FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

Algaja juhend fookuse virnastamiseks

Avastage makrofotograaf Matt Doogue'i näpunäidete abil EOS R süsteemi kaamerate omadused, mis muudavad fookuse virnastamise lihtsaks.
Täielikult töödeldud 100 kaadrist koosnev virn, millel on kujutatud lähivõte paabulinnu sulest, pildistanud Matt Doogue, kasutades Canon EOS R10 kaamerasisest teravustamise kahveldamise sügavuse liitmise funktsiooni.

Fookuse virnastamine on pildistamismeetod, mille puhul teete mitu pilti veidi erineva teravustamise kaugusega („kahveldamine“) ja seejärel ühendate või „virnastate“ need üheks pildiks nii, et suurem osa objektist või stseenist oleks teravustatud. Saate oma pilte liita töötlemistarkvara abil või Canoni kaamerate kaamerasiseste fookuse virnastamise tööriistade abil.

Kui pildistate objektile väga lähedal, peate tavaliselt kasutama laia ava (madalat f-arvu), et lasta andurile võimalikult palju valgust. See põhjustab aga väga väikese teravussügavuse, mis tähendab, et suur osa objektist või stseenist jääb fookusest välja. Fookuse virnastamine võib makrofotograafias avada maailma varjatud ilu ja peidetud üksikasjad, kuid see on ideaalne ka maastike pildistamiseks, kui soovite, et stseen oleks esiplaanilt kuni tagaplaanini terav.

Professionaalne makrofotograaf Matt Doogue, kellel on üle kümne aasta kogemusi looduspublikatsioonide jaoks pildistamisel, on käsitsi fookuse virnastamise ekspert. Kuid Canoni EOS R süsteemi peeglita kaamerate tipptasemel funktsioonid aitavad teil saavutada sama tulemuse ilma igasuguse töötlemiseta. Kasutades Canon EOS R7 ja EOS R10 kaamerate sisseehitatud teravustamise kahveldamise ja virnastamise funktsioone, on võimalik saavutada lummavaid lähivõtteid minimaalse vaevaga.

Parima algajate makrofotograafia varustuse valimine on fookuse virnastamise jaoks tähtis, kuid vaja on ka praktilisi võimalusi selle kasutamiseks. Selles juhendis tutvustame, kuidas Matt kasutab fookuse virnastamist hämmastavate loodusfotode tegemiseks - nii käsitsi kui ka kaamerasiseselt. Tänu mõnele näpunäite makrofotode tegemiseks ja Canoni EOS R süsteemi viimase mudelivaliku abil saate peagi jäädvustada võimsaid ja teravaid fotosid.

Teravustamise kahveldamine

Ekraanipilt, mis näitab Canoni kaamera teravustamise kahveldamise menüüd, kus on sisse lülitatud „Teravustamise kahveldamine“.

Saate kaamera menüüs lubada teravustamise kahveldamise ja määrata jäädvustatavate piltide arvu. Fookuse suurendamise väärtust saab suurendada, kui subjekt on kaamerast kaugemal või kui kasutate väiksemat ava. Makroobjektide ja laiemate avade puhul valige väiksem fookuse suurendamise väärtus.

Fotograaf Matt Doogue kükitab statiivi taga, et pildistada silda, kasutades Canon EOS R7 kaamera teravustamise kahveldamise funktsiooni.

„Selleks, et teie pildiseeriad oleksid ideaalselt joondatud, on tähtis kasutada tugevat statiivi, et vältida kaamera liikumist kaadrite vahel,“ soovitab Matt. Ta soovitab maastiku stseenide puhul pildistada vähem pilte kui väikeste makro subjektide puhul.

Olenemata sellest, millist meetodit te oma piltide virnastamiseks kasutate, tuleb kõigepealt teha seeria pilte erinevate teravustamise määrangutega, et jäädvustada pildistatava objekti täielik teravussügavus. Seda nimetatakse teravustamise kahveldamiseks ja peaaegu igal Canon EOS R süsteemi kaameral on funktsioon, mis automatiseerib selle protsessi, tehes rea kaadreid, mille teravustamise kaugus suureneb iga kaadri järel ning mida saate seejärel kombineerida.

„Kahveldamise funktsioon töötab alates teie subjektile lähimast teravustamispunktist,“ selgitab Matt. „See muudab automaatselt objektiivi fookuskaugust, tehes iga menüüs valitud suurendamise järel ühe kaadri, kahandades seega tõhusalt stseeni."

Pilt sillast, millel on teravustatud ainult esimene osa, pildistanud Matt Doogue, kasutades Canon EOS R7 kaamera teravustamise kahveldamise funktsiooni.

Kaader Matti teravustamise kahveldamise seeriast, kus fookuses on ainult esiplaanil olev ankur. Et tagada avaarvu püsivus seeria iga kaadri puhul, tuleb kasutada ava prioriteedi (Av) või käsisäri režiimi. Pildistatud kaameraga Canon EOS R7 ja objektiiviga Canon RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM objektiiviga: 1/400 s säriaeg, f/5,6 ja ISO 100. © Matt Doogue

Matt Doogue'i Canon EOS R7 kaameraga erinevate teravustamise määrangutega tehtud pildiseeriast koosnev „virnastatud“ foto, millel on kogu stseen fookuses.

Matt Doogue'i kaameraga erinevate teravustamise määrangutega tehtud pildiseeriast koosnev „virnastatud“ foto, millel on kogu stseen fookuses. Pildistatud kaameraga Canon EOS R7 ja objektiiviga Canon RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM objektiiviga: 1/400 s säriaeg, f/5,6 ja ISO 100. © Matt Doogue

Peate jälgima, et teie objektiivil oleks määratud iseteravustamisrežiim (AF) - objektiivide puhul, millel puudub AF/MF lüliti, määrake iseteravustamisrežiim kaamera menüüs. Kasutades lainurkobjektiivi, saate lõplikku pilti kärpida, et kogu subjekt jääks kaadrisse.

Matti arvates oli teravustamise kahveldamise menüüd väga lihtne seadistada ja kasutada. „Pärast paari järjestuse tegemist mõistad, mida iga valik teeb,“ ütleb ta.

Kui olete valmis, vajutage lihtsalt pildistamise alustamiseks päästikunupule. LCD-ekraani ülemises nurgas olev loendur näitab järelejäänud fotode arvu.

Kaamerasisene fookuse virnastamine

Ekraanipilt, mis näitab Canoni kaamera teravustamise kahveldamise menüüd, kus on sisse lülitatud „Teravustamise kahveldamine“.

Kaameratel, näiteks nagu Canon EOS R7 ja EOS R10, on teravustamise kahveldamise menüüs sügavuse liitmise funktsioon, mis võimaldab teil kombineerida pildistatud pildid üheks JPEG-failiks, salvestades samal ajal ka üksikud originaalkaadrid.

Ekraanipilt, mis näitab Canoni kaamera teravustamise kahveldamise menüüd, kus on sisse lülitatud „Depth compsite“ (sügavuse liitmine).

Kui sügavuse liitmine on sisse lülitatud, saab pildi automaatseks kärpimiseks kasutada funktsiooni „Depth crop“ (sügavuse kärpimine).

Canon EOS R7 ja EOS R10 lihtsustavad seda protsessi virnastades pildiseeriad automaatselt kaamera siseselt, tänu millele ei ole pilte enam arvutis vaja töödelda. „Võimalus liitpilti kaamerasiseselt luua on tõesti murranguline,“ ütleb Matt. "Üksikud pildid salvestatakse koos sügavuse liidetud pildiga, nii et tulemus kuvatakse kohe. Kuid kuna kaamera säilitab virna üksikud kaadrid, saate neid ka ise töödelda või eraldi kasutada.“

Kaamerasisene virnastamine on EOS R7 kaameratel saadaval igas särirežiimis. „Soovitan kasutada käsitsirežiimi (M), sest see annab teile täieliku kontrolli kaamera üle ja ka selle üle, kuidas lõpuks pilt välja näeb,“ ütleb Matt. „Käest pildistades on vaja kiiremat säriaega, et vältida kaamera värisemist, mida on võimalik saavutada kõrgema ISO ja suurema ava määramisega.“

Tasub teha proovipilt, veendumaks, et olete oma määrangutega rahul, ning samuti on tähtis hoida kaamerat stabiilsena. „Kasutan peaaegu alati sisemise virnastamisega statiivi, sest tahan minimeerida oma mõju kaadrite liikumisele,“ selgitab Matt. See ei ole aga liikuvate subjektide puhul optimaalne. „Sellistes olukordades aitab kiirem säriaeg ja kõrgem ISO väärtus vähendada fotograafi poolt põhjustatud tahtmatut liikumist,“ lisab ta. EOS R7 kaamera sisseehitatud pildistabilisaator annab Mattile lisavabadust käest pildistamiseks.

100 kaadrist koosnev lähivõte lilleõie tolmukast, mis on virnastatud, kasutades Canon EOS R10 kaamerasisest teravustamise kahveldamise sügavuse liitmise funktsiooni. Pildistas Matt Doogue.

Matt jäädvustas selle õie tolmuka Canoni EOS R10 kaamera sisese virnastamise funktsiooni abil. Ta soovitab makrofotode puhul pildistada rohkem pilte kui maastike puhul - see pilt koosneb 100 kaadrist. Pildistatud kaameraga Canon EOS R10 ja objektiiviga Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM objektiiviga: 1/80 s säriaeg, f/4 ja ISO 200. © Matt Doogue

Täielikult töödeldud 150 fotost koosnev virn, millel on kujutatud pisikest soolatera, pildistanud Matt Doogue Canon EOS R7 kaameraga ja Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM objektiiviga.

See liitpilt soolaterakesest koosneb 150 kaadrist, mis on töödeldud EOS R7 kaamera siseselt. „See säästab nii palju aega, et ei pea pilti järeltöötlustarkvaras liitma,“ ütleb Matt. „Ma ei kujuta ette, kui kaua võtaks 150-pildise virna töötlemine minu arvutis aega.“ Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R7 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga ning 1/30 s säriajaga, f/7,1 ja ISO 320 juures. © Matt Doogue

Vajalike kaadrite arv sõltub pildistatavast objektist, kuid kaamerasisese virnastamise abil on Matt suutnud kombineerida sadu kaadreid isegi nii väikeste objektide puhul nagu soolatera. „Maastike virnastamisel kasutate loomulikult kitsamat ava või suuremat teravussügavust, mistõttu ei ole vaja teha nii palju üksikuid kaadreid - eriti kuna pildistate korraga suuremaid fookuspiirkondi,“ selgitab ta. Ta lisab ka, et makrofotode puhul võib liiga väikese teravussügavuse kasutamine virnastamisel põhjustada difraktsiooni - optilist efekti, mis piirab pildi kvaliteeti - ja valguse kadu.

Kui teil ei ole sisseehitatud virnastamise funktsiooniga kaamerat, saate oma pilte kombineerida, kasutades näiteks Canoni tasuta tarkvara Digital Photo Professional (DPP), millel on spetsiaalne sügavuse liitmise tööriist. „DPP rakendus joondab ja ühendab iga pildi kõige teravamad osad, et luua lõplik laiendatud teravussügavusega pilt,“ ütleb Matt.

Digital Photo Professional

Fookuse virnastamine DPP rakenduses

Canoni DPP rakendus on EOS R süsteemi kaamerate omanikele tasuta allalaaditav. Siin näete, kuidas seda sügavuse liitmisega pildi loomiseks kasutada.

Käsitsi fookuse virnastamine

Vaatamata Canon EOS R7 ja EOS R10 aega säästva tehnoloogia kasutamisele, usub Matt, et ka käsitsi fookuse virnastamine on endiselt kasulik. „Traditsiooniline fookuse virnastamise meetod on kõige keerulisem, kuid jätab rohkem ruumi loovusele ja see on kõigile kättesaadav,“ ütleb ta. „Lisaks pakub see suuremat vabadust valgustuse valikul, sest mõned sisseehitatud funktsioonid ei tööta välklambiga.“

Kui teie Canoni kaameral ei ole teravustamise kahveldamist või kaamerasisest virnastamist, on kerge proovida käsitsi fookuse virnastamist. „Põhimõtted on samad, ainult et kasutaja peab iga kaadri ise tegema ja seejärel töötlema nendest liitpildi,“ selgitab Matt. Kõige tähtsamad on käsisäri ja käsitsi teravustamine. „Lülitage iseteravustamine (AF) välja ja teravustage käsitsi oma subjektile lähimale punktile,“ ütleb ta. „Kasutage oma kaamera reaalajavaate režiimi, et suumida subjektile ja tagada täpne teravustamine, kui kaamera seda võimaldab.“

Valgustuse valikud

Matt Doogue’i Canon EOS R10 kaameraga pildistatud lähivõte kivist, millel on näha erinevaid eluvorme, näiteks seeni ja samblaid.

Et demonstreerida EOS R10 hämaras pildistamise ja kaamerasisese virnastamise võimalusi, otsustas Matt pildistada kivi. „Kaljudel on sageli palju eluvorme, sealhulgas seeni, samblaid ja samblikke,“ ütleb ta. See pilt on vaid üks kaader selles protsessis. Pildistatud kaameraga Canon EOS R10 ja objektiiviga Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM objektiiviga: 1/100 s säriaeg, f/5 ja ISO 500. © Matt Doogue

Matt Doogue'i Canon EOS R10 kaameraga tehtud ja kaamerasiseselt töödeldud mitme pildi virn, millel on seened ja sammal.

Matt kasutas selle elava makrofoto tegemiseks loomulikku valgust. „See on EOS R10 kaamera siseselt töödeldud täieliku virna tulemus,“ ütleb ta. Pildistatud kaameraga Canon EOS R10 ja objektiiviga Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM objektiiviga: 1/100 s säriaeg, f/5 ja ISO 500. © Matt Doogue

Valgustus on tähtis, olenemata sellest, millist meetodit te fookuse virnastamiseks kasutate. Liiga vähese valguse puhul võib säriaeg olla liiga aeglane, et jäädvustada liikumist, kuid kui lisate liiga palju valgust, võib tulemus olla terav. Matti jaoks on „loomulik valgus suurepärane, et säilitada objekti sillerdus ja värvid, mida välised valgusallikad võivad mõnikord kaotada.“

Matt lisab välise valgustuse, kui päevavalgus ei ole piisav. „Püsivalgustid (LED-id) on kättesaadavad, kerged ja neid saab paigutada ükskõik kuhu oma subjekti ümber, mis võimaldab dünaamilisemaid võttenurki,“ ütleb ta.

Matti virnastamise määrangud ei muutu palju, kuid ta kohandab oma ava sõltuvalt subjekti suurusest, sellest, kui palju virnastusi on vaja, ja suurendusest. „Minu ISO on tavaliselt välku kasutades umbes 320 ja säriaeg umbes 1/160 sekundit,“ märgib ta.

Canoni teravustamise kahveldamise menüü abil ei ole mitme pildi jäädvustamisel enam vaja määranguid nuputada. Canon EOS R10 ja EOS R7 tipptasemel kaamerasisene sügavuse liitmise funktsioon lihtsustab samas protsessi, säästab aega, kuna puudub vajadus järeltöötluseks ning võimaldab keskenduda loomingulisematele otsustele, nagu kompositsioon ja säri. Käsitsi teravustamine on endiselt hea lahendus, kui vajate võimalikult suurt kontrolli.

Matt usub, et olenemata sellest, millist meetodit kasutatakse, aitab fookuse virnastamine muuta argiseid asju suurepäraseks. "Fookuse virnastamine muudab tavalise erakordseks," ütleb ta. Canoni lihtsasti kasutatavad fookuse virnastamise tööriistad võimaldavad teil jäädvustada muljetavaldavaid pilte, mis on kogu ulatuses teravad, seda alates makrofotodest kuni maastike pildistamiseni.


Autorid: Lauren Scott ja Andrea Ball

Seotud tooted

Seotud artiklid