PIDUDE JÄÄDVUSTAMINE

Kuidas teha loominguliseid pilte pidudest

Lihtsad näpunäited ja tehnikad hämmastavaks pidude ja sündmuste jäädvustamiseks.
Sõprade seltskond poseerib naerdes säraküünlaid käes hoides ja kaamera poole vaadates, säraküünla valgus nende nägusid valgustamas. © AdobeStock

Üks toredamatest asjadest pühade ajal on sõprade või perega peetavad peod ja üritused, kus saab naerda, lõbutseda ja suhelda. Osates loominguliselt pildistada rõõmsaid naeratusi, säravaid tulesid ja pööraseid tantsusamme, saate jäädvustada mälestusi, mida igavesti meeles pidada.

Need kasulikud näpunäited ja tehnikad pidude jäädvustamiseks aitavad teil mitte ainult tabada suurepäraseid kaadreid, mida kõik jumaldavad, vaid ka teha pilte, mis annavad teie erilisi hetki õiglaselt edasi ning on piisavalt ilusad printimiseks ja talletamiseks.

1. Valige pidude jäädvustamiseks parimad kaamera määrangud

65. sünnipäevatordi ümber kogunenud perekond hämaras ruumis, jäädvustatud Canon EOS R100 kaameraga ja Canon RF 16mm F2.8 STM objektiiviga.

Kui soovite jäädvustada grupiportreid hämaras valguses, valige aeglasem säriaeg, et kaamera sensor saaks kauem valgust. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R100 ja Canoni objektiiviga RF 16 mm F2,8 STM: 1/60 s, f/3,5 ja ISO 1600.

Nii siseruumides kui ka õues toimuvatel pidudel on pildistatavad objektid sageli liikuvad. Seega on tähtis jälgida, et teie kaamera oleks seadistatud kõige sobivamatele määrangutele pidude jäädvustamiseks.

Tantsupõrandal toimuva kiire liikumise jäädvustamiseks ilma välguta peate veenduma, et teie säriaeg oleks piisavalt kiire. Katiku prioriteedi (Tv) režiim võimaldab teil määrata säriaja, samal ajal kui kaamera valib hästi valgustatud pildi jaoks ava ja ISO väärtuse. Minimaalne säriaeg umbes 1/160 või 1/250 sekundit on liikumise jaoks parim, kuigi kiirem liikumine võib tähendada, et peate kasutama kuni 1/1000 sek. Kui kasutate käsitsirežiimi (M), veenduge, et teie ava on suhteliselt laialt avatud (väiksem f-arv), et kompenseerida kiiremat säriaega. Alustage automaatse ISO-ga, kuid kui pilt on liiga tume, proovige määrata keskmine või kõrge ISO väärtus, näiteks ISO 3200 või ISO 6400.

Kui pidu on pigem istuv koosviibimine, võimaldab ava prioriteedi (Av) režiim valida teravussügavuse. Rahulikumates keskkondades saate valida oma kaamera määrangud vastavalt olemasolevale valgusele. Näiteks aeglaselt liikuvate portreede või grupifotode jaoks sobib 1/80 sekundiline säriaeg hästi - see laseb sensorile rohkem valgust, mis annab teile veidi mänguruumi ava ja ISO väärtuste osas.

2. Katsetage hetkefotode jäädvustamist

Neli peokülalist tantsivad vabalt, sahistades liikudes juukseid, nende taga on läbi suitsu näha DJ-d.

Pikem objektiiv annab teile võimaluse jäädvustada oma sõpradest vahetuid kaadreid tantsupõrandal. Tänu laiale avale ei ole välku vaja isegi siseruumides pildistades. Pildistatud kaameraga Canon EOS 5D Mark III: 1/160 s ja f/1,4. © AdobeStock

Poseeritud fotodel on oma osa, aga kui peaksite tahtma jäädvustada pidude tõelist rõõmu, siis on hetkefotode tegemine heaks valikuks.

Suumiobjektiiv, näiteks Canon RF-S 18-45mm f/-6.3 IS STM, aitab teil raamida kaugemal asuvaid subjekte ja jääda märkamatuks ka siis, kui oma kaamera millelegi kindlale suunate. Sellel objektiivil on ka 4-astmeline pildistabilisaator, mis aitab käsitsi pildistamisel hoida kaadrid hägususteta.

Selle asemel, et kasutada varjatud fotode jäädvustamiseks kaamera välku, on mõistlikum kasutada laia ava ja keskmist kuni kõrgemat ISO, mis subjekte teravas fookuses hoiaks. Nii ei sega välk teie pildistatavaid objekte, säilitades loomuliku tunnetuse. Samal põhjusel peaksite te välja lülitama ka kaamera iseteravustamise abivalguse.

Säilitage olukordade siirus, kasutades kaugkaamerat, näiteks Canon PowerShot PX, mis kadreerib ja pildistab fotosid ja videoid nutikalt ja automaatselt. See häirib vähem kui traditsiooniline kaamera ja annab ka teile võimaluse nautida pidutsemist.

3. Õppige, kuidas jäädvustada tausta- ja esiplaani hägu

Lähivõte tordil olevatest põlevatest küünaldest, mille leegid on hägustatud ja taustal on suur ringikujuline bokeh-efekt.

Laia maksimaalse avaga objektiiv, nagu Canon RF 50mm F1.8 STM, aitab luua taustale ilusa kreemja bokeh-efekti. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/40 s, f/1.8 ja ISO100.

Portree naisest hämaras valguses, taustaks iseloomulik valge ja helesinine ringikujuline bokeh-efekt.

Tausta ja esiplaani hägususaks muutmine sobib ideaalselt oma objekti esiletõstmiseks ja fotodele unenäolise tunde andmiseks.

Olenemata sellest, kas tegemist on vilkuva jõulukuuse tulede mere või lihtsa küünlaga, on pühadeaeg täis ilusaid valgustusi, mis õige seadistuse korral võivad muutuda kauniteks helendavateks gloobusteks teie piltide taustal. Jaapani sõna „bokeh“ kasutatakse nende fookusest väljas olevate tulukeste esteetilise kvaliteedi kirjeldamiseks.

Seda efekti on kõige lihtsam saavutada, kui objektiiv on seatud kõige laiemale avale. Selle tulemuseks on väga madal teravussügavus, mis võimaldab teil väga valikuliselt teravustada, et saaksite oma objekti hägusal taustal esile tõsta. Ideaalne objektiiv selleks on Canon RF 50mm F1.8 STM, millel on ülilai maksimaalne ava f/1,8. Kuid nauditava hägusa tulemuse saavutate ka väiksema avaga, näiteks režiimiga f/5.6. Efekti täiustamiseks suurendage subjekti ja tausta vahelist kaugust või liikuge oma subjektile lähemale.

4. Lühendage oma säriaega, et tekitada liikumisel tekkivat hägu

Tahtlikult hägune kaader trummarist mängimas.

Kaamera säriaja muutmisega saab muuta kogu pildi säritust. Sel on ka loomingulisi kasutusvõimalusi, võimaldades teil kontrollida piltidel tekkiva liikumishägu ulatust.

Pikem säriaeg võimaldab teil teravustada liikuvaid objekte, kuid lühema säriajaga saate liikumist hoopis luua, kasutades selleks staatilisi objekte.

Käest hoides jäädvustamisel seadistage säriajaks umbes 1/10 s või 1/20 s ning veenduge, et staatiline subjekt (või üsna staatiline) oleks stseenis selgelt nähtav. Tuleb kasuks, kui objektiivil on sisseehitatud optiline pildistabilisaator (IS), näiteks nagu Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM objektiivil, see aitab hoida pilte teravamana ka aeglasemate säriaegade puhul. Mõnedel kaameratel, näiteks Canon EOS R7 ja EOS R6 Mark II, on kehasisene pildistabilisaator (IBIS). See liigutab füüsiliselt kaamera sensorit, et kompenseerida mis tahes liikumist, kui ei pildistata fikseeritud asendist (näiteks statiivilt). Seda tüüpi pildistabilisaator töötab mis tahes objektiiviga.

Kui kasutate statiivi, siis saate efekti saavutamiseks kasutada palju lühemaid säriaegasid. Päästiku käivitamiseks kasutage juhtmega või juhtmevaba kaugjuhtimispulti, rakendust Canon Camera Connect või viiteaega.

5. Jäädvustage tantsupõranda valgusjooni

Noor naine tantsib peol käed taha sirutatult keset värvilisi valgusjadasid.

Pikk säri sobib ideaalselt tavaliste stseenide maagilisteks piltideks muutmiseks. © Tetra Images/Getty Images

Kontrollides säritamise ajal kaamera välku, saate loomingulisel viisil jäädvustada värvilisi valgusvööte ja kogu peomeeleolu, hoides samal ajal subjekti ka fookuses. Valige lühike säriaeg (umbes sekund) ja kaamera välgu menüüst kas esimese või teise kardina sünkroniseerimise režiim.

Esimese kardina sünkroniseerimine on seadistatud üldjuhul kaamerate vaikerežiimiks. See käivitab välgu säritamise alguses ja salvestab mis tahes hägu, mis subjekti ette jääb. Teise kardina sünkroniseerimine käivitab välgu säritamise lõpus, salvestades subjekti taha jäävaid tulesid ja teisi detaile.

6. Valgustage oma fotosid pidudest välguga

Pere poseerib naeratades diivanil kuldse täispuhutava „Palju õnne sünnipäevaks“ loosungi ees peofotol, mis on jäädvustatud Canon Speedlite EL-100 välguga.

Välklambi kasutamine, et valgust seintelt ja lagedelt peegeldada, aitab luua loomuliku välimusega peofotosid. Pildistatud kaameraga Canon EOS 800D koos objektiiviga Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM ja Canon Speedlite EL-100 välguga: 20 mm, 1/200 s, f/5,6 ja ISO 400.

Kui kasutate välku, siis seadistage see nii, et valgus teie subjekte komplimenteeriks. Speedlite’i välklambi kasutamisel ärge suunake seda otse, vaid keerake see näiteks hoopis lakke, et valgus sealt edasi subjektile peegelduks. Nii loote loomulikuma valgustuse ja säästate oma sõpru ebamugavustundest.

Canon Speedlite EL-100 on nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt pööratav, mis võimaldab valida täiusliku peegeldusnurga. Sellel on ka automaatrežiim, mis valib teie jaoks parimad määrangud vastavalt ümbrusele, et saaksite lihtsalt keskenduda pildistamisele.

Suurepäraste tulemuste saavutamiseks on võimalik kasutada ka hajutuskorki või välgupeale asetatud väikest karpi. See aitab teil pehmendada välgust tulevat valgust ja saavutada loomulikumaid nahatoone, samal ajal külmutades liikuvat tegevust.

7. Teravustage väiksemaid detaile

Kaks ehitud krooni, üks suurem ja üks väiksem, suure ringikujulise bokeh-efekti taustal.

Õhtusöögilaua kaunistused, seinadekoratsioonid või puu küljes rippuvad kujukesed on kõik suurepärased motiivid meeleolukateks peofotodeks. Pildistatud kaameraga Canon EOS R5 ja objektiiviga Canon RF 135mm F1.8L USM: 1/5 s, f/5,6 ja ISO 400.

Pidage meeles, et pildid pidudest ei pea alati inimestega täidetud olema. Väiksematele üksikasjadele keskendumine võib siiski olla meeleolu ja sündmuse tunnetuse edasiandmisel mõjus.

Kui te ei pääse kasutatava objektiiviga oma pildistatavale objektile piisavalt lähedale, kaaluge makroobjektiivi, näiteks Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM (MF-režiimis) või Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM. Laia avaga objektiiv, nagu Canon RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM, võimaldab teil minna piisavalt lähedale, jäädvustades samal ajal ka ümbritsevat keskkonda.

8. Kasutage korduvsäritust

Mõned EOS R süsteemi kaamerad, näiteks Canon EOS R10 ja Canon EOS R8, pakuvad korduvsärituse režiimi. See teeb mitu fotot ja paigutab need kunstilise efekti saavutamiseks üksteise peale. Kuna see kõik toimub kaameras, siis pole vaja kasutada mingit töötlemistarkvara.

Valida saab nelja korduvsärituse režiimi vahel, mis põhinevad teie valgustusel ja soovitud lõpptulemusel. Kuigi võite ka lihtsalt valida pildistamise, kasutades „keskmist“ säri juhtimist, et lasta kaameral enda jaoks sobiv lõplik säritus kindlaks määrata. Samuti saate valida, kas pildistada ainult kaks säritust või mitu erinevat kaadrit, et saada hüpersürrealistlik tulemus.

9. Mängige perspektiiviga

Peoliste seltskond kummardumas ettepoole, et koos säraküünlaid hoida. Foto on tehtud säraküünalde kõrguselt, suunatud üles inimeste nägude poole.

Esiplaanile jäävatele objektidele, näiteks kaunistustele või säraküünaldele lähemale minnes on võimalik luua taustahägu. © AdobeStock

Muutke oma fotod pidudest visuaalselt huvitavamaks, kasutades perspektiivi loominguliselt. See võib tähendada lihtsalt kaamera kõrgemale või madalamale liigutamist, kuid ärge peljake ka vertikaalsust äärmustesse viia, pildistades põrandast ülespoole või lae kõrguselt alla, et saada linnulennult vaade. Kõrgemalt või madalamalt pildistamine on lihtne, kui kasutate kaamerat, näiteks Canon EOS R50, millel on välja keeratav muudetava nurgaga ekraan. See sobib suurepäraselt ka selfide tegemiseks.

Muutke oma piltide kadreeringuid, kasutades uksi, aknaid või treppi, ning otsige läikivaid pindu või vett, et jäädvustada peo peegeldusi või kaasata end loominguliselt kaadrisse.

Valgust moonutavad materjalid aitavad muuta teie piltide ilmet - pildistage läbi tasaste läbipaistvate vedelike, näiteks jookide, et jäädvustada murdunud valgust, mis moonutab suurust ja proportsioone. Läbi tekstuuriga või matistatud klaasi pildistamine aitab luua silmatorkava hägususe efekti.

Proovige kõiki neid tehnikaid, nautige ja ärge muretsege, kui midagi ei õnnestu - eesmärk on eksperimenteerida.

Autorid: Matt Golowczynski ja Peter Wolinski

Seotud tooted

Seotud artiklid