SPORDIFOTOGRAAFIA

Tähelepanu, valmis olla: parimad nipid tegevuse jäädvustamiseks

Kas soovite jäädvustada olulisi spordihetki? Siin on kirjas kõik, mida peate teadma Canoni kaameraga vapustavate tegevusfotode jäädvustamiseks.
Lillas vestis naissportlane tõket ületamas.

Tegevusfotograafia pakub fotograafile ja tema kaamerale ainulaadset väljakutset: maailm on liikumist täis, kuid kuidas jäädvustada see ühele pildile? Tegevuse edukaks jäädvustamiseks peate mõistma mõnda olulist kaamera seadet ja funktsiooni ning seda, kuidas need teie fotosid mõjutavad. Kui õpite neid meisterlikult kasutama, saate hägu abil liikumist edasi anda või pildi n-ö külmutada, et oluline hetk jäädvustada. Siin on juttu ka muudest tegevuse jäädvustamise tehnikatest, nagu panoraamimine, ja nõuanded konkreetselt neile, kes tahavad pildistada veespordialasid või teha tegevusvideoid.

Kasuks tuleb ka kiire ja kerge varustus. Canon on välja töötanud terve rea võrdlemisi kompaktseid ja taskukohaseid võimekaid kaameraid ning objektiive, mis tagavad tegevuse jäädvustamisel suurepärased tulemused, sh algtaseme telefotoobjektiivid, mille abil pääsete tegevusele võimalikult lähedale.

Selles artiklis toome välja kõige olulisemad kaamera seaded ja funktsioonid tegevuse jäädvustamiseks ning jagame paari head nippi ja tehnikat vapustavate piltide jäädvustamiseks.

Alustage spordirežiimist

Kui alles alustate tegevusfotograafiaga, võite alustuseks proovida spordirežiimi, mis on olemas enamikus Canoni alg- ja kesktaseme kaamerates. See lülitab sisse Servo (pideva) iseteravustamise režiimi tegevuse jälgimiseks ja kiire säriaja liikumise külmutamiseks. Lisaks saate selles režiimis päästikunuppu all hoides jäädvustada rea võtteid. Pöörake lihtsalt kaamera võtterežiimi ketas spordirežiimile või leidke see stseenirežiimide menüüst.

Olulised kaamera seaded tegevusfotograafiaks

Kaamera Canon EOS 90D ekraan, millelt on näha valitud aja (Time Value, Tv) seaded.

Selleks et kontrollida kaamera säriaega ise, aktiveerige kaameras säriaja prioriteedi režiim (Tv, mis märgib valitud aega). Säriaja muutmine reguleerib üldist säritust, kuid lubab teil kontrollida ka piltidel tekkiva hägu ulatust.

Lumelaudur ähmase päikese taustal läbi õhu hüppamas.

Kui pildistate subjekte selge taeva taustal, proovige eredat valgust kompenseerida positiivse särikompensatsiooniga. See annab põhisubjektile õige heleduse. Peeglita kaameraga, nagu Canon EOS R7, saate efekti pildistamise ajal pildinäidikult vaadata. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R7 ja Canoni objektiiviga RF 14-35mm F4L IS USM: 14 mm, 1/2000 s, f/8 ja ISO200.

Kuigi Canoni kaamerate spordirežiim on suurepärane koht, kust tegevuse jäädvustamist alustada, tasub uusi oskusi omandades ka muid võimalusi katsetada. Säriaja, säri ja iseteravustamise jälgimise seadete loominguline kasutamine tagab, et saavutate soovitud tulemused.

Säriaeg

Säriaja prioriteedi (Tv) režiimis saate valida soovitud säriaja ja kaamera reguleerib ava automaatselt, et saavutada õige säritus. Võite lülitada sisse ka automaatse ISO, et kaamera valgustundlikkus suureneks automaatselt, kui objektiivi kõige laiem ava ei ole piisavalt kiire. See aitab vältida kiire säriaja juures alasäritust (tumedad pildid). Kiire säriaeg alates 1/1000 s võimaldab teil tegevuse külmutada, samal ajal kui aeglasem säri alla 1/60 s jäädvustab panoraamimisel liikumishägu. Tuleme viimase juurde hiljem tagasi.

Säri

Kui valgus on stabiilne, näiteks pilvitul päikesepaistelisel päeval või siseruumis tehisvalguses, seadke kaamera käsitsirežiimile (M). See annab teile säriaja ja ava üle täieliku kontrolli, et saaksite subjekti jaoks õige särituse valida. Kui taeva poole pildistades kasutatakse automaatrežiimi, kipub kaamera alasäritama, mille tulemusena jäädvustatakse ainult subjekti siluett. Kui nii juhtub, kasutage särikompensatsiooni ketast, et säritust suurendada.

Kaamera Canon EOS R10 ekraan näitamas iseteravustamise jälgimist, teravustades flamenkotantsija silma.

Canoni uusima EOS R süsteemi kaamerate nutikas iseteravustamine tuvastab nii inimesi, loomi, linde kui ka sõidukeid. Inimeste tuvastamise režiimis suudab kaamera tuvastada inimkuju isegi selja tagant. Tuvastamine algab kehast, liikudes seejärel pea (kui see on nähtaval) ja siis silmade juurde. Kaamera tuvastab pea ka siis, kui sportlane kannab kiivrit või prille.

Iseteravustamise jälgimine

Canoni kaameratel on kaadris mitu teravustamispunkti ja kaamera teravustab tavaliselt kõige lähemal olevat subjekti. Kui soovite olla kindel, mida teie kaamera teravustab, proovige mitme teravustamispunkti aktiveerimist ja veenduge, et need vastaksid teie subjekti asukohale. Viimaste EOS R süsteemi peeglita kaamerate, nagu EOS R7 ja EOS R6, järgmise põlvkonna iseteravustamise süsteemidesse sisse ehitatud pidevalt arenev tehisintellekt saab suurepäraselt hakkama loomade, lindude, inimeste ning sõidukite jälgimisega. Lisaks objekti kuju automaatsele äratundmisele suudavad need teravustada nägu ja silmi niipea, kui need vaatevälja ilmuvad. Kasutage AI-servoteravustamise režiimi, et liikuvaid subjekte pidevalt fookuses hoida.

Ideaalne panoraamimine

Mootorratas ja mootorrattur libisemas mööda rada, kaldudes tugevalt ühele küljele.

Panoraamvõttele õige säriaja valimine võib olla üpris keerukas. Kui pildistate kihutavaid ralliautosid või mootorrattaid telefotoobjektiiviga, proovige kõigepealt väärtust 1/60 s, vaadake tulemused üle ja reguleerige säriaega vastavalt vajadusele, et muuta taust häguseks ning hoida põhisubjekt terav. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM: 400 mm, 1/160 s, f/9 ja ISO100. © Richard Walch

Kuigi kiire säriaeg on liikumise külmutamiseks väga hea, võib see tegevusfotodelt mõnikord kogu põnevuse röövida. Näiteks, kui pildistate mööda sööstvat ralliautot, kasutades säriaega 1/2000 s, näib auto pildil paigal seisvat. Aeglustage säriaega ligikaudu väärtuseni 1/60 s ja panoraamige kaameraga, et lisada liikumishägu ning kiirust edasi anda.

Panoraamimine tähendab kaameraobjektiivi liigutamist nii, et see jälitaks teiega paralleelselt liikuvat subjekti. Seda kombineeritakse sageli aeglasema säriajaga, et subjekt jääks terav, samal ajal kui liikumatu esi- ja tagaplaan jäävad hägused. Kasutage harjutamiseks pildinäidikut ja hoidke pööramise ajal puusi paigal, et liikumine oleks sujuv. Kui teie objektiivil on pildistabilisaator (IS), otsige objektiivi küljelt üles pildistabilisaatori režiimi lüliti ja seadke see 2. režiimile. Selles režiimis ignoreerib objektiiv panoraamimise liikumist ja kompenseerib ainult seda liikumist, mis on panoraamimise suunaga risti.

Kasutage AI-servoteravustamist ja sarivõtterežiimi ning hoidke päästikunuppu täielikult alla vajutatuna, et teha sarivõte. Panoraamimine nõuab harjutamist ja kannatlikku meelt, kuid hea nõuanne on jätkata panoraamimisega ka pärast pildistamist või sarivõtte tegemist. See aitab liikuvat objekti paremini teravana hoida.

Veespordi pildistamine

Kanuusõitja põiklemas mööda vahutavat vett, aer ühele poole õhku tõstetud.

Tegevusfotograafias oli varem alati vaja teataval määral õnne, et tabada see üks murdosa sekundis. Kaameratel, nagu Canon EOS R6 ja EOS R7, on fenomenaalselt kiire sarivõte, et saaksite teha julgelt rea võtteid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga EF 300mm f/2.8L IS II USM: 1/4000 s, f/3.2 ja ISO200. © Samo Vidic

Surfamine, kajakiga sõitmine ja teised veespordialad on suurepärasteks pildistamisobjektideks. Põnevus, kukkumised, hüpped, pöörded ja kiirus tähendavad seda, et heade tulemuste saavutamine nõuab nii vaeva kui ka kannatlikkust. Positiivne on see, et kui purjekad, kajakid, jetid ja muud veesõidukid liiguvad mööda kindlat rada, saate pildistamiseks paremini ette valmistuda. Nagu tegevusfotograafiaga üldiselt, läheb enamasti vaja telefoto- või supertelefotoobjektiivi, millega distantsilt pildistada.

Kaamera seaded veespordialade jäädvustamiseks

Vapustavate veespordifotode jäädvustamise saladus peitub vee õiges jäädvustamises. Veespordialasid pildistatakse sageli kiire säriajaga, külmutades vee pildil kristallilaadseteks jääskulptuurideks. Seadke säriaeg väärtusele 1/1000 s või kiiremaks, et vett külmutada.

Vee kohal pildistades kipub peegelduse tõttu olema väga palju valgust, mis võimaldab hoida säriaega kiirena ja ISO-valgustundlikkust väiksena, andes teile vabaduse valida ava vastavalt subjekti suurusele kaadris. Otsige positsioone, kus võistleja teeb pöörde või hüppe. Neist mõlemad pritsivad õhku veepiisku, andes vaatajale aimu liikumise suunast, kiirusest ja loomust ning panevad pildi elama.

Veespordi pildistamise varustus

Selleks et tagada kaamera turvalisus vee lähedal, kasutage spetsiaalset veekindlat korpust. Need kõvad korpused võimaldavad teil jäädvustada kuni 40 m sügavusel ja tagavad, et pritsmed ei kahjustaks teie kaamerat. Korpustel on suletud nupud, tänu millele pääsete kaamera funktsioonidele kergesti ligi.

Kõike mõistlikum on alustada täielikult laaditud kaamera aku ja tühja mälukaardiga, et te ei peaks korpust poole pildistamise pealt avama. Niiskuse kogunemise takistamiseks asetage korpusesse paar väikest silikageeliga kotti.

Kui te ei plaani pildistada vee all, siis kasutage objektiivivarjukit, et minimeerida helke, ja kaitsefiltrit, et vältida objektiivi kahjustamist. Canoni EOS R süsteemi kaamerad on lisaks ilmastikukindlad, et kaitsta neid pritsmete eest.

Suurema pildi vaatamine

Lähivõte aerutaja punaste jalatsite ja roosade sokkidega jalgadest paadi põhjas.

Juba midagi nii lihtsat, nagu spordijalatsid, kulunud sadul või pall, võivad aidata lugu jutustada. Otsige huvitavaid detaile ja jäädvustage lähivõtteid, et oma tegevusfotodele lisamõõdet anda. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 24-70mm F2.8L IS USM: 59 mm, 1/640 s, f/2.8 ja ISO250. © Matthew Joseph

Suurepäraste spordifotode tabamiseks ei pea pildistama ainult võitjaid. Asi on pisidetailides – pall, kohtunik, ühe fänni emotsioon publiku seas – see kõik lisab ürituse piltidele rikkust ja sügavust. Sellises olukorras peaks piisama standard- või automaatseadetest.

Jäädvustage laiemaid vaatenurki, et näidata nii spordiala ennast kui ka publikut. Kui loete ajalehti, siis vaid mõned spordifotod kujutavad endast lähivõtet mõnest detailist. Enamik on laiemad võtted, mis panevad spordiala konteksti, näidates asukohta ja rahvamasse.

Hoidke silmad lahti, et tabada ebatavalisi või erilisi detaile. Sageli on parimad spordifotod need, mis panevad pilti pikemalt silmitsema ja mõtlema, kuidas midagi juhtus. Enamiku sellest paneb paika õnnelik juhus olla õigel ajal õiges kohas, kuid oskus seisneb selles, et kõigeks tuleb valmis olla. Jäädvustage seda, mis on tegevuse ümber – selle all mõtleme, et keskenduge ka muule kui põhitegevusele. Võistlejad varustust valmis seadmas, vaatajad, mehaanikud jne on samuti põnevad subjektid, kes ürituse lugu jutustavad.

Nõuanded tegevuse filmimiseks

Canoni kaamerad on ühtviisi osavad nii kvaliteetse 1080p, 4K kui ka isegi 8K video jäädvustamisel, seega tasub võimalusi ära kasutada.

Kõigepealt filmige üritusel stseeni ülesseadmiseks paar lainurkvõtet. See aitab teil salvestamise ajal liigset suumimist vältida. Tihtipeale on lihtsam panna video pausile, muuta oma stseeni kompositsiooni, raamimist ja suumi, ning seejärel uuesti alustada. Kui panoraamite kaameraga toimumiskoha jäädvustamiseks või tegevuse jälgimiseks, lõpetage panoraamimine enne salvestamise lõpetamist – see aitab hiljem videot kokku monteerida.

Selle asemel, et muuta oma positsiooni ja panna kaamera statiivile, proovige kaamerat tegevusega paralleelselt liigutada. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutate laia võtet. Kui peate jäädvustama mitut võistlejat, siis proovige igaühe juures erinevat fookuskaugust. Pidage meeles, et kaugel asuv subjekt muutub kaamerale lähemale liikudes suuremaks, seega jälgige suumi määramisel, et subjekt oleks ka jäädvustamise hetkel kaadris.

Parimad kaamerad tegevusfotograafiaks

Kummiülikonnas mees istumas koos surfilauaga rannal kivi peal. Pildistatud madalama nurga alt.

Paljudel Canoni kaameratel on muudetava nurgaga või kallutatav ekraan. Kasutage seda pildinäidiku asemel piltide komponeerimiseks, et saaksite hoida rahvamassis kaamerat inimeste peade kohal või maapinna lähedal ja jäädvustada sündmusi huvitavama nurga alt. Pildistatud Canoni kaameraga EOS RP ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/3200 s, f/1.8 ja ISO100.

Mees seismas võidusõiduraja ääres ja hoidmas suure supertelefotoobjektiiviga kaamerat näo ees.

Kaamerate Canon EOS R6 ja EOS R7 sisseehitatud pildistabilisaator (IBIS) töötab eriti tõhusalt koos RF-supertelefotoobjektiivi optilise pildistabilisaatoriga, sest kaks tüüpi pildistabilisaatorit kompenseerivad eri tüüpi kaamera värinat. See võimaldab käest pildistades jäädvustada teravaid pilte, kaotades vajaduse statiivi järele.

Canoni kaameraga saab igaüks juba oma olemasoleva varustusega tegevusfotograafia maailmaga tutvust teha, kuid kui mõtlete varustuse uuendamise peale, siis siin on mõned head tootesoovitused tegevuse jäädvustamiseks.

Canon EOS R7

Peeglita kaamera EOS R7 jagab mitmeid samu tehnilisi uuendusi, kui Canoni professionaalse taseme kaamera EOS R3, kuid on ehitatud APS-C formaadis pildisensori ümber, mis suurendab telefotoobjektiivi ulatust 1,6-kordselt. See võib tegevusfotograafias vägagi kasuks tulla, võimaldades teil suumida pika vahemaa taha suhteliselt kompaktse ja kerge objektiiviga, nagu Canon RF 800mm F11 IS STM. Peale selle iseloomustavad seda väikest, kiiret ja võimsat kaamerat muudetava nurgaga puuteekraan ja kõrgtehnoloogiline iseteravustamissüsteem, mis suudab inimesi, loomi, linde ning sõidukeid ära tunda, samal ajal kui korpus ja objektiivi stabilisaatorid töötavad koos, et kaamera värinat minimeerida. Peale selle suudab EOS R7 jäädvustada fotosid kuni 30 kaadrit/s ja 4K videot kaadrisagedusega kuni 60p.

Canon EOS R6

Edasijõudnud tegevusfotograafidele ideaalne EOS R6 paneb kõik kaamera EOS R7 tehisintellektiga iseteravustamise jälgimisfunktsioonid ja sisseehitatud pildistabilisaatori professionaalsete näitajatega täiskaadrilisse kaamerasse. Mõne objektiiviga on võimalik saavutada uskumatu 8-astmeline stabiliseerimine ja jäädvustada kiirusel kuni 20 kaadrit/s. Video osas väärib äramärkimist 4K-pildi ja 120 kaadrit/s HD-pildi salvestamine kvaliteetse aegluubis video jäädvustamiseks. Ka sellel on muudetava nurgaga puuteekraan, et tegevust huvitava nurga alt jäädvustada.

Canoni valikus on ka mitmesuguseid suure jõudlusega, ent kompaktseid taskukohaseid suum- ja fiksobjektiive EOS R süsteemi kaameratele.

Canon PowerShot G7 X Mark III

Kaamera PowerShot G7 X Mark III on võimsa jõudlusega väike kompaktne kaamera, mis kaalub ainult 304 g. Kaamerat täiustab 24–100 mm efektiivse vahemikuga fikseeritud suumobjektiiv. Objektiivi kiire ava väärtus f/1.8-2.8 tagab kiire säriaja liikumise külmutamiseks ka kehva valgustusega ja siseruumides ning kiire pideva jäädvustamiskiiruse 20 kaadrit/s (RAW sarivõttega 30 kaadrit/s). Lisaks saab sellega jäädvustada 4K-videoid ja 120 kaadrit/s täis-HD-pilti ning sellel on muudetava nurgaga puuteekraan.

Canon PowerShot ZOOM

PowerShot ZOOM on taskusse mahtuv monokkel, mis tõestab, et tegevusfotograafia kaamerakomplekt ei pea olema suur ja kohmakas. Sellega saab vaid ühe nupuvajutusega jäädvustada nii pilte kui ka täis-HD videoid. See on ideaalne kaaslane nii pealtvaatajatega spordiüritustele kui ka tegevuse diskreetseks jäädvustamiseks. 3-astmeline suum tagab laia fookuskauguse vahemiku, mis on võrdne 100, 400 ja 800 millimeetriga täiskaadrilisel kaameral.


Loodame, et neist tegevusfotograafia näpunäidetest ja tehnikatest oli teile abi. Canon EOS R süsteemi kaamerad ja nendega sobivad objektiivid on selleks suurepärane valik, kuid häid tulemusi on võimalik saavutada ka Canoni digipeegelkaamerate ja kompaktsete kaameratega. Nüüd on aeg neid nõuandeid järgi proovida.


Autor: Matthew Richards

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Nõuanded säriaja kasutamiseks

  Õppige meie algajatele mõeldud juhendi abil kasutama säriaega, et teha paremaid tegevuspilte.

 • LIIKUMISE JÄÄDVUSTAMINE

  Liikumise jäädvustamine fotograafias

  Lugege, kuidas jäädvustada liikumist ja tuua seda tunnet ka oma piltidele.

 • SPORDIFOTOGRAAFIA

  Tegevusrohke fotosessioon professionaaliga

  Jean-baptiste Liautard tutvustab tegevusspordi fotograafia kunsti.

 • SPORDIFOTOGRAAFIA

  Suuna-ja-pildista spordifotograafia

  Professionaalne fotograaf Molly Darlington uuris, kas suuri spordisündmusi saab jäädvustada ka taskusse mahtuva kaameraga.