PEREFOTOGRAAFIA

Kuidas teha paremaid jõulufotosid kui eelmisel aastal

Täiustage pühadefotosid 10 lihtsa näpunäite abil.
Härmatisega kaetud murul istub treppredelil laps, keda lõbustavad tema vanemad. Kõik kolm on riietunud soojadesse talveriietesse. Foto autor: Lena Petrova.

Isegi kui teie jõulud on väga traditsioonilised, on iga uus aasta ainulaadne. Seega on oluline, et jäädvustaksite neid kiirelt mööduvaid perekondlikke hetki ja jõuludega kaasnevaid kokkusaamisi sõltumata sellest, kas olete kodus jõulupuu ümber, külastate sugulasi või naudite talvist loodust pühadeaegsel jalutuskäigul.

Perefotograaf Lena Petrova on lihvinud oma jõulufotode – nii planeeritud pidulike fotode kui ka hetkefotode – jäädvustamise meetodi täiuseni. Tema perefotode tegemise meetodi saab kokku võtta ühe lausega: „Heade fotode saavutamise saladus peitub selles, et kõik unustaksid pildistamise sootuks ja lihtsalt naudiksid oma ühist aega.“ Seega on kõige tähtsam meeldejäävate mälestuste loomiseks lõbutseda sõltumata sellest, kus jõule veedate.

Siinkohal on esitatud mõned näpunäited, mis annavad teile palju ideid jõulupiltide jäädvustamiseks alates kaunitest bokeh-efektidest koos jõulutuledega kuni pöörase kinkide avamiseni ilma igasuguse hägususeta, samuti loomulike grupifotode jaoks poseerimiseks.

Lena hindamatu abiga näitame teile, kuidas teha kodus ja õues olles perefotosid, kasutades Canon EOS R süsteemi kaamerat, samuti näitame, kuidas fotod printerite Canon PIXMA või SELPHY abil ellu äratada.

Kas olete valmis?

1. Valige sobiv taust

Kaks poissi mängivad rõõmsalt õhtusel ajal lumes. Nende taustal on hägused tuledega kaunistatud jõulupuud. Foto autor: Lena Petrova.

Lena soovitab valida peretraditsioonidel põhinevad stseenid. „Peale kuusepuu kaunistamise ja kingituste lahtipakkimise on veel ka õhtusöögi ettevalmistused, kaartide kirjutamine ja kindlasti palju muid rituaale, mis on teie ja teie lähedaste jaoks olulised,“ ütleb ta. Mängivatest lastest parimate piltide jäädvustamiseks tasub nendega koos mängida. „Mõelge, mida teie lastele teha meeldiks, ja looge koht, kus nad seda teha saaksid,“ lisab Lena. „Parimad pildid jäädvustate siis, kui kõigil on lõbus.“ Pildistamiseks on kasutatud seadistust 1/160 s, f/2,2 ja ISO 1250. © Lena Petrova

Pereportree jaoks otsin ma tausta, mis oleks rahulik ega tõmbaks fotol olevatelt inimestelt tähelepanu eemale,“ selgitab Lena. „Kuid taust ei pea olema igav, seal võib olla näiteks ka jõulupuu või -tuled, mis aitaksid luua õiget meeleolu.“

Pidage meeles pühadefotode taustu vahetada. Igal fotol koduse jõulupuu ees poseerimine võib kiiresti igavaks muutuda. Mõelge sellele, millised pühade elemendid on teie ja teie pere jaoks olulised ning keskenduge nende lisamisele.

Jäädvustage fotosid ka õues. Näiteks võite valida fotode taustaks lumised puud või minna jõuluõhtul hoopis jõuluturule. Juhul kui teie linnas on ka jõuluvana majake, siis on raske leida midagi paremat klassikalise foto jäädvustamisest, millel on noor pereliige koos jõuluvanaga.

2. Keskenduge ainult nendele asjadele, mis on olulised

„Asjad, mis tavaelus loovad koduse õhkkonna, ei sobi alati pidulike fotode jäädvustamiseks. Kui ma pildistan portreesid inimeste enda kodus, siis liigutan ma tihtipeale üleliigsed mööbliesemed ja kaunistused, sh seinal olevad fotod, kaadrist välja,“ ütleb Lena.

Siiramate fotode jaoks valige kaameranurk, mis eemaldab stseenist soovimatud elemendid, või katsetage kompositsiooni ja kujundusega, et tagada vaataja tähelepanu koondumine subjektile – asetage subjekt keskele või kasutage kolmandike reeglit. Teise võimalusena võite kasutada suumimiseks ja segavate tegurite eemaldamiseks objektiivi Canon RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM. Samuti võite proovida objektiivi Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM kasutamist, millel on ülilai f/1,8 maksimaalne ava, mis hägustab tausta ja tõmbab subjektile täiendavat tähelepanu.

3. Kasutage rekvisiite ja kaunistusi

Ema ja laps vaatavad härmatisega kaetud murule seatud jõuluväljapanekut. Mõlemad on riietunud soojadesse talveriietesse. Foto autor: Lena Petrova.

„Ärge kartke rekvisiite kasutada. Võtke kindlasti kaasa pigem rohkem kui vähem,“ ütleb Lena. „Mõelge ka pühaderiietuse peale. See võib tunduda kummaline, kui inimesed poseerivad keset jõulutulesid ja -rekvisiite, kandes oma igapäevaseid riideid. Kuid valige riided, mis ei oleks liiga tugevate või kontrastsete värvidega ega tõmbaks inimeste nägudelt tähelepanu eemale.“ Pildistamiseks on kasutatud seadistust 1/250 s, f/2,5 ja ISO 1600. © Lena Petrova

„Õues tehtavate jõulufotode puhul lisage kaadrisse jõuludega seotud elemente, nagu puud, tuled ja teised kaunistused,“ ütleb Lena. „See võib hõlmata midagi väga lihtsat, näiteks jõulususside või -kaunistuste aeda viimist.“

Siiski ei ole vaja rekvisiite ja kaunistusi piltidel ebaloomulikul viisil kasutada. Jõulueelsel ajal on keeruline vältida pühadekaunistuste kasutamist, nii et võite need loomulikult lisada, jäädvustades hetki välitingimustes dokumentaalstiilis. Näiteks jõulukuuse lisamiseks võite dokumenteerida päeva või õhtu, mil läksite seda välja valima ja püüdsite seda autosse mahutada.

4. Õige objektiivi valimine

Lainurkobjektiivi kasutamine võib tunduda küll ahvatlevam, kui kitsasse kaadrisse on vaja mahutada palju inimesi, kuid lühike fookuskaugus loob ebameeldivaid moonutusi,“ ütleb Lena.

Selle asemel võite kasutada objektiivi Canon RF 50mm F1.8 STM. See objektiiv on portreeobjektiivist laiem, tänu millele saab kaadrisse mahutada rohkem inimesi, kuid see ei ole piisavalt lai tünnmoonutuse loomiseks.

Samal ajal võimaldab suumobjektiiv Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM või Canon RF 24-105mm F4L IS USM tausta meeldivalt häguseks muuta. Lihtsalt liikuge subjektist kaugemale ja suumige seejärel meelepärase efekti loomiseni.

5. Arvestage ilmastikutingimustega

Kaks last hoiavad oma peade kohal apelsine. Vasakpoolsel lapsel on käes ka punane jõulumüts. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R100.

Piltpostkaardile sarnased lumised jõulud ei osutu tihti reaalsuseks, kuid halb talveilm on tavaliselt sagedane. Seetõttu on oluline harjuda erinevate ilmastikutüüpidega ja õppida kasutama kaamerat erinevate stsenaariumidega. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R100 ja Canoni objektiiviga RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM: 20 mm, 1/320 s, f/4,5 ja ISO 800.

Pidage meeles, et isegi kui elate väga külmade ilmastikutingimustega kohas, töötab Canon EOS R süsteemi kaamera ka inimeste jaoks äärmuslikes oludes. Näiteks kaamera Canon EOS R100 töötab temperatuuril 0 kuni 40 °C.

Lumistes tingimustes võivad peegelduvad valged olud muuta kaamera õige säri tuvastamise raskeks, mille tulemuseks on liiga tumedad fotod. Lülitage kaamera mõõtmisrežiimis hindavalt särimõõtmiselt punkt-särimõõtmisele ning valige midagi lumest tumedamat, näiteks subjekti nägu, et eksponeerida just see koht, mitte kogu stseen.

Lumistel, vihmastel ja pilvistel päevadel võivad pildid olla väga hallid ja tuhmid. Selle parandamiseks muutke kaamera valge tasakaal pilvisele (Cloudy) eelmäärangule, mis aitab pilte kirkamaks muuta.

6. Arvestage säriajaga

Jõulupiltide jäädvustamisel on oluline arvestada säriajaga. Tavaliselt piisab säriajast 1/60, et tulla toime kaamera värisemise ja inimestega, kes ei istu paigal. Liikuvate subjektide jaoks peaksite kasutama kiiremat säriaega alates 1/250 s, et vältida liikumishägu.

Siiski pidage meeles, et hägu ei ole alati halb, sest see võib fotodel liikumist edasi anda. Aeglase säriaja kasutamine koos statiivile asetatud kaameraga võib muuta kaadris liikuvad inimesed häguseks, kuid hoida samal ajal ümbritseva keskkonna terava ja fookuses. Näiteks võite asetada fookusesse jõulupuu, kasutades aeglast säriaega jõulupuu ümber olevate pereliikmete liigutuste hägustamiseks.

7. Meeldejääva grupifoto jäädvustamine

Õues seisab seitsmeliikmeline jõulukampsunites ja tuttmütsides perekond, sealhulgas koer. Nende taga on kuusepuud. Foto autor: Lena Petrova.

„Kuid tehke kindlasti mitu võtet korraga, juhuks kui keegi silmi pilgutab,“ julgustab Lena grupifotosid tegema. Pildistamiseks on kasutatud seadistust 1/250 s, f/3,5 ja ISO 3200. © Lena Petrova

Grupipiltide puhul töötate peaaegu alati kahes reas asetuvate inimestega,“ selgitab Lena. „Selleks et saada kõik inimesed teravasse fookusesse, peaks ava suurus olema f/4–5,6. Teie eesmärk on saada inimeste pead erinevatele kõrgustele. Kasutage näiteks erineva kõrgusega toole või tugitooli ja laske kellelgi käetoele istuda.“

Paljud inimesed mõtlevad, kuidas jäädvustada jõulude ajal grupifotosid. Mõned Canoni kaamerad, sealhulgas Canon EOS R50 ja Canon EOS R100 muudavad selle protsessi palju lihtsamaks, sest mõlemal on grupifotorežiim.

„Proovige vältida grupifotode ettevalmistamisel vaikust,“ jätkab Lena. „Tihtipeale keskenduvad algajad fotograafid ainult tehnilistele küsimustele, unustades ära aga inimesed, kes pildistamist ootavad. Samal ajal hakkab sõpradel ja perekonnaliikmetel igav ning see kajastub hiljem ka fotodel. Selgitage, mida te parasjagu teete, ja laske neile lõõgastavat muusikat.“

8. Jäädvustage ka fotograaf

Jõulude ajal on kõige tähtsam pereliikmete ja sõpradega veedetud aeg, kuid kaamera taga olles läheb vahel meelest, et see hõlmab ka teid ennast.

„Kui kasutate taimerit või rakendust Canon Camera Connect pildi tegemiseks kaugjuhtimise teel, saate ka ise pereportreega liituda,“ ütleb Lena.

On ka loomingulisi viise, mille abil saab end pildile lisada isegi siis, kui unustate perepildile hüpata. Näiteks võite kasutada akna- või veepeegeldusi või isegi peegleid, mis aitavad end kunstipäraselt kaadrisse mahutada.

9. Ärge unustage lemmikloomi

Kass lamab väikese jõulukuuse ees ja kannab paukkompvekist pärinevat paberkrooni. Kroon on libisenud üle looma silmade, sest see on tema jaoks liiga suur. Foto autor: Lena Petrova.

Mitmetel Canoni kaameratel, näiteks kaameratel Canon EOS R100 ja Canon EOS 5D Mark IV (mida on kasutatud ka siin), on looma tuvastamise iseteravustamisrežiim, mis aitab jäädvustada lemmikloomast iga kord fookuses pildid isegi siis, kui lemmikloomale ei meeldi paigal püsida. Pildistamiseks on kasutatud seadistust 1/200 s, f/1,8 ja ISO 3200. © Lena Petrova

Punase salliga kass lamab tugitoolis ja pöörab pea, et kaamerasse vaadata. Taustal on hägustatud tuledega kaunistatud jõulupuu.

