A young boy is lit from one side by a homemade softbox on a stand.

KODUSED PROJEKTID

Isetegemise nipid: kuidas meisterdada oma fototarvikuid

Kas poleks tore, kui teil oleks olemas stuudiovarustus professionaalse valgustusega, nagu hajutuskarp (softbox) pehme hajusa valguse jaoks ja valgusvihu toru konkreetselt suunatud valguse jaoks seal, kus seda vajate? Ja kas aias loodust pildistades poleks kena, kui teil oleks mitmekülgne alus, mis hoiab kaamera stabiilsena igasugusel pinnal? Selle asemel et kulutada palju raha niisugustele tarvikutele, võiksite need ise meisterdada.
Selles artiklis näitame, kuidas kasutada igapäevaseid vahendeid tarvikute valmistamiseks, mida saate kasutada koos oma Canoni kaamera ja olemasoleva varustusega, et lisada loomingulisi efekte ja viia pildistamiskogemus uuele tasemele.

1. Valmistage ise hajutuskarp

Portreesid tehes on hajutuskarp hädavajalik! See hajutab valgusallikast tulevat valgust, andes tulemuseks kaunimad portreed.

Vaja läheb järgmiseid vahendeid.

 • Pappkarp
 • Tugev papp
 • Pliiats
 • Käärid
 • Kleeplint
 • Kummipael
 • Foolium
 • Küpsetuspaber või kopeerpaber (kõige paremini sobib läbikumav paber)
Hajutuskarp sobib täiuslikult valgusallika pehmendamiseks ja annab tulemuseks kaunimad portreed. Aga sellepärast pole vaja kohe tuttuut hajutuskarpi ostma minna. Pappkarbist, paarist fooliumilehest ja tükist küpsetuspaberist saate selle vaid ühe tunniga ise meisterdada. Lõikamist on väga vähe ja kasutame kavalat trikki, millega saab ära kasutada Speedlite’i plastalust. Järgige neid juhiseid ja saate oma uue hajutuskarbiga teha lihvitumaid portreesid.

1. samm – valmistage nelinurkne toru

Two hands bend a piece of cardboard around the sides of a Canon Speedlite flash.
Voltige papp ümber Speedlite’i pealmise osa ja kinnitage kleeplindiga.
Lõigake lahti kõik neli nurka ja voltige neist neli paneeli.

Lõigake tugevast papist välja tükk, mis mahub ümber teie Speedlite’i välklambi. See peaks olema umbes kaks korda pikem kui välklambi painduv osa. Kleepige see kleeplindiga kindlalt kinni. Eemaldage Speedlite ja lõigake nelja nurka mööda umbes poole pikkuse ulatuses, seejärel painutage nurgad nii, et need sirutuksid väljapoole.

2. samm – kinnitage Speedlite’i alus

Two hands use black tape to secure a cardboard sheath around a Speedlite flash.
Kleepige Speedlite’i plastalus kleeplindiga karbi välisküljele ja torgake läbi kleeplindi auk, nii et saate sellest kruvi läbi torgata. Seda on vaja hajutuskarbi kinnitamiseks statiivi külge.
Haakige kaks kummipaela kahe pappklapi taha.

Võtke Speedlite’i plastalus ja kinnitage see kleeplindiga papptoru külge (kerige kleeplinti paar tiiru ümber, seejärel torgake läbi kleeplindi auk, et saaksite plastaluse hiljem statiivi külge ühendada). Järgmiseks kinnitage kummipaelad kahe väljasirutatud pappklapi taha, et neid saaks kasutada Speedlite’i kinnitamiseks papptorusse.

3. samm – kinnitage toru kleeplindiga karbi külge

The inside of a large cardboard box with the flaps of the cardboard sheath secured inside.
Lükake Speedlite’i välklamp läbi ava pappkarbis ja kleepige neli väljasirutatud klappi kleeplindiga alla.
Kleepige üksik klapp karbi välisküljel kleeplindiga toru külge.

Paigutage toru ots suure pappkasti keskele (mida suurem karp, seda hajutatum on valgus) ja tehke selle ümber märk. Lõigake lahti kolm märgitud külge, seejärel voltige neljas külg ülespoole, nii et see moodustab ühe klapi. Lükake Speedlite’i toru seestpoolt läbi ava (veenduge, et ka kummipaelad läheksid läbi ava). Kinnitage neli väljasirutatud klappi Speedlite’i torul kleeplindiga karbi sisemuse külge ja üksik karbiklapp toru välisküljele.

4. samm – katke karp kinni

The inside of a large cardboard box being lined with reflective foil.
Kasutage fooliumi hajutuskarbile valgust peegeldava vooderduse meisterdamiseks ja küpsetuspaberit karbi esikülje katmiseks.

Vooderdage karbi sisemus peegeldava fooliumiga. Kõigepealt pange foolium karbi põhja ja peale, seejärel tehke kaks nurga all küljepaneeli, kleepides kahe fooliumilehe otsad kleeplindiga karbi keskosa lähedale kummalgi pool. Tõmmake foolium karbi otsast pingule ja kinnitage paika, nii et fooliumi ja karbi vahele tekib kolmnurgakujuline tühimik. Nurgad aitavad valgust suunata. Kinnitage küpsetus- või kopeerpaber kleeplindiga üle karbi esikülje. Isetehtud hajutuskarp on nüüd kasutamiseks valmis. Kruvige see Speedlite’i plastaluse kaudu aluse või statiivi külge ja pistke Speedlite’i välklamp torusse, kinnitades kummipaelad üle serva, et see paigal püsiks.

5. samm – sättige valgus paika

On aeg hajutuskarpi katsetada – paigutage see pildistatava küljele ja tema näost veidi kõrgemale ning käivitage Speedlite’i välklamp kujutise valgustamiseks.
A portrait of a boy against a black background.
Hajutuskarp pehmendab valgust näol ja lisab pildile õdusa õhustiku.

Paigutage harjutuskarp pildistatava näo ühele küljele ja sellest veidi kõrgemale. Speedlite’i välklambi saate hajutuskarbis käivitada, kasutades teist kaamerapesasse ühendatud Canon Speedlite’i välklampi või juhtmevaba päästikut (nt Canon ST-E3-RT) või ülestõstetavat välku (ühilduvatel Canoni kaameratel). Alustuseks seadke kaamera käsitsi režiimile säriajaga 1/200 s, ISO 100 ja ava f/5.6. Seadke välk manuaalsele võimsusele ühele kaheksandikule võimsusest, seejärel tehke proovivõte. Kui pilt on liiga hele või tume, reguleerige välgu võimsust või ava, kuni valgus tundub sobiv.

2. Valmistage valgusvihu toru

Suunatud valgusvihust on abi mitmesuguste dramaatiliste efektide loomisel piltidel.

Vaja läheb järgmiseid vahendeid.

 • Silinderjas fooliumsisuga papist purk
 • Vaibanuga või käärid
 • Maalriteip
Lihtne kartulikrõpsupurk võib olla väga kasulik Speedlite’i välgu leviku juhtimisel. Niisuguste purkide läbimõõt on sageli sama suur kui enamikul Speedlite’i välklampidel, nii et saate selle paari sekundiga tihkelt ümber lambi tõmmata. Nii saate valguse levikut kitsendada, et tekitada konkreetset valgusvihku, ja paigutades välklambi pildistatava taha ühele küljele, saate lisada servavalguse, et dramaatilise efekti loomiseks piirjooni esile tõsta.

1. samm – lõigake purki

A man cutting the top off a snack food tube with a craft knife.
Torus olev metalne vooderdis peegeldab Speedlite’i välklambist tulevat valgust pildistatava poole.

Vaja läheb silinderjat purki, mis mahub ümber Speedlite’i välklambi otsa, näiteks kartulikrõpsu papist purk. Ideaalis võiks anuma sees olla metalne vooderdis, kuna see aitab valgust mööda purki peegeldada. Lõigake vaibanoa või kääridega purgi ots maha.

2. samm – tõmmake purk Speedlite’i välklambi peale

Two hands fit a snack food tube on to a Speedlite flash. A Speedlite flash with a snack food tube on it being attached to a tripod.
Libistage purk Speedlite’i välklambi peale. Kui peaks tihkelt ümber minema; kui ei lähe, kinnitage see maalriteibiga.
Valgusvihu toru toimib taskulambina ja valgustab pildistatavat.

