TEGEVUSFOTOGRAAFIA

Täiustage oma tegevusfotograafiat Speedlite’i välklampidega.

Canon Speedlite’i välk või valgus avab ukse täiesti uutele fotograafiatehnikatele. Lugege, kuidas välklampe kõige paremini kasutada.
Foto rulatavast naisest, kelle liikumine on õhus külmutatud ja kelle jalgade all on ümberpööratud rula. Jäädvustatud statiivile asetatud Speedlite’i välklambi abil.

Välguga pildistamine võib tunduda alguses hirmutav, kuid tegelikult on tegemist väga lihtsa töövahendiga. Välgu eesmärk on tõsta valguse abil esile teatud pildil olevaid kohti. Mõnikord võib välklambi kasutamine olla vajalik nõrkade valgustingimuste tõttu, kuid välku võib kasutada ka koos ümbritseva valgusega, et luua eristuvat tulemust. Üks ja ainus Speedlite'i välklamp pakub hulgaliselt loomingulisi võimalusi – eriti tegevus- ja spordifotograafia jaoks. Saate külmutada käimasoleva tegevuse, pildistada liikumishägu või jäädvustada mõlemat ühes kaadris.

Olenemata sellest, kas olete välgufotograafias alles uus või otsite uusi võimalusi oma valgustehnikate laiendamiseks – toome teieni mõned näpunäited, kuidas Speedlite’i abil vapustavaid tegevus- ja spordifotosid luua.

1. Külmutage tegevus kiire sünkroniseerimise režiimiga

Foto rambi otsas seisvast mehest, kes pildistab rulatajat.

Kui soovite jäädvustada kiire sünkroniseerimise (High Speed Sync, HSS) režiimis, vajutage Speedlite’i sünkroniseerimisnuppu, kuni ekraanile tekib H-sümbol. Seejärel suurendage säriaega, et külmutada kiiresti liikuvaid subjekte.

Tumedates riietes mees tegemas rambil rulatrikki ja toetumas tugevalt tahapoole.

HSS võimaldab teil seadistada oma säri dramaatilise tausta jaoks ja rakendada samal ajal õiget säritust ka esiplaani jaoks. Pildistatud kaamera Canon EOS RP, Canoni välklambi Speedlite 600EX II-RT ja objektiiviga Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 24 mm, 1/1600 s, f/5 ja ISO1000.

Paljudel kaameratel on välgu kasutamisel maksimaalne säriaeg 1/200 s, mis võib kiiresti liikuvate subjektide külmutamiseks liiga väikeseks jääda. Kui teie kaamera ja välklamp seda toetavad, nagu siin kasutatud Canon EOS RP and Canon Speedlite 600EX II-RT, võite jäädvustada kiire sünkroniseerimise režiimis. See võimaldab kasutada palju kiiremat säriaega.

Kõndivate inimeste pildistamiseks piisab 1/250 s säriajast, kuid kiiremini liikuvate subjektide, nagu jooksja või rulataja, selgelt jäädvustamiseks on vajalik 1/1000 s säriaeg. Kiire sünkroniseerimise režiimis väljastatakse järjest ülikiireid valgusimpulsse, mis ühtivad kaamera katiku kahe kardinaga. Säriaja suurendamine vähendab välgu maksimaalset jõudlust. Selles hoolimata on tegevusfotode subjektide valgustamisel kiire sünkroniseerimise režiim asendamatu.

2. Tooge kaameravälise välguga pildile sügavust

Foto trikitavast rulatajast grafititega kaetud seina ees. Rulatajat valgustab statiivile asetatud välklamp.

Kasutage välklampi, et valgustada oma subjekti erinevate nurkade alt (küljelt, tagant jne). See aitab lisada piltidele sügavust ja eristada neid teistest tavapärastest piltidest, kus on kasutatud kaamera külge kinnitatud välku.

Rulataja tegemas trikki grafititega kaetud seina ees.

Canon Speedlite’i saatjal ST-E3-RT (V2) on välklambile 600EX II-RT sarnanev nuppude jaotus ning seda saab kasutada kaameravälise HSS-välguna. Pildistatud kaamera Canon EOS RP, Canoni välklambi Speedlite 600EX II-RT ja objektiiviga Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 46 mm, 1/200 s, f/8 ja ISO320.

3. Vähendage ümbritseva valguse tugevust ja laske oma subjektil esile tõusta.

Foto mehest, kes pildistab trikitavat naist ja kelle rula on hüppe ajal tagurpidi õhus.

Alasäritatud ümbritsev valgus loob tumeda ja tõsisema atmosfääri, mis aitab subjektides Speedlite’i kasutades tugevalt esile tõusta.

Foto rulatavast naisest, kelle liikumine on õhus külmutatud ja kelle jalgade all on ümberpööratud rula.

Kaameraväline välk, mis on asetatud subjektist vasakule, ja paremalt tulev päikesevalgus aitavad luua dramaatiliselt ristuva valguse. Pildistatud kaamera Canon EOS RP, Canoni välklambi Speedlite 600EX II-RT ja objektiiviga Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 48 mm, 1/180 s, f/13 ja ISO100.

Välgu ja päevavalguse kombineerimine võimaldab eksperimenteerida valgusallikate kombinatsioonidega. Näiteks võite vähendada päevavalgust ning kasutada subjekti valgustamiseks ja esile tõstmiseks hoopis välku. Selle saavutamiseks lülitage esmalt välk välja ja leidke käsisäri, mis muudaks ümbritseva valguse tumedaks. Seejärel lülitage välk sisse ja seadistage võimsus käsitsi.

Tehke paar testvõtet, et leida oma stseeni jaoks sobivat seadistust. Ereda päevavalguse alla surumiseks on vaja suurt võimsust, seega alustage välgu kasutamist 1/1 täisvõimsusel ja seejärel vähendage seda, kui tundub liiga tugev olevat. Lisaks väljundvõimsuse muutmisele saab valguse tugevust kohandada ka nii, kui liigutate seda subjektide lähemale või kaugemale. Seeläbi saab Speedlite’ite abil luua subjekti ümber mõnusa atmosfääriga valguse.

4. Hägu loomiseks määrake tagumise kardina režiim

Foto Speedlite’i välklambist, kus seadistatakse 1-sekundilist säritust.

Tagumise kardina välgurežiim tähendab seda, et välk käivitatakse särituse lõpus. Siin seadistatakse välku nii, et see käivituks 1-sekundilise särituse lõpus.

Kui kasutate pika säriga välku, saate luua dünaamilise segu hägust ja teravusest. Hägu tekib siis, kui miski liigub läbi kaadri, ja kiire välguvoog aitab külmutada subjekti poolelt sekundilt. Saate ise valida, kas välk käivitu särituse alguses või lõpus. Üldjuhul on kasulikum seadistada see tagumise kardina välgurežiimile, et välk käivitus lõpus. Nii tekib liikuva subjekti taha hägune liikumisrada. Tagumise kardina režiimi kasutamiseks vajutage Canon Speedlite’i sünkroniseerimisnuppu, kuni kuvatakse kolme noolega ikooni.

5. Kasutage välku panoraamvõtete juures, et subjekt jääks teravaks

Foto naisest, kes sõidab rulaga. Taustal olev grafititega kaetud telliskivisein on hägustatud, aga rulataja on selge.

Hägu loomiseks jälgige subjekti liikumist ühe kaadri küljelt teisele, liigutades kaamerat koos subjektiga. Pildistatud kaamera Canon EOS RP, Canoni välklambi Speedlite 600EX II-RT ja objektiiviga Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM: 26 mm, 1/30 s, f/16 ja ISO100.

Kaamera ja subjektiga panoraamimine võib anda ilusa hägususe ja teravuse kombinatsiooni. Õigesti ajastamise korral jääb subjekt teravaks ja kõik muu muutub hägusaks. Panoraamimist saab teha ka ilma välguta, aga üks välk muudab subjekti palju teravamaks ja aitab sel paremini esile tõusta. Seadistage välk tagumise kardina sünkroniseerimise režiimi, seejärel kasutage säriaja etteandega automaatsäri ja seadistage säriajaks umbes 1/30 s (kiiremate subjektide, nagu autod, puhul on vaja kiiremat säri). Kui olete valmis, panoraamige kaamerat vastavalt tegevusele. Selleks võib kuluda paar katset enne, kui subjekt teravaks jääb, aga tulemus on seda väärt.

6. Rakendage välgu valgusimpulsse ja looge kombineeritud pilt

Foto Speedlite'i välklambist, mida seadistatakse MULTI-režiimile.

MULTI-režiimis saame seadistada valgusimpulsside arvu ja sagedust (Hz). Ideaalse säriaja saamiseks jagage impulsside arv sagedusega.

Pika säriaja ja pulseeriva välklambiga tehtud pilt trikitavast rulatajast.

MULTI-režiim võimaldab rakendada tegevusfotograafias erinevaid loomingulisi ideid ja luua näiteks selliseid abstraktseid pilte.

MULTI-režiim on loominguline Speedlite’i seadistus, mille käigus väljastatakse ülikiireid valgusimpulsse. Kui seda kasutatakse koos pika säriga, on võimalik jäädvustada subjekti kaadri erinevates punktides. Väljakutse seisneb selles (nagu topeltsärituse puhul), et eredamad kohad hakkavad üksteist katma ja omavahel segunema. Seega kõige parem on jäädvustada subjekti tumedal taustal või öösel ja lasta ta kaadri ühelt küljelt teisele liikuda.

Kui olete need tehnikad selgeks saanud, võite otsida täiendavat inspiratsiooni professionaalselt spordifotograafilt ja Canoni saadikult Lorenz Holderilt, kes jagas meile oma parimaid nõuandeid1 välgu kasutamise kohta tegevusfotograafias. Lisaks on võimalik jälgida professionaalset tegevusfotograafi Dave Mackisoni , kes katsetas Speedlite’i välklampi EL-12.

Autor: James Paterson

 1. Saadaval ainult inglise keeles
 2. Võimalik lugeda ainult valitud keeltes.

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • LIIKUMISE JÄÄDVUSTAMINE

  Liikumise jäädvustamine fotograafias

  Lugege, kuidas jäädvustada liikumist ja tuua seda tunnet ka oma piltidele.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Panoraamimine algajatele

  Avastage nende nippide abil kuidas kasutada panoraamimist paremate tegevusfotode tegemiseks.

 • TEGEVUSFOTOGRAAFIA

  Parimad objektiivid tegevuse jäädvustamiseks

  Meie parimate objektiivide juhend tegevuse jäädvustamiseks.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Nõuanded säriaja kasutamiseks

  Õppige meie algajatele mõeldud juhendi abil kasutama säriaega, et teha paremaid tegevuspilte.