FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Täiustage oma fotode kompositsiooni

Kompositsioon võib fotole palju anda aga ka selle ära rikkuda. Siin on 10 tehnikat, mis aitavad teil luua kauni kompositsiooniga pilte, mis annavad suurepäraselt edasi teie isiklikku stiili.
Üksildane puu vaikses vees, mille siluett on oranži värvi triibulise öötaeva taustal ja kuvab peegeldust veepinnale.

Üks ilusamaid asju, mida fotograafia pakub, on sellega kaasnev loominguline vabadus ja emotsionaalne väljendus. Seega võib fotograafilise kompositsiooni reeglite järgimisest rääkimine tunduda pisut piirav. Kuid mõnede lihtsate fotograafia kompositsiooni põhimõtete tundmine võib aidata teil saada oma teemast rohkemat ja tuua stseenid ellu nii, nagu soovite, et neid nähtaks.

Kui olete selgeks õppinud kaadrite kompositsiooni ja paigutuse põhitõed, hakkate neid mõtlemata rakendama ja leiate oma stiili – võib-olla isegi aeg-ajalt „reegleid“ rikkudes.

Siin selgitame kümmet fotograafia kompositsiooni tehnikat, arutades, kuidas iga tehnika aitab teil tasakaalustada elementide paigutust teie piltidel ja võimaldab juhtida vaataja pilku kaadril.

1. Kolmandike reegel

Canoni kaamera tagumine LCD-ekraan, mis kuvab ruudustiku jooned üle onni kujutise künklikul maastikul.

Siin rakendatakse kolmandiku reeglit, nii et muru, mäed ja taevas võtavad igaüks kolmandiku pildist. Objekt – puuonn – on samuti paigutatud ruudustiku ristumispunkti.

Valge ja punaka karvaga noor koer, kelle kõrvad on kumerdunud, vaatab teravalt paremale.

Portreede pildistamisel maksimaalse mõju saavutamiseks proovige paigutada objekti silmad ülemise kolmandiku joone juurde. See kehtib olenemata objekti vertikaalsest asendist kaadris. See on ka hea rusikareegel, olenemata sellest, kuhu objekt külgsuunas langeb, kuid selle paigutamine keskelt eemale loob vähem staatilise mulje. Pildistatud kaameraga Canon EOS R50 ja objektiiviga Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM: 1/800 s, f/2 ja ISO 100.

Objektide paigutamine kaadri keskele võib mõnes olukorras olla tõhus – lihtsad teemad, näiteks portreed, kus ainult nägu on valgustatud ja taust on palju tumedam, töötavad hästi keskse kompositsiooniga. Asümmeetrilised kompositsioonid tunduvad aga elavamad ja dünaamilisemad. Kui rakendate oma fotograafiale kolmandiku reeglit, asetades objekti kaadri parem- või vasakpoolsele kolmandikule, saate tavaliselt huvitavama ja atraktiivsema pildi.

Paljudel kaameratel, sealhulgas Canon EOS R süsteemil, kaameratel nagu EOS R50, EOS R10 ja EOS R7, on võimalus kuvada 3x3 ruudustikku kas pildiotsijas või tagumisel LCD-ekraanil. Kasulik kompositsiooni tehnika on paigutada huvipunkt ühte kohta, kus horisontaal- ja vertikaaljoon ristuvad.

2. Tase üles

Canoni kaamera ekraani elektrooniline lood, mida kasutatakse horisondi tasandamiseks rannas.

Kui te ei kalluta kaamerat loomingulise efekti saavutamiseks, proovige enne pildistamist veenduda, et horisont on tasane. See kehtib eriti siis, kui tegemist on järve või mere piltidega, kus kalde all olev horisont paneb vee kaadrist välja jooksma.

Ruudustiku jooned on ka kasulik viis kontrollida, kas horisont on tasane. Paljud kaamerad suudavad kuvada ekraanil elektroonilist loodi, mis muutub punasest roheliseks, kui kaamera on sirge. Mõnedel Canoni kaameratel, millel on kehasisene pildistabilisaator (IBIS), nagu EOS R7, on ka automaatse tasandamise funktsioon. Kui see on sisse lülitatud, reguleerib see anduri asendit automaatselt, et võtta arvesse mis tahes kerget kaldenurka, andes teile tasased fotod.

Vaade üle kaljude madalas vees meres asuva kivise paljandi suunas, pildistatud nii, et kaamera automaatse tasandamise funktsioon on välja lülitatud, mille tulemuseks on viltune välimus.
Vaade üle kaljude meres madalas vees asuva kivise paljandi suunas, pildistatud nii, et kaamera automaatse tasandamise funktsioon on sisse lülitatud, mille tulemuseks on täiesti tasane horisont.

Automaatne tasandamine välja lülitatud

Automaatne tasandamine sisse lülitatud

Mudelitel EOS R50 ja EOS R7 on Movie IS režiimis ka automaatse tasandamise funktsioon, mis suudab horisontaalselt kalde all olevat videomaterjali automaatselt tasandada.

Muidugi saab huvitavate kompositsioonide jaoks kaamerat ka füüsiliselt nurga alla pöörata. Seda tahtlikku kallutamist nimetatakse sageli hollandi või saksa nurgaks ja seda kasutatakse mängufilmides pingete või desorientatsiooni tekitamiseks – seega kasutage seda mõõdukalt ja valige piisavalt suur nurk, et see ei näeks juhuslik välja. Kui kallutasite ühe kaadri vasakule, proovige jäädvustada järgmine kaader parempoolse kaldega. Selle abil saate edasi anda näiteks uue linnaga tutvumise pinget ja põnevust. See on suurepärane viis oma piltide mitmekesisemaks muutmiseks ja näeb prindituna fantastiline välja. Samuti saate muuta kaameras kuvasuhte ruudukujuliseks, et asju veelgi segamini ajada – see viib meid kadreerimise ja kärpimiseni.

3. Kadreerimine

Metsarada, mille kohale kaarduvad puud, ning kolm inimest seisavad kauguses päikesevalguse käes.

Looduslikus keskkonnas, näiteks metsas, saate objektide kadreerimiseks kasutada puid. Kui stseen on liiga tume, ärge unustage reguleerida särituse sätteid, et saavutada tasakaal varjude ja eredate kohtade vahel. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 105 mm, 1/80 s, f/7.1 ja ISO 1600.

Maaliline mägipiirkond, mida raamivad matkabussi avatud uksed. Esiplaanil võib näha paari lamavat jalga.

Igasuguseid pildielemente saab kasutada oma võtetele loominguliste ja huvitavate raamide tegemiseks, näiteks selle matkaauto tagauks. Pildistatud kaameraga Canon EOS R6 Mark II ja objektiiviga Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM: 18 mm, 1/1600 s, f/2.8 ja ISO 100. © Teddy Morellec

Pildistades mõelge sellele, kuidas te objekti kadreerite. Ukseava või akna kasutamine on hea valik, kuna see moodustab loomuliku äärise ja aitab fookust stseenile suunata. Näiteks võite linnavaate jäädvustamisel kasutada enda korteri või hotelli ukseava. Klaasipeegelduste vältimiseks on parem aken või uks lahti teha.

Samuti saate luua tõhusa raami, kärpides seda fotot elementide eraldamiseks. Võite kasutada Canon Camera Connect rakendust, et teisaldada pilte oma redigeerimiseks kaamerast telefoni või redigeerige neid arvutis näiteks Canoni tarkvaraga Digital Photo Professional, või kärpige printimise ajal kasutades ühte Canoni printimise rakendustest.

