FOTOGRAAFIA PÕHITÕED / VÄLISTINGIMUSED

Näpunäiteid äärmuslikes ilmastikutingimustes jäädvustamiseks

Kuum või külm, vihm või lumi - nende näpunäidete abil saate iga ilmaga ja igas keskkonnas lummavaid kaadreid jäädvustada.
Talveriietes fotograaf seisab seljakott seljas lumega kaetud mäeküljel, käes Canoni kaamera. © Richard Walch

Tavaliselt on ekstreemsetes temperatuurides pildistamine raskem. Lumi, härmatis ja jää on ideaalne materjal vapustavate talvepiltidejäädvustamiseks, kuid enamik kaameraid on mõeldud töötama ainult üle 0°C/32°F. Samamoodi võivad äärmiselt kuumad keskkonnad põhjustada kaamerate ülekuumenemist, samas kui liivased kohad suurendavad tihendamata seadmete kahjustumise ohtu.

Paljud Canoni kaamerad on ilmastikukindlad ja suudavad toimida üllatavalt rasketes tingimustes, kuid tuleb arvestada ka inimliku teguriga. Äärmuslikes tingimustes pildistamine võib olla teile sama raske kui teie varustusele.

Loomulikult peate äärmuslikes temperatuurides jäädvustades olema ettevaatlik, kontrollides enne pildistama minekut kindlasti ilmateadet ning pakkides sobiva riietuse ja välitingimustes pildistamise varustuse. Siiski on hea, kui teil on käepärast ka mõned praktilised nõuanded, mis aitavad asjadel võimalikult sujuvalt kulgeda. Siin on meie parimad nõuanded väga külmades ja kuumades tingimustes jäädvustamiseks.

Külmades temperatuurides jäädvustamine

1. Hoidke käed soojas

Fotograaf talvejope, mütsi ja kinnastega, käes Canon EOS R5.

Ekstreemsetes ilmastikutingimustes jäädvustades tuleb käed soojana hoida. Kaaluge investeerimist õhukestesse termokinnastesse, mis käivad teie põhikinnaste alla ja aitavad sooja õhku talletada.

Värisevad käed võivad põhjustada kaamera värinat ja seepärast ka häguseid kaadreid. Pakkige kindlasti kaasa paksud veekindlad kindad ja käesoojendajad, mis soojendavad teie käsi pärast pikemat aega külmas olemist.

Kuigi kindad on külma ilmaga jäädvustamiseks tähtsad, võivad need raskendada kaamera nuppude vajutamist. Canoni objektiivi, millel on eraldiseisev juhtrõngas, näiteks RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM või RF 85mm F2 MACRO IS STM, on kindaid kandes sageli lihtsam käsitseda. Ka Canoni kaamerad, millel on juhtkang, näiteks Canon EOS R10, võivad osutuda kasulikuks, kui kindad muudavad puuteekraani kasutamise iseteravustamispunkti liigutamiseks keeruliseks.

Kui olete innukas talvine fotograaf, soovitab spordifotograaf ja Canoni saadik Richard Walch investeerida ronimiskinnastesse, mis võimaldavad teil jäädvustamiseks sõrmeotsad avada, kuid samas kaitsevad teie käsi kaadrite vahelisel ajal.

2. Kaitske oma varustust

Kindas käsi hoidmas Canoni kaamerat, millele on kinnitatud objektiivivarjuk, et kaitsta seda talviste tingimuste eest.

Talvistes tingimustes aitab objektiivivarjuk vältida veepiiskade sattumist objektiivile. „Objektiivivarjuk on lendava lume korral tohutult tähtis,“ selgitab Richard. „Hea objektiivivarjuki kasutamine aitab palju.“ © Richard Walch

Fotograaf filmib end tuulisel kail Canoni kaameraga, millele on kinnitatud mikrofon ja tuulekaitse.

Videot filmides võib tuulemüra heli rikkuda. Heli selgena hoidmiseks saate oma Canoni kaamera tuulevähendusrežiimid sisse lülitada või kasutada välist mikrofoni koos tuulekaitse kinnitusega.

Canon EOS R süsteemi kaamerad, näiteks EOS R6, EOS R6 Mark II ja EOS R7, on ilmastikukindlad ja nendega ei ole vihmaga pildistamine probleemiks, kuid kontrollige seda enne, kui lähete paduvihma ajal pildistama. Kui tilgad satuvad objektiivile, pühkige need puhta mikrokiud- või objektiivilapiga ära. Samuti saate osta objektiividele kaitsefiltreid, mis on äärmuslikes tingimustes väga kasulikud. Soovitatav on objektiivide vahetamist tugeva vihma või lumetormi ajal vältida, kuna võite oma varustust kahjustada.

Kui olete oma kaameraga õues ega ole tükk aega teravustamisrõngast või iseteravustamist käsitsi reguleerinud, võivad objektiivi teravustamis- ja suumirõngad „kinni külmuda“. Selle ennetamiseks hoidke oma kaamerat pildistamise vahepeal kvaliteetses kotis ja lumesajus katke see näiteks mõne riidega. Teiseks võimaluseks on teravustamis- ja suumirõngast manuaalselt reguleerida või iseteravustamismootoriga kontrollida.

Külma ilmaga tühjenevad akud tavapärasest kiiremini, seega hoidke oma kaamerat ja akusid kas kotis, et neid selliste olude eest kaitsta, või sisetaskus, kus teie kehasoojus hoiab need soojana. Ärge unustage ka pakkida kaks korda rohkem akusid kui tavaliselt.

Kui viite oma kaamera külmast õhust sooja keskkonda, tekitab see kondenseerumist, mis võib teie seadet kahjustada. „Lõunat süües jääge kas ise välja või jätke oma seljakott õue,“ soovitab Richard. „Kui liigute külmast sooja ja proovite oma pilte kontrollida, on mäng läbi. Teie kaamera muutub uduseks, teie objektiiv muutub uduseks ja kõik see võib kahjustada teie kaamerat. Peate hoidma oma kaamerat ühtlase temperatuuriga tingimustes.“ Pange oma varustuse kott kuhugi veidi jahedamasse kohta, näiteks verandale, et teie varustus saavutaks tasapisi sobiva temperatuuri.

Kui peate otse ühest keskkonnast teise liikuma, võite proovida oma varustuse ümber kilekotti mähkida, et temperatuurimuutus ei oleks nii järsk.

3. Kasutage statiivi ja jäädvustage eemalt

Talveriietes fotograaf kükitab Canon EOS R6 statiivile paigaldatud kaamera taga, mis on paigutatud jõeäärsetele kividele.

Kaamera paigaldamine statiivile ja pildistamine eemalt Canoni Camera Connecti rakenduse abil vähendab kaamera värina ohtu, kui te külmast värisete. Rakenduse reaalajavaate abil saate kontrollida kaadrit ja reguleerida säri, seejärel pildistada ja edastada pildid otse nutitelefoni.

Külmast värisevate kätega on pea võimatu teravat pilti jäädvustada. Kerge ja kaasaskantav statiiv aitab teil kaamerat paigal hoida, et saaksite oma pilte enesekindlalt jäädvustada. Lihtsalt pidage meeles, et te oma statiivi paljaste kätega ei puutuks, sest miinuskraadidega võib tekkida külmapõletus. Tallake enne kaamera ülespanekut lumisel pinnal, et luua tasane ja kindel aluspind.

Saate kasutada ka Canoni Camera Connecti rakendust nutitelefonis, et vabastada katik eemalt ja juhtmevabalt, mis tähendab, et te ei pea kaamerat üldse puudutama. Rakenduse kaudu saate reguleerida fookust ja kasutada rakendust ka oma piltidele asukoha lisamiseks, et te ei unustaks kunagi, kus te selle erakordse kaadri jäädvustamisel viibisite.

Kuumades või liivastes tingimustes jäädvustamine

1. Kaitske end päikese eest

Naine istub varjualuses, suunates samal ajal oma statiivile paigaldatud Canoni kaamerat aknast välja.

Kasutage varjualust, kui saate. Liiga kaua päikese käes viibimine võib põhjustada mitte ainult vedeliku kadu, vaid ka varustuse ülekuumenemist. Sõltuvalt sellest, kuhu te suundute, kandke endaga kaasas piisavalt vett.

Vältige otsest päikesevalgust ja püsige võimaluse korral varjus. Kui peate päikese käes viibima, kandke sobiva UV-kaitseteguriga päikesekaitsekreemi ja mütsi, mis varjab teie nägu. Võimaluse korral hoidke oma varustust, eriti akusid, varjus. Kui suundute äärmuslikesse keskkondadesse, andke kellelegi teada, kuhu ja millal te lähete ning millal kavatsete tagasi tulla, et nad saaksid vajaduse korral sellest märku anda.

2. Valige õige varustus

Fotograaf päikesemütsiga hoiab käes Canoni kaamerat, millele on kinnitatud valge kattega objektiiv Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM.

Must varustus neelab rohkem valgust ja kuumeneb kiiremini üle kui valge kattega varustus, näiteks Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektiiv (pildil).

Naine kükitab liivarannal, et panna Canoni kaamera oma varustuse kotti.

Hea kvaliteediga varustuse kotti investeerimine aitab teil oma varustust turvaliselt transportida ja seda kaitsta, kui te seda ei kasuta.

Otsese päikesevalguse eest hoidumine hoiab ära ka teie varustuse ülekuumenemise, eriti video filmimisel. Kaamerad ei saa liiga kuumaks saades enam töötada, seega ei saa te oma kaamera ülekuumenemise korral jätkata ja võite selle jahtumist oodates olulistest kaadritest ilma jääda.

Kui jäädvustate liivases keskkonnas, näiteks rannas või kõrbes, peate kaitsma oma varustust liivaterade eest. Selle lahenduseks on investeerida ilmastikukindlasse kaamerasse, näiteks Canon EOS R7, mis on niiskus- ja tolmukindel. EOS R7 kaameral on ka katikukaitse, mis aitab vältida tolmu sattumist sensorisse. Ka objektiivid on haavatavad. Kombineerige oma ilmastikukindel kaamera sarnaselt kaitstud objektiiviga, näiteks Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM mudeliga, millel on kummitihendid, mis takistavad liiva kahjustust sisemises optikas.

Isegi kui ei ole palav, võib teie varustust mõjutada niiskus, mis võib põhjustada niiskuse tungimist seadmetesse ja nende kahjustamist. Niiskuskindel ja ilmastikukindel varustus takistab seda, kuid on ka muid meetmeid, mida saate kasutusele võtta. Võite kasutada veekindlat varustuse kotti ja panna sinna sisse mõned silikageeli kotikesed, et koguda sisse sattunud niiskust. Hoidke oma varustuse kotti kuivas keskkonnas - võimaluse korral näiteks ruumis, kus on õhukuivati.

Kui tegemist on äärmusliku kuumusega, võite oma varustuskotti panna jääkoti, mis aitab asju jahedana hoida. Jälgige siiski, et see oleks korralikult pakitud, et niiskus teie varustust jääpaki sulamisel ei kahjustaks.

Ka varustuse värv mängib rolli. Mõnedel Canoni objektiividel, näiteks RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, on valge kate, mis hoiab objektiivi sisemuse kuuma temperatuuri korral jahedana. Ka Canon EOS R50 on saadaval valgena, mis peaks aitama sellel päikesevalguses püsida kauem jahedana kui must kaamera. Lisaks on L-seeria RF-objektiividel, näiteks Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM, kuumakindel vääristus, mis takistab objektiivi toru ülekuumenemist intensiivse päikese käes.

3. Valgustus ja ülesäritus

Figuur seismas koopa sissepääsu juures, käes kaamera, siluetina heleda, päikesepaistelise taeva taustal.

Canoni peeglita kaamerad võimaldavad jäädvustada RAW-pildifaile. Keerulises valguses jäädvustades, näiteks eredas päikesevalguses, salvestab RAW-faili rohkem andmeid ja laiem dünaamiline vahemik, mistõttu on töötlemisel lihtsam valgustust korrigeerida.

Ere päikesevalgus võib kergesti põhjustada ülevalgustatud kaadreid. Olge jäädvustamisel ettevaatlik, et te ei valgustaks heledaid kohti üle - kui see juhtub, on andmed kadunud ja neid ei ole võimalik taastada, mis tähendab, et te ei saa ülesäritust järeltöötluses parandada.

Kasutage oma kaamera histogrammi või sebramustri funktsiooni, et jälgida heledaid kohti ekraanil või EVF-i kaudu, vajadusel kaadrit alasäritades. Kui te ei ülevalgusta heledaid kohti, peaks teil olema võimalik natuke liiga heledat kaadrit taastada, vähendades heledaid ja valgeid kohti töötlustarkvaras, näiteks Canoni Digital Photo Professionalis.

Rohkem nõuandeid ja tehnikaid keerulistes tingimustes pildistamiseks leiate meie artiklist, mis käsitleb jäädvustamist äärmuslikel maastikel*.Autor: Peter Wolinski* Võimalik lugeda ainult valitud keeltes.

Seotud tooted

 • Peeglita kaamerad

  EOS R7

  Avastage loodust kaameraga, mille kompaktne APS-C korpus pakub erakordset kiirust ja pildikvaliteeti.
 • Peeglita kaamerad

  EOS R6 Mark II

  Fotod või video, tegevus või portreed – EOS R6 Mark II jõudluse ja pildikvaliteedi hübriid laseb teie loovusel lennelda.
 • RF-objektiivid

  RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

  Võimas supertelefotosuumobjektiiv 200–800 mm fookuskaugusega, mis sobib täiuslikult spordi-, loodus- ja loomafotode tegemiseks.
 • RF-objektiivid

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Ideaalne igapäevane objektiiv, mis sobib täiskaadriliste peeglita kaamerate kasutajatele. Lihtsasti kasutatav RF 24-105mm F4-7.1 IS STM on kerge, kompaktne ja valmis teie fotograafia järgmisele tasemele viia.
 • RF-objektiivid

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  RF 85mm F2 MACRO IS STM pakub mitmekülgsust, delikaatset telefotoefekti ja 5-astmelist pildistabiliseerimist – kõike seda kergest ja kompaktsest korpusest.
 • RF-objektiivid

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Kiire ava ja hübriidse pildistabilisaatoriga 35 mm f/1.8 makroobjektiiv lainurkvõtete ning lähedalt teravustamise jaoks.
 • Seotud artiklid

 • SEIKLUSFOTOGRAAFIA

  Välitingimustes seiklusfotograafia

  Fotograaf Anna Blackwell matkab Dartmoori looduses Canon EOS R6-ga.

 • MAASTIKUFOTOGRAAFIA

  Silmatorkav maastikufotograafia

  Maastikufotograaf ja suunamudija Ása Steinars räägib, kuidas teha täiuslik „maaliline selfi“.

 • VABAS ÕHUS

  Nõuanded talvise puhkuse jäädvustamiseks

  Professionaalne spordifotograaf Richard Walch jagab oma nõuandeid talvise fotograafia jaoks – alates õige kaamera valimisest kuni parimate säteteni.

 • REISIFOTOGRAAFIA

  Parimad kaamerad ja objektiivid reisimiseks

  Olenemata sellest, kas avastate linnatänavaid, karget eraldatud maastikku või lendate hoopis maailma teise otsa, tasub reisida võimalikult kergete pagasiga. Siin on kõige parem Canoni varustus kogemuste jäädvustamiseks, ilma eelarvet lõhki ajamata.