Photographer Tom Bing on a beach taking a picture of a surfer holding her board.

VÄLITINGIMUSTES JÄÄDVUSTAMINE

Alates lainetest kuni veerevate ratasteni: kuidas jäädvustada aktiivseid hobisid loomingulisemalt

Innukas surfaja ja mootorrattur Tom Bing suhtub neisse kiirust hõlmavatesse hobidesse sama suure kirega kui subjektid, keda ta jäädvustab. Oma naise Sallyga, kes on samuti innukas surfaja, kohtus Tom kunstikoolis. Nad võtsid nõuks sõita mootorratastega Santiagost San Fransiscosse. Reis kestis 12 kuud ja muidugi võtsid nad kaasa ka oma lainelauad. Nüüd on nad kolinud Inglismaa kirdeosas asuvasse surfilinna nimega Tynemouth, mida tuntakse selle kuldsete rannajoonte ja külma merevee järgi.

Tom rääkis, et fotograafiamaailma tutvustas talle tema vanaisa, kes armastas purjetamist ja kalastamist. „Minu vanaisale meeldis väga pildistada ja tal oli kodus üles seatud ka pimik, kus ta siis ise fotosid ilmutas. Mul on mõned tema vanad kaamerad ikka veel alles,“ selgitas Tom. „Just tema oli see, kes pani mind mõtlema, et ma võiksin neid hetki enda ja teiste jaoks dokumenteerida.“

Nüüd professionaalse fotograafina on Tom spetsialiseerunud surfamise ja krossirattasõidu jäädvustamisele ning töö viib teda nii kohalikku randa kui üle terve maailma. Kõige rohkem meeldib mehele dokumenteerida kogukondi, vabadust ja sisemist rõõmu, mis nende hobidega kaasneb.

Selles artiklis räägib ta oma pildistamisstiilist ja tehnikatest ning jagab nõuandeid, kuidas saaksite oma tegevusfotograafiat pisut loomingulisemaks muuta.

Kuidas jäädvustada nii tegevust kui ka atmosfääri – Tom Bingi nõuanded

1. Valige tegevusele vastav kaamerakomplekt

Kerge, kompaktne ja võimekas: Canon EOS M6 Mark II sobis selle jooksja jäädvustamiseks ideaalselt, võimaldades Tomil tegevusega sammu pidada.

Tom kasutas Canoni kaamerat EOS 90D ja Canoni objektiivi EF 70-300mm f/4-5.6L IS II USM, mis on ideaalne kombinatsioon kiirelt liikuvate loomade ja sportlaste jäädvustamiseks. Abiks tulevad ka 10 kaadrit/s sarivõttekiirus ja 45 ristitundlikkusega automaatteravustamispunkti.

Kui on vaja minna keerulisematesse kohtadesse, kasutab ta kergemat ja väiksemat Canoni peeglita kaamerat EOS M6 Mark II ning Canoni objektiive EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM EF-M 32mm f/1.4 STM. „Peeglita kaamera tähendab seda, et väiksemasse kotti mahub rohkem asju,“ selgitas Tom. See sobib ideaalselt siis, kui peate reisima väiksema pagasiga.

Tom soovitab mõelda realistlikult sellele, kui palju seadmeid teil tegelikult vaja on. „Võibolla ei ole teil vaja kümmet objektiivi, vaid piisab ka kahest, mis oma töö ära teevad,“ rääkis ta.

Väga kiire tegevuse puhul aitab digipeegelkaamera optiline pildiotsija teil ennetada viivituse teket, mis kaasneb peeglita kaamera elektroonilise pildiotsija kasutamisega, kuid pildikvaliteedi osas on „peeglita kaamerad täpselt sama head“.

2. Sukelduge täielikult tegevusse

Tegevuse mõistmine aitab teil ennustada õigeid hetki ja olla nende jäädvustamiseks valmis. Isegi see, kui oskate omast kogemusest mõelda, millise raja jooksja mudastes tingimustes valib, võib määrata selle, kas saate soovitud pildi või mitte.

„Mind on alati inspireerinud [fotoajakirjanikud] James Nachtwey ja Don McCullin ning fotograafia dokumentaalstiil. Mulle meeldis, et nad said ennast täielikult pühenduda nendesse lugudesse, mida nad jäädvustasid,“ rääkis Tom, kes on seadnud endale eesmärgiks püüda piltidele emotsiooni ja põnevust, mis pildistavate tegevustega kaasneb.

„Enne kaamera väljavõtmist on oluline mõista seda kultuuri, mida pildistama hakkad,“ lisas Tom. „Kui sa tead, mis tunne on sõita rattaga läbi ilusa kaitseala, siis tead sa ka rohkem sellest maailmast, mida jäädvustada püüad, ning oskad ette näha neid millisekundilisi hetki, millal päästikut vajutama peaks,“ selgitas Tom.

