ILUTULESTIKU FOTOGRAAFIA

Ilutulestiku fotograafiaga seotud 10 nõuannet

Komplekt, tehnika ja kompositsioon – parimad nõuanded ilutulestiku jäädvustamiseks.
Mitmevärvilised ilutulestikuraketid süütavad silla kohale jääva tumeda taeva ja valgustavad selle all olevat vett.

1. Milline Canoni kaamera on ilutulestiku fotograafiaks parim?

Canon EOS RP kaamerat hoidev sinise talvemütsiga noor naine.

Ilutulestiku fotograafia jaoks sobib peeglita tehnoloogia suurepäraselt. Kaamerad, nagu Canon EOS RP ja Canon EOS R6 näitavad elektroonilise pildiotsija ja tagumise ekraani abil pildistatavat objekti, võimaldades teil täpselt näha lõplikku kujutist. Kui teil on digipeegelkaamera, nagu Canon EOS 90D, siis saab tagumisel ekraanil sama saavutada reaalajavaate režiimi ja sisselülitatud säri modelleerimisega.

Teie komplekt ja varasemad kogemused pole olulised – ilutulestiku fotograafia on lihtne ja lõbus. Ilutulestikku nautides on parim vahend selle jäädvustamiseks taskuformaadis kaamera, nagu näiteks ülitundliku CMOS-anduriga Canon PowerShot SX740 HS või Canon PowerShot G7 X Mark III, mille hele f/1.8 maksimaalne ava sobib suurepäraselt öiseks ja hämaras pildistamiseks.

Võimas Canon EOS RP ja Canon EOS 90D sobivad hästi fotograafidele, kes soovivad rohkem loomingulist vabadust. EOS RP täiskaadrimõõdus andur annab suurema kontrolli väljasügavuse osas ja tagab parema jõudlusehämarates tingimustes. EOS 90D on ilma statiivita teravate vähese valgusega stseenide jaoks käestpildistamisrežiimis samuti muljetavaldav. Mõlemal kaameral on Canoni pildiprotsessor DIGIC 8, mis vähendab pildimüra digitaalselt isegi kõrge ISO-tundlikkussätte juures, et tagada pimedas hea tulemus ja paindlikkus.

Järgmine tase on hämaras pildistamiseks mõeldud profikaamera Canon EOS R6. Selle täiskaadrimõõdus anduril on 20,1 megapikslit, mis tähendab, et iga piksel on suurem ja valgustundlikum, tagades äärmiselt kvaliteetsed võtted hämaras ja silmapaistva dünaamilise vahemiku. Sellel on ka ühilduva RF-objektiivi kasutamisel 8-astmeline pildistabilisaator, mille tulemuseks on häguvabad öised võtted isegi käestpildistamisel küllaltki madala särijaga, et võimalikult palju valgust pääseks sisse.

2. Millised objektiivid on ilutulestiku fotograafiaks parimad?

Punased ja kuldsed ilutulestikuraketid löövad tumeda taeva särama.

Näiteks Canon PowerShot G7 X Mark III sisse ehitatud objektiiv on ilutulestiku fotograafiaks enam kui suuteline – siin on näha seadistusega 36 mm, 2 s, f/11 ja ISO125 tehtud fotot.

Roosad ja kuldsed ilutulestikuraketid metallsilla kohale jäävas taevas.

Kompaktne suumobjektiiv viib teid tegevusele lähemale ja sisse ehitatud pildistabilisaator tähendab, et käest pildistamisel on fotod ilusad ja häguvabad. Pildistatud Canoni kaameraga EOS M10 (mille järeltulijaks on Canon EOS M200) ja Canoni objektiiviga EF-M 55-200 mm f/4.5-6.3 IS STM: 90 mm, 6 s, f/18 ja ISO100.

Suurepäraseid pilte saate ka siis, kui kasutate objektiivi koos supersuumiga kompaktkaameraga või siis kaameraga kaasas olnud komplektis olevat objektiivi. Muu objektiivi valimisel saate luua mitmekülgsema ja loomingulisema kompositsiooni.

Lühem fookuskaugus laseb täiendava konteksti ja visuaalse huvi nimel lisada fotole hooneid ja rajatisi. Lainurk-fiksobjektiiv, nagu Canon RF 16 mm F2.8 STM on varustusekotti lisamiseks suurepärane valik koos Canon EOS R-süsteemi kaameraga, nagu EOS RP või EOS R6. Selle kompaktne profiil teeb sellest igasuguse fotograafia jaoks mitmekülgse kaaslase. EOS R-süsteemi kaamera koos lainurksuumobjektiiviga, nagu Canon RF 14-35 mm F4L IS USM või Canon RF 15-35 mm F2.8L IS USM võimaldavad kompositsiooni muutmiseks seadistada fookuskaugust, mis on eriti kasulik piiratud seisualaga rahvarohkes kohas.

Telefotoobjektiivid eraldavad ja tõstavad esile detaile, mille tulemiseks on täielikult ilutulestikuga täidetud muljetavaldavad kaadrid.

Mitmekülgsemaks lähenemiseks proovige laia fookusvahemikuga suumobjektiivi, nagu näiteks Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM, millel on sisseehitatud pildistabilisaatori eelis pidevalt teravate fotode saamiseks.

3. Milline on ilutulestiku fotograafiaks parim asukoht?

Tasub leida koht, kus pole takistusi. Otsige kohta päevavalges ja tehke kindlaks tuulesuund. See on eriti oluline siis, kui läheduses tehakse lõket, kuna suits või sädemed võivad teie kaadrisse jõuda. Kui planeerite statiivi kasutamist, siis valige koht, kus inimesed pildistamise ajal ees ei liiguks.

Näiteks esiplaanile jääv huvitav sild võib teie fotodele lisada uue mõõtme.

4. Kuidas jäädvustada peol ilutulestikuga kaasnevat meeleolu?

Põlev säraküünal, mis heidab sädemeid igas suunas.

Säraküünalde pildistamine on suurepärane võimalus ilutulestiku fotograafiaks valmistumiseks ja seda saab teha minimaalsete kulutustega. Valgusmaalimisega katsetamine võib samuti olla lõbus perekondlike tegevus.

Hea viis peomeeleolu jäädvustamiseks on pildistada perekonnaliikmeid, kes loovad säraküünalde abil lõbusaid ja kunstilisi mustreid. Rakendus Canon Photo Companion sisaldab valgusmaalimise parimate tehnikate ja seadistustega õpetusi ning palju muid ideid imeliste piltide saamiseks.

Teine viis huvitava võtte saavutamiseks on jäädvustada ilutulestiku peegeldust aknal, samal ajal kui teie sõbrad või pereliikmed sealt välja vaatavad. Tehke paar testivõtet ja veenduge, et objektid oleksid hästi säritatud, seejärel salvestage need sätted selleks hetkeks, kui tulevärk pihta hakkab. Kui kaamera seda võimaldab, siis jäädvustage kujutised RAW-vormingus. Nii on teil maksimaalne paindlikkus kujutise eri osade särituse muutmiseks. Järeltöötlust saab teha Canoni tasuta RAW-failide töötlus- ja redigeerimistarkvaraga Digital Photo Professional (DPP).

5. Kuidas saada teravad ilutulestikufotod?

Roosad ja lillad ilutulestikuraketid silla kohale jäävas taevas.

Kaamera sarivõtterežiim aitab saada suurepärase foto isegi siis, kui ilutulestik toimub oodatust pisut varem või hiljem. Pildistatud Canoni kaameraga EOS M10 ja Canoni objektiiviga EF-M 55-200 mm f/4.5-6.3 IS STM: 100 mm, 6 s, f/11 ja ISO100.

Kaks oranži ilutulestikuraketti pimedas taevas.

Pildistage ilutulestikku kohe selle alguses ja vaadake, kas olete säriajaga rahul. Kui kujutised on liiga heledad, siis proovige kasutada kitsamat ava (suurem f-väärtus), nagu näiteks f/11. Kui need on liiga tumedad, siis kasutage laiemat ava või suurendage ISO-sätet, aga pidage meeles, et mida madalam on ISO-säte, seda teravam ja müravabam on kujutis. Pildistatud Canoni kaameraga EOS M10 ja Canoni objektiiviga EF-M 55-200 mm f/4.5-6.3 IS STM: 40 mm, 30 s, f/11 ja ISO100.

Kasutatavast seadmest sõltumata tuleks esmalt välja lülitada välklamp, sest soovite ilutulestiku valgust, mitte välklambiga lähedal asuvate objektide valgustamist. Seejärel lülitage võimalusel kaamera seadistusrežiimi, et saaksite muuta säriaja prioriteeti (Tv) või kasutada manuaalrežiimi (M).

Raske on teada, millal kõige suuremad ja värvilisemad raketid plahvatavad, mistõttu on hea kaamera seadistada pidevvõteteks (tuntud ka kui sarivõtterežiim) ja jäädvustada katikunupu vajutamisel järjest kiiresti mitu kujutist. See suurendab teie võimalusi jäädvustada kõige dramaatilisematest plahvatustest vähemalt üks või kaks pilti. Canon EOS R6 jäädvustab elektroonilise katiku režiimis järjest kuni 20 kaadrit sekundis, mistõttu ei jää te tegevusest ilma.

Statiivi puhul on teil võimalik kasutada rakendust Canon Camera Connect, mille abil saate telefoni või tahvelarvuti kaudu oma kaamerat eemalt juhtida. Lisaks võite kasutada ka juhtmega ja juhtmevaba kaugjuhtimispulti või kaamera viiteaega. Kõik need võimalused aitavad teil käivitada säri ilma kaamerat puudutamata, mis omakorda vähendab kaamera värisemist ja hoiab teie fotod teravana.

6. Kuidas pildistada ilutulestikku ilma statiivita?

Kui teie objektiivil on pildistabilisaator (vaadake, kas objektiivi nimes on IS) või teil on näiteks korpusesisese pildistabilisaatoriga Canon EOS R6, siis aitab see teil kõrvaldada käestpildistamisega kaasneva pisivärina, kuid pidage meeles, et ava prioriteedi (Av) režiimis võib väheneda säriaeg. Statiivi kasutamisel lülitage objektiivi pildistabilisaator välja. Vastasel juhul proovige lisastabiilsuse saamiseks kaamera toetada kindlale aluspinnale (nt piirdele või seinale), kasutada kaamera tagumise ekraani reaalajavaadet või teha kompositsiooni kontrollimiseks mõned proovifotod.

7. Kuidas fokuseerida ilutulestiku pildistamisel?

Jaki ja talvemütsiga laps vaatab, kuidas kollased ja punased ilutulestikuraketid taeva täidavad.

Ilutulestiku pildistamisel võite proovida keskenduda esiplaanil olevale mõnele huvitavale objektile. See loob kauni fookusest väljas tausta. (Taustahägu siidise kvaliteedi tehniline termin on bokeh.) Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark II (mille järeltulijaks on Canon EOS 5D Mark IV) ja Canoni objektiiviga EF 85 mm f/1.8 USM seadistusega 85 mm, 1/100 s, f/1.8 ja ISO1600.

Lülitage oma kaamera käsitsi fookusele või liigutage objektiivi fookuselüliti MF-asendisse ning seadistage fookus lõpmatusse. Objektiivikorpusel või kaamera ekraanil tähistab seda sümbol ∞. See on parim valik taevase tulemöllu jäädvustamiseks.

Kui soovite fotole kaasata esiplaanil olevaid objekte ja neile ka fokuseerida, siis on kasulik fokuseerida stseeni kolmandiku ulatuses asuvale punktile, mis tagab maksimaalse väljasügavuse ja muudab enamiku võttest esi- ja tagaplaani vahel teravaks. See on kiire meetod professionaalse hüperfokaalse fokuseerimise jäljendamiseks – lisateabe ja hüperfokaalse täpse vahemaa kalkulaatori leidmiseks avage rakendus Canon Photo Companion.

8. Milliseid sätteid tuleks ilutulestiku pildistamiseks kasutada?

Kasutatavast kaamerast sõltumata muudab madalam ISO-säte (valgustundlikkus) kujutised teravamaks, värvilisemaks ja müravabamaks. Alustage sättega ISO100 või ISO125 ja seejärel reguleerige hea valgustatuse saamiseks ava ja säriaega.

Käestpildistamisel alustage kõige aeglasemast säriajast, mis ei põhjusta kaamera või ilutulestiku liikumisest tingitud vastuvõetamatut hägusust. Säriaeg 1/10 s sobib sageli hästi – see on piisavalt kiire ilutulestiku liikumise peatamiseks, kuid parajalt kiire valguse jäädvustamiseks. Statiivi puhul saate alustuseks kasutada palju aeglasemat kiirust, nagu üks või kaks sekundit.

Kui soovite kogu stseeni jooksul säilitada teatud teravust, siis alustage ava sättega umbes f/8. Kui peate sisse laskma rohkem valgust, aga te ei saa kasutada aeglasemat säriaeg ilma hägususeta, siis proovige ava suurendada väärtusele f/5.6 või f/4, ent pidage meeles, et mida laiem on ava, seda kitsamaks muutub väljasügavus, mis tähendab, et teravas fookuses on väiksem osa stseenist.

Võib-olla peate veidi katsetama säriaja ja ava õige tasakaalu leidmiseks, et jäädvustada detailid soovitud teravusega ning leida sobiv valgustatus ja väljasügavus. Kui teil ei õnnestu ava ja säriaja muutmise abil saada hea valgustatusega häguvabad fotod, siis proovige ISO-sätet seadistada. Suure anduriga kaamerad (nt täiskaadriline peeglita kaamera EOS RP või EOS R6) pakuvad paremat kõrge ISO-sätte jõudlust ja tagavad parimad tulemused, kuid hea tava on siiski säilitada madalat ISO-sätet ja suurendada seda üksnes vajadusel.

9. Kuidas pildistada ilutulestiku kujundeid?

Teie kaamera pirnirežiim võimaldab teil hoida katikut avatuna nii kaua, kui soovite. See tähendab, et saate jäädvustada taevas plahvatavat ilutulestikku ja valgusjoontest tekkivaid vaimustavaid kujundeid. Pirnirežiimi kasutamiseks valige käsitsi (M) või säriaja prioriteedi (Tv) režiim ja liikuge suvandite lõppu üle 30 s. Katiku avamiseks vajutage katikunuppu ühe korra ja selle sulgemiseks veel ühe korra.

Pikaks säriajaks tuleb kaamerat hoida täielikult paigal, mistõttu läheb tarvis statiivi. Kaugpäästik või kaugjuhtimispult (nt Canon Wireless Remote Control BR-E1) on samuti väga kasulikud, sest pildistamisel on käed vabad ja kujutised teravad. Kui teil on Wi-Fi-valmidusega kaamera (nt Canon EOS 90D), siis võite proovida ka rakendust Canon Camera Connect, mis võimaldab katikunuppu vajutada nutitelefoni või tahvelarvuti abil eemalt.

10. Kuidas leida ilutulestiku jaoks õiget säriaega?

Öine taevas ja plahvatav ilutulestik on võrreldes tavaliste subjektidega üsna ebatüüpiline stsenaarium ja automaatses režiimis võib teie kaamera sellisel juhul öiseks ilutulestiku jäädvustamiseks liga heleda säri määrata. Kui jäädvustate käsitsirežiimis (M) või poolautomaatses režiimis, nagu säriaja (Av) või ava prioriteediga (Tv) režiim, saate selle vältimiseks kasutada särikompensatsiooni. Otsige ekraanilt -/+ nuppu või ikooni ja määrake säriajaks -1 kuni -2.

Kui kasutate käsitsirežiimi (M), saate LCD-ekraani või kaamera pildiotsija kaudu silma peal hoida ka särimõõdikul ja valida sätete kombinatsiooni, mis lükkavad särimõõdiku näidu vasakusse otsa.

Kasutatavast kaamerast sõltumata on võimalik jäädvustada muljetavaldavaid ilutulestikufotosid. Olulisem on minna välja, ise proovida ja tegevust nautida!

Autor: Peter Wolinski

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • Pika säriajaga võte lapsest, kes seisab lõkke ääres, mille hõljuvad sädemed tekitavad pikki valgusjutte.

  TULE FOTOGRAFEERIMINE

  Tulefotograafia nõuanded

  Avastage tehnikaid, mida vajate tule või küünlavalguse ääres fotografeerimiseks.

 • PIDUDE JÄÄDVUSTAMINE

  Parimad nõuanded pidude jäädvustamiseks

  Nende lihtsate näpunäidete ja tehnikate abil saate jäädvustada hämmastavaid pilte pidudest.

 • Maastik mändide, järve ja lumekirmega kaetud mägedega tähistaeva all.

  ÖÖFOTOGRAAFIA

  Öötaeva pildistamine

  Tipptehnikad öösel tähtede pildistamiseks, sealhulgas aegvõte ja tähtede teekonna jäädvustamine.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Jäädvustage fotosid eemalt

  Avastage kaugjuhtimisega pildistamise eelised fotograafias.

 • Registreeruge meie uudiskirja tellijaks

  Püsige kursis värskeimate uudiste ja tooteteabega