LOODUSFOTOGRAAFIA

Elu pärast aasta parima noore loodusfotograafi tiitli saamist

Kas te jäädvustate lihtsalt lõbu pärast või soovite teha fotograafiaalast karjääri? Marc Albiac ja Michel d'Oultremont jagavad oma teekonda, kuidas noortest hobipiltnikest Canoni saadikud said.
Foto varjus lebavast leopardist.

Kui Marc Albiac oli veel teismeline ja alles avastas fotograafiakunsti, veetis ta oma isaga tunde, lugedes veebist Hispaania loodusfotograafide tehnikate kohta. Ta mäletab Mario Cea selgitusi selle kohta, kuidas ta topeltsärituse abil ühe kaadriga kuuvalguses paistvat öökulli jäädvustas. Mõned aastad hiljem osales Marc oma töödega suurel fotograafiamessil, kus ka Mario esindatud oli. Nüüd on Marc Canoni saadik, kelle nimel on mitmeid tunnustusi, sh prestiižne noore loodusfotograafi auhind, mille ta 14-aastasena sai.

Selles artiklis jagavad Marc ja tema kaas-saadik Michel d'Oultremont, kes elab ja töötab Belgias ning on kahekordne noore loodusfotograafi auhinna võitja, kuidas see võistlus nende karjääri mõjutas. Lisaks annavad nad nõu noortele loodusfotograafidele, kes soovivad nende jälgedes käia.

Portreefoto Canoni saadikust Marc Albiacist, kes kannab kaasas suure telefotoobjektiiviga kaamerat.

Canoni saadik Marc Albiac kasutab oma lähivõtete tegemiseks tihtipeale objektiivi konvertereid, mis võimaldavad tal jäädvustada detaile kaugemalt, ilma subjekti ehmatamata.

Portreefoto lume sees seisvast Canoni saadikust Michel d'Oultremontist.

„Kõige olulisem on austada neid loomi, keda sa parasjagu pildistad. See on väga tähtis. Metsloomadega kontaktis olemine on vapustav, aga nende suhtes tuleb aupaklik olla,“ rääkis Canoni saadik Michel d'Oultremont.

Mis tuli esimesena – kas armastus loomade vastu või armastus fotograafia vastu?

Marc Albiac: minu vanemad võtsid mind mägimatkadele kaasa juba siis, kui ma veel kõndidagi ei osanud. Mu isale meeldis jäädvustada sealset maastikku ja loomi. Kui ma olin 7-aastane, ostis isa endale uue kaamera ja mina sain endale tema vana: Canon EOS 30D (mille järeltulijaks on Canon EOS 90D). Kõigepealt tuli armastus loomade vastu. Kaamera oli vahend, mis aitas mul kogetut endaga koju kaasa võtta.

Michel d'Oultremont: kindlasti armastus loomade vastu. Ma alustasin lindude pildistamisega, mida ma tegin intensiivselt kolm aastat. Fotograafia on vahend, mis võimaldab mul jäädvustada neid ilusaid hetki igaveseks. Seda võiks teha ka skulptuuride või maalidega, aga mul ei ole selleks annet. Esimese pildid tegin ma soos. Ma lebasin mudas ja ootasin veelindude saabumist. Need olid väga lihtsad fotod, aga mulle meeldis, et ma saan need hetked endaga koju kaasa võtta. Soo asus minu kodust vähem kui 2 km kaugusel, nii et sinna oli väga mugav minna. Alustasin pildistamist Canoni kaameraga EOS 400D (mille järeltulija on Canon EOS 850D) ja 20-aastase EF 300mm f/4L USM objektiiviga (mille järeltulija on Canon EF 300mm f/4L IS USM).

Foto palvetajaritsikast, kes hoiab kinni okkalisest taimevarrest.

Canoni saadik Marc Albiac oli kõigest 14-aastane, kui ta palvetajaritsikast (Empusa pennata) selle foto tegi. See foto teenis talle 11- kuni 14-aastaste vanusegrupis noore loodusfotograafi tiitli. Marc pildistas kamuflaaži oskavat palvetajaritsikat vastu valget paberilehte, tänu millele muutus tema vapustav kehakuju kergesti märgatavaks. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III (mille järeltulijaks on Canon EOS 5D Mark IV) ja Canoni objektiiviga EF 100mm f/2.8 USM: 1/100 s, f/18 ja ISO320. © Marc Albiac

Öine foto sarved ristanud isahirvedest fokusseerimata taustal.

Canoni saadik Michel d'Oultremont ootas neli aastat, et pildistada Belgia Ardennide piirkonnas seda hirvevõitlust kujutavat fotot. „Ma läksin igal aastal samasse kohta ja ootasin seda imelist hetke,“ rääkis ta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark IV, Canoni objektiiviga EF 400mm f/2.8L IS II USM ja Canoni konverteriga EF 2x III: 800 mm, 1/400 s, f/8 ja ISO400. © Michel d'Oultremont

Võitsite mõlemad juba varajases eas aasta parima noore loodusfotograafi tiitli. Mis oli teie edu saladus?

Michel: kõikidel võistlustel on vaja pisut õnne. Õnne, et saada valituks, ja õnne, et saada võitjaks. Mul oli nii palju õnne, et võitsin lausa kaks korda. See on olnud tõeline au ja rõõm näha, et minu nägemus meeldib nii žüriile kui ka publikule.

Marc: ma ei teinud pilte kunagi selleks, et võita, vaid seepärast, et ma tahtsin seda teha. Ma arvan, et see ongi mu edu saladus. Võidupildi tegin ma oma vanaema aias. Mina arvan, et kõige paremad pildid tulevadki seal, kus inimene kõige rohkem aega veedab. Kodu lähedal töötamine võimaldab pildistada stressivabalt, muretsemata järgmise lennu või muu sellise pärast. Ja kui ühel päeval pilt ei õnnestu, saab järgmisel päeval uuesti välja minna.

Mis tunne oli võita – kindlasti põnev, aga võibolla ka natuke hirmutav?

Marc: ma olen üsna uje. Olen seda praegu 22-aastaselt ja 15-aastaselt olin ma veel rohkem. Aga minu jaoks oli tegu unistuse täitumisega. Nad saatsid mulle e-kirja võidu kohta juba kevadel, aga tseremoonia pidi toimuma alles sügisel. Kuus kuud ei suutnud ma sellest kellegagi rääkida.

Ma olin osalenud ka teistel võistlustel, kus ma auhindu ei saanud. Üks parimaid asju fotograafia juures on selle subjektiivsus. Sama pilt võib osadele inimestele meeldida ja teistele inimestele mitte – võistlused on aga suures osas samasugused. Žüriile peab meeldima üks pilt rohkem kui teised, kuid see ei tähenda, et ülejäänud fotod oleksid millegipärast paremad või halvemad.

Just nagu loodusfotograafiaski, tuleb ka fotovõistlustel olla järjekindel. Loomade pildistamisel tuleb olla väga kannatlik, kuna enamikel kordadel ei pruugi soovitud subjekti üldsegi kohata. Kui te aga uuesti ja uuesti tagasi lähete, on teil soovitud pildi tabamiseks rohkem võimalusi.

Michel: ma olin tõesti üllatunud. Noore fotograafina vaatasin ma sama võistluse võitjaid suure imetlusega. On väga rahuldustpakkuv öelda, et minu pildid oli valitud maailma parimate hulka.

Edu võti on järjekindlus. Tuleb uuesti ja uuesti proovida. Ma olen optimistlik ja ka üsna põikpäine inimene, nii et kui ma ei näe looma õiges valguses, siis otsustan ma õige hetke ootuses edasi minna. Ühte pilti saatsin ma võistlustele kolm aastat järjest ja see osutus valikuks alles 2014. aastal. Mulle väga meeldis see foto ja ma tõesti arvasin, et sellel on võidupotentsiaali.

Foto metskassist, kes kõnnib lumisel maastikul ja vaatab otse kaamerasse.

Michel lebas kannatlikult lumes ja ootas ideaalset hetke, et tabada seda Belgia Ardennides elavat metskassi. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R5 ja Canoni objektiiviga EF 600mm f/4L IS II USM: 1/250 s, f/4.5 ja ISO800. © Michel d'Oultremont

Foto noorest Ibeeria karust rohekal-kollakal okaspuumetsa taustal.

See oli 2020. aasta suvi, kui Marc oli oma onuga mägedes ja märkas Ibeeria karu. „Ma läksin mägedesse, et pildistada Ibeeria hunte ja korraga nägin ma noort Ibeeria karu. Mulle meeldib, mida ta esindab – täielikku vabadust,“ rääkis ta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS-1D X Mark II (mille järeltulijaks on Canon EOS-1D X Mark III), Canoni objektiiviga EF 500mm f/4L IS USM ja Canoni konverteriga 2x III: 1000 mm, 1/320 s, f/9 ja ISO1600. © Marc Albiac

Kuidas see võit teie loodusfotograafi karjääri mõjutas?

Marc: tänu sellele ja 2011. aasta MontPhoto rahvusvahelisele loodusfotograafia noorte kategooria võidule sain ma võimaluse teha koostööd Canon Spainiga, korraldada töötubasid ja osaleda suurtel loodusfotograafia messidel koos teiste fotograafidega, nagu Mario Cea. Ma ikka veel ei mõtle endast kui professionaalsest fotograafist, kuigi tegelikult ma seda vist ikka olen. Hetkel õpin ma ülikoolis bioloogiat, mida ma olen tahtnud teha juba 5-aastasest saadik.

Michel: tänu esimesele võidule 2014. aastal sain ma koos Contrati agentuuri ja David Hayesiga osaleda 10-minutilise dokumentaalfilmi „The Wait“ loomises, mida hiljem ohtralt levitati. See võistlus aitas mu töid suuremale publikule tutvustada. 2015. aastal otsustasin ma proovida professionaalse loodusfotograafia karjääri. See juhtus kohe pärast mu fotograafiaõpinguid. Ma alustasin küll ülikoolis bioloogia õppimist, aga jätsin selle pooleli, kuna mulle meeldis väljas rohkem olla ja fotograafia võimaldas mul seda teha. Ma seadsin endale kolme aasta pikkuse tähtaja, et vaadata, kas karjäär hakkab edenema või mitte. Nüüdseks on möödunud kuus aastat.

Kas teil on tunne, et olete leidnud oma stiili?

Michel: ma jäädvustan pigem tunde pealt. Ma ei mõtle liiga palju, mis võiks töötada ja mis mitte. Ma ei loo võttepaiku, vaid võtan vastu seda, mis tuleb. Loomadega kohtumine võimaldab mul jäädvustada ka enda emotsioone.

Marc: ma ei ole veel oma piltides ühtset stiili märganud. Ma proovin iga looma juures kasutada erinevaid stiile – teha dokumentaalseid, kunstilisi, mustvalgeid ja värvilisi pilte, lähivõtteid ning pilte, kus on näha ka looma elupaika. Kõige rohkem meeldib mulle jäädvustada selgroogseid loomi: imetajaid, linde, roomajaid ja kahepaikseid. Nende pildistamiseks on vaja eelteadmisi: kus nad elavad ja kuidas neid leida.

Lähivõte punasest rebasest, kes vaatab otse kaamerasse. Looma nina on fookuses ja ülejäänud keha veidi hägune.

Michel kasutab oma fotode kompositsiooni juures mõnikord minimalistlikku lähenemist, mis aitab suunata vaataja tähelepanu subjekti loomulikule ilule. „Selle uudishimuliku rebasega kohtusin ma Jaapanis. Ma otsustasin fokusseerida tema ninaotsa,“ selgitas mees oma foto tausta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark IV ja Canoni objektiiviga EF 600mm f-4L IS II USM: 1/2500 s, f/4 ja ISO2500. © Michel d'Oultremont

Öine foto kividel hüppavast genetist ja taustal olevatest tähtedest, mida on jäädvustatud topeltsärituse abil.

See foto, millega Marc 2015. aastal noore loodusfotograafi auhinnavõistlusel 15- kuni 17-aastaste vanusegrupis finaali jõudis, on saavutatud kaamerasisese topeltsärituse abil. „Üks oli mõeldud hüppava geneti jaoks ja teine taustal olevate tähtede jaoks,“ selgitas ta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III ja Canoni objektiiviga EF 17-40mm f/4L USM: 40 mm, 15 s, f/4 ja ISO1600. © Marc Albiac

Kas te olete ikka veel arenemisprotsessis ja kas te tegite alguses ka mingeid vigu?

Marc: jah. Ma teen ka praegu vigu. Näiteks, kui ma soovin mõnda looma väga-väga pildistada, siis ma muutun veidi närviliseks ja liigun loomale liiga lähedale. See hirmutab aga looma ja paneb teda ära jooksma.

Michel: ma arvan, et kõige keerulisem on loomadel järel ootamine. Selleks et loomi mitte häirida, on vaja palju teadmisi ja kannatlikkust. Aga ma õppisin seda juba varases eas. Ma olen loomu poolest üsna kannatlik, mis omakorda aitab hoida mind ka rahuliku ja optimistlikuna.

Foto metssea perest, kes ületab tänavatuledega valgustatud öist tänavat. Pildilt paistab, nagu kasutaksid nad ülekäigurada.

Selle öösel tehtud fotoga teed ületavast metssea perest jõudis Marc 2017. aasta loodusfotograafi auhinnavõistlusel 15- kuni 17-aastaste vanusegrupis finaali. Barcelonas elab väga palju metssigu, kes kahjustavad kohalikke ökosüsteeme ja satuvad tihtipeale ka autoõnnetustesse. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III ja Canoni objektiiviga EF 100mm f2.8 Macro IS USM: 1/25 s, f/2.8 ja ISO6400. © Marc Albiac

Foto väikesest oranžide, valgete ja mustade sulgedega linnust, kes istub pilliroo kõrrel, mis on linnu raskuse tõttu loogu vajunud. Taustal paistab udune maastik.

Michel kasutas pillirookõrrel istuva roohabeka pildistamiseks ujuvat telki, mille abil libises ta läbi soise maastiku. Jäädvustatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III ja Canoni objektiiviga EF 500mm f/4L IS USM (järeltulijaks on Canon EF 500mm f/4L IS II USM): 1/2000 s, f/4.5 ja ISO800. © Michel d'Oultremont

Milliste väljakutsetega noored loodusfotograafid rinda pistma peavad?

Michel: noortele fotograafidele on kõige olulisem koguda sotsiaalmeedias kiiresti palju laike. See peab lõppema, kuna see läheb üha hullemaks. Lisaks võib sellega kaasneda loomade häirimine.

Marc: kõige keerulisem on leida kedagi, kes teid pildistamiskohta sõidutaks. Mul vedas, et minu vanematele loomad ja mäed meeldisid, kuid paljudel minu sõpradel niimoodi ei olnud. Kui elate mõnes suurlinnas, nagu Barcelona, on keeruline loomadega kokku puutuda.

Millist nõu annaksite algajatele fotograafidele, kes soovivad teie jälgedes sammuda?

Michel: enne jäädvustamist õppige loomi tundma. See on väga oluline. Loomad ja keskkond peavad olema väga rahulikud ja miski ei tohi neid häirida. Looma hirmutamine muudab kogu kogemuse koledaks.

Marc: pildistage seda, mis teile meeldib, ja nii, kuidas teile meeldib. Kui tahate jäädvustada mustvalgelt, siis tehke seda. Kui teile meeldib kasutada telefotoobjektiivi, siis tehke seda. Ärge tehke selliseid fotosid, mida te arvate, et tegema peaksite, vaid selliseid, mida te tahate teha.


Autor: Rachel Segal Hamilton

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • LOODUSFOTOGRAAFIA

  Loodusfotograafia näpunäited

  Näpunäited ja tehnikad, mis aitavad viia teie loodusfotod uuele tasemele ning võtta viimast oma Canoni kaameratest ja objektiividest.

 • LOOMARIIK

  Linnufotograafia RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektiiviga

  Profifotograaf ja harrastusfotograaf ühinevad, et testida RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektiivi välitingimustes.

 • LOODUSFOTOGRAAFIA

  Loodusfotograafia jaoks sobivad objektiivid

  Nende fiks- ja suumobjektiividega saate metsloomadest ja -lindudest suurepäraseid pilte jäädvustada.

 • LOODUSFOTOGRAAFIA

  Nõrgas valguses loomade pildistamine

  Paljastage loomade öine eluviis, järgides meie parimaid ööfotograafia nõuandeid.