Tõmmake purk Speedlite’i välklambi peale. Kui läbimõõt pole päris õige ja purk ei libise tihedalt ümber ega jää paika, siis kasutage selle kinnitamiseks maalriteipi. Seejärel kinnitage Speedlite’i välklamp plastalusele ja kruvige see valgusti alusele või statiivi plaadile.

3. samm – välklambi käivitamine

A photographer takes a photo of a dog illuminated from the other side by a spotlight tube.
Katsetage kindlasti uut valgusvihu toru paari proovivõttega ja veenduge, et see toimib nii, nagu teile meeldib.

Speedlite’i välklamp tuleb käivitada kaugjuhtimisega, kasutades selleks teist kaamerale paigaldatud Speedlite’i välklampi või juhtmevaba päästikut. Paljudel Canoni kaameramudelitel on võimalik juhtida ühilduvaid Speedlite’i välklampe kaamera ülestõstetava välguga – mitte üksnes Speedlite’i käivitamiseks, aga ka võimsuse seadistamiseks. Tehke paar proovivõtet ja veenduge, et välklamp töötab.

4. samm – valguse paigutamine

A photographer, standing next to a spotlight tube on a tripod, attracts the attention of a dog.
Paigutage valgusvihu toru pildistatava küljele ja tehke paar proovivõtet. Valgusvihu toru on üsna kitsas, nii et õige asendi leidmiseks võib kuluda paar katset.
Riputage kontrastset värvi kangatükist või linast tehtud taust, et pildistatav korralikult esile tõuseks.

Tagantvalgustusega piltide tegemiseks paigutage Speedlite’i välklamp pildistatava taha ühele küljele, nurga alla pildistatava ja kaamera poole. Kuna valgusvihk on üsna kitsas, on oluline nurk õigesti paika sättida. Abi võib olla valguse modelleerimise funktsioonist Speedlite’i välklambil (hoidke all proovinuppu). Võite ka kasutada rakendust Canon Camera Connect, et käivitada proovivõtted kaugjuhtimisega nutitelefonist, reguleerides samal ajal välklambi asendit. Pildistage pildistatavat vastu tühja tausta – selleks sobib hästi riie või lina – ja kasutage kontrastseid värve, et pildistatav kenasti esile tõuseks.

5. samm – säri seadistamine

The settings display on the back of a Speedlite.
Tehke paar proovivõtet ja korrigeerige kaamera sätteid, kuni saavutate sobiva tulemuse.

Alustuseks seadistage kaamera manuaalse säriaja režiimile ning määrake ISO väärtuseks 100, säriajaks 1/200 s ja avaks f/8. Järgmiseks seadke välklamp käsitsi režiimile ja langetage väljund väärtusele 1/32. Tehke proovivõte. Kui pilt on liiga hele või tume, siis lihtsalt vähendage või suurendage välklambi võimsust, kuni tulemus paistab sobiv. Teatraalse külgvaates pildi tegemiseks pange pildistatav küljega enda poole ja alustage pildistamist.

3. Valmistage ise kottalus

Makrovõtteid tehes pole alati võimalik kasutada statiivi, eriti maapinnal pildistades, aga midagi mitmekülgset, nagu isetehtud kottalus, aitab kaamerat tasakaalustada ja saavutada paremaid tulemusi.

Vaja läheb järgmiseid vahendeid.

 • Vana püksipaar
 • Nõel ja niit või õmblusmasin
 • Kotitäis läätsesid, riisi või muud sarnast kuivtoitu
Kottalusest võib olla abi mitmesugustes olukordades. Saate sellele toetada objektiivi stabiilsemate piltide tegemiseks, kasutada seda kaamera pehmendusena maapinnal pildistades või paigutada selle autoaknale ajutise linnuvaatluspunkti loomiseks. Oma kottaluse valmistamine on väga kerge; vaja läheb vaid vanu pükse, nõela ja niiti (või õmblusmasinat) ning kotitäit läätsesid või muud sarnast kuivtoitu.

1. samm – lõigake püksisäär maha

A man using scissors to cut one leg off a pair of trousers. A man's hands using a sewing machine to sew up the opening of a trouser leg.
Lõigake vanadelt pükstelt maha üks säär; vaja läheb umbes 30 cm pikkust juppi.
Õmmelge õmblusmasina või niidi ja nõelaga jupp ühest otsast kinni.

Lõigake vanadelt pükstelt üks püksisäär maha. Vaja läheb umbes 30 cm juppi. Seejärel nõeluge või õmmelge masinaga üks ots kinni. Õmmelge kinni teine ots, aga jätke paarisentimeetrine ava.

2. samm – kallake sisse kuivtoit

Red lentils being poured into the opening at the top of a cut-off trouser leg.
Täitke kottalus kuivtoiduga, näiteks väikeste kaunviljade või riisiga, kuni kott on peaaegu täis.

Võtke kott läätsesid või muud sarnast kuivtoitu, nt riisi, ja valage see jäetud avast sisse (abi on lehtrist – selle saab hõlpsasti meisterdada A4-paberist). Täitke, kuni kott tundub peaaegu täis, seejärel nõeluge kotisuu kinni, et kuivtoit püsiks selle sees. Isetehtud kottalus on nüüd kasutamiseks valmis.

3. samm – tasakaalustage objektiiv

A photographer resting his lens on a beanbag on a garden chair, shooting purple flowers.
Isetehtud kottalus sobib suurepäraselt pikkade objektiivide toetamiseks ja kaamera rappumise vähendamiseks.

Kottalusest võib olla palju abi pikkade objektiivide stabiilsena hoidmisel. Pikemad objektiivid võivad olla hoidmiseks liiga rasked, samuti tähendab pikem fookuskaugus kitsamat vaatenurka, nii et igasugune liikumine võimendub. Kottalus aitab ära hoida rappumist pikema fookuskaugusega pildistamisel. Kui teie objektiivil on pildistabilisaator, nagu siin kasutatud objektiivil Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM, on käes hoides pildistamisel mõistlik ka see sisse lülitada.

4. samm – kasutage kottalust maapinnal pildistades

A Canon EOS 250D with a Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM lens rests on a homemade beanbag.
Madala nurga alt pildistamiseks võib olla keeruline õiget asendit leida, kuid kottalus on täiuslik vormitav tugi.

Kaamera paigutamine madalale maapinnale võib anda ebatavalise perspektiivi, aga nii madala nurga alt pildistamine võib olla keeruline. Abi võib olla isetehtud kottalusest, sest see toetab objektiivi kaadri sättimisel ja seda saab ka sobiva nurga alla vormida. Ülestõstetava ekraaniga kaamera, nagu siinne Canon EOS 250D, on samuti kasulik, kuna nii madala nurga all on keeruline kaadris kompositsiooni sättida. Võite kasutada ka rakendust Canon Camera Connect, millega saate kontrollida kaamerat telefoni kaudu.

5. samm – jälgige liikuvaid objekte

Kottaluse toel saate jälgida mesilase liikumist …
… hoides samal ajal kaamerat stabiilsena.

Liikuvate objektide, eriti niisuguste väikeste aiaelanike nagu mesilaste jälgimine pika objektiiviga võib olla keerukas. Kuna kottalus toetab kaamerat, aga ei lukusta seda paika, aitab see kõike stabiilsena hoida, kuid jätab teile ruumi liikumist jälgida. Liikuvate objektide jaoks on ka oluline seadistada automaatteravustamine. Objektide jälgimise reaalajavaatega kaameral Canon EOS 250D on lihtne mesilasi teravustada, nagu siin.

Autor: James Paterson

Seotud artiklid
Set up your own home studio

KODUSED PROJEKTID

Looge endale kodune stuudio

Tutvuge välgu kasutusvõimalustega ja õppige jäädvustama vapustavaid portreesid ka väikese eelarvega.

A woman standing in front of shuttered windows touches a paper star hanging from the ceiling.

TOAS PILDISTAMINE

Kolm toas pildistamise ideed loomingulisteks ülesvõteteks kodus

Õppige tundma oma kaamerat ning saage teada, kuidas jäädvustada portreesid, makrovõtteid ja intervallvideoid.

A woman using a EOS 850D to photograph a wooden vase on a table, lit by an LED light.

TOOTEFOTOGRAAFIA

Kuidas oma tootefotosid paremaks muuta

Lugege, kuidas auhinnatud väikeettevõtte omanik Sophie Sellu on kasutanud tootefotograafiat oma kasuks.

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde