MUSTVALGE FOTOGRAAFIA

Temaatiline ja ajatu: avastage loominguline mustvalge fotograafia

Alates maastiku- ja portreefotodest kuni pulma- ja loodusfotodeni – lugege meie eksperdi nõuandeid ja soovitusi, kuidas jäädvustada mustvalgeid fotosid mis tahes stsenaariumi korral.
Mustvalge pilt suures ruumis liikuvast balletitantsijast. Läbi avatud akna paistavad päikesekiired.

Hea mustvalge fotograafia draamat, emotsioone ja kirge, kuid ka ajatut kvaliteeti, mida värvilistes piltides nii kerge saavutada ei ole. Seepärast on mustvalge lähenemine väga populaarne näiteks portree- ja pulmafotograafia juures. Kuid monokroomset efekti (ehk ühevärvilist tulemust) saab kasutada ka kuju, tekstuuri, toonide ja detailide rõhutamiseks. Seepärast sobib mustvalge fotograafia ka maastiku, arhitektuuri, tegevuste ja spordialade jäädvustamiseks (ja paljuks muuks).

Suurepäraste mustvalgete fotode loomine võib tunduda esialgu veidi keerulisena, kuna me oleme harjunud maailma värvilisena nägema. Altpoolt leiate ekspertide nõuanded parimate tulemuste saavutamiseks.

Mis on mustvalge fotograafia?

Lähivõte suurest apelsinist ja valgest spiraalsest teokarbist.

Kaks teokarbist tehtud pilti, millest üks on värviline ja teine mustvalge. Mustvalge pildi puhul tõmbab tähelepanu kogu teokarp ja värvilise puhul ainult selle tipp. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 250D ja Canoni objektiiviga EF-S 60mm f/2.8 Macro USM: 1/640 s, f/5 ja ISO200.

Mustvalge lähivõte keerulise spiraaliga teokarbist.

Milline foto teie arvates mõjuvam on: värviline või mustvalge? Mis puudutab fotograafiat, siis ilu on vaataja silmades – seal ei ole õiget ega vale vastust. Eksperimenteerimine on osa lõbust.

Mustvalgete fotode loomiseks on kaks võimalust: võite pildistada värvilisi fotosid ja muuta need järeltöötluses mustvalgeteks või valida kaamera pildistiilide menüüst monokroomse efekti, mis võimaldab teil jälgida lõpptulemust läbi kaamera LCD-ekraani või elektroonilise pildiotsija.

Pidage meeles, et stseen, mis näeb värvilisena hea välja, ei pruugi töötada mustvalgena ja vastupidi. Näiteks punased roosid tõusevad rohelisel taustal väga hästi esile, kui pildistate neid värvilisena. Kui sama asja aga monokroomsena pildistada, on nii punased kui ka rohelised toonid sarnast halli värvi.

Aja jooksul on võimalik õppida maailma monokroomsena „nägema“, aga meie juhiste abil saate seda protsessi veidi kiirendada. Üldiselt vajavad mustvalged pildid efektsema tulemuse jaoks suuremat kontrastsust. Pildistage ühte stseeni kaks korda – kõigepealt värvilisena, siis mustvalgena ning seejärel võrrelge neid pilte.

Mustvalge fotograafia puhul on soovitatav pildistada RAW formaadis, kuna see võimaldab võrreldes JPEG failidega Canoni tarkvaras Digital Photo Professional (DPP) suuremat paindlikkust piltide järeltöötlemiseks. Kui seadistate kaamera RAW failide salvestamisele, saate alles hoida kõik pildi värviandmed – seda isegi siis, kui jäädvustate monokroomselt.

5 nõuannet mustvalge fotograafia jaoks

  • Kasutage väikest ava ja võimalikult madalat ISO-valgustundlikkust
  • Kontrollige kaamera histogramme
  • Eksperimenteerige filtritega
  • Jäädvustage RAW formaadis ja tutvuge kaamera valikutega
  • Suurendage mustvalgete piltide kontrastsust

Mustvalge pilt trepil seisvast üllatunud näoga pruudist. Naise kõrval seinal on näha naiste varjusid, kes üritavad õhku visatud lillekimpu kinni püüda.

Värvid võivad tõmmata vaataja tähelepanu portree- ja pulmafotode loomulikult ilult, kuid monokroomne efekt võimendab seda. Lisaks võimaldab see luua toreda valgusmängu, nagu võib näha selle pildi juures. Jäädvustatud Canoni kaameraga EOS 6D (mille järeltulijaks on Canon EOS 6D Mark II), Canoni objektiiviga EF 24mm f/1.4L II USM, Canoni Speedlite’i välguga 600EX-RT (mille järeltulijaks on Canon Speedlite 600EX II-RT) ja Canoni Speedlite’i saatjaga ST-E3-RT: 1/100 s, f/1.8 ja ISO3200. © Fabio Mirulla

Mustvalge lähivõte beebi näost. Kaamera fookus on suunatud lapse ripsmetele.

Üldiselt sobib mustvalge efekt portreefotodele suurepäraselt. Selle põhjuseks peetakse seda, et värvide puudumine aitab hoida vaataja tähelepanu subjektil endale. Selle foto teebki tähelepanuväärseks selle lihtsus. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/160 s, f/2.8 ja ISO200. © Helen Bartlett

Mustvalget efekti kasutatakse tihtipeale pulmafotograafias, kuna see rõhutab emotsioone ja dramaatilisust. Lisaks aitab monokroomne lähenemine suunata vaataja tähelepanu näoilmetele ja põhielementide detailidele ja kujule – alates abielusõrmustest ja kingadest kuni pruudikleidi ja pulmakohani.

Mustvalge fotograafia sobib suurepäraselt kokku portreefotograafiaga. See võib olla seotud sellega, et paljud eelmise sajandi portreed olid just mustvalged ja me oleme sellega harjunud. Suureks abiks on kõrvalvalguse lisamine, kuna see loob suurema kontrasti valguslaikude ja varjude vahele.

Mustvalge loodus- ja loomafotograafia

Mustvalge lähivõte kaamerasse piiluvast jaanalinnust.

Pildi mustvalgeks muutmine aitab rõhutada jaanalinnu näol olevaid sulgi, mistõttu paistavad need justkui karvadena. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R6 ja Canoni objektiiviga RF 600mm F11 IS STM: 1/5000 s, f/11 ja ISO1600. © John Dickins

Mustvalge foto talvisest metsastseenist, mida raamivad lumised puud.

Mustvalge efekt võib muidu igavavõitu subjekti mõjuvamaks muuta. Pildistatud Canoni kaameraga PowerShot G7 X Mark III: 1/500 s, f/2.8 ja ISO400. © Helen Bartlett

Paljude maastikupiltide juures mängib olulist rolli erksinine taevas või loojuva päikese soojad punased toonid. Lisaks sõltuvad paljud loodusfotod loomade ja taimede rikkalikest toonidest. Mustvalged maastikufotod tekitavad aga dramaatilisema tulemuse ning mustvalged loomapildid aitavad esile tõsta loomade, putukate ja taimede ilusaid detaile.

Kõige olulisem on saada aru, millised pildid mustvalgena kõige paremini töötaks. Tuleb leida see „miski“, mis värvide eemaldamisel pildi paremaks muudab, nii et enne monokroomse efekti rakendamist küsige endalt „Kuidas see tulemust parandab?“.

Otsige fotosid, kus värvid ei mängi olulist rolli või kus värvid hoopis segavad subjekti. Väga hea tulemuse annab see, kui valite maastikufoto, mille meeleolu või intensiivsust mõjutavad valgus ja varjud, kuna monokroomne efekt aitab seda dramaatilist kontrastsust veelgi rõhutada. Loodusfotograafid peaksid keskenduma mustritele ja detailidele, mida värvide eemaldamine esile tuua võiks – nagu vana puu koor või linnusulgede ilus tekstuur.

Mustvalge maastiku- ja arhitektuurifotograafia

Mustvalge foto viljatul maastikul olevatest raagus puudest.

Kurva meeleolu ja pilvise taevaga maastikupiltide puhul aitab mustvalge efekt dramaatilisust veelgi rõhutada. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 24-105mm F4L IS USM: 105 mm, 1/320 s, f/6.3 ja ISO100.

Mustvalge foto altpoolt jäädvustatud betoonhoonest, millel olevad varjud tekitavad geomeetrilisi kujundeid.

Mustvalge efekt eemaldab arhitektuurifotodelt segavad värvid ning aitab rõhutada subjekti kuju ja tekstuure. Pildistatud Canoni kaameraga EOS 90D ja Canoni objektiiviga EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM: 31 mm, 1/250 s, f/8 ja ISO 100.

Üldiselt sobivad maastikufotod mustvalge fotograafia jaoks väga hästi. Eriti hea tulemuse annavad värvivaesemad stseenid – näiteks siis, kui puuduvad erkrohelised toonid ja värvikirevad lilled. Selle asemel saate keskenduda raagus puu vormile, kiviseintele ja hoonetele. Piltide põhielementideks saavad kompositsioon ja kontrastsus.

Mustvalgete fotode juures saab kasutada kolmandike reeglit, mis on võimalik jälgida läbi Canoni peeglita kaamerate, nagu Canon EOS RP ja Canon EOS R6, ning reaalajavaaterežiimi kasutamisel ka läbi EOS digipeegelkaamerate tagumise ekraani. See on lihtsam tänu segavate värvide puudumisele. Kui asetate põhisubjekti horisontaalse või vertikaalse joone lõikumiskohta, tugevdate oluliselt pildi kompositsiooni.

Arhitektuurifotosid jäädvustatakse tihtipeale mustvalgelt, et rõhutada piltidel olevate hoonete kuju. Suurem kontrastsus ja mustvalge värvivalik sobib sellistele subjektidele väga hästi. Tihtipeale jäädvustatakse selliseid fotosid varastel hommikutundidel, et vältida suuremat liiklus- ja inimvoogu ning lõigata kasu päevateed alustavast päikesevalgusest. Hommikune valgus loob pikemad varjud ja kivile või tsemendile langedes ka ilusa tekstuuri. Lisaks meeleolu mõjutamisele aitab mustvalge lähenemine tekstuure rõhutada.

Öise fotograafi puhul tasub proovida nii mustvalget kui ka värvilist jäädvustamist. Näiteks aitab tänavatulede kollane valgus või täiskuu helk asukoha tõeliselt ellu äratada. Samas tulevad stseenis olevad tekstuurid ja mustrid paremini esile just monokroomselt. Kui soovite rõhutada subjekti kuju ning varjusid ja valgust, aitab mustvalge efekt vältida erinevate valgusallikate poolt tekkivaid erinevaid värvitemperatuure.

Mustvalge spordi- ja tegevusfotograafia

Mustvalge foto kahest aias ringi hüppavast teismelisest.

See suure kontrastsusega tegevusfoto mõjub mustvalgena mõjuvalt. Segavate taustavärvide eemaldamine aitab suunata vaataja tähelepanu subjekti näole. Pildistatud Canoni kaameraga EOS R ja Canoni objektiiviga RF 35mm F1.8 MACRO IS STM: 1/2000 s, f/2.2 ja ISO400. © Ilvy Njikoktjien

Tihtipeale on spordi- ja tegevusfotod väga värvirohked ning neid võib olla isegi nii palju, et põhisubjekt või -objekt kaob ülejäänud stseeni ära. Kui muudate sellise pildi mustvalgeks, eemaldate segavad faktorid ja aitate rõhutada inimeste näoilmeid.

Mustvalget efekti aitab võimendada suur kontrastsus – valgusrohketes tingimustes jäädvustatud pildid tagavad sügavad varjud ja eredad valguslaigud. Kui soovite dramaatilisemat tulemust, võite seda efekti järeltöötluse käigus veelgi võimendada.

Filtrite kasutamine mustvalges fotograafias

Mustvalge lähivõte suurest lehest, millel on kasutatud rohelise filtri efekti.

Kaks näidet suurest lehest, millest ühel on kasutatud rohelist filtrit ja teisel mitte. Roheline filter aitab eraldada rohelisi toone, mistõttu sobib see suurepäraselt puude ja lehestiku pildistamiseks. © Marcus Hawkins

Mustvalge lähivõte suurest lehest.

Paljudes kaamerates on monokroomse seadistuse all filtriefekt. Vaadake, kas teie kaameras on ka see olemas. © Marcus Hawkins

Mustvalge fotograafia juures kasutatakse tihtipeale objektiivi filtreid, mis aitavad muuta pildi toone. Näiteks neelavad kollased ja punased filtrid sinist valgust, muutes sinise taeva tumedamaks.

See rõhutab stseeni dramaatilisust ning suurendab valgete pilvede ja sinise taeva vahelist kontrastsust. Teine võimalus on kasutada Canoni EOS digikaamerate pildistiilide seadetes olevat filtriefekti. Saate valida kollase, punase, oranži või rohelise filtri vahel, mis muudavad monokroomseid toone ning aitavad teatud värve kas eredamaks või tumedamaks muuta.

Soovituslikud seadmed mustvalge fotograafia jaoks

Dramaatilise mustvalge pildi saamiseks on vajalik suur kontrastsus. Seepärast on oluline, et kaameral oleks hea dünaamiline vahemik, mis suudaks tabada detaile nii eredates valguslaikudes kui ka tumedates varjudes. Üldiselt pakub täiskaadriline kaamera paremat dünaamilist vahemikku kui APS-C mudel (olenemata megapikslite arvust), mistõttu sobivad suurepäraselt sellised kaamerad nagu Canon EOS RP, EOS R6 ja EOS 6D Mark II. Sellegipoolest suudavad väiksema pildisensoriga APS-C sensoriga kaamerad, nagu Canon EOS M50 Mark II ja PowerShot G7 X Mark III, siiski ka suurepäraseid mustvalgeid fotosid luua.

Kõik need kaamerad suudavad jäädvustada pilte RAW formaadis ja 14-bitise värvisügavusega. See aitab saavutada palju suurema dünaamilise vahemiku kui 8-bitine JPEG-režiim, võimaldades suuremat paindlikkust ereduse ja kontrastsuse muutmiseks sellistes töötlusprogrammides nagu DPP.

Monokroomne pildistiil, mis on olemas kõikides nendes kaamerates, võimaldab kasutada erinevaid digitaalseid filtreid, nagu kollane, oranž, roheline või punane, ka jäädvustamise ajal, rõhutades kontrastsust ja pilvise taeva dramaatilisust. Lisaks on saadaval tooniefektid, nagu antiikset efekti loov seepia. Peeglita kaamerad pakuvad võimalust vaadata filtri- ja tooniefekti jäädvustamise ajal pildiotsija kaudu. Eelvaade on võimalik ka läbi digipeegelkaamera tagumise ekraani, kui kasutate reaalajavaate režiimi.

EOS peeglita või digipeegelkaamerate puhul on hea see, et saate igaks stsenaariumiks valida täpselt õige objektiivi. Suumobjektiivid, nagu Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM ja RF 24-105mm F4L IS USM, annavad teile vabaduse pildistada erinevate fookuskaugustega, ilma objektiive vahetamata. Samas pakuvad „kiiremad“ fiksobjektiivid, nagu Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 50mm F1.8 STM ja RF 85mm F2 MACRO IS STM, nõrgas valguses kiiremat säriaega, tänu millele saate külmutada liikumise ilma ISO-valgustundlikkust liigselt suurendamata. See omakorda on hea mustvalge tulemuse jaoks, kuna see hoiab mürataseme miinimumi juures. Lisaks saavutate madalama väljasügavuse, mis aitab isoleerida stseeni põhisubjekti ja vähendada häiriva tausta mõju.

Mustvalgete piltide mõju aitavad suurendada väikesed detailid ja rikkalikud tekstuurid. Kui soovite saavutada seda käsitsi pildistamisel, tuleb abiks võtta pildistabilisaator. Kõikides ülalloetletud Canoni IS-objektiivides on optiline pildistabilisaator ja kahes makro-IS-objektiivis hübriidne pildistabilisaator, mis tagab lähivõtete jäädvustamisel parema tulemuse. Canoni kaamera EOS R6 on varustatud 5-teljelise pildistabilisaatoriga (kaamerasisene pildistabilisaator), mis suudab koos ühilduva objektiiviga kuni 8-astmelist stabiliseerimist pakkuda. Lisaks aitab EOS R6 uue põlvkonna iseteravustamissüsteem saavutada terava tulemuse ka kõige keerulisemates oludes.

Autor: Matthew Richards

Seotud tooted

Seotud artiklid