Võtke aega, et katsetada erinevaid kärpimise lahendusi. Maastikufotograafia puhul kasutage panoraamkärpimist, et luua laiem vaade. Ka mitme pildi järjestikku printimine aitab hea sobivuse korral panoraamefekti saavutada.

4. Juhtivad jooned

Astmeline rada, mis laskub läbi roheluse ja alla taamal paistva sinise mereni.

Kõrgelt vaatepunktilt pildistatud rada juhatab vaataja mööda mäenõlva puudelt alla vette. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R50 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM: 18 mm, 1/125 s, f/11 ja ISO 100.

Kollases kleidis naine seismas kauni võlvkäigu all, mille ees on kitsas ja pikk veekogu, kust paistab naise peegeldus.

Erksavärvilised basseini koonduvad servad suunavad tähelepanu kollases kleidis olevale figuurile, keda raamivad ka taamal olevad hoone kaared. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM: 35 mm, 1/2000 s, f/5,6 ja ISO 12800.

Jooned on väga võimas kompositsiooni tööriist, sest me tahame vaistlikult teada saada, kuhu need viivad. Väljas olles näete kõikjal jooni – radu, jõgesid, müüre, piirdeid, rongirööpaid või teemärgistusi, mida kõike saab oma piltidele lisada.

Füüsiliste joonte kasutamine kompositsiooni elementidena, et juhtida pilk läbi stseeni oma fookuspunkti poole, on tõenäoliselt kõige tõhusam viis juhtivate joonte lisamiseks oma kujutistesse. Stseeni loomulike joonte jäädvustamiseks peate oma kaamera paigutama sobivasse vaatepunkti, mis võib tähendada nii kõrgema punkti valimist või maadligi ronimist. Täielikult liigendatava muudetava nurgaga LCD-ekraaniga kaamera aitab ebatavaliste nurkade alt pildistades pilti kadreerida.

Samuti tasub kaaluda joonte liikumissuunda ja seda, mida proovite saavutada. Lähenevad jooned on tõhus vahend kauguse ja skaala edastamiseks. Horisontaalsed jooned peegeldavad horisonti ja võivad seega mõjuda rahustavalt, samas kui vertikaalsed jooned võivad tekitada pingeid. Diagonaalsed jooned, ideaaljuhul alt vasakult paremale, viivad pilgu üle stseeni, sest see ühtib enamikus lääne kultuurides harjunud lugemissuunaga. Aktiveerige võimalusel oma kaamera 3x3+diagonaalide kuva, et aidata teil diagonaalseid jooni joondada ja vaataja pilku läbi kaadri juhtida.

Juhtivad jooned leitakse sageli väljas pildistades, nii looduslikus kui ka ehitatud keskkonnas, mistõttu on need üks parimaid kompositsiooni nõuandeid linnapiltide ja maastike jaoks.

5. Pildistamine erinevate nurkade alt

Kujutis, mis on tehtud suunaga ülespoole, kuusnurksetest kujunditest koosnevast võrega kuplist Jaapanis Rokko-Shidare'i observatooriumis.

Kui olete väljas, ärge unustage otsida huvitavaid vaatenurki. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM: 18 mm, 1/400 s, f/4,5 ja ISO 100.

Liiga sageli tehakse fotosid silmade kõrguselt, kuid loomingulisemad vaatenurgad on saadaval, kui asetate kaamera kas madalamale või kõrgemale. Kui pilte teeb laps, on tulemused hoopis teistsugused. Nii hooned, puud, taimed kui ka inimesed paistavad alt vaadates palju suuremad. Kui teie kaameral on muudetava nurgaga ekraan või seda saab teie nutitelefoniga Wi-Fi kaudu ühendada, muudab see maapinnal asuva kaameraga pildistamise lihtsamaks, et saada ebatavalist perspektiivi.

Kõrghoonete puhul soovitame kasutada lainurkobjektiivi ja pilgu taeva poole keerata. Kasutage ava prioriteedi (Av) režiimi ja valige avaks kas f/8 või f/11. Seejärel suunake kaamera taevasse ja tekitage hoonetest stseenile raam. Kuna sellistel piltidel on sageli lai valik varje ja eredaid kohti, peate võib-olla reguleerima heledust säri nihke abil või katsetama erinevate mõõtmisrežiimidega – säritage esiplaanil näiteks punktmõõtmise abil või saavutage tasakaal hindava särimõõtmise abil. Lisaks võib abiks olla ka HDR-funktsioon.

Sarnaselt töötab ka hoone katuselt või enda pea kohale asetatud kaameraga pildistamine, mis annab stseenist või olukorrast parema ülevaate.

6. Kolmnurgad

Terastaladega sild koondub kaugusesse.

Sellel pildil korduvad kolmnurgad, mis on tekkinud teeserva kauguses koondumise ning sillatugede ja ülemiste palkidega, aitavad luua tasakaalu ning stabiilsuse tunde. Pildistatud Canoni kaameraga PowerShot SX740 HS: 1/125 s, f/8 ja ISO 100.

Valge särgi ja mustade kinnastega naine nõjatub pimedas toas töölauale paremale poolele, moodustades kolmnurkse kuju.

Portreefotograafia kolmnurgad aitavad kaadrit jagada, suunata vaataja pilku ja luua dünaamilisi kompositsioone. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/200 s, f/2,2 ja ISO 800. © Ejiro Dafé

Visuaalselt huvitavamate piltide saavutamiseks võib kompositsiooni lisada ka kolmnurki. Näiteks võite proovida jäädvustada kaugusesse kaduvaid tänavate jooni, jälgides, et neist tekiks kaadri äärtesse kolmnurkne sektsioon.

Oma kahe diagonaalse joone ja ühe horisontaalse joonega saab kolmnurk lisada portreele visuaalset liikumist. Seda saab kasutada ka suhteliselt staatilise portreepildi tegemisel: paluge laua taga istuval subjektil oma käed asetada nii, et nendest tekiks kolmnurk (küünarnukid rohkem laiali ja lõug kätele toetatud). Selline kompositsioon on esteetiliselt meeldivam.

7. Kuldne suhe

Lähivõte rohelisest Romanesco lillkapsast, mis illustreerib Fibonacci spiraali looduses.

Kuldne suhe esineb tavaliselt kogu looduses, näiteks Romanesco lillkapsa pea spiraalsetes mustrites. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM: 35 mm, 1/200 s, f/10 ja ISO 400.

Ülespoole jäädvustatud pilt betoonist keerdtrepist, mis moodustab käänulise teokarbikujulise mustri, samal ajal kui trepil seisev mees suunab kaamerat ülespoole.

Trepid võivad põhineda Fibonacci jada trajektooril. Lainurkobjektiivi abil saate oma fotodel rõhutada keerdtrepi kõverusi.

Kuldset suhet (või Fibonacci spiraali) kasutatakse laialdaselt kunstis, arhitektuuris ja disainis, et luua esteetiliselt meeldivaid proportsioone ja kompositsioone. Suhtarv on oma nime saanud Itaalia matemaatiku järgi, tuntud ka kui Leonardo Bonacci, kes umbes aastal 1200 pKr tuvastas kasvavate arvude jada, mille suhe on looduses laialt levinud – merekarpide spiraalsetes mustrites, taimede kasvumustrites ja inimkeha proportsioonides.

Idee seisneb selles, et kompositsiooni saab muuta mõjuvamaks ning inimese silmale meeldivamaks, kui loome kaadrisse „joone“, mis juhib vaataja pilku mööda spiraali põhisubjektini. Proovige asetada spiraali algus kaadri nurka ja kaasata võimalikult suur osa kõverast, et silm järgiks seda kogu pildi ulatuses. Seda põhimõtet saab rakendada nii maastike, portreede kui ka paljude muude piltide puhul. Kasutage lainurkobjektiivi, et jäädvustada kogu suurte arhitektuursete objektide, näiteks treppide pühkimine, või kasutage makroobjektiivi, et keskenduda väikestele spiraalsetele kujunditele looduses.

8. Minimalism ja negatiivne ruum

Inimene ripub kaljuseina üle ulatuva osa küljes, mille tipus on mägikitse kuju. Kauguses on lillaka varjundiga mäeahelik.

Objekti paigutamine otse kaadri keskele toimib tõhusalt ainult mõne pildi puhul. Siin rõhutavad asümmeetriline kompositsioon ja avatud ruum ronija ebakindlat asendit. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R5 ja Canoni objektiiviga RF-S 70-200mm F2.8 L IS USM: 124 mm, 1/500 s, f/7.1 ja ISO 1600. © Ulla Lohmann

Must tuulelohe, mis on pildistatud kaadri parempoolses pooles, lendab madalal väljasirutatud tiibadega üle veekogu.

Objektide paigutamine keskelt eemale ja neile lendamiseks või liikumiseks ruumi jätmine rõhutab nende liikumissuunda ja lisab muljet liikumisest – või tegevuse ootusärevust. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R5 ja Canoni objektiiviga RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM: 300 mm, 1/4000 s, f/5,6 ja ISO 48000. © Robert Marc Lehmann

See võib tunduda intuitiivselt vastuoluline, kuid minimaalse kompositsiooni kasutamine võib pildi mõju maksimeerida. Minimaalsed kompositsioonid keskenduvad lihtsusele, sisaldavad väga vähe elemente, kuid tulemuseks on siiski sügavad ja mõtlemapanevad pildid, lõigates välja ebavajalikud detailid ja koondades vaataja tähelepanu teatud kaadri osale.

Minimaalsete, lihtsustatud kompositsioonide loomine võib tunduda lihtne, kuid võib olla raskem kui tihedama kompositsiooni loomine, kuna peate leidma võimaluse eemaldada soovimatud elemendid ja visuaalsed segajad, ilma et pilt igavaks muutuks.

Suurepärane viis minimaalsete kompositsioonidega alustamiseks on seada objektid „negatiivse“ või „tühja“ ruumi vastu. Näiteks rannaonni pildistades nii taeva kui ka ranna taustal kasutatakse visuaalset kontrasti, et asetada hoone kahe negatiivse lagendiku – ranna ja mere – vastu ning suunata pilk rannaonnile. Fookusest väljas taust saavutatakse portree puhul kasutades laia ava (madal f-number) seadistust või pildistades teleobjektiiviga või mõlemat, see loob samuti negatiivse ruumi, mis aitab objektil silma paista.

Teine võimalus minimaalse kompositsiooni saavutamiseks on keskenduda kujunditele. Tuvastage oma kaadris üks või kaks kujundit või geomeetrilist mustrit ja proovige need isoleerida, kasutades potentsiaalselt negatiivset ruumi.

Tühi ruum võib lisada ka liikumise tunnet. Kui objekti ees on ruumi, tundub, et objekt liigub sellesse ruumi või hakkab seda tegema. Tagapool olev ruum võib jätta mulje, et objekt liigub nii kiiresti, et see võib kaadrist välja hüpata.

9. Kohandage oma platvormi jaoks

Kätepaar hoiab kaamerat Canon EOS R10 vertikaalselt ja suunab selle putkas maasikakarbile.

Kaamerad, nagu EOS R10 ja EOS R50, toetavad vertikaalset videohõivet – ideaalne sotsiaalmeedia jaoks sisu loomiseks. Kaamera Canon EOS R50 tuvastab ka automaatselt, kas te jäädvustate vertikaalselt või horisontaalselt, ning jäädvustab selles formaadis.

Canoni kaamera LCD-ekraan, mis kuvab proportsionaalseid markereid, moodustades kaadri keskmesse lumega kaetud oksa lähivõtte.

Mõned kaamerad võivad video salvestamisel kuvada kuvajuhiseid, mis aitavad teil hoida olulisi pildielemente kaadris, mida saab hiljem kärpida.

Oluline on mõelda, kuidas teie pilte ja videoid kuvatakse. Kui pildistate näiteks kindlate sotsiaalmeedia platvormide jaoks, võib teie lõplik pilt sõltuvalt platvormist olla vertikaalse kuvasuhtega 4:5 või 9:16. Kui jäädvustate videot YouTube'i jaoks, soovite filmiliku välimuse saamiseks kasutada 16:9 horisontaalset orientatsiooni.

Mõned Canon EOS R süsteemi kaamerad nagu EOS R6 Mark II, EOS R50 ja EOS R8 saavad kuvada teie valitud suhtega kuvamarkereid, et saaksite oma stseeni õigesti kadreerida. Kogu kaader on endiselt nähtav, kuid jooned näitavad, kust seda kärbitakse, mistõttu saate veenduda, et kuvatavad pildielemendid kaasatakse nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt.

10. Rikkuge reegleid

Punase särgiga jooksja, kes on jäädvustatud kaadri keskosast paremale, jookseb lagedal väljal kaamera poole, taga puude rida.

Sama pildi kaks erinevat kärpimist. Kas mõlemad jätavad liikumisest ühesuguse mulje? Kas jooksja tundub ühes kiirem või dünaamilisem kui teises? Erinevad kompositsioonid võivad oluliselt muuta foto ilmet. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R50 ja Canoni objektiiviga RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM: 77 mm, 1/500 s, f/7,1 ja ISO 100.

Punase särgiga jooksja, jäädvustatud kaadri vasakpoolsesse poolde ja kaamerale lähemale, jookseb lagedal väljal kaamera poole, taga puude rida.

Paljude fotograafide eesmärk on saada oma kadreering (ja kõik muud pildi aspektid) juba kaameras paika, kuid hiljem on lõbus katsetada redigeerimistarkvaras kärpimise ja kompositsiooni variatsioone ning see aitab teil kompositsiooni silmas pidada.

Reeglid on loodud selleks, et neid rikkuda, nii et kui olete ülaltoodud kompositsiooni tehnikatega hakkama saanud, siis proovige katsetada. Kui pildistate näiteks jooksjat, on tavapärane kompositsiooni reegel jätta jooksja ette ruumi. Kui aga jooksja selja taha ruumi jätta, võib see tähendada näiteks seda, et jooksja pigem põgeneb millegi eest, mitte ei jookse millegi poole. Objekti paigutamine kaadri erinevatesse osadesse võib muuta lugu, mida pildil edastate.

Otsige ebatavalise kompositsiooniga fotosid, näiteks vertikaalseid linnavaateid, mõelge, miks need toimivad, ja proovige ise mõnda variatsiooni. See aitab teil välja töötada oma isikliku stiili ja saavutada soovitud loomingulise efekti. Lisaks on see väga lõbus!

Autor: Peter Wolinski

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • LINNAFOTOGRAAFIA

  Linnafotograafia kompositsiooni näpunäited

  Paula Stopka juhend hoonetest ja linnamaastikust erakordsete fotode jäädvustamiseks.

 • LOOMINGULINE FOTOGRAAFIA

  Tootepiltide tegemine sotsiaalmeedia jaoks

  Toote- ja elustiilifotograafi Chris Priestley kuus professionaalset nõuannet suurepäraste ülevalt-alla fotode tegemiseks.

 • VALGUSTEHNIKAD

  Olemasoleva valgusega pildistamine

  Õppige tabama parimat valgust, et oma fotode ilme uuele tasemele viia.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Kuidas fotograafiaga alustada

  Soovite nutitelefonilt kaamerale üle minna? Meie algajatele mõeldud fotograafiajuhendis on kõik vajalik alustamiseks.