FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Õues pildistamise võlud: 5 tehnikat veefotograafia jaoks

Alates hägustest kosepiltidest kuni kukkuvate veetilkade jäädvustamiseni – lugege viit nõuannet vee pildistamiseks.
Väike kosk voolamas üle kivide ja suundumas jõkke, mis lookleb läbi lopsaka rohelise metsa.

Kui soovite igapäevaelust väikese pausi teha, siis otsige üles mõni veekogu. Vahet ei ole, kas otsustate minna perega randa või hoopis mõne jõekese kõrval jalutada – paljude inimeste jaoks mõjub vesi väga lõõgastavalt. Seepärast on väga tõenäoline, et vesi ka teie fotodele satub. Olgu selleks siis randa laksuvad lained, veepritsmeid lennutav kosk või hoops järvelt paistev peegeldus. Kuidas aga jäädvustada niivõrd mitmekülgset ja pidevas liikumises olevat elementi? Meil on pakkuda teile mitmeid loomingulisi tehnikaid, kuidas sel suvel oma kaamerast paremaid pilte välja võluda.

Need viis tehnikat viivad teie pildid järgmisele tasemele, olenemata sellest, kas rändate mööda suvist maad või peate külmema ilma tõttu hoopis kodulähedasi subjekte jäädvustama.

1. Kuidas jäädvustada peegeldusi

Mees hoidmas kaamerat oma pea kohal ja pildistamas pingil vaatluskohta.

Peegelduste kadreerimisel katsetage erinevate kõrgustega: kõrgem vaatenurk näitab peegeldust selgemini ning madalam vaatenurk viib teid lähemale ja loob dünaamilisema tulemuse.

Rannapilt, kus liiva sees olevalt veeloigult on näha vaatluskoha peegeldust.

Vee pildistamine on põnev just oma peegeldava omaduse pärast. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm f4-7.1 IS STM: 31 mm, 1 s, f/16 ja ISO100.

Suur ja seisev veekogu on selgete peegelduste tabamiseks ideaalne. Peegeldused omakorda aitavad muuta muidu tavalise maastiku palju huvitavamaks. Otsige erinevaid veekogusid – voolavad ojad loovad abstraktseid peegeldusi ja veelombi sile pind töötab otsekui peeglina. Soovi korral võite otsida ka rahulikuma koha või siis oodata klõpsu tegemiseks tuule vaibumiseni.

Ava prioriteedi režiim lubab teil määrata ise ava väärtuse, samal ajal, kui kaamera kohandab automaatselt säriaega, et tagada õiget säritust. Selleks et selgeks jääksid nii esiplaan kui ka peegeldus, tuleb valida kitsas ava ja kasutada rakenduse Photo Companion väljasügavuse ja hüperfokaalse kauguse kalkulaatorit. Hüperfokaalse kaugusega teravustamine aitab teil paremat tulemust saavutada. See leiab kõige lähima punkti, mida teravustada saate, hoides samal ajal ka tausta teravana.

Teine võimalus on kasutada just väga laia ava ja hägustada kas esiplaani või peegeldust. Sellisel moel saavutate abstraktsema tulemuse.

2. Kuidas jäädvustata koske

Ülesäritatud pilt voolavast kosest, kus on näha hägusat liikumist.

Kui soovite ilusat tulemust, peate voolava vee juures kasutama pikka säri. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM: 64 mm, 15 s, f/20 ja ISO100.

Fotograaf seismas jõe ja kose ees statiivile asetatud kaameraga.

Neutraalse tihedusega filtrid (ND-filtrid) on suurepärased valguse blokeerijad, aga nende kasutamine võib pildinäidikust vaatamise keeruliseks muuta. Selle vastu aitab reaalajavaates kompositsiooni leidmine ja teravustamine ning seejärel 2-sekundilise taimeri kasutamine, mis ennetab kaamera värisemist.

Järgmine kord, kui matkama või mõnda koske vaatama lähete, lisage oma kaamerale neutraalse tihedusega filter (ND-filter). ND-filtrid ennetavad valguse sisenemist kaamerasse (mõõdetakse sammudes), andes teile säriaja valimisel suurema kontrolli. 6-astmeline ND-filter on ideaalne näiteks koskede jaoks ja väidetavalt ka kõige mitmekülgsem valik hägusate veefotode jäädvustamiseks. Enne pildistamist tutvuge veekoguga ja leidke kohad, kus tekib kõige rohkem vahtu, kuna just selles kohas on võimalik jäädvustada ilusaid hägusaid triipe.

Kõige lihtsam on seadistada kaamera käsitsirežiimile, valida võimalikult väike ava (väljasügavuse tagamiseks) ja seadistada ISO-valgustundlikkus väärtusele 100. Seejärel reguleerige säriaega kuni soovitud tulemuse saavutamiseni. Järgmisena kinnitage ND-filter ja kohandage säriaega uuesti. Ühe astme võrra vähendatud valgusvoog võimaldab säriaega kahekordistada. Arvutamisel on kasulik kasutada klõpsatuste lugemise meetodit, kus ühele astmele vastab kaks või kolm särinupu klõpsatust (sõltub kaamera menüüs seadistatud astme sammudest).

3. Kuidas jäädvustada siledat merd

Mees põlvitamas kivirannas kaamera ja statiivi ees.

Rakendusega Canon Camera Connect sidumine aitab teil käivitada ja lõpetada minutipikkuseid aegvõtte (Bulb) režiimi säritusi otse oma telefonist. See võimaldab teil hoida katikut avatuna just nii kaua kui ise soovite.

Pika säriga jäädvustatud merefoto, kus võib näha päikeseloojangu ajal kivide vastu rulluvaid häguseid merelaineid.

Minutilise säriajaga saab jäädvustada piimjalt hägusat merd ja pilvede pehmet liikumist. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM: 24 mm, 2,5 s, f/16 ja ISO100.

Kurviline rannajoon ja sealsed jalutuskäigud on üks suve suurimatest rõõmudest. Neid hetki on tore ka oma fotoalbumisse lisada. Ja kuigi ookean võib olla üks imelisemaid looduse kunstiteoseid, ei pruugi mere lainetava pinna jäädvustamine alati õnnestuda. Kui kasutate liikumise hägustamiseks väga pikka säri, saate muuta vahutava vee siidsiledaks ja detailivabaks. Kui jäädvustate päevavalguses, vajate tugevat ND-filtrit, mis suudaks blokeerida 10–16 valgusvoo astet. Hämaras pildistamisel võib kasutada nõrgemat ND-filtrit või siis sellest üldse loobuda. Proovige näiteks varahommikust jalutuskäiku ja nautige seda hetke, kus rannas on vähem külastajaid.

4. Kuidas jäädvustada rulluvaid laineid

Mees kükitamas kaamera ja statiiviga kivide ja merelainete kõrval.

Lainete jäädvustamisel on õige hetke tabamine keeruline, seega aktiveerige oma kiire sarivõtte režiim ja jäädvustage rannale jõudvatest lainetest järjestikusi pilte.

Väikesed lained uhtumas rannal olevaid kive.

Mitte miski muu ei suuda vee jõudu samamoodi näidata nagu merelained – katsetage erinevate säriaegadega ja saavutage erinevaid tulemusi. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 850D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM: 27 mm, 1/20 s, f/25 ja ISO100.

Kui soovite külmutada vee liikumist, on teil vaja kiiremat säriaega, nt 1/500 s. Aeglasem säriaeg aitab samuti liikumist edasi anda, muutes pritsmed ja tilgad hägusateks veetriipudeks. Proovige seadistada oma kaamera säriajaga prioriteediga režiimile ja langetage säriaeg 1/20 s (ISO100). Sellise säriaja korral on kõige mõistlikum kasutada statiivi või kui suudate kaamerat paigal hoida, siis võite ka käest pildistada.

Kui teil on pildistabilisaatoriga objektiiv, EOS R5 või kaamerasisese pildistabilisaatoriga R6 ja kasutate lainurkobjektiivi, siis järgige pöördreeglit: 1/20 s säri saab kasutada käest hoides 20 mm objektiiviga.

5. Kuidas külmutada veetilkasid

Mees hoidmas kaamerat veetassi kohal, mis on asetatud sinise lehe taustale, ja pildistamas ülalt alla kukkuvat veetilka.

Sinise atsetaadi taha asetatud välk loob veele ilusaid peegeldusi.

Kukkuv veetilk, mis tekitab pinnavirvendust.

Makroobjektiiv, nagu RF 35mm F1.8 Macro IS STM, mida James selle foto tegemiseks kasutas, aitab teil jäädvustada veetilkadest detailseid lähivõtteid. Selleks tuleb eelnevalt käsitsi teravustada seda kohta, kuhu veetilk kukub. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja objektiiviga RF 35mm F1.8 Macro IS STM: 2 s, f/16 ja ISO100.

Kahjuks ei ole ilm alati meie poolt. Sellisel juhul saate praktiseerida oma fotograafiaoskuseid kodule lähemal ja jäädvustada lähivaates veetilkasid. Kukkuvate veetilkade pildistamiseks on teil vaja välist välku, nagu Canon Speedlite EL-100, ja pimedamat keskkonda. Nii saate kasutada välgust tulevat valgust, et külmutada seda hetke, millal tilk veepinnaga kokku puutub.

Tehnika harjutamiseks asetage mingi seadeldis või süstal veeklaasi kohale ja paigutage välk pildi taustale. Seadistage kaamera käsitsi režiimile, f/8 ja ISO100 ning määrake säriajaks u 2 s. Käivitage säritus, laske veetilgal kukkuda ja kui tilk veega kokku puutub, lülitage sisse ka välk. Võite seda teha kas käsitsi või automaatselt kaugpäästiku abil. See nõuab suurt harjutamist, aga tulemus on seda kindlasti väärt.

Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid