TÖÖTLEMISE PÕHITÕED

Muutke oma erilised hetked veelgi ilusamaks, järgides neid lihtsaid fototöötluse nõuandeid

Vaadake, kuidas RAW-fotode jäädvustamine ja nende töötlemine Canoni tarkvaras Digital Photo Professional või Adobe® Lightroom®-is aitab muuta teie fotosid veelgi paremaks ning näidata oma suursündmusi parimas valguses.
Enne ja pärast foto noorpaarist, kes seisab järve kaldal. Ühel pool on tume töötlemata foto ja teisel pool heledam DPP-s töödeldud foto.

Fotograafiahuvilisena olete kindlasti harjunud kasutama oma kaamera sätteid ja valikuid, et kohandada oma fotode teravust, säritust ja kompositsiooni. Tõenäoliselt kontrollite oma pilte kaamera LCD-ekraanilt ja kohandate sätteid, et paremat tulemust saavutada. Kuna te olete juba pildi tegemiseks nii palju vaeva näinud, on tihtipeale kaamerast tulev foto juba kasutamiseks valmis, kuid mõned erilisemad sündmused võivad vajada täiendavat tähelepanu. Pulmad, aastapäevad, sünnipäevapeod, lõpetamised, lapse esimesed sammud – selliseid hetki võiks meeles pidada parimas võimalikus valguses. Seepärast ongi oluline õppida, kuidas oma fotosid töödelda. Nii saate parandada oma vigu, täiustada kompositsiooni ja heledust ning teisi tehnilisi aspekte, töödelda ühe sündmusega seotud fotosid samade sätetega ja palju muud.

Kui soovite oma fotosid rohkem töödelda, tasub jäädvustada RAW-formaadis. Selleks tuleb seadistada kaamera nii, et see salvestaks pildid kaamerasse RAW-failidena, mitte JPEG-failidena. RAW-fail on põhimõtteliselt digitaalne negatiiv, mis sisaldab teie kaamera sensori töötlemata andmeid. See võimaldab teil toota ühes pildist väga palju erinevaid variante. JPEG-failid on juba kaamera poolt töödeldud ja neid saab kergesti otse kaamerast jagada. Kuid nende puhul jääb töötlemiseks või parandamiseks väga vähe ruumi. Kui soovite parimat mõlemast maailmast, tasub seadistada kaamera nii, et ta salvestaks pildid nii JPEG- kui ka RAW-formaadis. Nii saate oma pilte kohe jagada, aga ka vajadusel hiljem töödelda. Kuid pidage meeles, et selleks peab teie kaamera mälukaardil olema piisavalt ruumi.

Selleks, et luua RAW-failist fotot, tuleb seda esmalt töödelda. Saate seda teha kaamerasiseselt või ka hiljem, kohandades heledust, parandades objektiivi aberratsioone, rakendades eelmäärangu sätteid (nt erk (Vivid) või pehme (Soft)) ja palju muud. Paremate tulemuste saavutamiseks tasub töötlemist teha aga suuremal ekraanil, kasutades spetsiaalset RAW-töötluse jaoks mõeldud tarkvara, nagu Canoni tasuta kättesaadav Digital Photo Professional (DPP) või Adobe® Lightroom®. Nendes tarkvarades on töötlemine lihtsam ja saab rakendada erinevaid pildistiile, kohandada valge tasakaalu, müravähenduse sätteid ja palju muud. Kõik muudatused, mida te RAW-faili juures teete (vahet ei ole, kas kaameras või arvutis), on tagasipööratavad. Nii jääb originaalfail puutumata ja te saate igal hetkel kohandusi ennistada või täiustada – isegi siis, kui olete juba faili kinni pannud.

Särituse parandamine

Kuvatõmmis Adobe® Lightroom®-ist, kus on näidatud kaht erinevat versiooni fotost, kus naine ennast hämaras toas akna all meigib.

RAW-failidel on suurem dünaamiline vahemik kui JPEG-failidel, mistõttu on nende varjud ja valguslaigud tegelikult detailirohkemad, kui kaamera näidata võib. Kuna varjude heledamaks muutmine võib müra esile tuua, siis olge valmis rakendama ka müravähendust.

Kuvatõmmis DPP tarkvarast, kus on avatud ennast valmis sättiva pruudi foto. Alasäritatud alad on märgitud sinise värviga ja ülesäritatud alad punase värviga.