Praktilisel tasandil aitab isiklik kogemus mõista ka surfamiseks sobivaid ilmastikutingimusi. Nii saate ennustada, millal midagi toimuma hakkab ja piltide tegemiseks valmis olla. „Sest kui see juba pihta hakkab, siis ei ole enam viivitamiseks aega,“ lisas Tom, „ja on suurepärane teada, kus ja millal olla.“

3. Külmutage tegevus

Õppige säriaega korrektselt kasutama ning tehke endale selgeks selle seos ISO-valgustundlikkuse ja avaga – nii oskate ideaalselt jäädvustada nii tegevust kui ka atmosfääri.

„Ma kasutan peamiselt koguaeg sarivõtterežiimi,“ rääkis Tom. „Tegevusfotograafia puhul on see hindamatu, kuna näoilmed muutuvad väga kiiresti ja nende jäädvustamine on võimatu, kui sul on selleks ainult üks võimalus. Selleks on vaja vähemalt kümmet võtet.“

Selle juures tuleb appi Canon EOS M6 Mark II, mis suudab jäädvustada kuni 14 kaadrit/s ning pakub nõelteravat ja pidevat automaatteravustamisega jälgimist. Väga kiire tegevuse korral saate pildistada ka vapustava 30 kaadrit/s kiirusega RAW-faile, kasutades pidevat teravustamist ja 18 MP kärbitud RAW-sarivõtterežiimi.

Samal ajal pakub aga Canon EOS 90D suurt säriaegade vahemikku – kuni 1/8000 s või koos elektroonilise pildiotsijaga kuni 1/16000 s (võrdluseks: mudeli EOS M6 Mark II maksimaalne kiirus on 1/4000 ) – andes teile parima võimaluse kiire liikumise külmutamiseks. Lisaks võimaldab selle optiline pildiotsija jälgida toimuvat ilma viivituseta, mis kaasneb paraku ka parimate elektrooniliste pildiotsijatega.

4. Olge loomingulised

Olge loomingulised ja katsetage ebatavalisi kompositsioone, et jäädvustada põnevamaid fotosid.

Ebatavalised pildistamisnurgad, panoraamimine, siluetid ja väljasügavusega mängimine – need on tehnikad, mille abil suudab Tom jäädvustada loomingulisemaid pilte ja anda edasi seda tunnet, mida jäädvustamissubjekt tunda võib.

„Kontekst võib määrata kõike ja kui ma ei saa tegevust sisse suumida, võin ma astuda sammu kaugemale ning jäädvustada laiemat pilti – see võib mõnikord isegi veel mõjuvam olla,“ rääkis ta. „Mõnikord pildistan ma [ka] vastu valgust, kuna mulle meeldib vaadata, kuidas ma sellega kaasnevate probleemidega hakkama saan. See sarnaneb ehk ka sellele, mida mootorrattur tunneb.“

Tomi loomingulisusele aitavad kaasa Canoni kaamera EOS M6 Mark II eemaldatav elektrooniline pildiotsija ja ülestõstetav puuteekraan – mõlemad on üliolulised loomingulisemate kompositsioonide ja madala nurga alt pildistamise juures.

5. Tegevus ei määra kõike

Proovige erinevaid pildistamisstiile ja võtke aega tutvuda tegevuse iga aspektiga.

Nagu ka paljude teiste surfarite puhul, ei ole Tomile tähtis ainult lainelauaga sõitmine, vaid ka võimalus olla väljas, merel ja osa sellest kogukonnast, kus ta elab. Nii et jäädvustage kindlasti ka kogu ülejäänud pilti. Hoidke oma kaamera töös terve päeva ja vaadake, milliseid vapustavaid pilte saate nii inimestest, kohast kui ka lõpuks tegevusest endast.

„Ma proovin dokumenteerida elu nii nagu ma seda ise näen,“ selgitas Tom. „Mulle meeldib jäädvustada kohti ja kogemusi ning ookeanis peituvat võimsust ja mitmetahulisust. Surfajana armastan ma seda, kui surfajad väljakutseid stiilselt vastu võtavad.“

Autor: Lorna Dockerill

Seotud artiklid
A dirt bike heads towards the camera spraying muddy water in its wake.

SÄRIAEG

Saage säriajaga sõbraks

Need viis põhitõde aitavad teil selgeks saada säriaja kasutamise, tänu millele saate jäädvustada liikuvaid subjekte ja viia oma tegevusfotograafia uuele tasemele.

An action-packed photoshoot with a pro

SPORDIFOTOGRAAFIA

Tegevusfotograafia: professionaali näpunäited

Lugege sellest mägirattasõidu professionaaliga tehtud mentorsessioonist, kuidas pildistada kiiret liikumist hõlmavaid spordialasid.

A person holding a Canon PowerShot SX740 HS looking at their shot on the flip up screen.

SPORDIFOTOGRAAFIA

Suuna-ja-pildista spordifotograafia

Professionaalne fotograaf Molly Darlington uuris, kas suuri spordisündmusi saab jäädvustada ka taskusse mahtuva kaameraga.

Seotud tooted

Seotud artiklid

Osast Saage inspiratsiooni leiate kasulikke fotograafia näpunäiteid, ostujuhiseid ja põhjalikke intervjuusid. Seal on kõik, mida vajate parima kaamera või printeri leidmiseks ja oma uue idee elluviimiseks.

Tagasi nõuannete ja tehnikate juurde