LOOMARIIK

Parimad nõuanded ja varustus: linnufotograafiaga alustamine

Linnud on kaunid olendid, kuid nende pildistamine võib olla keeruline. Tutvuge varustuse soovitustega imeliste fotode jäädvustamiseks ja õppige loodusfotograafilt Aaron Sterlingilt, kuidas ta seda teeb.
Pildistatud on oksal istuvat erksa oranži sulestikuga lindu, taust on fookusest väljas, pildistatud on kaameraga Canon EOS R6, pildistas loodusfotograaf Aaron Sterling.

Loomade ja lindude pildistamine nende loomulikus keskkonnas võib korraga olla väljakutsuv ja ka rahuldust pakkuv. Linnud on eriti ettearvamatud ja nad võivad ära lennata nii pea kui tajuvad kergeimat liikumist, samas on nad pildistamiseks köitvad subjektid.

Kuidas olla linnufotograafias edukas? Oluline on olla kannatlik, järjekindel ja tunda lindude käitumise põhialuseid, samuti on oluline omada sobivat varustust nende suhteliste väikeste ja kiiresti liikuvate olendite pildistamiseks.

Loodusfotograaf Aaron Sterling on linde vaadelnud ja neid pildistanud niikaua kui ta mäletab. Nüüd jagab ta nõuandeid lindude pildistamiseks neid häirimata ning milliseid funktsioone silmas pidada, kui valitakse kaamerat ja objektiivi linnufotograafiaga alustamiseks.

Teadke, kuhu minna ja mida otsida

Kaks fotograafi istuvad kõrvuti fotovarjendis lindude pildistamiseks.

Aaroni soovituse kohasel saab linnufotograafiaga tegeleda kahel viisil. „Võite oodata, kuni loodus tuleb teie juurde, ja siis on teil suurem võimalus märgata midagi haruldast. Või võite ringi liikuda, sellisel juhul näete rohkem, kuid riskite lindude hirmutamisega liikumise ajal.“ Fotovarjendisse on parim lahendus, kui olete rahul ühel kohal olemisega.

Pildistatud ülalt, kaamera Canon PowerShot SX740 HS sinise seljakoti peal kõndimiskeppide kõrval.

Kui lähete linde pildistama, siis on tähtis olla hästi ettevalmistunud. Ärge unustage kanda kindaid, võtta kaasa vihmavari ja pakkida seljakotti natuke söögipoolist, et energiataset säilitada.

Aaron ütleb, et valitud asukohta varakult jõudmine on määrav. „Valige koht, kus loomad on harjunud inimesi nägema, et nad ei oleks nii ettearvamatud, kui muidu olla võiksid," soovitab ta. „Kui olete algaja, minge looduskaitsealale ja harjutage end selle keskkonnaga.“

Varjendist pildistamine on parim lahendus, et pildistatavaid mitte hirmutada. „Mina kasutan väikest kaitsevärvi telki, milles on augud sees,“ jätkab ta. „Istun seal ja olen kannatlik. Mida rohkem aega väljas veedate, seda rohkem tekib teil ettekujutus, kus on hea koht.“

Kui teil pole looduskaitsealale juurdepääsu, võite pildistada linde kohalikus pargis või oma aias. „Paigaldage linnumaja,“ soovitab Aaron. „Need on väga kasulikud, sest äratavad erinevate lindude tähelepanu. Pange väike pulk linnumaja juurde, et see näiks loomulik, ja linnud maanduvad sellele, jättes mulje nagu teid ei oleks seal.“ Mängige kaadritega, et linnumaja ei jääks pildile.

Peate õppima kohanduma muutuva ilmastikuga ja oluline on ära õppida pildistamise põhitõed. „Õppige ära kõik, mis võimalik säriaja, ava ja ISO kohta ning mis sobib kõige paremini teie soovidega vastavaks pildistamiseks,“ ütleb Aaron.

Samuti peate tundma õppima pildistatavaid, kuid see ei tohiks olla hirmus. „Mida rohkem linnuvaatlusega tegelete, seda huvitavamaks see uusi teadmisi saades muutub,“ ütleb Aaron. „Hakkate lindude laulu ära tundma ja õpite, et väiksemaid linde leiab tihti põõsastest, kuid röövlinnud eelistavad istuda kõrgete puude latvades.“

Kaamerafunktsioonid, mida silmas pidada lindude pildistamisel

Kaal ja kaasaskantavus

Kaamera Canon PowerShot ZOOM on asetatud mahalangenud puutüvele, taustal on fookusest väljas metsane maastik.

„Kaamera Canon PowerShot ZOOM on väiksem kui mu telefon, see mahub mu taskusse ja teeb ära päriskaamera töö, seepärast saan oma tegemisi nautida,sest puuduvad raskused, mis mind aeglustaks," ütles Aaron.

Käsi kasutab nutitelefonis rakendust Canon Camera Connect, et näha ja jagada kaameraga Canon tehtud loodusfotosid.

Aaronile meeldib jagada oma fotosid sotsiaalmeedias ja rakendus Canon Camera Connect teeb toimingu lihtsamaks. Sellega saate fotosid üle kanda Canoni kaamera ja nutitelefoni vahel. Samuti saate fotodele lisada asukoha andmed ning te ei unusta kunagi, kus kohtasite punarinda või rästas-roolindu.

Kui plaanite terve päeva väljas olla, siis vajate varustust, mida on lihtne kaasas kanda. Kaamera Canon PowerShot ZOOM, taskusse mahtuv supersuumiga monokkelkaamera, on linnufotograafia jaoks väga sobiv, võimaldades pildistada 12.1MP fotosid ja Full HD videoid. Selle kompaktne korpus vähendab linnu ärahirmutamise ohtu ja sisaldab 3-astmelist suumi 100 mm, 400 mm ja 800 mm fookuskaugusega, et saaksite suurema osa kaadrist täita pildistatava subjektiga. Kaamera PowerShot ZOOM on täisautomaatne ja te ei pea kulutama aega määrangute muutmiseks.

Aaron kasutas kaamerat Canon PowerShot ZOOM Christopher Cadbury nimelisel märgala kaitsealal Birminghami lähedal Ühendkuningriigis ja talle meeldis, kuidas kaamera sai taskusse pista ning mõnd lindu märgates jälle välja võtta. „Mulle meeldib rihm, sest see teeb kandmise lihtsaks,“ ütleb Aaron. „Te ei pea muretsema käest libisemise pärast, eriti kui teil on kiire.“

Alternatiivne kompaktse suurusega kaamera on Canon PowerShot SX740 HS, millel on sisseehitatud 40-kordne optiline suum ja 20.3MP CMOS-sensor kõrglahutusega fotode lihtsaks pildistamiseks.

Kui vajate vahetatavate objektiividega kaamerat, siis 24.2MP Canon EOS R50 on väike ja diskreetne – see kaalub kõigest 375 g.


Kiire, vaikne pildistamine

Kaks väikest lindu oksal, üks paneb teisele toitu suhu, fotograaf: Aaron Sterling.

Aaron teab, et erilise hetke pildistamine sõltub millisekunditest. Lindude ilmumisel tasub teha järjest mitu võtet, et suurendada ideaalse pildi saavutamise tõenäosust, seepärast proovige kasutada Canoni kaamera RAW-formaadis sarivõtterežiimi. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 600mm F11 STM: 1/320 s, f/11 ja ISO 2500. © Aaron Sterling Photography

Kiiresti liikuvate subjektide, nt linnud, jäädvustamiseks sobib kõige paremini sarivõtterežiim. Kaameraga Canon EOS R50 jäädvustatakse hetki kiirusel 12 kaadrit/s (15 kaadrit /s, kui kasutatakse elektroonilist katikut), kuid kaameraga EOS R10 saab jäädvustada pidevaid sarivõtteid kiirusel kuni 15 kaadrit/s (23 kaadrit/s, kui kasutatakse elektroonilist katikut).

Selleks et subjekti mitte häirida, tehke nii vähe müra kui võimalik, kui teete lähivõtet, ja vaikse elektroonilise katiku režiimis saab pildistada häält tegemata.

RAW-vormingus sarivõte koos eeljäädvustamisega on sellistes kaamerates nagu Canon EOS R7 ja see on teine kasulik funktsioon ettearvamatute subjektide pildistamiseks. Kaamera hakkab jäädvustama RAW-faile, kui päästikunupp on pooleldi alla vajutatud, kui see täielikult alla vajutada, siis salvestatakse fotod puhvrisse – kuni poole sekundi väärtuses fotosid. „See on lindude pildistamisel väga oluline, sest kunagi ei tea, millal nad ära lendavad,“ selgitab Aaron.

Suurepärane moodus lindude pildistamiseks kodus on panna kaamera üles statiivile linnumaja lähedal, jääda ise kaugemale ja jäädvustada eemalt. Paljudel Canoni kaameratel on Wi-Fi-ühenduvus ja kõigil EOS R süsteemi kaameratel, on ka Bluetooth. Rakenduse Canon Camera Connect abil on teil võimalik kontrollida erinevaid määranguid ja avada katik otse nutitelefonist või tahvelarvutist. Canoni EOS Utility, mis on lisatud kõigisse EOS kaamerate esmasesse tarkvaraseadistusse, lubab teil juhtida kaamerat arvutist ja vaadata pilte suurelt ekraanilt.


Iseteravustamine liikuvatel subjektidel ja looma silma iseteravustamine

Väike laululind istub puuoksal, mis on ümbritsetud peenikeste raagudega ja asub erksa sinise taeva taustal. Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10.

Subjekti jälgiv iseteravustamine tähendab seda, et saate linnule fokuseerida isegi läbi lehestiku. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF 100-500mm F4.5-7 1L IS USM: 500 mm, 1/1000 s, f/8 ja ISO 400.

Väike oksal istuv lind tumedal, udusel taustal, fotograaf: Aaron Sterling.

„Linnufotograafia on suurepärane võimalus tõsta teadlikkust mõjust, mis me keskkonnale avaldame,“ ütles Aaron. „See on üks põhjustest, miks ma seda teen – armastan linde ja tahan nende ilu kõigiga jagada.“ Pildistatud kaameraga Canon EOS R6 objektiiviga Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM: 400 mm, 1/250 s, f/8 ja ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Kahepiksliline CMOS-iseteravustamise II tehnoloogia kaamerates süsteemiga EOS R, nt EOS R50 ja EOS R10, toimib koos protsessoriga DIGIC X, et edastada kiiresti subjekti jälgimist, võimaldades kohe liikuvale linnule fokuseerimist. Looma silma iseteravustamine on üks paljudest täiustatud iseteravustamise funktsioonidest, mis on loodud lendavatest lindudest teravate fotode saamiseks. Iseteravustamine otsib kaadris linde ja prioritiseerib neid jälgimisel peamiste subjektidena, lukustudes nende silmadele, kui suudab need tuvastada. See tähendab, et pole vaja vähendada teravat fookust, kui pildistate liikuvat lindu.


Vähese valguse võimekus

Haigur istub osaliselt vee all oleval oksal hämaralt valgustatud jõe kaldal, pildistatud kaameraga Canon EOS R10.

Aaron eelistab pildistada päeval, kui valgust on rohkem, kui kaameraga, nt Canon EOS R10, saab jäädvustada lindudest kauneid fotosid ka vähese valguse korral. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R10 ja Canoni objektiiviga RF-S 100-500mm F4.5-7 1L IS USM: 343 mm, 1/800 s, f/5,6 ja ISO 100.

Paljud linnud – näiteks kullid – liiguvad väljas öösiti või varahommikul, kui valgusolud pole pildistamiseks parimad. Kaamera 24.2MP Canon EOS R10 on varustatud -4 EV vähese valguse teravustamisega ja selle maksimaalne tundlikkus on ISO 32 000, mis on pikendatav kuni ISO 51 200, võimaldades pildistamist isegi kuuvalgel.

Mida linnufotograafia puhul objektiivist otsida

Siidisaba istub raol uduseks muudetud rohuliblede vahel, pildistatud Canoni objektiiviga RF 800mm F11 STM.

Varjendist pildistades olete lindudest ohutus kauguses ja seepärast on suurem objektiiv kasulik. Canoni objektiivi RF 800mm F11 IS STM saab pikendada kuni 1600 mm, kasutades pikendust Canon Extender RF 2x. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 800mm F11 IS STM: 1/40 s, f/11 ja ISO 1600.

Väike oksal istuv lind, fookusest väljas taust, pildistatud Canoni objektiiviga RF 100–400mm F5.6-8 IS USM, fotograaf: Aaron Sterling.

Telefotoobjektiivi, nt Canon RF 100–400mm F5.6-8 IS USM, kitsas vaatenurk võimaldab valida linnule ideaalset pehmet tausta. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 100–400mm F.5.6.8 IS USM: 400 mm, 1/250 s, f/8 ja ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Kuna linnud on väikesed ja neile on keeruline läheneda, on nende pildistamiseks vaja suuremat fookuskaugust. Objektiiv Canon RF 600mm F11 IS STM – Aaroni eelistatud fookuskaugus lindude pildistamisel – on kerge supertelefotoobjektiiv, miile abil saate kaadri täita kauniste üksikasjalike piltidega. Sellel on ka 5-astmeline optiline pildistabilisaator (IS), vähendada udustumist, mida põhjustab kaamera rappumine.

Suumobjektiivid pakuvad rohkem kadreerimisvõimalusi, võimaldades teil teha nii lainurkvõtteid lindude jäädvustamiseks nende loomulikus keskkonnas kui ka kitsamaid portreesid konkreetsete detailide jäädvustamiseks. Võimsa suumivahemikuga (võrdväärne 29–240 mm täiskaadrilises kaameras) objektiiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM on kompaktne, kerge ja vaikne ning sellel on 4,5-astmeline IS. Teine kompaktne suum, mille fookuskauguse vahemik on lindude pildistamiseks sobilik, on objektiiv Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM. Selle 7-labaline peaaegu ringikujuline ava annab hea ülevaate fookusest väljajäävale alale, isoleerides subjekti pildistamise jaoks ja avaldades sellele suuremat mõju. Lisateavet vaadake meie juhisest parimad algtaseme objektiivid loodusfotograafia jaoks.

Te ei pea olema linnufotograafia ekspert, et seda nautida ja sellel puudub negatiivne külg. „Linnuvaatlus võib olla sõltuvust tekitav,“ ütleb Aaron. „See on nagu arvutimäng, milles läbite ühe taseme ja soovite kohe järgmisega alustada. Märkate ühte lindu ning seejärel tahate veel ja veel. Kasutage võimalust olla ühenduses loodusega ning hakkate kõrgemalt hindama meie ilusat planeeti. Ja pidage meeles – linnuvaatlus on privileeg.“


Autor: Nikita Achanta

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • Monokkel või binoklid – kumb on linnuvaatluseks parim?

  LOOMARIIK

  Monokkel või binoklid – kumb on linnuvaatluseks parim?

  Canoni PowerShot ZOOM on taskusse mahtuv monokkel-kaamera, mis sobib ideaalselt linnuvaatluseks – kuid kui hea on see võrreldes Canoni binoklitega?

 • Noor tuuletallaja istub puidust postil ning säutsub raevukalt, tiivad välja sirutatud.

  LOODUSFOTOGRAAFIA

  Näpunäited looduse pildistamiseks

  Professionaal Dani Connor annab alustavale noorele loodusfotograafile parimat nõu valdkonnas edu saavutamiseks.

 • Mees seismas puude vahel ja kasutamas Powershot ZOOM-i.

  LOODUSFOTOGRAAFIA

  Sukelduge loodusesse

  Loodusfotograaf Tolga Aktas rääkis, kuidas PowerShot ZOOM aitas tal hetkes püsida.

 • Guy Edwardes'i poolt Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektiiviga tehtud fotol vaatab silmatorkavate kollaste silmadega hall öökull otse kaamerasse.

  LOOMARIIK

  Linnufotograafia RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektiiviga

  Profifotograaf ja harrastusfotograaf ühinevad, et testida RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektiivi välitingimustes.