Urban nature photography tips: A squirrel looks up, paws in front of its body, surrounded by a field of white daisies and lush green grass up to its shoulders.

LOODUSFOTOGRAAFIA

Linnalooduse jäädvustamise nõuanded: pildistage loomi otse ukselävelt

Loodusfotograafia ei ole ainult maal elavate inimeste luksus. Vaadake veidi ringi – aias, tänaval, kivide alla, tiikide juures ja linnaparkides – ning te võite leida ideaalse võimaluse looduse jäädvustamiseks ka linnast lahkumata.

Noor Soome fotograaf Ossi Saarinen on kogunud Instagramis kuuekohalise arvu jälgijad, jäädvustades loodust otse linnaruumis. Tema fotodelt võib leida armsaid oravaid, hiire ja rebaseid, kes vaatavad otse kaamerasse, ning naljakaid ümmargusi linde. Siin jagab ta nõuandeid linnalooduse jäädvustamiseks, sealhulgas parimaid kohti rebaste leidmiseks, lemmikuid kaamera sätteid ja iseloomu rõhutavaid kompositsioone.

1. Õppige looma tundma

Helsingis elav Ossi satub küll mõnikord loomadele juhuslikult peale, kuid tänu sellele, et ta on loomi tundma õppinud, teab ta, kust ja millal neid soovi korral ka ise otsida. „Kevadel proovin ma leida rebaste urge kohtades, mis ei ole päris linna keskel, kuid samas ikkagi inimeste lähedal. Otsin maa seest urgu viivaid auke ja seejärel püüan leida rebaste karvu või nendele iseloomulikku tugevat lõhna,“ rääkis Ossi.

„Usun, et loomafotograafia jaoks on kõige olulisem õppida tundma nende harjumusi. Näiteks, kui ma leidsin väikeste rebasekutsikatega uru, siis ma teadsin, et nad veedavad seal palju aega, mistõttu sain ma lihtsalt lähedusse maha heita ja nende mängu pildistada. Täiskasvanud rebased kõnnivad ringi aga öösel ja mõnikord ka pärastlõunal. Üldjuhul kasutavad nad ühte ja sama teed, mis annab mulle võimaluse neile järgneda. Järgmisel korral saan ma juba poolel teel valmis olla, kui rebane jalutuskäigule tuleb.“

2. Valige oma aeg hoolikalt

Linnatänavate sagin, liiklust täis tänavad ja muud tsivilisatsiooni helid ei käi justkui loodusfotograafiaga kokku, kuid see ei tähenda, et loodust ei oleks. Loomad lihtsalt ootavad hetke, millal inimesed vaiksemaks jäävad. „Ma ei pildista kunagi keset päeva,“ selgitas Ossi. „Paljul loomad on aktiivsed öösel, kuid öösel on raskem jäädvustada – seega pildistan ma tavaliselt päikesetõusu ja -loojangu ajal. Siis on valgus parem ja ka fotod mõjuvamad.“

„Kuigi täiskaadriline kaamera (nt Canon EOS 6D) saab kõrgemate ISO-sätete juures paremini hakkama, saab häid loodusfotosid teha ka kärbitud APS-C sensoriga kaameraga (nt Canon EOS 7D Mark II),“ rääkis Ossi. „Mesilaste ja lindude puhul, kellele ei saa väga lähedale minna, võivad kärbitud sensorid isegi aidata loomal kaadris suuremana paista.“ See on võimalik tänu kärbitud sensori piiratud vaateväljale.

Seotud artiklid
canon-get-inspired-urban-nature-photography-tips-related1-185x94

LOODUSFOTOGRAAFIA

Ossi Saarineni linnalooduse fotograafia lugu

Kõigest kolm aastat pärast seda, kui Ossi kaamera kätte võttis, on tema kaasahaaravad loomafotod saanud sotsiaalmeedia hitiks. Ossi jagab meiega, kuidas see võimalikuks sai.

A red squirrel looks straight at the camera as it runs across a carpet of dried leaves and fallen petals.

LOODUSFOTOGRAAFIA

Loodusfotograafia näpunäited

Näpunäited ja tehnikad, mis aitavad viia teie loodusfotod uuele tasemele ning võtta viimast oma Canoni kaameratest ja objektiividest.

Young Wildlife Photographer of the Year to pro

LOODUSFOTOGRAAFIA

Auhinnatud algajatest profifotograafideks

Kaks aasta parimat noort loodusfotograafi räägivad, kuidas varajane tunnustus neid mõjutas.

3. Minge lähedale või kasutage pikka objektiivi

„Kui tahate väga lähedale minna, siis peate laskma loomal ennast näha,“ selgitas Ossi. „Selle jaoks tuleb loomal lasta endaga harjuda. Peate tegutsema väga rahulikult ja vältima mistahes järske liigutusi. Ajaga saate selgeks, kuidas loom teie liigutustele reageerib ja kui lähedale ta teil tulla laseb.“

Linnafotograafia jaoks meeldib Ossile kasutada suumobjektiivi, sest „olukord muutub pidevalt – üks hetk on loom hästi lähedal ja teisel jookseb ta minema. Minu Canon EF 70-200mm f/2.8L USM objektiivi fookuskaugus on 200 mm, tänu millele saan ma teha nii lähivõtteid kui ka eemalt pilte. Kui alles alustate loodusfotograafiaga, siis kõige raskem ongi loomadele lähedale pääsemine. Sellisel juhul soovitan ma kasutada pikemat objektiivi, nagu 300 mm või 400 mm.“ Väga populaarne on Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III objektiiv, millel on suur ulatus. Veelgi kompaktsema ja taskukohasema lahenduse leiate Canon PowerShot SX740 HS kaamera näol, mille võimas 40-kordne suum annab teile samuti võimaluse kergesti sisse ja välja suumida.

4. Kasutage kõrgemat ISO-sätet ja maksimaalset ava

Loodus on kõige imetabasem varahommikul või õhtul, kui päikesevalgus hakkab hajuma. Kuna see tähendab väheses valguses töötamist, eelistab Ossi kasutada Canon EOS 6D täiskaadrilist kaamerat, mis sobib linnalooduse jäädvustamiseks. Sellel on suur ISO-valgustundlikkus ja 11-punktiline automaatteravustamissüsteem, mis saab hakkama ka kuuvalguses, suurendades teie võimalusi terava foto saamiseks. Kaamera järglane – Canon EOS 6D Mark II – viib selle veelgi kaugemale, pakkudes 45 ristitüüpi automaatteravustamispunkti ja veelgi suuremat ISO-valgustundlikkust.

Kuid tema meetod töötab ka kärbitud sensoriga kaameraga – lihtsalt suurendage ISO-valgustundlikkust ja jäädvustage maksimaalse avaga. „Kui vaja, siis kasutan väga kõrget ISO-sätet – parem on saada suurema müraga pilt, kui mitte ühegi pilti,“ rääkis ta. Ossi lisas, et oma kaameraga proovib ta jääda alla 10 000 ISO-väärtuse, kuid iga kaamera on erinev – seega kõige olulisem on katsetada ja vaadata, mida teie kaamera saavutada suudab.

5. Teravustage kiiresti ja külmutage liikuv objekt

Ossi soovitab fotograafidel, kes tahavad jäädvustada linnaloodust, valida kiire automaatteravustamisega – mida kiirem, seda parem – ja pildistabilisaatoriga mudel. Kaameral Canon EOS 7D Mark II on 65-punktiline ristitüüpi automaatteravustamissüsteem ja kahepiksliline CMOS-automaatteravustamine, mis suurendab liikuva objekti jäädvustamise võimalust – isegi nõrgas valguses. Kasutades objektiivi maksimaalset ava, lasete sisse võimalikult palju valgust ja pikendate säriaega. „Ma eelistan võimalikult laia avaga objektiive, kuna liikuvate loomade jäädvustamiseks on vaja kiiret säriaega,“ selgitas Ossi.

6. Eristage subjektid taustast

Ossi kasutab ava prioriteediga režiimi ja suurt ava, et saavutada oma signatuurstiili – taustast eristuvaid nõelteravaid subjekte. Lisaks kasutab ta piltide täiustamiseks järeltöötlust: „Peamiselt muudan heledust, kontrastsust ja natuke ka värve. Minu eesmärgiks on tuua loom taustast ettepoole, muutes subjekti heledamaks või tausta tumedamaks. Samas tahan ma, et fotod jääksid võimalikult reaalseks.“

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Vaadake kõiki artikleid

Seotud tooted