VALGUSTEHNIKAD

Valgusega maalimise fotograafia juhend algajale

Valgusega maalimine ei ole nii keeruline, kui võite arvata, ning selleks on vaja vähe erivarustust. Lõbutsege katsetades ja looge nende näpunäidete abil suurejoonelisi pilte.
Lähivõte naisest, kelle nägu katavad värvilised valgusjadad, pildistatud Canon EOS R6-ga.

Valgus on fotograafia kõige olulisem osa, kuid lõbu ei pea lõppema päikese loojumisega. Võite taskulambi või mõne muu valgusallikaga ka pimedas välja minna ning ise pilte maalida, liigutades valguseid, et luua mis tahes kujundeid, mis teile meeldivad. Neid kujundeid ei ole võimalik reaalajas näha, kuid pika säriga saate need kaameraga jäädvustada ning luua ainulaadseid pilte. Seda tehnikat nimetatakse sageli valgusega maalimiseks.

Mis on valgusega maalimine?

Pika säriga jäädvustatud pilt liiklusest on tekitanud tiheda liiklusega teele punased ja valged valgusjadad.

Pika säriga saab muuta liikuvate autode esi- ja tagatuled valgeteks ja punasteks jadadeks. Valgusega maalimisel kasutatakse sama tehnikat, kuid valgusallikat kontrollite teie. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 15-35mm F2.8L IS USM: 28 mm, 124 s, f/16 ja ISO400. © Lorenz Holder – Canoni saadik

Liikumises peitub võlu. Võibolla olete näinud valgusjadadega fotosid. Need on harilikult tehtud pimedal ajal liiklust pildistades, kui autod ja muud sõidukid jätavad teedel sõites pildile punased ja valged valgusjadad. Valgusega maalimine põhineb samal põhimõttel, kuid viib selle loomingulisemale tasemele ning annab teile juhirolli.

Just nagu valgusjadadega, peate kasutama pikka säri, mis annab teile piisavalt aega kogu valgusallika liikumise jäädvustamiseks. Liigutus ise võib olla milline tahes – kasutage pildi maalimiseks valgeid või värvilisi valguseid.

Mida edukaks valgusega maalimiseks vaja on?

Naine poseerib Canoni kaamera ees ja mees hoiab ta pea taga valgust.

Pika säriajaga pildistades on statiiv väga kasulik, kuna sellega saate vältida kaamera värinat ja subjekt või pildi taust jäävad teravaks.

Kui ühendate kaamera rakenduse Canon Camera Connect abil telefoni või tahvelarvutiga, saate kaamerat kaugelt juhtida ning näete kohe ka ekraanilt, mis objektiivi paistab, nii et saate veenduda, et teie valgusega maalitud pildi kompositsioon on õige ja täidab kaadri.

Kuigi valgusega maalimine seisneb peamiselt liikumises, soovitame kasutada hämaralt valgustatud tausta, et see jääks pildil terav. Seega tuleb kaamera kinnitada statiivile või mõnele muule stabiilsele platvormile. Kui teie objektiiv on varustatud optilise pildistabilisaatoriga (IS), soovitame selle üldiselt pika säriga pildistamiseks välja lülitada. Uusimad kaamerad tuvastavad kaamera statiivile kinnitamise ja lülitavad pildistabilisaatori ise välja.

Nagu iga fototehnika, nõuab valgusega maalimine veidi harjutamist. Soovitame plaanida tulevasi kaadreid enne päikeseloojangut, et saaksite vaadata, millised kompositsioonid kõige paremini sobivad. Kui väljas läheb pimedaks, kinnitage kaamera statiivile ja lülitage reaalajavaate režiimile, et vaadata kaadrit tagumiselt LCD-ekraanilt.

Erinevad keskkonnad võivad valgusega maalitud piltidele erineva ilme ja õhkkonna tekitada. Kui kasutate tumedal taustal võrdlemisi lühikest säriaega (nt 10 sekundit), jääb see harilikult lõplikul pildil tumedaks ning toob tähelepanu lambiga tekitatud kujunditele. Pikem säriaeg öise linnamaastiku või muu valgustatud tausta pildistamisel võib kompositsioonile konteksti lisada ning koha ja ruumi tunnetuse tekitada.

Hea tava on pika säriga pildistamisel kaamerat mitte puutuda – isegi kui see on statiivile kinnitatud – nii väldite vibratsioonist tekkivat hägusust.

Kuidas kaamerat seadistada?

Inimene seisab pimeduses ja keerutab taskulampe, et luua punaseid ja valgeid valgusjadasid.

Kui olete kaamera statiivile või kindlale pinnale seadnud, lülitage kaamera käsitsirežiimile (M) ja seadistage ISO väärtusele 100 ning väike ava, näiteks f/11 või kõrgem. Katsetage erinevate avade ja säriaegadega, enne kui saate aimu, kuidas erinevad sätted tulemusi mõjutavad, ning vaadake pidevalt oma jäädvustused kaamera tagakuvalt üle. Pidage meeles, et pildid võivad pimeduses kaamera ekraanilt paista heledamad kui need on, nii et soovitame seda silmas pidades ekraani heledust reguleerida.

Mitmete öiste kaadrite puhul soovitatakse kasutada laia ava väikese f-numbriga ja suurt ISO sätet, nii saate iga liigutuse kiire säriajaga pildile. Valgusega maalimisel kehtib vastupidine, sest liikumine on peamine, mida soovite jäädvustada.

Valige kaameral käsitsivõtterežiim (M) ja kasutage madalat ISO, väärtusel ligikaudu 100 kuni 200. Valige kitsas ava, ligikaudu f/11 ja seadistage säriaeg kusagile 10 ja 30 sekundi vahele, sõltuvalt sellest, kui palju aega teil valgusega maalimiseks vaja on.

Ka fookuskaugus tuleb käsitsi määrata, nii et valige MF-režiim. Eelteravustage piirkonda, kus hakkate valgusmaali loomiseks lampi kasutama. Mitmetel kaameratel saate lubada ka käsitsi teravustamisabi (MF teravustamisabi), mis on visuaalne abivahend, mis näitab, millised pildi osad on kõige teravamad.

Hea loominguline näpunäide on valida valge tasakaalu seadistus käsitsi. Kasutades näiteks seadistusi päevavalgus (Daylight), pilvine (Cloudy), vari (Shade) või volframlamp (Tungsten), mõjutab see valguse värvitemperatuuri ning tekitab järk-järgult soojema või jahedama efekti. Kui see on teie kaameraga võimalik, jäädvustage RAW kvaliteedirežiimis, mis võimaldab muuta valge tasakaalu sätteid fototöötlustarkvaras, nt Canon Digital Photo Professional.

Alustage lihtsalt – kasutage meie soovitatud kaamera sätteid ning taskulampi või nutitelefoni valgust ja looge tavalisi kujundeid või kirjutage oma nimi. Võite avastada, et peate soovitud tulemuse saavutamiseks kasutama lühemat või pikemat säriaega või laiemat või kitsamat ava. Eksperimenteerige sätetega ja saate varsti aimu, mis kõige paremini toimib.

Milline subjekt ja valgusallikas valida?

Taskulamp, mille külge on kleebitud erinevat värvi topsid.

Kui teil ei ole kodus värvilist taskulampi, saate selle hõlpsasti teha, kasutades värvilisi plasttopse või sarnaseid värvilisi esemeid nagu väikeseid toidukarpe, salvrätte või värvilisi lambikesi.

Tulbid aias, mida raamivad valgusjooned.

Kui kasutate kaamerat samal ajal, kui teised inimesed maalivad valgusega, kasutage enam kui 30-sekundilist aegvõtte režiimi ja katke objektiiv aeg-ajalt mütsi või mõne muu esemega. Nii saate luua kompositsiooni eraldiseisvate segmentidena ega pea kõike ühes pidevas järjestuses jäädvustama. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 90D ja objektiiviga Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM: 71 mm, 83 s, f/22 ja ISO100.

Kasutage harjutamiseks aeda ning pildistage lilli, puid või mis tahes muid fotogeenilisi taimi. Kui soovite loomingulisem olla, kinnitage taskulambi külge värvilised plasttopsid või salvrätt ja looge nii valguspulk, mida saate värvitriipude ja kujundite tekitamiseks lehvitada.

Valgustage taskulambiga põhisubjekti ja iseteravustage see. Kui see on tehtud, lülituge MF-režiimile, nii et fookuskaugus lukustuks. Kui säritus peab kestma kauem kui 30 sekundit, valige aegvõtte režiim, kui see on teie kaameral olemas.

Käivitage säri ja hakake taskulambi või muu valgusallikaga kaadrisse lehvitama. Värvilised ja pidulikud tulukesed võivad loomingulisust lisada. Võite neid või teisi valgusallikad teiste objektide taga lehvitada, et tekitada siluette. Kui soovite lisada valgust ühte kindlasse kohta, siis suunake taskulamp paariks sekundiks sinnapoole ning liikuge seejärel värvilise tausta loomiseks lillepeenarde ja teiste piirkondade juurde.

Pika säriga pilt sinistest valgusjadadest, mis on loodud sisse ja välja suumimisega.

Veel üks võimalus valgusega maalimiseks on jäädvustada staatilisi valguseid ja pika säri ajal valgusjadade loomiseks kaamerat liigutada. Proovige keerata kaamera portreeasendist maastikuasendisse või tehke ring peale. Teistsuguse valgusjada tekitamiseks võite suumobjektiivi kasutamisel ka sisse ja välja suumida. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 5D Mark III (mille järeltulija on nüüd Canon EOS 5D Mark IV) ja Canoni objektiiviga EF 70-200mm f/2.8L IS II USM lens (mille järeltulija on nüüd Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM): 135 mm, 0,6 s, f/22 ja ISO200.

Peaaegu täispikkuses foto naisest, kes on ümbritsetud mitmete valgusjadadega.

Valgusega maalimise ja loomingulise portreefotograafia kombineerimine on sotsiaalmeedias väga populaarseks muutunud. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM: 44 mm, 13 s, f/16 ja ISO100.

Mõnikord on vähem rohkem. Väga ereda taskulambi kasutamine võib tunduda hea mõte, kuid rahulikumad valgusallikad toimivad sageli paremini. Otse objektiivi suunatud võimsad valgused võivad põhjustada helkimist ning väiksema intensiivsusega taskulambid aitavad seda vältida. LED-teeküünlad ja värvilised LED-id võivad samuti hästi sobida ning vilkuvad LED-valgused tekitavad alternatiivse efekti katkendlikest kriipsudest.

Kaasake kindlasti ka sõbrad ja pereliikmed, et nad saaksid huvipakkuvaid piirkondi taskulambiga valgustada. Üks taskulamp ei pea katma kogu objekti, kuna võite seda säritamise ajal liigutada, et valikuliselt valgust erinevatele kohtadele suunata. See võib toimida eriti hästi öiste linnamaastike huvipunktide valgustamiseks.

Täiendavad taskulambid või muud valgusallikad võivad olla hea võimalus enese või teiste inimeste pildile paigutamiseks. Võite ka sõnu kirjutada või kujundeid maalida, näiteks tähti ja südameid. Veel üks võimalus on kombineerida pikka säri lühikese Canon Speedlite’i pulseerimisega, et saaksite portree või muu esiplaanil oleva objekti jaoks õige särituse, kuid siiski ülejäänud säri jooksul valgusega maalida.

Enda lõbuks pildistamisel võib valgusega maalimine olla mõnus võimalus oma loovuse väljendamiseks. Selleks pole vaja kulukaid kaameraid, objektiive ega tarvikuid. Vajate vaid veidi aega, et põhiteadmised selgeks teha. Varsti aga avastate, et jäädvustate tõeliselt ainulaadse ilme ja tunnetusega eripäraseid fotosid.Autor: Matthew Richards

Seotud tooted

Seotud artiklid