A Canadian player tackles an Irish player in a 2015 Rugby World Cup match. Photo by Richard Heathcote.

SPORDIFOTOGRAAFIA

Võtke oma kaamera võistlustele kaasa: 7 nõuannet paremate spordifotode tegemiseks

Spordi jäädvustamine pakub piiramatult loomingulisi võimalusi, et katsetada erinevaid kaamera režiime ja funktsioone, mida te varem proovida ei ole saanud.

Järgmine kord võistlusele minnes kasutage võimalust jäädvustada kiire liikumisega stseene, külmutada liikuvaid objekte ja jäädvustada mängu atmosfääri. Need seitse nõuannet võimaldavad teil kasutada oma kaamerat spordifotode tegemiseks, olenemata sellest, kas teil on kompaktkaamera, sildkaamera (nt Canon PowerShot SX70 HS) või digipeegelkaamera (nt Canon EOS 80D).

A sweeping view of the entire stadium as pyrotechnics explode at the start of the 2015 Rugby World Cup final. Photo by Matt Lewis.

1. Leidke teine vaatenurk

Enamik fotograafe jäädvustavad spordivõistlusi täpselt samast vaatenurgast, seega mõelge viisidele, kuidas neist eristuda. Võib-olla heidate pikali ja pildistate madalama nurga alt? Või jäädvustada mängijatest koosnevat sümmeetrilist kompositsiooni hoopis kõrgemalt? Tihtipeale sobivad väljaku küljealad pildistamiseks paremini kui väravatagused alad.

Lisaks võiksite katsetada erinevate fookuskaugustega. Kui kasutate vahetatavate objektiividega kaamerat, siis telefotoobjektiiv nagu Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM viib teid otse sündmuste keskele ning selle sisseehitatud pildistabilisaator aitab ennetada kaamera värisemist.

Players pictured running past the camera onto the field for the match between Ireland and Canada in the 2015 Rugby World Cup. Photo by Richard Heathcote.

2. Kasutage kaamera sarivõtterežiimi

On tõenäoline, et suurema osa ajast pildistate üksikuid kaadreid, kuid jäädvustades liikumist täis spordialasid nagu ragbi või jalgpall vajate parimat võimalust dramaatiliste hetkede tabamiseks. Selleks kasutavad spordifotograafid sarivõtterežiimi.

Selle lubamiseks avage oma kaamera päästikurežiimide menüü. Osadel kaameratel on ülemisel plaadil režiimiketas, teistel kaameratel tuleb päästikurežiimid üles leida kaamera menüüsüsteemist. Ühe võtte režiim on kettal kujutatud üksiku kandilise raamina, sarivõtterežiim mitme raamina.

Enamik kaameraid suudab sarivõtterežiimis jäädvustada 5–12 kaadrit sekundis. See võimaldab teil salvestatud kaadreid hiljem läbi sõeluda ja leida pildi, mis hetke kõige paremini kajastab, näiteks kui väravavaht teeb suurepärase kaitse.

Canon PowerShot SX70 HS suudab sarivõtterežiimis jäädvustada 10 kaadrit sekundis ja selle muudetava nurgaga LCD-ekraan võimaldab teil pildistada mugavalt ka siis, kui olete pikali või peate ebamugavas asendis seisma. Teine hea valik on Canon PowerShot G7 X Mark II, mis jäädvustab 8 kaadrit sekundis. Sellel on 31 alaga automaatteravustamissüsteem, mis võimaldab teil puudutusega valida teravustamiskoha ning jälgida nägusid ja objekte.

Seotud artiklid
An action-packed photoshoot with a pro

SPORDIFOTOGRAAFIA

Tegevusfotograafia: professionaali näpunäited

Lugege sellest mägirattasõidu professionaaliga tehtud mentorsessioonist, kuidas pildistada kiiret liikumist hõlmavaid spordialasid.

A snowboarder walks through the snow with his snowboard under his arm, away from the camera

VABAS ÕHUS

Nõuanded talvise puhkuse jäädvustamiseks

Professionaalne spordifotograaf Richard Walch jagab oma nõuandeid talvise fotograafia jaoks – alates õige kaamera valimisest kuni parimate säteteni.

Best lenses for action

TEGEVUSFOTOGRAAFIA

Parimad objektiivid tegevuse jäädvustamiseks

Meie parimate objektiivide juhend tegevuse jäädvustamiseks.

A Canadian player tackles an Irish player in a 2015 Rugby World Cup match. Photo by Richard Heathcote.

3. Kasutage automaatset valge tasakaalu

Teie kaamera automaatne valge tasakaal teeb head tööd täpsete toonide ja värvide taasesitamisel. Olenemata sellest, kas jäädvustate mängu päevasel või õhtusel ajal, on kõige parem kasutada automaatset valge tasakaalu ja lasta kaameral automaatselt valguse muudatustele reageerida. Automaatse valge tasakaalu kasutamine võimaldab teil keskenduda kompositsioonile ja oluliste hetkede tabamisele.

Automaatse valge tasakaalu lubamiseks on kaamera tagaküljel üldjuhul valge tasakaalu nupp. Kui teie LCD-ekraan on puutetundlik, siis leiate selle nuppu ka ekraanilt. Nupule vajutades saate valida erinevate võimaluste vahel.

4. Jäädvustage JPEG-formaadis

Fotograafidele räägitakse pidevalt, et tuleb jäädvustada RAW-formaadis või kasutada JPEG- ja RAW-formaadi kombinatsiooni, kuid spordifotograafias võib seda rusikareeglit sageli eirata. Paljud fotograafid, kes kasutavad sarivõtterežiimi (fotoajakirjanikud, spordi- ja loodusfotograafid), eelistavad JPEG-formaati, kuna kaamera jäädvustab ühes sekundis rohkem JPEG-faile kui RAW-faile.

RAW-failid on suuremad ja sisaldavad rohkem teavet ning mõnel kaameral võtab kaamera puhvri tühjendamine rohkem aega. JPEG-failid on väiksemad, mis võimaldab teie kaameral mälukaarti kiiremini üle kirjutada ja rohkem kaadreid jäädvustada. Tavaliselt kasutab kaamera vaikimisi JPEG-formaati, seega kui te ei ole seda ise muutnud, siis ei pea te midagi tegema.

Isegi kui kasutate sarivõtterežiimis JPEG-faile, siis jäädvustage korraga vähem kaadreid. Vajutage päästik alla üheks kuni kaheks sekundiks ning seejärel laske see lahti. Kui hoiate päästikut all kauem, saab puhver täis ja see aeglustab kaamera jäädvustamiskiirust.

French fans in colourful makeup during the 2015 Rugby World Cup. Photo by Chris Lee.

5. Ärge piirduge ainult mängijate pildistamisega

Mängu ei tee eriliseks ainult mängijad ise, vaid see, mis juhtub siis, kui mäng jõuab haripunkti.

Suunake oma kaamera publiku poole, et jäädvustada lootusrikkaid nägusid ja silmapaistvaid riidevalikuid, või suumige sisse, kui ärevil nägudega mängijad üksteist mängu alguses toetavad.

Kui kasutate vahetatavate objektiividega kaamerat, sobib selliste võtete jaoks Canon EF-S 55-250 f/4-5.6 IS STM, kuna selle fookuskaugus võimaldab teil jäädvustada laiemat kaadrit, teravustada kindlaid mängijaid või jälgida nende liikumist.

6. Kasutage servoteravustamist või subjekti jälgimist

Tehasest tulles on teie kaamera automaatteravustamisrežiim seadistatud ühe võttega automaatteravustamisrežiimile, mida fotograafid ka kõige rohkem kasutavad. Aga kui soovite jäädvustada spordiväljakul liikuvaid subjekte, peate kasutama servoteravustamist.

Tavaliselt saab seda kontrollida kaamera tagaküljelt – kas siis füüsilise nupu või puuteekraani abil.

Servoteravustamine, mida tuntakse ka pideva automaatteravustamisena, hoiab teie määratud automaatteravustamispunkti fookuses nii kaua, kuni päästikunuppu pooleldi all hoiate. See on spordifotograafias väga kasulik, kuna saate teravustada punkte, kus teate olulisi hetki oodata, näiteks värava juures.

Jälgimisega automaatteravustamine astub veel sammu võrra kaugemale. Jälgimise režiimis tuleb teil subjekti lukustamiseks lihtsalt oma LCD-ekraanil (kui teie kaameral on puuteekraan) automaatteravustamispunkti puudutada või päästikunupp pooleldi alla vajutada. Seejärel liigub teie määratud automaatteravustamispunkt koos kaadris liikuva subjektiga. See sobib suurepäraselt rahvast täis väljakul liikumise jälgimiseks.

Kui teil on digipeegelkaamera või peeglita kaamera, saate kasutada rakendust Canon Photo Companion, et õppida oma kaamera funktsioone paremini tundma.

Players pictured on the point of a tackle in a match between England and Australia in the 2015 Rugby World Cup. Photo by Steve Bardens.

7. Külmutage liikumine kiirema säriajaga

Iga spordifotograafi eesmärk on külmutada dramaatiliste hetkede liikumist ja ainuke võimalus selle saavutamiseks on kasutada kiiremat säriaega. Ideaalselt peaksite jäädvustama säriajaga 1/1000 s, kuid kindlasti mitte aeglasemalt kui 1/500 s.

Säriaegade seadistamiseks kasutage kaamera režiimiketast ja valige särirežiimiks katiku prioriteet (Tv). Teie valite soovitud säriaja ning kaamera määrab ava ja ISO-väärtuse, mis selle kiiruse tagavad.

Autor: Jeff Meyer

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde