SPORDIFOTOGRAAFIA

Suunake, jäädvustage ja tabage: kuidas kompaktkaameraga võiduhetki jäädvustada

Professionaalne spordifotograaf Molly Darlington jagab nippe, kuidas suuna-ja-pildista viisil amatöörsporti jäädvustada.
Inimene hoidmas Canoni kaamerat PowerShot SX740 HS ja vaatamas selle ülespööratavalt ekraanilt pilte.

Väikeste laste jalgpallimängu jäädvustamine nõuab kiiret reageerimist ja veelgi kiiremat suumi. Seda teab ka Canoni endine saadik ja professionaalne spordifotograaf Molly Darlington. Molly alustas pildistamist 2015. aastal, kui ta veel ülikoolis käis. Pärast ülikooli hakkas ta pildistama Premier League’i ja Championshipi jalgpallimänge.

Tänu tugevale sporditaustale teadis ta täpselt, milliseid hetki jalgpallimängu ajal jäädvustada tuleks. Koos taskusse mahtuva Canoni kaameraga PowerShot SX740 HS, mis on varustatud võimsa 40-kordse optilise suumiga, ja ükssilmale sarnaneva Canoni kaameraga PowerShot ZOOM pani ta oma professionaalsed jutuvestmise oskused proovile amatööride spordimängul. Need kaks kergesti kasutatavat kaamerat on ka ideaalsed perekondlike hetkede või looduse jäädvustamiseks ning need aitavad teil tegevusele lähemale liikuda.

Molly selgitas, mida ta tavaliselt oma piltidega saavutada üritab: „Ma tahan rääkida mängu lugu ning näidata selle kõrg- ja madalhetki. Tahan, et vaatajal tuleks pilti vaadates meelde täpselt see hetk, mil pilt tehti.“

„Ma püüan alati pildile saada just kõige meeldejäävamaid hetki. Jalgpalli puhul on sellisteks hetkedeks väravatabamused, võidurõõm või näiteks punase kaardi andmine. Lisaks otsin ma emotsioone – olgu selleks siis põnevus, frustratsioon või masendus – ja seda nii mängijate kui ka publiku seast.“

Molly selgitab, kuidas seda kõike on võimalik teha ka lihtsa ja kompaktse kaameraga.

1. Tehke järjestikusi pilte

Poisid mängimas jalgpalli, kellest neljal on seljas roheline riietus, ühel on jalg palli löömiseks õhku tõstetud ja ühel mängijal on sinine riietus.

„Sõbralik mäng kahe kohaliku meeskonna vahel, mis koosnevad alla 12-aastastest lastest. Mäng toimus kogukondlikus jalgpallikeskuses, mis sobis varustuse testimiseks suurepäraselt. Lisaks andis see vanematele hulgaliselt võimalusi põnevate hetkede jäädvustamiseks.“ Pildistatud Canoni kaameraga PowerShot SX740 HS: 461 mm, 1/1300 s, f/5.6 ja ISO800.

Canon PowerShot SX740 HS ja Canon PowerShot ZOOM, mis on asetatud rohelise jalgpalliväljaku valgete joonte vahele.

Canon PowerShot SX740 HS ja Canon PowerShot ZOOM on tõestus sellest, kuidas head asjad võivad mahtuda ka väikestesse mõõtmetesse – need kerged ja soodsad taskusse mahtuvad kaamerad on heaks lisandiks spordifotograafi varustusse või lapsevanemale, kes soovib jäädvustada olulisi mälestusi.

Sellise kaameraga nagu Canon PowerShot SX740 HS, mis reageerib nupuvajutusele ülikiiresti ja suudab jäädvustada kuni 10 kaadrit/s, saate teha järjestikusi pilte, et ükski adrenaliinirohke hetk kaduma ei läheks. Ka Canoni kaameraga PowerShot ZOOM saab pildistada kuni 10 kaadrit/s.

„Selle pildi tegemisel oli 10 kaadrit/s sarivõttekiirusest suur abi, kuna ma sain kahe mängija vahelisest võitlusest teha mitu pilti ja siis hiljem nende seast parima välja valida,“ selgitas Molly. „Takelduse jäädvustamine on üsna keeruline, kuna pall ei jää alati pildile, nii et 10 kaadrit/s tuli kindlasti kasuks.“

2. Täitke ära kogu pilt

Poiss jalgpalliväljakul rõõmsalt ringi jooksmas.

Molly eesmärk on täita kaader tervenisti, et subjektide ilmed oleksid võimalikult selged. „Tahan, et vaatajas tekiks tunne vaid foto vaatamisest,“ rääkis ta. Pildistatud Canoni kaameraga PowerShot SX740 HS: 220,5 mm, 1/1600 s, f/5.6 ja ISO400.

Molly Darlington istumas väikesel toolil jalgpalliväljaku kõrval ja vaatamas toimuvat mängu.

Kompaktne PowerShot ZOOM oli ideaalne selle jalgpallimängu jäädvustamiseks, väljaku kõrvalt sisse suumimiseks ja tegevuse jälgimiseks.

„Emotsioonid aitavad luua suurepärase spordifoto. Selle võidurõõmu näitava pildi juures kasutasin ma suumimisfunktsiooni,“ rääkis Molly, kes kasutas Canoni kaamera PowerShot SX740 HS 40-kordset optilist suumi, et täita kaadrit meeldejäävate ilmetega.

„Spordifotograafias on kaadri täitmine alati hea mõte ja 40-kordne suum võimaldab seda teha ka siis, kui tegevus toimub veidi kaugemal,“ lisas ta. Taolised joovastushetked on tema jaoks parim töö osa. „Ei ole paremat tunnet, kui kõik lõpuks kokku saab, värav lüüakse, mängijad võidurõõmu jagavad ja fännid tagapool „hulluks“ lähevad – ning sul on võimalus see hetk pildile saada.“

3. Katsetage erinevaid fookuskauguseid

Molly Darlington pildistamas Canoni kaameraga PowerShot ZOOM jalgpallimängu.

Canoni kaameral PowerShot ZOOM on kolmeastmeline suum, mis võimaldab teil valida 100 mm, 400 mm ja 800 mm fookuskauguse vahel vaid ühe nupuvajutusega. Nii et jää te ilma ühestki olulisest hetkest.

Poisid mängimas jalgpalli, üks triblamas ja vastasmeeskonna liige talle järele jooksmas.

Võimalus fookuskauguseid kiiresti muuta on eriti oluline spordifotograafias, kus liikumine toimub hetkega ja te ei tea kunagi, kus midagi järgmiseks juhtub. Canoni kaamera PowerShot SX740 HS 40-kordse suumobjektiivi maksimaalne lainurk-fookuskaugus on võrdne 24 mm-ga ja sellega on võimalik saavutada 960 mm telefotoulatust. Pildistatud Canoni kaameraga PowerShot SX740 HS: 109,3mm, 1/1600 s, f/5 ja ISO200.

Peopesa-suurune ja 12-megapiksliline Canon PowerShot ZOOM on varustatud ühe objektiiviga, aga kolmeastmelise suumiga, mis toob kaugel olevad detailid lähemale. Molly jaoks oli funktsiooni kasutamine intuitiivne ja väga väärtuslik, võimaldades nautida tegevust ka lähemalt.

„Fookuskauguse vahetamine oli imelihtne – tuli lihtsalt vajutada Canoni kaamera PowerShot ZOOM peal olevat nuppu, mis lülitab kordamööda sisse kas 100 mm, 400 mm ja 800 mm fookuskauguse,“ rääkis ta. „Selle jalgpallimängu jaoks oli 400 mm fookuskaugus ideaalne, aga professionaalsete väljakute juures tuleks kasutada 800 mm.“

100 mm, 400 mm ja 800 mm fookuskaugused on nähtavad pildiotsijas ja mida suurem on number, seda lähemale te oma subjektile saate.

Ülioluline on katsetada kaamera nutikaid funktsioone juba enne, et oskaksite õigel hetkel soovitud tulemuse saavutada. „Uue kaameraga pildistamine võib olla üsna keeruline, kuni olete endale selgeks teinud, kuidas see töötab,“ selgitas Molly. Tema parim nõu? „Harjuta, harjuta, harjuta. Mõnikord piisab vaid paarist korrast, et aru saada, kuidas seade ja selle erinevad sätted töötavad.“

Enne, kui lähete oma lapse spordiüritusele, tasub varustust ka kodus järgi proovida. Kompaktkaamerad sobivad alustamiseks imehästi.

4. Keskenduge teravuse saavutamisele

Poiss valmistumas jooksu pealt jalgpalli lööma.

Lisaks teravustamisele soovitab Molly hoida tausta puhtana. Ilma segavate elementideta paistab pilt palju kvaliteetsemana. „Kui teie taust on selge ja puhas, saab vaataja segamatult subjektile keskenduda,“ selgitas ta. Pildistatud Canoni kaameraga PowerShot SX740 HS: 228,7mm, 1/1600 s, f/5.6 ja ISO400.

„Terava pildi saamine kiire mängu ajal võib olla päris keeruline, seega tasub kasutada abivahendeid. Canoni kaamerate PowerShot ZOOM ja PowerShot SX740 HS pildistabilisaator olid pildistamisel kindlasti abiks, kuna pall võis väga kiiresti liikuda,“ rääkis Molly.

Sisseehitatud pildistabilisaator võimaldas Mollyl jäädvustada käest hoides ja järgida tegevust jooksvalt. Kui ta soovis lisatuge, kasutas naine kokkupandavat tooli, mis on ka teiste professionaalsete spordifotograafide lemmik. „Toolid on väga vastupidavad ja kasulikud ning paljud spordifotograafid kasutavad neid. Kuna toolide kõrgus on reguleeritav, saab seista mis tahes reklaamtahvli taha, ning teha ennast nii väikeseks või pikaks, kui soov on,“ rääkis ta.

Nii Canon PowerShot ZOOM kui ka Canon PowerShot SX740 HS on varustatud näotuvastusega automaatteravustamise ja automaatteravustamise jälgimisega, mis on ideaalsed subjekti (nt palli või mängija) fookuses hoidmiseks.

5. Vaadake pilte jooksvalt

Inimene vaatamas Canoni kaamera PowerShot SX740 HS ülespöörataval ekraanil olevat pilti.

Canon PowerShot SX740 HS on varustatud 180° ülespööratava ekraaniga, mille abil on pilte ülimalt lihtne üle vaadata.

Kaks poissi jalgpalliväljakul, kellest üks üritab palli ootavast väravavahist mööda pääseda.

Molly üldine hinnang oli järgmine: „PowerShot SX740 HS sobis suurepäraselt laste spordiürituse jäädvustamiseks. Sellel on hea suumivahemik ja reaalajas pilti kuvav ekraan võimaldab jäädvustatavat sisu kergesti jälgida.“ Pildistatud Canoni kaameraga PowerShot SX740 HS: 524,3 mm, 1/2000 s, f/6.3 ja ISO800.

Ülespööratava LCD-ekraani abil on piltide jooksev kontrollimine lihtsam kui kunagi varem. Canoni kaamera PowerShot SX740 HS 180° ekraan aitas Molly saavutada just sellised pildid nagu ta soovis.

„Ülespööratav LCD-ekraan võimaldab kontrollida pilte tegemise ajal,“ rääkis naine. „Näiteks see pilt, kus mängija väravavahi kõrvalt värava lööb, on pildistatud 40-kordse suumiga, kuna mängijad olid teisel pool väljakut.“

Võite ühendada oma kaamera Canoni rakendusega Camera Connect ja jagada tehtud pilte kiiresti ka teiste vanematega. Lisaks saab rakendust Camera Connect kasutada Canoni kaameraga PowerShot ZOOM tehtud piltide vaatamiseks või kui jäädvustamisnurk on veidi keerulisem, siis ka eemalt jäädvustamiseks (nii Canon PowerShot ZOOM kui ka PowerShot SX740 HS).

Vahet ei ole, kas olete püüdlik spordifotograaf või lihtsalt armastate mälestuste talletamist – nende hetkede pildistamine ei ole nii hirmus kui alguses paistab. Molly julgustab kõiki väljaku ääres olevaid inimesi kaamerat haarama, et need hetked jääksid teiega ka pärast lõpuvilet.

Muidugi on Mollyl lisaks heale varustusele ka aastate pikkune kogemus. Ta on kannatlik ja ta teab, millal ja kus ta oluliste hetkede ajal paiknema peab. „Teil on vaja kannatlikkust ja palju praktikat. Lisaks ei tee paha ka pisut õnne,“ rääkis ta. „Näiteks, kui olete jalgpallimängu ajal ühes nurgas, ei saa te midagi teha, kui tegevus hoopis kolmes teises nurgas toimub. Sellistes olukordades tulevad kasuks mängualased teadmised, et oskaksite mängu jälgida ja järgmisi olulisi hetki ette ennustada.“

„Mulle on sport ja pildistamine alati meeldinud, seega tundus igati loogiline need kaks kirge ühendada,“ selgitas ta. „Esimese mängu ajal sain ma aru, et ma tõesti armastan seda tööd. Praktika ja pisukese õnne najal olen ma jõudnud praegusesse hetke ja ma ei muudaks mitte midagi.“

Autor: Lorna Dockerill

Seotud tooted

Seotud artiklid