Fotod on pelgalt mälestused, kui te ei saa nendel jäädvustatust aru. Seetõttu on oluline vältida häguseid fotosid. Teie Canon EOS R süsteemi kaamera aitab teil jäädvustada oma lemmiklooma tegeliku olemuse, mis võib olla üleannetu, mõtlik, armas või korraga kõike kolme.

„„Jõulutuled ja -kaunistused on heaks tähelepanu tõmbajaks, seega võite saada lõbusaid ja mängulisi jõulufotosid ka oma loomadest,“ ütleb Lena. „Võite meelitada oma kassi kingipaelte või jõulutulede abil ning koertele meeldiks kindlasti lastega lume sees mängida – nii jäädvustate suurepäraseid jõulufotosid.“

Samuti võite küpsetada pühadeteemalised koertemaiused ja jäädvustada ilme oma parima sõbra näol enne maiustama asumist. Miks mitte külastada kohalikku loomade varjupaika ja küsida luba loomade pildistamiseks? Veelgi parem – pakkuge end ühe päeva jooksul vabatahtlikuks. Teil on võimalik jäädvustada koertega jalutamise või kassidega mängimise ajal suurepäraseid fotosid, mis võivad aidata neil isegi kodu leida.

10. Mälestuste elluäratamine

Canon SELPHY printer, mis on kaunistatud punase lehviga ja mille ümber on vilkuvad tuled.

Kui vajate näpunäiteid perekondade pildistamiseks jõulukaartide ja muude kingituste jaoks, siis võite kasutada nii siiraid kui ka lavastatud hetki, sest loomulikud reaktsioonid näitavad lähedasi viisil, mida tunneme kõige paremini. Seejärel printige need välja printeritega Canon PIXMA või SELPHY. Avage Canon Creative Park lõputute printimis- ja meisterdamisvõimaluste jaoks – alates mallidest kuni prinditavate pildiraamideni ning fotoraamatuteni, mida saate lähedastele kinkida.

Pärast täiuslike jõulufotode jäädvustamist jääb need vaid väljaprintimise abil ellu äratada. Esmalt kasutage väljatrükkide kohandamiseks Canoni printimisrakendust.

Juhul kui kasutate Canoni PIXMA printerit, näiteks Canon PIXMA TS5350a seeriat, siis on võimalik kasutada rakenduses Easy-Photoprint Editor mitmesuguseid malle, paigutuse redaktorit ja pilditöötlusvahendeid, mis aitavad teil jõulufotosid loominguliselt kasutada, alates kollaažide, kalendrite ja albumite jaoks printimisest kuni mallideni, mille abil printida enda jõulukaarte.

Kui kasutate Canon SELPHY printerit, näiteks printerit Canon SELPHY CP1500, siis tagab rakendus Canon SELPHY Photo Layout mitmeid uusi viise pühadeteemaliste mälestuste printimiseks. Valige mitmesuguste paigutuste seast, kasutage isikupärastamiseks templeid või teksti ning valige viimistlus paljude hulgast. Rakenduse abil saate lisada väljatrükkidele ka QR-koodi, mille abil luuakse ühendus pere jõulufotode veebialbumiga.

Muutke nende näpunäidete abil selle aasta jõulud unustamatuks!

Autor: Pete Wolinski

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • PRINTIMINE JA MEISTERDAMINE

  Jõulukaardi printimine

  Planeerige jõulupiltide jäädvustamist ja kasutage tehtud pilte jõulukaartide valmistamiseks.

 • LOOMINGULINE PRINTIMINE

  Talvine meisterdamisülesanne

  Looge PIXMA printeri ja Creative Parki abil igasuguseid paberist dekoratsioone alates jõulupuu tipukaunistustest kuni lumehelveste ja kuuseeheteni.

 • LEMMIKLOOMA PORTREED

  Lõbusad ja pidulikud lemmiklooma portreed

  Lihtsad nipid, nõuanded ja tehnikad rabavate lemmikloomafotode jäädvustamiseks sel jõulupühal.

 • PÕHITÕED

  Pildistamine väljaprintimiseks

  Seitse olulisemat nõuannet mälestuste jäädvustamiseks, mida väljatrükina säilitada.