Tulips in a garden framed by trails of light.

AIAS PILDISTAMINE

Laiendage oma loomingulisust: kolm koduaeda mõeldud projekti

Aia omamine on justkui lotovõit. See annab võimaluse hingata värsket õhku, nautida päikest, jälgida uue elu tärkamist ja jäädvustada põnevaid fotosid. Selles artiklis vaatame lähemalt kolme tehnikat, mille abil saate oma loomingulisust avardada. Alates valgusega maalimisest ja tähtede jäädvustamisest kuni ilusate aialindude pildistamiseni ...

Öine fotograafia – valgusega maalimine

Järgige paari lihtsat põhisammu, et luua ise valguse abil kunstiteoseid.

1. Vajalikud ettevalmistused

A torch with different coloured cups taped to the end.
Valguspulka saab teha ka kodus leiduvatest objektidest, nagu värvilised plasttopsid.

Mida vaja on?

  • Kaamera
  • Statiiv
  • Nutitelefon
  • Taskulamp
  • Värvilised plasttopsid (või muud värvilised objektid, nagu väikesed toiduanumad, salvrätid või mitmevärvilised jõulutuled)
Valgusega maalimine on lihtne tehnika, mida saate oma aias pimeduse saabumisel proovida. See võimaldab teil luua vapustavaid ja taevalikke pilte. Kõigepealt valmistage endale valguspulk – me kasutasime kolme värvilist plasttopsi ja kinnitasime need teibiga pulga külge. Kui liigutate oma valguspulka pika särituse ajal, aitab see luua hägusaid värvilaike.

2. Pange kaamera valmis

A photographer taps a finger on a screen to focus a shot of a tulip.
Asetage oma kaamera nii, et subjekt jääks kaadrisse. Selleks võib olla lilleõis, puu, leht või mis iganes muu teie aias leiduv huvitav subjekt.

Looge lilledest, puudest ja teistest aias leiduvatest subjektidest ilusaid kompositsioone. Ideaalse kompositsiooni leidmiseks soovitame seda teha päevavalguses. Pimeduse saabumisel kinnitage oma kaamera statiivile. Aktiveerige reaalajavaade, et saaksite jälgida pilti tagumiselt LCD-ekraanilt. Seejärel valgustage taskulambiga subjekti ja puudutage ekraani, et seda teravustada. Määrake objektiiv käsitsi teravustamisele, et fookust paigal hoida. Säriaeg tuleb seadistada vähemalt 30 sekundile. Osadel kaameratel on režiimikettal spetsiaalne B-režiimi valik, kus B tähistab aegvõtterežiimi. See võimaldab teil hoida katikut lahti just nii kaua, kui ise soovite. Kui seda ei ole, peate valima Tv-režiimi (säriaja prioriteet) ja seadistama säriaja käsitsi. Seadistage ISO-valgustundlikkus 100-le, et vähendada sensori tundlikkust ja vähendada müra teket. Seejärel määrake väike ava väärtus, näiteks f/22. Olenevalt teie taskulambi tugevusest võib olla vajalik hilisem ava väärtuse reguleerimine. Heledama tulemuse jaoks kasutage väiksemat f-numbrit ja tumedama jaoks suuremat f-numbrit.

3. Ühendage oma telefoniga

A Canon EOS 90D connected to a smartphone with the Canon Camera Connect app.
Jälgige oma nutitelefonis reaalajavaadet, et näha, kuidas valgusega maalimine teie lõpptulemust mõjutab.

Aegvõtte režiimi käivitamiseks ja peatamiseks võite kasutada rakendust Canon Camera Connect. Laadige rakendus oma telefoni ja avage ühendamiseks kaamera menüüst võrgu seaded. Rakendus võimaldab teil käivitada päästikut ilma kaamerat puudutamata, lubades teil keskenduda valgusega maalimisele. Telefonis kuvatav reaalajavaade annab teile võimaluse planeerida, kus soovite oma taskulampi lehvitada ja pärast päästiku käivitamist ka jälgida, kuidas see teie tulemust mõjutab.