Kui aktiveerite DPP-s valguslaikude ja varjude hoiatused, märgitakse kärpimise ohus olevad heledamad alad punase värviga. Need alad, mis on liiga tumedad ja millega kaasneb varjude kärpimine, märgitakse sinise värviga.

RAW-fotode töötlemine võimaldab teil reguleerida nende säritust. Kuigi te ei saa otseselt muuta fotode ava väärtust, säriaega ega ISO-valgustundlikkust, saate reguleerida üldist heledust ning muuta varjude ja valguslaikude tasakaalu. See on eriti kasulik siis, kui peate töötlema päikesepaistelisel päeval jäädvustatud traditsioonilisi pulmafotosid. Sellistel fotode juures on väga keeruline saada pildile nii pruudi valge kleidi kui ka peiu tumeda ülikonna detaile.

RAW-fotod on suurema dünaamilise vahemikuga kui JPEG-failid, mistõttu saab valguslaikude (Highlihght) ja varjude (Shadow) reguleerimisega taastada fotolt „kadunud“ detaile. Seda saab teha eraldiseisvate liugurite abil, mis on leitavad Lightroom®-i loomismoodulist (Develop) ja DPP pildistiili (Picture Style) sektsiooni alt. Kui kasutate DPP-d, saate muuta ka automaatse valguse optimeerija (Auto Lighting Optimizer) tugevust, mis parandab säritust ja kontrastsust automaatselt.

Kärpimise vältimine

Kuvatõmmis DPP tarkvarast, kus fotole rakendatakse särisätteid. Fotol on näha merekaldal seisvat noorpaari, kes üksteisel käest kinni hoiavad.

Kui muudate fotode säritust, värve ja kontrastsust, siis kontrollige RAW-failide töötlustarkvarast ka pildi histogrammi. Kui graafik on lükatud paremale poole ja tundub olevat justkui noaga lõigatud, siis näitab see seda, et osa pildi aladest on täiesti valged. Peamine eesmärk on veenduda, et subjekt oleks õigesti säritatud.

Kuvatõmmis Adobe® Lightroom®-ist, kus kasutatakse toonikõvera tööriista. Töödeldaval fotol on näha kose ees seisvat noorpaari.

Kasutage toonikõvera (Tone Curve) tööriista, et lisada fotole kontrastsust ja tuua esile pildi ilu. Võite alustada näiteks madalast S-kõverast. Selleks lükake Lightroom®-is valguslaikude (Highlights) ja heledate kohtade (Lights) liugurit paremale ning tumedate kohtade (Darks) ja varjude (Shadows) liugurit vasakule. DPP tarkvaras avage graafik ja reguleerige sealset kõverat, et varje tumedamaks muuta ja heledaid kohti heledamaks muuta.

Kui tonaalseid detaile sisaldavad varjulised alad muutuvad eristumatult mustaks või eredad alad täiesti valgeks, öeldakse, et neid on kärbitud. Saate seda jälgida pildi histogrammilt, mille leiate kas oma kaamerast või RAW-fotode töötlustarkvarast. Kui muidu peaks histogrammi kõverik ühest või teisest otsast kergelt madalduma, siis kärpimise puhul on see justkui noaga lõigatud. Seega jälgige särituse parandamisel histogrammi kõverikku. Liugurite liigutamisel liigub histogrammi kõverik kas paremale poole (foto muutub eredamaks) või vasakule poole (foto muutub tumedamaks). Vältige histogrammi lükkamist ühele või teisele poole ekraani äärt, kuna sellisel juhul kaovad pildilt varjudes või valguslaikudes olevad detailid. Muidugi võib mõnikord eredam või tumedam tulemus luua põneva efekti, kuid üldiselt on siiski parem, kui jätate detailid alles (nt pruudi kleidil).

Kui soovite särituse reguleerimist lihtsustada, võite aktiveerida mugava valguslaikude ja varjude hoiatused. Need annavad teile teada, kui mingid pildi alad muudetakse täiesti mustaks (märgitakse sinisena) või täiesti valgeks (märgitakse punasena). Leiate selle võimaluse DPP eelvaate rippmenüüst. Lightroom®-is saate hoiatusi sisse ja välja lülitada, kui klõpsate histogrammi ülal olevaid väikeseid kastikesi.

Pärast varjude heledamaks muutmist ja valguslaikude vähendamist võite märgata, et pildil on vähe kontrastsust. Selle taastamiseks saate kasutada toonikõvera (Tone Curve) juhtpaneeli. Kontrastsuse suurendamiseks proovige alustada madalast S-kujulisest kõverast: klõpsake graafiku keskel oleva joone keskosal, et määrata keskpunkti. Seejärel klõpsake joone alumisel osal ja tõmmake seda veel allapoole, et varjusid tugevamaks muuta. Viimaks klõpsake joone ülemisel osal ja tõmmake seda veel ülespoole, et valguslaike tugevamaks muuta.

Valge tasakaalu parandamine

Kuvatõmmis DPP tarkvarast, kus parandatakse värvide tasakaalu. Fotol on näha lumes seisvat noorpaari.

DPP pakub teile häirivate värvilaikude eemaldamiseks erinevaid töövahendeid, sealhulgas valge tasakaalu pipetti (Click White Balance). Selle abil saate klõpsata mis tahes pildialale, mis peaks olema neutraalne valge või hall. Sellele fotole on lisatud kollast tooni, et muuta külmasid toone pisut soojemaks.

Enne, kui hakkate pildil värve kohandama, tasub määrata õige valge tasakaal. Kui tegemist on terve päeva kestva sündmusega, nagu suur pulm, siis jäädvustatakse fotosid väga erinevates valgustingimustes. Alates päeva- ja tehisvalgusest tseremoonia ajal kuni päikeseloojangu ja diskovalgustiteni õhtusel peol. Saate kasutada DPP või Lightroom®-i valge tasakaalu tööriistu, et eemaldada erinevate valgustingimuste tõttu tekkinud värvilaike või siis hoopis lisada neid, et luua loomingulist efekti.

DPP valge tasakaalu sätted on sarnased nendega, mis on olemas Canoni EOS-kaamerates. Saate parendada tulemust ja värvide tõetruudust käsitsi, muutes sinise/kollase ja punase/rohelise tasakaalu. Teine võimalus on kasutada valge tasakaalu pipetti (Click White Balance) ja klõpsata sellel pildialal, mis peaks olema neutraalne valge või hall, et eemaldada pildilt häirivad värvilaigud. Sarnaseid võimalusi pakub ka Lightroom®.

Samas võis just valguse värv olla see, mis teid pilti tegema meelitas, seega ärge tundke, et te peate selle ilmtingimata neutraliseerima. Pealegi aitab natuke soojem (rohkem punast ja vähem sinist värvi) valge tasakaal tagada ilusama nahatooni.

Küllastuse parandamine

Kuvatõmmis Adobe® Lightroom®-ist, kus fotole rakendatakse eelmäärangu sätteid. Fotol on näha kollase majaka ees seisvat pruuti.

Lightroom®-is on suur valik erinevaid eelmääranguid (pildil vasakul) ja profiile (pildil paremal), mis võimaldavad teil saavutada soovitud tulemust vaid ühe klõpsatusega. Muidugi võite alati liugurite ja teiste töötlusvahenditega fotot edasi töödelda. Samal viisil töötavad ka DPP pildistiilid ja kohandatavad retseptid.

Kui värvitemperatuurid on paigas, on aeg liikuda värviparenduse juurde. Kui avate RAW-faili DPP-s, valitakse automaatselt pildi jäädvustamiseks kasutatud pildistiil (Picture Style), aga te saate ripploendist ka teise stiili valida. Täiustatud (Advanced) sektsioonis saate soovi korral ka pildistiili parameetreid, sealhulgas värvitooni muuta ja värvide küllastust vähendada või suurendada.

Lightroom®-is on selle asemel erinevad pildiprofiilid ja eelmäärangud, mis aitavad luua täiesti uut pilti vaid ühe klõpsatusega. Neid saab kasutada ka edasise töötluse alguspunktina. Lisaks saate salvestada lõpptulemuse uue eelmääranguna ja kasutada seda ka teiste fotode juures. Eelmäärangute kasutamine aitab säästa aega ja paljud pulmafotograafid kasutavad neid, et saavutada populaarset filtriga või vintage-tulemust.

Teine hea viis oma töövoo tõhustamiseks on fotode pakktöötlus. DPP-s saab iga üksiku foto töötlemise asemel kopeerida ühe pildi töötlusretsepti ja rakendada seda ka teiste fotode juures. Selleks valige selle foto pisipilt, mille sätteid te kopeerida soovite, ja valige ülemiselt ribalt Edit (Muuda) > Copy recipe (Kopeeri retsept). (Teine võimalus on valida Edit (Muuda) > Select and copy recipe settings (Vali ja kopeeri retseptisätted), mis võimaldab teil valida ainult soovitud sätted.) Seejärel valige nende fotode pisipildid, millele soovite samu sätteid rakendada, ja valige Edit (Muuda) > Paste recipe (Kleebi retsept). Pärast seda, kui olete foto juures töötlusretsepti või pildistiili rakendanud, saate alati ka edasisi kohandusi teha. Lisaks saate sätteid alati ennistada – kõik kohandused on tagasipööratavad.

Erinevate värvide rõhutamine ja mustvalge töötluse rakendamine

Kuvatõmmis DPP tarkvarast, kus parandatakse foto heledust. Fotol on näha kallistavat noorpaari.

Tooni (Hue), küllastuse (Saturation) ja heleduse (Lightness) liuguritega saate DPP tarkvaras värve täpsemalt kohandada. Kui libistate oranži heleduse liugurit natuke paremale, saate subjektide nahatooni ilusamaks muuta.

Kuvatõmmis Adobe® Lightroom®-ist, kus on avatud mustvalge foto noorpaarist, kes seisab kolmnurkse hüti ees.

Pulmafotode mustvalgeks muutmine aitab siduda erinevaid pilte. Pärast mustvalget töötlust kasutage värviliugureid, et muuta toone ja lisada kontrastust.

Nii DPP kui ka Lightroom® pakuvad toonide (Hue), küllastuse (Saturation) ja heleduse (Lightness) muutmise valikuid. Need liugurid võimaldavad teil määrata foto värve, et saavutada õrnemat või julgemat tulemust. Kui töötlete näiteks õues jäädvustatud fotot, siis tasub kohandada sinise värvi liugureid, et muuta taevavärvi sügavamaks või hoopis heledamaks – oleneb, millist tulemust te saavutada soovite. Lisaks saate täiustada sügiseseid pulmafotosid, kui rõhutate oranže, kollaseid ja punaseid toone. Portreede juures võib liigutada oranži liugurit veidi paremale, et parendada subjekti nahatooni.

Mõnikord ei soovi te fotol näha ühtegi värvitooni. Kui sünnipäevafotod on üldjuhul ilusamad värvilistes toonides, siis pulmafotode juures aitab mustvalge töötlus rõhutada piltide ajatut kvaliteeti ja keskenduda vaatajal hetke emotsioonile. Mustvalge töötlus aitab ka tehnilisi probleeme lahendada. Sellega saab ühtlustada erinevatel aegadel ja kohtades tehtud pulmafotosid ning päästa neid, mis on tehtud liiga suure ISO-ga või halbades valgustingimustes.

Selle asemel, et valida DPP-s mustvalget pildistiili, tasub klõpsata tooni, küllastuse ja heleduse kohandamise paneelil olevat monokroomset (Monochrome) nuppu. See võimaldab teil jätkata tooni, küllastuse ja heleduse liugurite kasutamist ning aluseks olevate värvide ja erinevate hallide toonide kohandamist. Kui mõni foto tundub mustvalgena väga igavana, saate heleduse liuguriga sellele kontrastsust ja dünaamilisust juurde lisada.

Mõnikord tuleb fototöötluses paar sammu tagasi astuda ja kohandused üle vaadata. Näiteks võite pärast värvide muutmist märgata, et peate siiski säritust või kontrastsust kohandama. Viimane etapp hõlmab foto teravustamist. Teravustamise juures tasub meeles pidada, et vähem on parem. Teravustamise kontrollimiseks suurendage kõige olulisemat detaili 100%.


Autor: Marcus Hawkins


Adobe® and Lightroom® on Adobe registreeritud kaubamärgid või kaubamärgid USA-s ja teistes riikides.

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • PRINTIMINE

  Parimad Canoni printerid fotode printimiseks

  Ükskõik, kas soovite oma fotosid raamida, mälestusraamatusse või kleepsule panna – leidke parim printer enda loominguliste projektide jaoks.

 • PRINTIMINE

  Fotode töötlemine printimiseks

  Saage oma fotodest printimisel rohkem meie samm-sammulise juhendiga printimiseks vajaliku töötlemise ja parimate printimismäärangute kohta.

 • FOTODE TAASTAMINE

  Hinnaliste fotomälestuste taastamine

  Avastage projekt Belgia üleujutuse ohvrite abistamiseks ja nende veekahjustusega piltide taastamiseks.

 • PÕHITÕED

  Pildistamine väljaprintimiseks

  Seitse olulisemat nõuannet mälestuste jäädvustamiseks, mida väljatrükina säilitada.