MAKROFOTOGRAAFIA

Parima komplekti valimine makrofotograafiaga alustamiseks

Olenemata sellest, kas pildistate lähivõtteid putukatest või väikelastest, lemmikloomadest või kondiitritoodetest, siin on kaamera ja objektiivi omadused, mida tasub silmas pidada, ning parimad lisatarvikud, mida välja valida.
Canoni RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektiiviga pildistatud lähivõte muruliblel istuvast liblikast.

Kui soovite jäädvustada putukasilmade geomeetrilisi mustreid, hommikust kastetilka rohuliblel või üksikuid ripsmeid teie lapse näol, on makrofotograafia parim viis kaunite detailide esile toomiseks.

Kuigi makrofotograafiaga on lihtne alustada ja see on uskumatult rahuldust pakkuv, on sellega seotud ka omad probleemid, nagu näiteks piisavalt suure teravussügavuse saavutamine, et muuta kogu väike objekt teravaks.

Paljud Canoni kaamerad ja objektiivid on varustatud funktsioonidega, mis vastavad makrofotograafia erivajadustele. Selleks et aidata teil valida õige komplekt, oleme välja otsinud omadused, mida peaksite parimaid kaameraid ja objektiive valides silmas pidama, et alustada oma teekonda makrofotograafias.

Canon EOS R7-ga ja Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM makroobjektiiviga tehtud ülilähivõte kastetilkadest punasel roosil.

Makrofotograafia on väikeste objektide lähifotograafia 0,5× või suurema suurendusega, kusjuures subjektid võivad olla erinevad – alates taimedest ja putukatest kuni toidu ja isegi majapidamises kasutatavate esemeteni. Saate teha makropilte nii siseruumides kui ka õues. Pildistatud kaameraga Canon EOS R7 ja objektiiviga Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM: 1/2000 s, f/1,8 ja ISO 200.

Kaamera funktsioonid makrofotode tegemiseks

Käed hoidmas Canon EOS R10 kaamerat, mille ekraanil kuvatakse teravustamise kahveldamise seadeid.

Canon EOS R10 on varustatud teravustamise kahveldamisega, mis jäädvustab pildiseeria automaatselt suureneva fookuskaugustega. Võimalik on isegi pilte kaamerasiseselt segada, et saada sügavuse kompositsiooni funktsioon, millel on täiuslik eest-taha teravus.

Canon EOS R10 fotokaameraga jäädvustatud lähivõte taldrikust, millel on köögiviljad ja keedetud munad.

Kui kasutate teravustamise kahveldamist, saate määrata, mitu pilti te soovite, et kaamera jäädvustaks. Saadud piltide virnastamine loob terava ja suurema teravussügavusega pildi. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM: 35 mm, 1/2000 s, f/5 ja ISO 1600.

Iseteravustamine

Makrofotograafias on teravustamine ülioluline. Canon EOS R süsteemi kaamerad on ideaalsed makrofotode tegemiseks, sest need pakuvad mitmeid võimsaid funktsioone, mis aitavad teil iga kord saavutada täiusliku teravustamise.

Mida lähemal on subjekt, seda väiksem on teravussügavus antud ava puhul. Kui valgust ei ole piisavalt, mida sageli väga lähedalt pildistades juhtus, peate avama ava laiemalt, et lasta rohkem valgust sisse, mis vähendab teravussügavust veelgi. See tähendab, et pildil on teravustatud ainult väikest lõiku – see ei ole ideaalne, kui eesmärk on tuua välja kõik üksikasjad.

Selle probleemi lahendamiseks pakuvad teravustamise režiimi mitmed EOS R süsteemi kaamerad, näiteks EOS R10 ja EOS R50. See funktsioon teeb ühest ja samast kaadrist mitu fotot, liigutades teravustamispunkti automaatselt järk-järgult, et jäädvustada palju hästi teravustatud pisikesi lõike. Neid pilte saab seejärel omavahel kombineerida, et luua üks pilt, kus on subjekti palju rohkem teravustatud, kui oleks olnud saavutada ühe kaadriga. Seda nimetatakse fookuse virnastamiseks või sügavuse liitmiseks ning mitmed kaamerad suudavad seda automaatselt kaamerasiseselt teha. Seda saab teha ka käsitsi, kasutades selliseid vahendeid nagu Canoni tarkvara Digital Photo Professional (DPP) sügavuse liitmise tööriist (Depth Compositing).

EOS R50 läheb oma täiustatud A+ režiimiga veelgi kaugemale. See tuvastab automaatselt, kui on vaja fookuse virnastamist, teeb vajalikud kaadrid ja rakendab kaamerasisest sügavuse liitmist, nii et te ei pea seda ise seadistama.

Kui soovite, võimaldavad Canoni peeglita kaamerad ka maksimaalset kontrolli teravustamise üle. Kõikidel EOS R süsteemi kaameratel on käsitsi teravustamisabi kuvamise võimalus, mis kasutab pildi fookuses olevate alade esiletõstmiseks eredaid värve. Need võimaldavad teil ka reaalajas vaates pilti suumida, et teravustamist käsitsi kontrollida. Mõnedel kaameratel, näiteks EOS R10 ja EOS R7, on korpusel ka AF/MF (automaat- ja käsitsi teravustamise) lülitid, mis võimaldavad teil kiiresti lülituda käsitsi teravustamise režiimile ja valida täpselt, kuhu teravustada soovite.

Parimad täiustatud fookusega kaamerad makrofotograafiaga alustamiseks:

Ülilähivõte Canon EOS R50-ga pildistatud kollasest lillest, mille kroonlehed on teravustatud.

EOS R50 APS-C sensor muudab väikesed objektid kaadris suuremaks, kui need on täiskaadrilise kaamera samade objektiivide kasutamisel. Kaamera pakub ka kiiret sarivõtet kuni 15 kaadrit sekundis, kasutades vaikset elektroonilist katikut, mis võimaldab pildistada liikuvaid objekte, näiteks tuule käes õõtsuvaid lilli. Pildistatud kaameraga Canon EOS R50 ja objektiiviga Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/125 s, f/8 ja ISO 400.

Ülilähivaade paarist roosast lillest, jäädvustatud Canon EOS R50-ga.

EOS R50 kompaktne disain ja kerge kaal muudavad selle käest makrofotode pildistamise jaoks ideaalseks. Sellel on sama RF-objektiivikinnitus nagu kõigil EOS R süsteemi kaameratel, mis tähendab, et saate lisada mis tahes RF- või RF-S-objektiivi, sealhulgas arvukalt makroobjektiive. Pildistatud kaameraga Canon EOS R50 ja objektiiviga Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/250 s, f/2,8 ja ISO 800.

Sensori suurus ja eraldusvõime

Mõnel EOS R süsteemi kaameral on täiskaadrimõõdus sensor ja mõnel APS-C sensor. Mõlemal sensoritüübil on makrofotograafias omad eelised. APS-C sensorid on väiksemad, mis tähendab, et väikesed objektid on kaadris suuremad kui täiskaadrimõõdus sensoril sama fookuskauguse juures, ning APS-C sensorid tagavad üldiselt ka suurema teravussügavuse kui täiskaadrimõõdus sensorid. Seetõttu sobivad makrofotograafiaks hästi APS-C kaamerad, nagu EOS R10 ja EOS R50.

Kui aga peate pildistama väikest liikuvat subjekti ja vajate seega suurt säriaega, eriti kui ei ole piisavalt valgust ja peate kasutama ka kõrget ISO väärtust, siis võib täiskaadriline kaamera, näiteks EOS R8, anda teile vähem mürarohkeid pilte.

Olenemata sellest, kas valite APS-C- või täiskaadrilise kaamera, võib suure megapikslise sensoriga kaamera valimine olla kasulik ka makrofotode tegemiseks. Rohkem piksleid tähendab rohkem detaile, nii et pilti kärpides, eesmärgiga muuta väike subjekt kaadris suuremaks, on see ikkagi hästi teravustatud.

Parimad APS-C sensoriga kaamerad makrofotograafiaga alustamiseks:

Objektiivi funktsioonid makrofotode tegemiseks

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektiiv karikakrakimbu juures.

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektiiv suudab fookustada kuni 14 cm lähedale, suurendades subjekti 0,5×. Selle lai vaatenurk sobib ideaalselt paljude detailide kaadrisse mahutamiseks, samal ajal kui selle sisseehitatud optiline pildistabilisaator aitab võidelda kaamera värisemisest põhjustatud hägususega isegi käest pildistades.

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektiiviga jäädvustatud ülilähivõte karikakrast.

RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektiiv teravustab kiiresti ja vaikse samm-mootoriga, nii et sa ei pea objekti liikudes muretsema – sa saad ikkagi puhta pildi. Pildistatud kaameraga Canon EOS R6 ja objektiiviga Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM: 1/4000 s, f/1,8 ja ISO 100.

Suurendus

Makrofotograafia puhul on objektiivi kõige olulisem omadus, mida silmas pidada, selle suurendus. Kui objektiiv suurendab 0,5× (või 1 : 2), on sensoril olev kujutis poole väiksem kui tegelik suurus. Kui objektiivi suurendus on 1,0× (või 1 : 1), on sensoril olev kujutis tegelikus elusuuruses. See toob esile väga palju detaile, eriti kui kujutist seejärel suuremalt ekraanilt vaadata või see välja printida.

Sellise suurenduse saavutamiseks peavad makroobjektiividel olema lühikesed minimaalsed fookuskaugused, mis tähendab, et need suudavad väga lähedal subjekti teravustada. Näiteks Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, mis suudab teravustada kuni 14 cm lähedale, ja RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, mis suudab teravustada kuni 17 cm lähedale. Mõlemad on 0,5× objektiivid, millel on kiire maksimaalne ava, lasevad palju valgust sisse ja pakuvad pildistabilisaatorit (IS), mis aitab käest ja aeglasema säriajaga pildistades hoida võtted ilma häguta.

Parimad algajate makroobjektiivid 0,5× suurendusega ja lühikese fookuskaugusega:

Lähivõte roosast lillest, pildistatud objektiiviga Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM.

RF-S 55–210 mm F5-7.1 IS STM objektiiv ei ole ainult makroobjektiiv, kuid see pakub 0,28× maksimaalset suurendust ja võimsat suumi, mis aitab teil teravustada objekti häirimata ja jäädvustada kaugelt ka kõige väiksemaid detaile. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R50 ja Canoni objektiiviga RF-S 55-210mm F5-71 IS STM: 1/320 s, f/7.1 ja ISO 100.

Ülilähivõte rohelisest Romaani lillkapsast, pildistatud Canoni RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektiiviga.

Teine objektiiv, mis pakub laia suumivahemikku, on RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. See annab maksimaalse suurenduse 0,59×, kui kasutate käsitsi teravustamist, mis tähendab, et saate jäädvustada suurepäraselt detailseid lähivõtteid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM: 35 mm, 1/200 s, f/10 ja ISO 400.

Fookuskaugus

Lühikese fookuskaugusega objektiivi abil lähedalt pildistamine võib tunduda ilmselge valik, kuid telefotoobjektiivid pakuvad ka mõningaid olulisi eeliseid. Kui pildistate veidi kaugemalt, siis on vähem tõenäoline, et häirite oma subjekti või heidate sellele soovimatuid varje. Telefoto-makroobjektiivid, näiteks Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, mis pakub 0,5× suurendust, võimaldavad teil oma subjektist kaugemal seista, kuid see täidab siiski kaadri. Objektiivil on optiline pildistabilisaator, nagu ka laiema nurgaga objektiividel, et hoida asjad teravana ka aeglasemate säriaegadega.

Võite kasutada ka telesuumobjektiivi, näiteks Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM või RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. Kuigi need ei ole ainult makroobjektiivid (0,5×), võimaldab nende telefotoobjektiivide maksimaalne fookuskaugus teha oma subjektist lähivõtteid ja täita kaader kaugelt.

Parimad telefotoobjektiivid ja telesuumobjektiivid makrofotograafiaga alustamiseks:

Kuvatõmmis videost, kus selgitatakse keskteravustamisega makrofunktsiooni. Kuvatõmmisel on kujutatud kasutaja käsi, mis reguleerib Canoni objektiivi väikese inimkuju mudeli lähedal.

Keskteravustamisega makrofunktsioon

Mõned Canoni RF-objektiivid, sealhulgas RF 24-105mm F4-7.1 IS STM ja RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, omavad keskteravustamisega makrofunktsiooni. Kuigi need objektiivid ei saavuta automaatteravustamise abil makrosuurendust, on nende minimaalne fookuskaugus käsitsi teravustamise režiimis palju väiksem, mis tähendab, et nad saavad teravustada palju lähemale ja saavutada vähemalt 0,5× makrosuurenduse.

Parimad keskteravustamisega makroobjektiivid:

Tahate veelgi enamat?

Kui olete makrofotograafiasse kiindunud, võite olla valmis kulutama rohkem raha võimsama suurenduse, parema optilise kvaliteedi või pikema fookuskaugusega professionaalse tasemega objektiivide jaoks, et saada jäädvustada kaadrit täitvaid pilte subjektidest, millele te füüsiliselt lähedale ei pääse. Vaadake meie makrofotograafia profiobjektiivide juhendit (saadaval valitud keeltes).

Tarvikud makrovõtete tegemiseks

Kolm vaadet nutitelefonis rakendusest Canon Camera Connect, mida kasutatakse käsitsi rohelise õuna varre lähivaate teravustamiseks.

Rakendus Canon Camera Connect võimaldab teil nutitelefonist kaamera seadeid reguleerida ja kaugusest katiku käivitada. Ühilduvate objektiivide puhul saate isegi käsitsi teravustamisele lülituda ja seda juhtida ilma kaamerat puudutamata, mis aitab saavutada teravaid lähivõtteid.

Rakendusega Canon Camera Connect saate kaamerat eemalt juhtida. Saate oma nutitelefoni ekraanil reaalajas vaate abil teravustamist kontrollida ja reguleerida või eemalt valgustust juhtida ja katikunuppu vajutada, vältides nii kaamera värisemist ja tagades, et te oma subjekti ei häiri.

Statiivi kasutamine hoiab teie kaamera kindlalt paigal, kui teil on vaja kasutada aeglasemat säriaega, kuid see ei pruugi lasta teil oma subjektidele väga lähedale jõuda. Canon Tripod Grip HG-100TBR – see on väike ja mitmekülgne ning sellega on kaasas kaugjuhtimispult, mille abil saab vältida kaamera värisemist. Võite ka valmistada oma kottaluse, millele oma objektiivi toetada, et teha stabiilsemaid võtteid või pehmendada kaamerat madalalt töötades.

Vaherõngad sobivad ühilduva objektiivi ja kaamera korpuse vahele ning võimendavad objektiivi suurendust ilma moonutuste või pildikvaliteedi kadudeta.

Makrofotograafias võib valgustus olla problemaatiline, kuid võimalus kasutada kaameravälist välku, näiteks Canoni Speedlite EL-100 koos juhtmevaba Speedlite’i saatjaga ST-E10, võimaldab teil oma subjekti valgustamisel olla täpsem ja suunatum. Pühendunud makrofotograafidele mõeldud Canon Macro Ring Lite MR-14EX II välklamp kinnitub ühilduvate objektiivide esiosale, valgustades teie subjekti lähivõtete tegemisel täielikult ja juhitavalt.

Need on peamised omadused, mida tuleb makrofotograafiakomplekti ostmisel silmas pidada. Ärge muretsege, kui te ei ole neid kõiki soetanud – saate ikkagi ilusaid lähivõtteid teha. Kõige olulisem koostisosa on teie loovus!Autor: Peter Wolinski

Seotud tooted

Seotud artiklid