4. Maalige taskulambiga

Seotud artiklid
A woman poses for a portrait, sitting next to a window, in-between a reflector and plant.

TOAS PILDISTAMINE

Imelised kodused projektid: kolm loomingulist ideed

Olge kodus loomingulised. Nõuanded kinemaatiliste portreede, abstraktsete makrofotode ja intervallvideote loomiseks.

A time stack of a tulip in bloom.

INTERVALLFOTOGRAAFIA

Looge intervallvõtetest mitmekihilisi fotosid ja printige need välja

Selle õpetuse abil saate luua intervallvõtetest ühe mitmekihilise koondpildi.

Get lost in the details with macro

MAKROFOTOGRAAFIA

Makrofotograafia võimaldab teil avastada põnevaid detaile

Jagame teiega nelja nutikat nippi, kuidas makrofotograafiaga alustada ja lihtsatest objektidest imelisi pilte luua.

A hand waves a torch with colourful cups taped to the end, causing it to blur.
Valgusega maalimine on lihtne ja lõbus viis oma piltidele uusi kihte lisada ning teravustatud subjektidele abstraktseid taustasid luua.

Aktiveerige oma telefonist aegvõtterežiim ja alustage taskulambiga lehvitamist. Liigutage taskulampi objektide taga, et luua selgemaid siluette. Kui soovite lisada valgust ühte kindlasse kohta, siis suunake taskulamp paariks sekundiks sinnapoole. Meie suunasime taskulambi paariks sekundiks tulbi esikülje poole, et lasta punasel värvil esile tõusta, ja seejärel liigutasime valgust lillede taga, et luua värvilist tausta.

Loomariigi avastamine – aialindude pildistamine

Strateegilisse kohta paigutatud linnu söögimaja meelitab ligi palju külalisi ja on ideaalseks võtteplatsiks aialindude jäädvustamiseks.

1. Pange lindude söögimaja valmis

James Paterson photographing a bird feeder in his garden.
Teid võib üllata, kui palju loomi te kodu lähedal jäädvustada saate.

Juba kasutuses olev söögimaja tõmbab ligi rohkem sulelisi kui uus, seega kasutage kas olemasolevat söögimaja või pange üles uus mõned päevad enne pildistamist. Lindude tegevust on kõige parem jäädvustada hommikul, seega seadke ennast varakult valmis. Valige pildistamiseks mõni varjuline koht, näiteks põõsa- või hekitagune, või jäädvustage hoopis oma aknast. Asukoha planeerimisel arvestage ka päikese liikumisega. Tugevamate värvide tabamiseks on parem, kui päike paistab teie selja tagant, kuid tagantvalgustusega piltide jaoks peaksite suunama kaamera päikese poole. Olenemata sellest, millise päikesenurga te valite, tuleks taustaks valida värv, mis on kontrastis teie jäädvustatavate lindudega – eelistatavalt võiks see olla midagi muud kui must. Kui saate, vältige liiga kirjut või tähelepanu kõrvale juhtivat tausta.

2. Kasutage pikemaid objektiive

Kasutage vaikset võtterežiimi, et subjekti mitte ära hirmutada. Nii tekib teil võimalus jäädvustada vapustavalt detailseid loodusfotosid.

Väikeste ja kiiresti liikuvate subjektide juures on vaja pikemat objektiivi. Meie kasutasime kaht suumobjektiivi: Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM ja Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM. Kui teie objektiivil on samuti pildistabilisaator, siis aktiveerige see, et vältida kaamera värisemisest tingitud hägu. Kaugel olevate subjektide jäädvustamiseks on abiks ka APS-C sensoriga kaamera, nagu Canon EOS 90D. 1,6-kordne suum tähendab seda, et 135 mm fookuskaugust saab pikendada 216 millimeetrini ja 400 mm kaugust 640 millimeetrini. Kaamera 30-megapiksliline sensor võimaldab ka hilisemat digitaalset kärpimist, seega sobib 70–300 mm objektiiv väikeste lindude pildistamiseks ideaalselt. Julgemate lindude puhul, nagu see sõbralik punarind, võib olla võimalik ka kitsama kaadri jäädvustamine.

3. Säri seaded

The back of a Canon EOS 90D showing the shutter speed settings.
Lendava linnu tabamiseks on teil vaja kiiret säriaega.

Madalama väljasügavuse ja seeläbi hägusama tausta saavutamiseks keerake kaamera režiimiketas valikuni M (käsitsi), vajutage Q-nuppu ja määrake ava väärtuseks f/5.6 või väiksem. Seadistage säriaja väärtuseks 1/1250 sekundit või rohkem ja määrake ISO-valgustundlikkus automaatseks, et see kohanduks vastavalt muutuvatele tingimustele. Päevasel ajal võib ISO-valgustundlikkus tõusta ka 1600-ni või kõrgemale, mis suurendab omakorda ka müra, kuid Canon kaamera EOS 90D ISO jõudlus muudab selle müra paremini hallatavaks isegi kõrgema ISO-valgustundlikkuse korral. Kiiresti liikuvate subjektide, nagu lendavad linnud, jäädvustamiseks on teil vaja kiiremat säriaega. Üks võimalus on kasutada kohandatud režiimide loomist, kus 1. režiim on mõeldud söögimaja juures olevate lindude pildistamiseks ja 2. režiim lendavate lindude pildistamiseks. Nii saate kiiresti ühelt režiimilt teisele lülituda.

4. Valige kiire võtterežiim

The back of a Canon EOS 90D showing high speed continuous shooting settings.
Kiiresti liikuvate subjektide jäädvustamiseks sobib kõige paremini sarivõtterežiim.

Lindude ilmumisel tasub teha järjest mitu võtet, et suurendada ideaalse pildi saavutamise tõenäosust. Vajutage Q-nuppu ja määrake võtterežiimiks kiire sarivõte. Canon EOS 90D suudab jäädvustada 10 kaadrit/sekundis koos iseteravustamise jälgimisega või 11 kaadrit/sekundis reaalajavaaterežiimis. Määrake iseteravustamise režiimiks AI Servo, mis suudab edukalt ennustada subjekti järgmiseid liikumisi. Seejärel seadistage teravustamispunkt ühele punktile. Liigutage teravustamispunkt linnu kohale ja vajutage päästikunupp pooleldi alla, et punkti sellele kohale lukustada. Jäädvustamiseks vajutage päästikunupp täiesti alla.

5. Jätke söögimaja kaadrist välja

Loomulikuma pildi saavutamiseks teravustage subjekti ja jätke linnu söögimaja fookusest välja.

Kõige loomulikumad linnupildid on ikka need, kus ei ole peal lindude söögimaja ega teisi inimtegevuse märke. Püüdke leida võimalusi ka selliste kaadrite tabamiseks. Tihtipeale hüppavad linnud oksalt oksale, enne kui söögimajja lendavad. Just see on pildistamiseks õige aeg. Kui teie kaamera helid tunduvad lindu hirmutavat, lülitage teravustamise lukustuse märguanne välja (kaamera Canon EOS 90D ja ka teiste puhul on see leitav märguannete menüüst) ja kasutage vaikset võtterežiimi.

Tähtede jäädvustamine – astrofotograafia

Põneva lõpptulemuse jaoks jäädvustage tähti nii, et esiplaanile on jäetud mõni subjekt.

1. Pange statiiv valmis

A photographer sets up a tripod in his garden to take a photo of the night sky.
Statiivi kasutamine võimaldab teie pilte pika särituse ajal teravana hoida.

Kõige paremini sobib tähtede pildistamiseks selge öö, kus kuu on veel noor ja taevas tume. Valgussaastet on väga raske vältida, kuid ka linnas on võimalik selgeid tähefotosid jäädvustada. Kõigepealt kinnitage kaamera statiivile. Proovige kaadrile jätta ka esiplaanil olevaid detaile, nagu puud, ja jäädvustage astro-maastikufotosid. Kaamera suuna valikul aitab teid öise taeva mobiilirakendus, mis võimaldab teil tuvastada nii tähtkujusid kui ka Linnuteed.

2. Teravustage kaugemat tähte

A photographer’s hands holding a Canon EOS 90D with a zoom lens attached.
Võtte kompositsiooni loomisel teravustage üksikut tähte või tähtede kogumit. Pidage meeles vahepeal ka sisse ja välja suumida.

Kaugel asuva tähe teravustamiseks peate kasutama käsitsi teravustamist. Aktiveerige reaalajavaade ja otsige üles kõige eredam täht. Vajutage kaks korda kaamera suuminuppu, et suumida ekraanil olevat tähte. Aktiveerige käsitsi teravustamine ja keerake teravustamisrõngast (asub objektiivi otsas), kuni täht selgelt paistab. Kui see on tehtud, saate uuesti välja suumida ja sobiva kompositsiooni luua.

3. Valige sobiv säriaeg

The screen of a Canon EOS 90D showing the Long exposure noise reduction setting.
Valige säriaeg vastavalt efektile, mida saavutada soovite – hägusa liikumise loomiseks kasutage aeglast säriaega ja liikumise külmutamiseks kiiret säriaega.

Maa pöörlemine tähendab seda, et tähed ei püsi kunagi paigal. Kui määratud säriaeg on liiga pikk, jäävad pildile ainult valgusjooned. Sellises olukorras tuleb appi 500-reegel: meetod, mille abil arvutatakse välja maksimaalne säriaeg, mida kasutada saab, enne kui tähed hägusaks muutuvad. Teie säriaeg ei tohiks olla aeglasem, kui 500 jagatud objektiivi fookuskaugusega. Näiteks kui teie objektiiv on seadistatud 25 mm, saate jäädvustada max 20 sekundit (500/25=20). Pikk säriaeg põhjustab suuremat pildimüra, kuna sensor muutub särituse ajal kuumemaks. Müra vähendamiseks aktiveerige pika säriajaga võtte müravähendus.

4. Säritus öise taeva pildistamiseks

The screen of a Canon EOS 90D showing settings for night shooting.
Veenduge, et teie kaamera seadistused sobiksid öiseks pildistamiseks. Suur ISO-valgustundlikkus aitab ennetada tumedaid ja süngeid pilte ning kuigi see kõlab kummaliselt, siis tasub valge tasakaal samuti päevavalgusele seadistada.

Keerake kaamera režiimiketas valikuni M (käsitsi) ja vajutage säriaja määramiseks Q-nuppu. Valige lai ava, nagu f/5.6, määrake säriajaks 20 sekundit (või kasutage 500-reeglit) ja kasutage suurt ISO-valgustundlikkust (nt 3200). Aktiveerige võtterežiimis kahesekundiline viiteaeg või kasutage rakendust Canon Camera Connect, et ennetada päästikunupu vajutamisest tekkivat värinat, ja jäädvustage pilt. Kui soovite heledamat tulemust, suurendage ISO-väärtust, ja kui tumedamat, siis vähendage seda.

5. Jäädvustage täheradasid

Täheradade jäädvustamisel saate luua tõeliselt silmapaistvaid fotosid.

Selle asemel, et maakera pöörlemise vastu võidelda, võib proovida jäädvustada ka tähtedest tekkivaid valgusradasid. Selleks on teil vaja 30-sekundilisi säritusi, mis toimuvad paari tunni või rohkem jooksul. Kui teie kaameral on intervallvõtterežiim (nt Canoni mudelil EOS 90D, EOS 6D Mark II ja EOS RP ning professionaalsetel kaameratel, nagu EOS 5D Mark IV), siis aktiveerige see ning määrake intervalliks 1 sekund ja võtete arvuks 00 – piiramatu. Määrake säriajaks 30 sekundit ja alustage jäädvustamist. Kui teie kaameral ei ole intervallvõtterežiimi, võib sel olla kestva protsessi režiim, mida võite samuti pika säriajaga proovida. Kui olete oma pildid ühe või teise võtterežiimiga valmis saanud, võite need ühendada Canoni pilditöötlustarkvara Digital Photo Professional (DPP) abil. Kasutage kompositsiooni tööriista ja rakendage iga pildi juures helendamise (Lighten) režiimi.


Autor: James Paterson

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde