita: Canon RF 70-200mm F4L IS USM

Canon EOS R süsteemi kaamerat näo ees hoidev naine pildistab homaarilõksu merre laskvat kalameest.

Hoolimata sellest, et tegemist on telefotoobjektiiviga, sobib Canon RF 70-200mm F4L IS USM tänu oma suurusele ja kompaktsusele suurepäraselt objektiivita tegevusfotograafiaks ning reisi- ja loodusfotograafiaks. © Andrew Ford

Selja tagant pildistatud villase mütsiga naine hoiab Canoni EOS R süsteemi kaamerat, millele on kinnitatud Canoni RF 70-200mm F4L IS USM objektiiv.

Canoni RF 70-200mm F4L IS USM objektiivi 5-astmeline optiline pildistabilisaator võimendub 7,5-astmeliseks, kui seda kasutatakse koos EOS R süsteemi kaamerate nagu EOS R6 sisseehitatud pildistabilisaatoriga. © Andrew Ford

Kuigi mõnikord toimub tegevus meie käeulatuses, pildistame seda harilikult siiski kaugusest. Seda eriti pealtvaatajatega ürituste korral kergejõustikust motospordini. Jättes lainurga ja standardse fookuskauguse võrrandist välja, saate valida objektiivi, mis on täielikult pühendunud telefotoobjektiivi jõudlusele.

Uskumatult kompaktne Canon RF 70-200mm F4L IS USM tõestab, et telefotoobjektiivid ei pea olema suured ja rasked. Tänu kokkupandavale disainile saab selle hõlpsaks hoiustamiseks vähem kui 12 cm pikkuseks kokku pakkida ning hoolimata vastupidavast, ilmastikukindlast L-seeria kvaliteedist kaalub see vaid 695 grammi.

Jõudluse juures tuleb esile tõsta suurt f/4 ava väärtust, mis püsib kogu suumivahemikus sama ja Dual Nano USM mootoritel põhinevat ülikiiret automaatteravustamist.

Parim algtaseme supertelefotosuumobjektiiv tegevusfotograafia jaoks: Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

Punase särgi ja musta kiivriga hokimängija küljeprofiil, sinine hokikepp üles tõstetud.

Võimas 5,5-astmeline optiline pildistabilisaator Canoni RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektiivil võimaldab luua ilma statiivita vapustavaid tegevusvõtteid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 400 mm, 1/500 s, f/8 ja ISO 1600.

Sinises särgis ja kõrge säärega sinistes sokkides hokimängija võitleb palli nimel tehismuruväljakul.

Üheksa labaga ava pakub ka suurepärast taustahägu. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 400 mm, 1/640 s, f/8 ja ISO 1600.

Spordi- ja loodusfotograafia puhul tuleb sageli tõdeda, et me ei pääse tegevusele nii lähedale, kui sooviksime. Isegi 70–200 mm objektiivil või Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM objektiivil ei pruugi olla piisavalt telefotoulatust. Selle vahemaa katmiseks vajate supertelefotoobjektiivi.

Canoni objektiiv RF 100-400mm F5.6-8 IS USM pakub kaks korda rohkem telefotoulatust kui 70–200 mm objektiiv, kuid on võrdlemisi kompaktne ja eriti kerge, kaaludes vaid 635 grammi. Supertelefotoobjektiivide fookuskauguse puhul on alati suurem risk, et kaamera värisemine vähendab teravust, kuid pildistabilisaator tagab teravad statiivita jäädvustatud fotod ja videod. Ülikiire Nano USM automaatteravustamine jälgib vilunult tegevust ja kui 400 mm ei paku siiski piisavalt ulatust, ühildub objektiiv Canoni konverteriga RF 1,4x ja konverteriga RF 2x.

Parim algtaseme supertelefotofiksobjektiiv tegevusfotograafia jaoks: Canon RF 600mm F11 IS STM

Meessprinter sööstab jõuliselt stardipakkudest eemale.

Mõne tegevusvõtte puhul ei saa te kunagi olla nii lähedal, kui päriselt sooviksite. Pikim võimalik fookuskaugus on kasulikum kui suumimisvõime, mis tähendab, et parim valik on supertelefotoobjektiivid nagu Canon RF 600mm F11 IS STM ja Canon RF 800mm F11 IS STM. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 600mm F11 IS STM: 1/1600 s, f/11 ja ISO800.

Telefoto- ja supertelefotosuumobjektiivid pakuvad võimalust vaatevälja kohandamiseks, kui olete piiratud vaid ühe pildistamiskohaga, näiteks spordisündmuse pealtvaatamisalas või metsikut loodust pildistades peidukohas. Muudel juhtudel vajate võimalikult suurt telefotoulatust ning suumivahemikul ei ole enam tähtsust. Tüüpilised stsenaariumid on näiteks lendavate lindude pildistamine või kaugusest metsloomade pildistamine.

Revolutsiooniline Canon RF 600mm F11 IS STM objektiiv sobib selleks suurepäraselt. Tänu kokkupandavale disainile on selle pikkus kokku pakkides vähem kui 27 cm ja objektiiv kaalub vaid 930 grammi. See on hõlpsasti käsitletav isegi pikkadel statiivita fotosessioonidel ning järjepideva teravuse tagab 5-astmeline optiline pildistabilisaator. Kui peaksite seda vajama, pakub Canoni objektiiv RF 800mm F11 IS STM isegi suuremat ulatust ning mõlemaid objektiive saab kasutada Canoni konverteriga RF 1.4x ja konverteriga RF 2x.

Parim profitasemel objektiiv kiire tegevuse jäädvustamiseks: Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM

Sõudja kallutab keha eespool olevate aerude suunas. Sportlane on teravalt fokusseeritud ning taust on hägustatud.

„Kiire“ objektiiv nagu Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM pakub võrdlemisi kitsast teravussügavust, mis sobib suurepäraselt tegevuse puhul põhisubjekti teravustamiseks ning tausta hägustamiseks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 70-200mm F2.8L IS USM: 111 mm, 1/1000 s, f/2,8 ja ISO 1000. © Matthew Joseph

Teksades ja sinise jakiga fotograaf naaldub taha, et pildistada Canoni kaamera ja RF 70-200mm F.2.8L IS USM objektiiviga.

Just nagu Canoni objektiivil RF 70-200mm F4 IS USM, on sellel, suurema, f/2.8 avaga objektiivil täielikult professionaalne ja ilmastikukindel kvaliteet, ülikiire ning peaaegu hääletu Dual Nano USM automaatteravustamine ja 5-astmeline pildistabilisaator.

Kui soovite jäädvustada ülikiireid subjekte, vajate ülikiiret säriaega. Kiire tegevuse teravaks jäädvustamiseks peab säriaeg algama 1/2000 sekundist. See võib aga lauspäikesest kehvemates valgustingimustes probleemiks osutuda. Üks lahendus on kaamera ISO-sätteid suurendada, kuid siis riskite müra tõttu teralise jäädvustusega ning jääte ilma peenetest detailidest.

Kui teil on veidi rohkem raha, on Canoni objektiiv RF 70-200mm F2.8L IS USM kõige rafineeritum lahendus. Selle püsiv f/2.8 ava tagab isegi nõrgas valguses kogu suumivahemiku ulatuses kiire säriaja. Veel üks boonus on see, et saate tausta hägustades põhisubjekti eristada.

Siin käsitletud võimalused sobivad kõik tegevusfotograafia jaoks: kerged, hõlpsasti käsitsetavad ja erinevatele eelarvetele. Nii et olenemata sellest, kas plaanite amatööride jalgpallimatšil platsi kõrval seista või jäädvustada rajal kiiresti liikuvat sportlast, peaksite siit nimekirjast leidma oma nõuetele vastava objektiivi. Siis jääb üle vaid kohale minna, järele proovida ja avastada, mis kõik võimalik on.Autor: Matthew Richards

Seotud tooted

Seotud artiklid