MAKROFOTOGRAAFIA

Lähivõtete tegemine toidufotograafias

Canoni makroobjektiivide vapustav selgus aitab avastada ja jäädvustada igapäevaste objektide tillukesi peidetud maailmasid.
Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõte kahest puuviljakommist, mille peale on moodustunud suur pisarakujuline suhkrutükk, jäädvustamiseks on kasutatud kaamerat Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiivi.

Kui mõelda makrofotograafia peale, siis ei pruugi toit tihti traditsioonilisemate teemade, näiteks putukate ja lillede kõrval meeldegi tulla. Siiski on toidufotograafia puhul uskumatult palju võimalusi ja paljud võimalikud subjektid on kättesaadavad teie enda kodus. Lisaks ei pea te suurepäraste tulemuste saavutamiseks muretsema ilusa ilma ega subjekti liikumatult püsimise pärast.

Siiski ei saa öelda, et alati on lihtne näiteks kasvõi lõunasöögist kujutlusvõimet arendavaid pilte teha. Teistsugune lähenemisviis toidufotograafiale on makroobjektiivi kasutamine, et jäädvustada pilt võimalikult lähedalt ja luua hämmastavad abstraktid, mis suudavad vaatajat paeluda. Samuti võite valida fookuse virnastamise tehnika, mille kasutamine on nüüd lihtsam kui iial varem tänu Canoni uusimate kaamerate, näiteks Canon EOS R10 uuenduslikele funktsioonidele.

Makrofotograaf Matt Doogue osales meie toidufotograafia väljakutses. Ta on rohkem harjunud kasutama makrofotograafiat välitingimustes, spetsialiseerudes putukate, taimede ja seente pildistamisele, nii et siseruumidesse jäämine ning subjektide jäädvustamine köögis kujunes põnevaks kogemuseks, mis pani teda makrofotograafiat hoopis uue nurga alt vaatama.

Siinkohal jagab ta mõningaid nippe, mille avastas.

1. Otsige tekstuure, vorme, värve ja mustreid

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõte salveilehest, millel on näha kõik leherootsu detailid, jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga.

Tänu toidu lähivõtete tegemisele õnnestus Mattil jäädvustada kõik salveilehe rootsudetailid. Pildistatud kaameraga Canon EOS R10 ja objektiiviga Canon 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga: 1/60 s säriaeg, f/6,3 ja ISO 400. © Matt Doogue

Värviline makrovõte kihisevast lintmaiustusest, mille jäädvustamiseks on kasutatud Canoni EOS R10 kaamera 1 : 1 suurendust ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiivi.

Matt polnud enne toidu lähivõtete tegemisele mõelnud. „Otsin fotograafiaalase inspiratsiooni leidmiseks alati mõnda uut väljakutset,“ ütleb ta. „Sain teiste makrosubjektide pildistamisest palju inspiratsiooni, nii et mõtlesin – miks mitte katsetada ka toiduga?“

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõtete jaoks sobib väga hästi toit, millel on huvitav tekstuur, muster, värv või kuju. „Kõik suhkruga kaetud toidud on suurepärased, sest suhkrukristallid näevad lähivõtete tegemisel välja nagu teemantid,“ ütleb Matt. „Suuremal osal maiustustel on sellised tekstuurid, kühmukesed ja kujud, mida on hea kasutada, samuti on maiustused tihti erksat värvi – näiteks punased, kollased, roosad ja rohelised.“

„Peale selle on köögiviljadel, näiteks lillkapsal, kapsal ja isegi sibulatel huvitav struktuur. Mida looduslikum toode, seda parem sümmeetria, samal ajal kui tehislikud tooted nagu maiustused võivad tagada paremad abstraktsed tulemused.“

2. Arvestage valgusega

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõte lutikujulisest suhkrumaiustusest, valgustust on kasutatud keskel asuva musta augu rõhutamiseks, jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga.
Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõte lutikujulisest suhkrumaiustusest, valgustust on kasutatud augu kõrval olevate kristallide esiletoomiseks, jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga.

Ülalt langeva valgusega

Valgustatud küljelt

Matti jaoks mängib valgus makrofotograafia tööde puhul olulist rolli, kuid toit erineb märkimisväärselt tema tavapärastest subjektidest. „Ma ei hajutanud valgust üldse nii palju kui läikivate objektide, näiteks põrnikate puhul,“ ütleb ta.

Käesoleva projekti jaoks soetas Matt väikese taskukohase stuudio hajutuskarbi, kuid võite selle alati ka ise meisterdada. Samuti kasutas ta LED-tulesid subjekti elementide esiletoomiseks.

„Võimalik on luua ka seeria, mille puhul näeb iga pilt täiesti erinev välja,“ lisab Matt. „Näiteks lutikujulise suhkruga kaetud maiustuse puhul on tegemist ümmarguse ringiga, mille sees on must auk, kuid kui kasutada valgust iga kord erineva nurga alt, võib see sama kaamera ja objektiivi kasutamise korral täiesti teistsugune välja näha.“

Kui tehisvalgust ei ole saadaval, siis kasutage loomulikku valgust – eelkõige siis, kui teil on võimalus pildistada toitu akna lähedal loomuliku valguse käes. Ka koduse fooliumist valmistatud reflektori kasutamine võib aidata subjekti valgustada.

3. Valige toidufotograafia jaoks õige makroobjektiiv

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõte vaarikast, mille puhul on esile toodud iga vilja väikesed varred, jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga.

Värske vaarika täieliku suurendusega jäädvustatud lähivõte, varjude ja vormi lisamiseks on kasutatud parempoolset ülalt tulevat valgustust ning veidi ka tagantpoolt tulevat valgustust. Tegemist oli esimese korraga, kui Matt kasutas pildistamiseks Canoni EOS R10 kaamerat, mille funktsioonid avaldasid talle väga muljet. „Pildikvaliteet on nii taskukohase hinnaga kaamera puhul suurepärane,“ ütleb Matt. „See on hämmastav.“ Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga ning 1/60 s säriajaga, samuti f/7,1 ja ISO 1250 juures. © Matt Doogue

Kuigi toitu saab pildistada mitmete erinevate objektiividega, siis kasutage kõige paremate ja detailsemate tulemuste jaoks objektiivi, millel on „macro“ märgistus.

Erinevate eelarvete ja pildistamisstiilide jaoks on palju valikuid. Canoni 85 mm F2 MACRO IS STM RF-objektiiv on fantastiline valik, sest see on kerge ja lähedalt teravustamise kaugusega. Suurendus on 0,5-kordne, kuid saate ikkagi detailseid võtteid jäädvustada, samuti ka veidi tagasi tõmmata, et näidata soovi korral rohkem konteksti. Suurema eelarvega inimestele, kes soovivad võimalikult lähedale pääseda, sobib suurepäraselt RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM, mis tagab 1,4-kordse suurenduse ebamaiste abstraktsete võtete jaoks.

Parimate nõuannete jaoks tutvuge makrofotograafia parima algajate komplektiga ja parimate Canoni objektiividega toidufotograafia jaoks. Samuti võite kasutada Canoni käepärast objektiivileidja tööriista, mis esitab soovitused vastavalt teie kaamerale, pildistamisžanrile ja teie jaoks kõige väärtuslikematele funktsioonidele.

4. Proovige fookuse virnastamist

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõte meekärjest, millel on näha ühtlaseid õhumulle, jäädvustatud Canoni EOS R10 kaamera ja 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga.

Täieliku suurendusega jäädvustatud meekärjega šokolaadibatoon, varjude ja kontrasti lisamiseks on valgustatud ülemist parempoolset osa ja veidi ka tagumist poolt, samuti on kasutatud pildistamiseks statiivi ning kaamerasisest fookuse virnastamist, et tagada pildi iga osa teravustamine. „Toidu pildistamine on fookuse virnastamise harjutamiseks suurepärane valik,“ ütleb Matt. „Kodus on võimalik eksperimenteerida ja uurida, kui mitu virna (pilti) on soovitud teravussügavuse jaoks vaja.“ Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10, millel on Canon 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiv ning säriaeg 1/60 s, f/7,1 ja ISO 1250. © Matt Doogue

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõte tagantpoolt valgustusega meekärjest, mis loob õhumullide abil hõõguvate süte efekti, jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga.

Veel üks meekärg, seekord tagantpoolt valgustusega, mis jätab hõõguva tule mulje, järjekordselt on kasutatud kaamerasisest fookuse virnastamist. „EOS R10 abil on fookuse virnastamine palju lihtsam,“ on Matt vaimustunud. „Tavaliselt virnastan käsitsi, kuid EOS R10 abil oli see niivõrd lihtne. Vaid paari minutiga saan tehtud kõik, millele tavaliselt kuluks tunde.“ Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga ning 1/50 s säriajaga, f/7,1 ja ISO 250 juures. © Matt Doogue

Fookuse virnastamine on tehnika, mille puhul on kokku koondatud erinevate teravustamispunktidega jäädvustatud pildid. Võite teha seda käsitsi, kasutades näiteks sügavuse liitmise tööriista, mis on saadaval Digital Photo Professionali (DPP) tarkvaraga, kuid mudelite Canon EOS R10 ja EOS R7 puhul on võimalik kasutada kaamerasisest funktsiooni.

„See säästab nii palju aega,“ ütleb Matt. „Mudeliga EOS R10 sain teha ühe minuti jooksul 100-pildilise fookuse virnastuse ja seejärel pilti kaamerasiseselt kiiresti töödelda. Kui olen varem sama tehnikat proovinud, pidin ostma uue tipptasemel arvuti selleks, et pildifaile pilditöötlustarkvara abil kokku liita. Nüüd saan kasutada EOS R10 kaamerat liitpildi loomiseks ja üksiku pildifaili kiireks töötlemiseks, mistõttu olen huvitatud sellise tehnika sagedasemast kasutamisest.

„Lisaks sellele tagab kaamera ka üksikud pildid. See on suurepärane valik juhul, kui otsustate hiljem, et ei soovi „tervet virna“ – näiteks siis, kui soovite esiplaanile rohkem pehmust. Tänu kõikide failide tagamisele on teil vabadus ja loovus kõike endale meelepärasel viisil kohandada.“

Kõikidel EOS R süsteemi kaameratel on ka käsitsi teravustamisabi kuvamise võimalus, mis kasutab pildi fookuses olevate alade esiletõstmiseks eredaid värve.

5. Uurige erinevaid subjekte

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõtted suhkrukristallidest puuviljakommil, jäädvustatud Canoni EOS R10 kaamera ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga.

Tänu subjekti vaatamisele makroobjektiiviga sai Matt näha sellise struktuuri ilu. Täieliku suurenduse kasutamisel on puuviljakommi pind täiesti äratundmatu. Pildistatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga ning 1/60 s säriajaga, samuti f/7,1 ja ISO 250 juures. © Matt Doogue

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõte kolmest puuviljakommist, millest keskmise puhul on hõõguva efekti loomiseks kasutatud tagantpoolt tulevat valgustust, jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga.

Pilt loodi kolme puuviljakommi abil, kaks külgmist kommi ulatumas üle allpool oleva tagantvalgustusega kommi. „Esmalt proovige makrofotograafiat elutute objektidega,“ ütleb Matt. „Harjutage valguse kasutamist ja kaamera kasutusviise. Kodune toidufotograafia sobib selle jaoks täiuslikult.“ Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 100 mm F2.8L MACRO IS USM RF-objektiiviga ning at 1/60 s säriajaga, f/7,1 ja ISO 250 juures. © Matt Doogue

Juhul kui te pole enne toidufotograafiaga tegelenud, võib aeglasem tegutsemine ja rohkem läbimõeldud tööviis väljakutseks osutuda. Samal ajal võib see avada teie silmad subjekti uuele nägemisviisile, mis tagab võimaluse uutmoodi piltide loomiseks ja fotograafia mõtestatud poole uurimiseks.

„See kogemus hämmastas mind, eelkõige puuviljakommide pildistamine,“ ütleb Matt. „Toidumaailm neelas mu endasse. Supermarketis valid lihtsalt tooted välja, paned need kodus korvi ja sööd ära, kuid tegelikult ei vaadata neid nii põhjalikult ning nende keeruline disain jääb märkamata, eelkõige kehtib see looduslike toodete puhul. Paljud kunstiteosed on loodusest inspireeritud, mis on täiesti arusaadav, kui jäädvustate lähivõtte ja näete suurepäraseid looduse loodud kujundusi ja struktuure.“

6. Looge intrigeerivaid pilte

Makroobjektiiviga jäädvustatud lähivõte punase kapsa viilust, jäädvustamiseks on kasutatud kaamerat Canon EOS R10 ja Canoni RF 85 mm F2 MACRO IS STM RF-objektiivi.

„Eelnevalt ei mõelnud ma kunagi, et toit võiks olla makrofotograafia subjektiks, kuid nüüd näen, et see on kindlasti võimalik,“ ütleb Matt. „Mind hämmastasid täielikult mustrid, tekstuurid ja abstraktne kunst, mida on võimalik luua.“ Jäädvustatud kaameraga Canon EOS R10 ja Canoni 85 mm F2 MACRO IS STM RF-objektiiviga ning 1/60 säriajaga, f/7,1 ja ISO 250 juures. © Matt Doogue

Lähivõtete abil loodud abstraktid annavad teile supervõime – võime oma fotode abil kütkestada ja intrigeerida. Võite luua ka sõprade, pereliikmete või sotsiaalmeedias jälgijate jaoks „toidu äraarvamismänge“.

„Saatsin puuviljakommi pildi [päise kujutis] kahele geoloogile,“ ütleb Matt. Palusin neil arvata, millise kivimiga on tegu. Nad pakkusid erinevaid variante alates roosast kvartsist ja muudest kivimitest. Nad isegi vaidlesid veidi omavahel selle üle, millise kivimiga on tegu.“

„Pärast seda, kui pildistasin kapsast, ütles keegi minu perekonnast, et nad ei soovi lähivõttel nähtud detailide tõttu enam kunagi kapsast süüa.“

Sarnaselt muude kunstivormidega on ka fotograafia eesmärgiks vaatajas tundeid tekitada, sõltumata sellest, kas tegemist on üllatuse, näljatunde või siinsel juhul vastikustundega. Kui see paneb teid tundma tugevaid tundeid, siis on eesmärk täidetud.

Toidufotograafiaga katsetamine on avanud Matti silmad loominguliste võimaluste osas. „Tahan lisada oma fotograafialoomingule kindlasti rohkem looduslikke elemente ning taimede, lehtede ja lillede sümmeetriat,“ ütleb ta. „Samuti õpin lähemalt tundma seeni ja samblikke ning puude ja puukoorte mustreid. Kui suudan muuta puuviljakommi väljanägemise kristalse maali sarnaseks, siis suudan kindlasti ka tavapäraste subjektidega midagi hämmastavat korda saata.

Matt korraldab ka õpikodasid ja kursuseid ning käesoleva väljakutsega tegelemine on andnud talle uusi ideid. „Enne soovitasin alati kodus harjutamiseks lilli osta, kuid nüüd soovitan selleks kindlasti toitu, sest kõik nähtu hämmastas mind.“

Autor: Astrid Pitman

Seotud tooted

Seotud artiklid

 • MAKROFOTOGRAAFIA

  Parim makrofotode stardikomplekt

  Kaamerate, objektiivide ja tarvikute valimine detailiderohke makrofotograafia jaoks.

 • MAKROFOTOGRAAFIA

  Makrofotograafia võimaldab teil avastada põnevaid detaile

  Jagame teiega nelja nutikat nippi, kuidas makrofotograafiaga alustada ja lihtsatest objektidest imelisi pilte luua.

 • FOTOGRAAFIA PÕHITÕED

  Fookuse virnastamine algajatele

  Fotograaf Matt Doogue selgitab, kuidas Canoni fookuse virnastamise tööriistad aitavad teil jäädvustada makrofotosid ja maastikud läbiva teravusega.

 • VIDEO

  Kuidas jäädvustada kvaliteetseid toiduvideoid nagu professionaal?

  Tänu hämmastavatele toiduvideotele on Jessica Bakes Cakes kogunud rohkem kui 100 000 jälgijat. Siinkohal selgitab ta, kuidas toiduvideote tegemise tõeliselt selgeks õppida.