TÄNAVAFOTOGRAAFIA

Tänavafotograafia objektiivide väljakutse

Avastage, kuidas läks linna pildistamine Glasgow’s elaval fotograafil Andres McNeill vaid ühe kaamera, Canon EOS R8-ga, ja ühe objektiivi, Canon RF 28mm F2.8 STM-iga.
Autotulede valgusjutid varases õhtuvalguses linnatänaval, mille ääres on palju kõrghooneid, pildistanud Andres McNeill, kasutades objektiivi Canon RF 28 mm F2.8 STM.

Tänava pildistamisel võib juhtuda kõike. Eikusagilt võib tekkida ja sama kiiresti haihtuda enneolematu pildistamisvõimalus. Fotograafile on see ülim väljakutse. Valmis tuleb olla kõigeks ja teie komplekt peab andma reaalseid tulemusi.

Andres McNeill, kes elab UK-s Glasgow’s, on endale kogunud muljetavaldava meediajälgimise tänu tema ainulaadsele tänavafotode stiilile, mille keskmes on linna külluslik ajalooline arhitektuur. „Mulle on alati meeldinud inimesi vaadata,“ ütleb ta, nii et kui ta hakkas aastal 2020 fotograafiaga tõsisemalt tegelema, tõmbas teda ligi tänav.

Andres kõnnib tavaliselt tänaval, kuni leiab suurepärase kaadri ja ootab, kuni ilmub õige inimene – see on kompositsiooni viimane ja tähtsaim detail.

Nagu paljud tänapäeva tänavafotograafid ei klammerdu Andres klassikalisse fikseeritud 35mm fookuskauguse külge, mis oli žanri algusaegadel levinud – selle asemel teeb ta katsetusi olenevalt sellest, mis ainesega paremini sobib. Tavaliselt võtab ta kaasa Canon EOS R5 või EOS R6 ning adapteri Canon Mount Adapter EF-EOS R EF-objektiivide jaoks.

Ta proovis minimaalse komplektiga taasluua endale iseloomulikku ilmet ja lisas Canoni täiskaadrilisele peeglita kaamerale EOS R8 ainlt ühelainurk-fiksobjektiivi – see on ülikompaktne Canon RF 28mm F2.8 STM. Siit saate teada, kas komplekt sai hakkama või mitte.

Ümbrusega sulandumine

Käsi, mis hoiab kaamera varustuse kohal Canon RF 28 mm F2.8 STM objektiivi.

Kergel Canon RF 28 mm F2.8 STM fiksobjektiivil on mitmekülgne fookuskaugus ja kiire maksimaalne ava ning Andres leidis, et sellise kompaktse objektiivi kasutamine koos kaameraga EOS R8 tagas tema loomingulisuse jaoks rohkem võimalusi.

Fotograaf Andres McNeill kükitab, et teha pilt sammaldunud munakivitänavast, kasutades objektiivi Canon RF 28 mm F2.8 STM.

Andres suutis jäädvustada pildid, mida muidu poleks saanud teha, sest on võimalik, et subjektid oleksid tema tegevust märganud ja teistmoodi käitunud.

Tänavafotode jaoks on parim objektiiv see, mis lubab olla paindlik, et saaksite kiiresti vahelduva meluga kohanduda: objektiivi Canon RF 28mm F2.8 STM põhiomadus on lame disain.

Ainult 120 g kaaluv RF 28mm F2.8 STM on võrreldes suumi- või kiiremate fiksobjektiividega kerge ja ideaalne kaaslane jalgsiseikluseks linnas, nagu Glasgow. „See on uskumatult väike.“ ütleb Andres. „Koos kaameraga Canon EOS R8 on selle suurus lihtsalt hämmastav. Tundsin end otsekui nähtamatuna.“

Andres, kes on üle 180 cm pikk, tajub ümbrusega sulandumist suure eelisena. „Saate olla päris melu keskel, kuid jäädvustatud hetked on siiski selged, ning oma tavalise komplektiga ringi kõndides oleks mind palju rohkem märgatud.“

Laiem väljavaade

Rahvarohke tänav päikeselisel päeval, kui seal on palju kontoritöötajaid ja turiste. Pildistanud Andres McNeill, kasutades objektiivi Canon RF 28 mm F2.8 STM.

Tänu objektiiviga Canon RF 28 mm F2.8 STM pildistamisele pääses Andres subjektidele lähedale, kuid sai siiski ka ümbritsevat keskkonda jäädvustada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28 mm F2,8 STM: 1/1250 s, f/2,8 ja ISO 100. © Andres McNeill

Kahe kõrghoone vahel olevas päikesevalguses jäädvustatud kuju, kellest on tekkinud asfaldile pikk vari. Pildistanud Andres McNeill, kasutades objektiivi Canon RF 28 mm F2.8 STM.

Kaameraga tänavale minemine võib olla hirmuäratav, kuid minimaalse varustuse kasutamine muudab ümbritsevasse keskkonda sulandumise lihtsamaks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28 mm F2,8 STM: 1/800 s, f/2,8 ja ISO 100. © Andres McNeill

Andres tegi võtted Glasgow’ kesklinnas, kuna tema sõnul „kogu elu käib seal“. „Siin on säärane inimeste virvarr, et pildistamiseks on see parim koht.“

Laia nurgaga 28 mm fookuskaugus pakkus Andresele uudset kogemust ja võimalust mahutada kaadrisse rohkem arhitektuuri. „Pääsesin inimestele nii lähedale, kuna kaamera ja objektiiv on niivõrd märkamatud, et sain isegi jäädvustada ehitisi kogu laiuses,“ selgitab ta.

Andres jäädvustas mitmesuguseid pilte, kus on näha inimesi arhitektuuripärle väisamas, valgussaartel ja pikkade varjudega. „Mõnikord kasutasin ka pikemat säritust, lasin autodel mööduda ja sabasid jätta,“ lisab ta.

Kiire ava hämaras pildistamiseks

Inimene, kes jalutab öisel ajal teatrimaja ees ja keda valgustavad hoone tuled. Pildistanud Andres McNeill, kasutades objektiivi Canon RF 28 mm F2.8 STM.

Parim nõuanne, mille Andres on saanud – lõpeta piltide otsimine ja otsi lugusid. „Komponeerige sarnaselt filmi jäädvustamisele,“ soovitab ta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28 mm F2,8 STM: 1/100 s, f/2,8 ja ISO 400. © Andres McNeill

Šotimaa ei paista just päikselisuse poolest silma, nii et Andresele on hädavajalik objektiiv, mis tuleb toime tuhmima, pilvise õhkkonnaga.

„Mu lemmikaeg pildistamiseks on „sinine tund“, kohe pärast päikeseloojangut, aga nii hilja, et öö oleks juba nagu käes,“ ütleb ta. „F/2.8 ava on nendes olukordades täiuslik. Ma ei pidanud ISO-t korraliku säritusega pildi tegemiseks eriti suurendama. F/2.8 puhul on tõeliselt terava foto jaoks usaldusväärsed pisut lühemad säriajad.“

Fotodele soovitud ilme andmisel ammutab Andres inspiratsiooni filmidest ja meenutab iseloomulikke sini-lilla-türkiissiniseid toone 2016. aasta filmi „Moonlight“ kinematograafias kui näidet tema lemmikvärvipaletist.

Inimest valgustavad mitmekorruselise autoparkla esimese korruse tuled. Maast laeni aknad, millest on näha hoone tippu tõusvat treppi. Pildistanud Andres McNeill, kasutades objektiivi Canon RF 28 mm F2.8 STM.

Andres pildistab sageli öösel ja otsib linnastseene, mille puhul saab olemasolevat valgust huvitavate kompositsioonide jaoks kasutada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28 mm F2,8 STM: 1/100 s, f/2,8 ja ISO 800. © Andres McNeill

Pika ja grafitiga kaetud jalakäijate tunneli lõpus oleva kuju siluett. Pildistanud Andres McNeill, kasutades objektiivi Canon RF 28 mm F2.8 STM.

Andres ütleb, et tänavafotograafid jagunevad kahte kategooriasse – kütid ja kalastajad. Andres kuulub viimaste hulka. „Mulle meeldib oodata, kui erinevad tegelased end paljastavad,“ ütleb ta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28 mm F2,8 STM: 1/160 s, f/2,8 ja ISO 100. © Andres McNeill

Öösel pildistamisel täiustab Andres pilte saadaoleva valgusega, mis paistab kontoriakendest ja kiirtoidupannoodelt. Pimedas oli talle eriti muljetavaldav objektiivi Canon RF 28mm F2.8 STM bokeh-efekt.

„Mida rohkem diafragmalabasid, seda sujuvam on bokeh-efekt ja seda täuslikum ja ümaram see tundub,“ ütleb ta. „See oli oluline, kuna taustal olid mul tänavavalgus ja autotuled. See kaunis bokeh-efekt pakkus piltidel tõelist silmailu.“

Lisaks oskuslikule pildistamisele teeb Andres ka videoid. RF 28mm F2.8 STM on ideaalne objektiiv sisuloojatele, kes teevad videoid, ning filmitegemiseks, kuna selle video õõtsumise korrektuur võimaldab ühtlast kaadrit fookuspunktide vahetamisel.

Täiuslik võimalus tänavafotode tegemiseks

Mees hoiab pildi tegemiseks silma juures Canoni kaamerat, millel on Canoni fiksobjektiiv.

„Alustades mõtlesin, et pean kindlasti säriaega muutma,“ ütleb Andres. „Nüüd on selle kasutamine loomupärane. Ma isegi ei mõtle enam kaamera valikuklahvidele.“

Päikeselisel päeval on kahe kõrghoone vahel varjudesse mässitud inimene, kes istub kõnnitee serval ja kasutab telefoni. Pildistanud Andres McNeill, kasutades objektiivi Canon RF 28 mm F2.8 STM.

Andres nautis Canon EOS R8 kaamera 40 kaadrit/s elektroonilise katikuga katsetamist, mis tagas fototöötluse ajal palju valikuvõimalusi. „Mind pani imestama see, et sain jäädvustada nii palju kaadreid,“ on ta entusiastlik. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R8 ja Canoni objektiiviga RF 28 mm F2.8 STM: 1/400 s, f/4 ja ISO100. © Andres McNeill

Andres kasutas Canon EOS R8 esmakordselt ja tema arvates oli see tänavafotode jaoks suurepärane. Eriti meeldis talle nutikas automaatfookus, mille abil saab hoida objekte teravas fookuses. „Mõnikord tundus see sohitegemisena, justnagu ma sõnastaksin peas oma soovi ja see läheks kohe täide.“

Korraliku tänavafoto kaader jutustab terve loo. Andresel on meeles sellest üks eriti võimas näide, kus puhkav mees istub valgusvihus (paremas ülanurgas). Tänu sellele märkamatule komplektile sai Andres pildistada mehe segamatu puhkehetke ajal. See oli modelli jaoks järjekordne tavaline päev, aga Andrese objektiiviga sai sellest midagi maagilist.

„Minu peamine näpunäide tänavafotograafidele on: minge õue ja tegutsege,“ innustab Andres. „Võin küll loetleda tehnikaid, kuid kõik seisneb tegelikult huvitavate hetkede märkamises. Kui seda silmas pidada, oletegi juba parem tänavafotograaf.“

Rachel Segal Hamilton

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Tänavafotograafia nõuanded

  Peamine nõuanne rabavate arhitektuuripõhiste tänavafotode pildistamiseks.

 • Arhitektuurifotograafia

  Arhitektuurifotograafia näpunäited

  Tutvuge arhitektuurifotograafiaga professionaalide jagatud tehnikate ja teadmiste abil.

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Tänavaportreede nõuanded

  Parimad nõuanded silmapaistvateks tänavaportreedeks profifotograafilt Julian Love’ilt.

 • TÄNAVAFOTOGRAAFIA

  Avastage enda jaoks abstraktne tänavafotograafia

  Looge tavalistest objektidest suurepärast kunsti, järgides neid lihtsaid sürreaalse tänavafotograafia nõuandeid.