TULE PILDISTAMINE

Tule pildistamine: kuidas pildistada leeke

Olenemata sellest, kas soovite pildistada värelevat küünlavalgust, lõkkes tantsivaid leeke või sädelevaid säraküünlaid, on õiged tehnikad, seaded ja komplekt olulised.
Pika säriajaga võte lapsest, kes seisab lõkke ääres, mille hõljuvad sädemed tekitavad pikki valgusjutte.

Tuli on imeline objekt, mida pildistada, pakkudes lõputult loomingulisi võimalusi. Ilu ei peitu vaid leekides, vaid need valavad ümbritseva üle ka imelise sooja valgusega. See tähendab, et lisaks pilkupüüdvale fotografeerimisobjektile pakub tuli ka atmosfäärilist valgusallikat portreede pildistamiseks.

Küll aga võib tule fotografeerimine olla paras katsumus. Probleem, millega fotograafid silmitsi seisavad, on see, et allikas on väga ere, samal ajal kui ümbrus on tihti väga hämar. Suur kontrastsus võib muuta üksikasjade püüdmise kaadri eredaimates ja hämaraimates osades keerukaks. Kuid õigete kaameraseadete ja mõne lihtsa oskuse abil võib igaüks teha ilusaid tulefotosid.

Leekide fotografeerimine on suurepärane oskus, mida õppida aastaringselt, kuid iseäranis käepäraseks muutub see siis, kui soovite pidulikel hetkedel loominguline olla. Nii saate teha ilusaid tulepilte selle talve pühadehooajal.

1. Tagage ohutus

Täiskasvanu hoidmas lapse kätt tule ääres.

Kui pildistamisel on lapsi, on parim, kui mõni teine täiskasvanu saab neil silma peal hoida, kuni teie pilte teete. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50 mm F1.8 STM: 1/160 s, f/3.5 ja ISO4000.

Sarnaselt fotograafiaga võib ka tuli olla kaasahaarav, kuid alati mitte just heas mõttes. End pildistamisel unustada on lihtne, kuid ohutus peaks alati olema esmatähtis. Oluline pole vaid enda ja teiste viga saamise vältimine, vaid ka tule kontrolli all hoidmine. Hoidke vajadusel tule tõrjumiseks läheduses veeämbrit või tulekustutit ja kasutage pealampi, et pimeduses teed leida. Samuti on mõistlik vaadata ilmastikuolusid, kuna tugev tuul võib leegid ettearvamatuks muuta.

2. Valige õige varustus

Canoni kaamera, statiiv, oranž želee ja kaasaskantav lamp kaminaserval.

Nagu kaamera ja statiiv, annab ka taskulamp võttepaigas pisut lisavalgust, tasakaalustades eredaid leeke keskkonnaga. Väike kogus oranži geeli muudab taskulambivalguse soojemaks, et see sobituks leekidega.

Tule tekitatud valgus on harilikult pigem hämar, mistõttu on kasu vähese valgusega oludes hästitoimiva varustuse kasutamisest, kui kasutate tuld valgusallikana lähedalasuvate objektide pildistamiseks. Canon EOS R6 on selleks ideaalne kaamera – selle ülitundlik 20,1 MP täiskaadrimõõdus sensor on loodud spetsiaalselt suure dünaamilise ulatusega stsenaariumite ja üldiselt vähese valgusega olukordade hõlpsaks käsitlemiseks.

Samuti on suureks abiks kiire fiksobjektiiv Canon RF 50 mm F1.8 STM, kuna fiksobjektiividel on tavaliselt laiemad maksimumavad kui suumobjektiividel. See võimaldab hämaras kiiremaid säriaegu ja madalamaid ISO-väärtusi, mis tähendab teravamaid ja vähema müraga võtteid.

Kuigi see pole hädavajalik, võib ka statiiv olla väga mugav lõkke- ja küünlafotode tegemiseks, kuna see annab võimaluse pildistada pikema säriajaga ja hägustada leekide värelevat liikumist.

3. Küünlavalguse jäädvustamine

Küünlarida, mis on säritatud nii, et mustal taustal on näha vaid leegid.

Kui säritame tuld, muutub ülejäänud kaader väga pimedaks, mis jätab mulje, nagu küünlaleek hõljuks õhus. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50 mm F1.8 STM: 1/1250 s, f/4 ja ISO100.

Küünlarida, mis on säritatud nii, et küünlajalg on näha, kuid leegid näivad kustunud ja udused.

Kui seadistame kaamera nii, et säritatud on ümbrus, on loominguline efekt väga teistsugune: küünlad on näha, kuid leegid näivad kustunud ja udused. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/20 s, f/4 ja ISO100.

Küünlad võivad luua pildistamiseks väga mõnusa atmosfääri, kuid nende jäädvustamine võib olla ka katsumus, kuna küünlaleek on ere, kuid ei anna palju üldvalgust. See tähendab, et kui me keskendume säriga leekidele, jääb ülejäänud osa kaadrist peaaegu pimedusse, kui keskendume aga ümbritsevale, näivad leegid kustunud. Valik, mida soovite tähtsustada, sõltub efektist, mida saavutada tahate.

Sageli on etem säritada kaadri eredamat elementi, kuna järeltöötluses on kergem eemaldada varje, kui parandada ülesäritatud alasid. Lisaks vaadake, kas saate säritust veidi tõsta, et varje veidi süvendada ilma säritatud alasid kaotamata. Kui teie kaameral on Zebra-režiim, proovige seda kasutada video filmimisel, kuna see toob sebramustriga esile kaadri ülesäritatud osad, mis võimaldab teil varje süvendada, tagades samal ajal, et te ei ole säritatud alasid liigselt rõhutanud. Videokaadrite puhul aitab ülesärituse hoiatus uuesti esitamise režiimis kontrollida, ega pildil ei ole ülesäritatud alasid. RAW-formaadis pildistamine annab teile ka palju suurema paindlikkuse järeltöötluses, kasutades piltide redigeerimise tarkvara, nt Canoni tarkvara Digital Photo Professional (DPP).

Seadke oma kaamera käsirežiimile (M), et keelata kaamera automaatselt avanev välklamp. See aitab vältida küünlaleegi õrna valguse ülevõimendamist. Valige seadistusteks ava f/4 ja ISO100, seejärel muutke säriaega 1/20 ja 1/2000 sekundi vahel, et näha, kuidas erinevad säriajad mõjutavad küünla kujutamist. Samuti võite kasutada täitevälku ehk päevavälku, mis on valgussähvatus, mis valgustab varjulisi alasid ja toob esile teie pildistatava objekti detailid. Canoni rakendus Photo Companion sisaldab artiklit küünlavalguses portreede tegemisest, mis uurib seda tehnikat professionaalsema lähenemisega.

4. Küünaldega tordi pildid

Väike laps kummardumas, et puhuda ära sünnipäevatordi küünlad. Lapse nägu valgustavad leegid.

Kui teie pildistatav objekt kummardub leekidele lähemale, heidavad võbelevad leegid tema näole imelise sooja kuma. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50mm F1.8 STM: 1/200 s, f/2 ja ISO1600.

Tagantvaade Canoni kaamerast, mis pildistab last sünnipäevatordiga.

Täiesti avatud objektiiviga pildistades on välja sügavus väga väike, mistõttu on täpne fookustamine väga oluline. Kaamera, millel on silmade tuvastamise funktsioon Eye Detect Autofocus, näiteks Canon EOS R6, muudab selle lihtsaks isegi inimeste profiile pildistades.

Millal veel kaamera välja võtta kui mitte sünnipäevapeol? Kui on aeg puhuda küünlaid, saate jäädvustada imelisi portreesid, kasutades sooja küünlavalgust pildile püütava lustaka näo esiletoomiseks. Seadke kaamera käsirežiimile (M) avaga f/1.8 (või teie objektiivi kõige laiemale avale), säriajaga 1/200 sekundit ja automaatse ISOga. Sedasi kohandudes tagab ISO teile õige särituse.

Kiire fiksobjektiiv nagu Canon RF 50 mm F1.8 STM on sedalaadi portreede jaoks ideaalne, kuna lai maksimaalne ava võimaldab teil jäädvustada portreesid hämarates siseruumides. Lai ava annab kaunilt hägustatud foonile ka maheda bokeh-efekti.

5. Lõkete pildistamine

Pika säriajaga võte lõkkest, mille hõljuvad sädemed tekitavad pikki valgusjutte.

Pikk säriaeg udustab leekide liikumise ja muudab mis tahes lendlevad sädemed pilkupüüdvateks valgusjuttideks. Tuletegemine või tuua kaasa imelised valgusefektid, kuid säilitage ohutus: tegutsege ettevaatlikult! Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50 mm F1.8 STM: 1 s, f/8 ja ISO100.

Tagantvaade Canoni kaamerast, mis pildistab last lõkke ääres.

Kasutage statiivi ja seadke säriaeg ühele sekundile, et püüda pildile lõkkest tulevate sädemete jutte. Pika säriaja puhul ärge unustage paluda kõigil pildile jäävatel inimestel paigale jääda, et kaader ei jääks liikumise tõttu häguseks. Teise võimalusena võite teha vastupidist ja luua tahtliku uduga kummitusliku pildi, nagu ülalolev foto, kus sädemed on jäädvustatud hõõguvate valgusjuttidena.

Kas on midagi kutsuvamat kui lõke ühel külmal ja pimedal õhtul? Tantsisklevad leegid võivad olla kütkestavaks objektiks ümbritsevas pimeduses. Pärast päikeseloojangut on hetk, kus ümbritsev valgus on piisavalt hämar, et lõke hakkaks sünges hämaruses välja paistma, aga siiski piisavalt tugev, et näidata ümbrust ja taevast. See on suurepärane hetk videvikuvõtteks ja lõkke jäädvustamiseks, sest öö saabudes muutub ümbrus täiesti pimedaks. Proovige seda pildistada käsirežiimis säriajaga 1/100 sekundit, avaga f/1.8 (või teie objektiivi mis tahes kõige laiema avaga) ja automaatse ISOga. Kasutage särikompensatsiooni, et kaader eredamaks või pimedamaks muuta, ja kasutage madalaid võttenurki, et jäädvustada tuli videvikutaeva taustal.

6. Tulevalguses portreede tegemine

Fotograaf tegemas lähivõtte portreed lapsest lõkke ääres.

Lõkke ääres portreesid tehes seadke kaamera käsirežiimile (M) avaga f/1.8 (või teie objektiivi kõige laiemale avale), säriajaga 1/200 sekundit ja automaatse ISOga, et talletada piiratud valgusega võimalikult vähe liikumist.

Kaks vastastikku olevat last lõkke ääres, nende profiilide jooni valgustab leekidest tulev valgus.

Jäädvustage tulevalguse taustal portreesid, tagamaks imeline soe valgus või huvitavad siluetid. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50 mm F1.8 STM: 1/125 s, f/1.8 ja ISO25600.

Lõkked ja kaminad loovad ainulaadse atmosfääri, mille taustal saab teha suurepäraseid portreefotosid. Vestlused lõkke ääres, kaisutavad paarid ja leekidest lummatud lapsed on kõik suurepärased objektid, mida oma Canoni kaameraga jäädvustada. Süüdake tuli kindlasti enne pildistama hakkamist, kuna leekide hulk võib ümbritsevat valgust oluliselt mõjutada. Leekidest eemal hämardub valgus sageli üsna kiiresti, nii et viige oma objektid tulele võimalikult lähedale (tagades ohutuse), et kumast kasu saada.

7. Sädemete pildistamine

Kahest säraküünlast tulenevad sädemed, kahe lapse näod paistmas taustal.

Sädemete jäädvustamiseks seadke oma kaamera käsirežiimile (M). Kasutage ava ca f/3.5–f/5.6, säriaega 1/125 sekundit ja automaatset ISO. Võite mängida ka särikompensatsiooniga, mis võib anda pisut erineva tulemuse.
Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 50 mm F1.8 STM: 1/200 s, f/2.5 ja ISO640.

Säraküünla sädelev valgus võib fotodel suurepärane olla – samuti on see ohutum viis avastada loomingulisi valgusefekte väiksemate laste või kehvemate ilmaolude korral. Lenduvad sädemed paiskuvad tohutu kiirusega kõigis suundades, nii et need jäädvustuvad tulejuttidena isegi võrdlemisi kiire säriaja korral. Kui tunnete end RAW-formaadis pildistades ja redigeerides kindlalt, võib sellest tohutult abi olla, sest see aitab teil säritatud alade ja varjude üksikasjad hiljem tugevamalt esile tuua. Või aeglustage säriaega ja sädemed jätavad teie kaadris selged jutid – teie otsus!

Samuti võite proovida jäädvustada uhkete ilutulestike valgusjutte – vaadake meie nippe ja nõuandeid loomingulise ilutulestiku fotograafia kohta, et saada rohkem ideid ja inspiratsiooni.

Ja kui tuli on kustunud, saate avastada suitsu pildistamist, harjutades oma oskusi rakenduses Canon Photo Companion.

Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid